Superliga
Dommer: Aydin Uslu
Ons 16. april kl. 19.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 1.67
Odds fra april 23, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Vallys, Engel, Salquist, Lind, Brink, Sonne… Silkeborg har været gode til at skyde deres profiler af til større adresser over de seneste sæsoner, men erstatningerne bliver sjældent fundet på samme høje hylde, og det begynder så småt at gå udover resultaterne.
Det var godt nok kun en dårligere målscore end Brøndby, som sendte klubben fra Søhøjlandet i nedrykningsspillet. De seneste resultater og præstationer viser dog rimelig tydeligt, at Kent Nielsens tropper nok befinder på rette hylde i den nederste del af Superligaen.
De seneste fem kampe har blot kastet én sejr af sig til hjemmeholdet, som i sidste weekend led andet nederlag ud af tre mulige i nedrykningsspillet. Denne gang i ‘topbraget’ mod Viborg.
Opgøret bød ellers på en godkendt præstation fra Silkeborg, der langt ind i kampen var foran med 1-0. I kampens afsluttende fase diskede Viborgs Isak Jensen dog op med hele to fremragende frisparksperler, som gned ekstra salt i hjemmeholdets efterhånden åbne sår.
Nederlaget betyder, at Silkeborg nu er hensat til ottendepladsen med ét point op til Viborg.
Alexander Busch forventes igen ude for Silkeborg.
AaB:
Det ville være synd at sige, at de vælter sig i sejre i Nordjylland. De seneste 15 runder i Superligaen har blot budt på en enkelt en af slagsen, men alligevel er der stadig forholdsvis pæn luft til nedrykningsstregen.
En væsentlig del af årsagen til det kan tilskrives AaB’s fremragende statistik mod de tre andre nedrykningsbejlere. Efter hele otte indbyrdes bundbrag har Menno van Dams tropper nemlig fortsat første nederlag til gode mod Vejle, Lyngby og Sønderjyske.
Så længe AaB kan holde den statistik kørende, bør der ikke blive fare på færde i bunden af rækken, og tilfredsheden med bare at undgå nederlag var da også tydelig i forrige rundes 1-1’er mod Vejle.
Mod Lyngby senest rakte gæsterne mere ud efter sejren. I hvert fald i første halvleg, hvor Kasper Jørgensen og Mads Bomholt sørgede for en pauseføring på 2-1.
I anden halvleg pakkede AaB sig dog i stor stil, også mere end hvad godt var mod ellers notorisk ufarlige Lyngby, som fortjent fik sendt en udligning i kassen kort før tid.
Endnu en bundkamp uden nederlag, men også en forpasset mulighed for at slå et ordentligt hul til nedrykningsstregen.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Gammelby – Larsen, Mattsson, Klynge – McCowatt, Adamsen, Bakiz
AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Davidsen, Hernes, Aarøen – Ross, John, Jørgensen
Dom:
AaB går lidt mere konservativt til værks end i starten af sæsonen. Defensiven holder dog sjældent tæt, og derfor skal der nok en scoring eller to til for at få point med fra JYSK Park.
Med nederlaget i Viborg halter Silkeborg nu efter i kampen om syvendepladsen, så sejren skal selvfølgelig jagtes for fuld udblæsning onsdag aften.
Det fordrer godt for underholdningen mellem to mandskaber, som hele generelt virker til at have mere kvalitet offensivt end defensivt.
Begge sæsonens indbyrdes opgør har set begge hold komme på måltavlen, og det bliver også tilfældet denne gang.
1-1 i Silkeborg.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 23, 2026 17:12 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
BIZART