Superliga
Dommer: Aydin Uslu
Ons 16. april kl. 19.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 1.67
Odds fra april 17, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Vallys, Engel, Salquist, Lind, Brink, Sonne… Silkeborg har været gode til at skyde deres profiler af til større adresser over de seneste sæsoner, men erstatningerne bliver sjældent fundet på samme høje hylde, og det begynder så småt at gå udover resultaterne.
Det var godt nok kun en dårligere målscore end Brøndby, som sendte klubben fra Søhøjlandet i nedrykningsspillet. De seneste resultater og præstationer viser dog rimelig tydeligt, at Kent Nielsens tropper nok befinder på rette hylde i den nederste del af Superligaen.
De seneste fem kampe har blot kastet én sejr af sig til hjemmeholdet, som i sidste weekend led andet nederlag ud af tre mulige i nedrykningsspillet. Denne gang i ‘topbraget’ mod Viborg.
Opgøret bød ellers på en godkendt præstation fra Silkeborg, der langt ind i kampen var foran med 1-0. I kampens afsluttende fase diskede Viborgs Isak Jensen dog op med hele to fremragende frisparksperler, som gned ekstra salt i hjemmeholdets efterhånden åbne sår.
Nederlaget betyder, at Silkeborg nu er hensat til ottendepladsen med ét point op til Viborg.
Alexander Busch forventes igen ude for Silkeborg.
AaB:
Det ville være synd at sige, at de vælter sig i sejre i Nordjylland. De seneste 15 runder i Superligaen har blot budt på en enkelt en af slagsen, men alligevel er der stadig forholdsvis pæn luft til nedrykningsstregen.
En væsentlig del af årsagen til det kan tilskrives AaB’s fremragende statistik mod de tre andre nedrykningsbejlere. Efter hele otte indbyrdes bundbrag har Menno van Dams tropper nemlig fortsat første nederlag til gode mod Vejle, Lyngby og Sønderjyske.
Så længe AaB kan holde den statistik kørende, bør der ikke blive fare på færde i bunden af rækken, og tilfredsheden med bare at undgå nederlag var da også tydelig i forrige rundes 1-1’er mod Vejle.
Mod Lyngby senest rakte gæsterne mere ud efter sejren. I hvert fald i første halvleg, hvor Kasper Jørgensen og Mads Bomholt sørgede for en pauseføring på 2-1.
I anden halvleg pakkede AaB sig dog i stor stil, også mere end hvad godt var mod ellers notorisk ufarlige Lyngby, som fortjent fik sendt en udligning i kassen kort før tid.
Endnu en bundkamp uden nederlag, men også en forpasset mulighed for at slå et ordentligt hul til nedrykningsstregen.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Gammelby – Larsen, Mattsson, Klynge – McCowatt, Adamsen, Bakiz
AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Davidsen, Hernes, Aarøen – Ross, John, Jørgensen
Dom:
AaB går lidt mere konservativt til værks end i starten af sæsonen. Defensiven holder dog sjældent tæt, og derfor skal der nok en scoring eller to til for at få point med fra JYSK Park.
Med nederlaget i Viborg halter Silkeborg nu efter i kampen om syvendepladsen, så sejren skal selvfølgelig jagtes for fuld udblæsning onsdag aften.
Det fordrer godt for underholdningen mellem to mandskaber, som hele generelt virker til at have mere kvalitet offensivt end defensivt.
Begge sæsonens indbyrdes opgør har set begge hold komme på måltavlen, og det bliver også tilfældet denne gang.
1-1 i Silkeborg.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 17, 2026 01:05 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER