Superliga
Dommer: Aydin Uslu
Ons 16. april kl. 19.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 1.67
Odds fra april 6, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Vallys, Engel, Salquist, Lind, Brink, Sonne… Silkeborg har været gode til at skyde deres profiler af til større adresser over de seneste sæsoner, men erstatningerne bliver sjældent fundet på samme høje hylde, og det begynder så småt at gå udover resultaterne.
Det var godt nok kun en dårligere målscore end Brøndby, som sendte klubben fra Søhøjlandet i nedrykningsspillet. De seneste resultater og præstationer viser dog rimelig tydeligt, at Kent Nielsens tropper nok befinder på rette hylde i den nederste del af Superligaen.
De seneste fem kampe har blot kastet én sejr af sig til hjemmeholdet, som i sidste weekend led andet nederlag ud af tre mulige i nedrykningsspillet. Denne gang i ‘topbraget’ mod Viborg.
Opgøret bød ellers på en godkendt præstation fra Silkeborg, der langt ind i kampen var foran med 1-0. I kampens afsluttende fase diskede Viborgs Isak Jensen dog op med hele to fremragende frisparksperler, som gned ekstra salt i hjemmeholdets efterhånden åbne sår.
Nederlaget betyder, at Silkeborg nu er hensat til ottendepladsen med ét point op til Viborg.
Alexander Busch forventes igen ude for Silkeborg.
AaB:
Det ville være synd at sige, at de vælter sig i sejre i Nordjylland. De seneste 15 runder i Superligaen har blot budt på en enkelt en af slagsen, men alligevel er der stadig forholdsvis pæn luft til nedrykningsstregen.
En væsentlig del af årsagen til det kan tilskrives AaB’s fremragende statistik mod de tre andre nedrykningsbejlere. Efter hele otte indbyrdes bundbrag har Menno van Dams tropper nemlig fortsat første nederlag til gode mod Vejle, Lyngby og Sønderjyske.
Så længe AaB kan holde den statistik kørende, bør der ikke blive fare på færde i bunden af rækken, og tilfredsheden med bare at undgå nederlag var da også tydelig i forrige rundes 1-1’er mod Vejle.
Mod Lyngby senest rakte gæsterne mere ud efter sejren. I hvert fald i første halvleg, hvor Kasper Jørgensen og Mads Bomholt sørgede for en pauseføring på 2-1.
I anden halvleg pakkede AaB sig dog i stor stil, også mere end hvad godt var mod ellers notorisk ufarlige Lyngby, som fortjent fik sendt en udligning i kassen kort før tid.
Endnu en bundkamp uden nederlag, men også en forpasset mulighed for at slå et ordentligt hul til nedrykningsstregen.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Gammelby – Larsen, Mattsson, Klynge – McCowatt, Adamsen, Bakiz
AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Davidsen, Hernes, Aarøen – Ross, John, Jørgensen
Dom:
AaB går lidt mere konservativt til værks end i starten af sæsonen. Defensiven holder dog sjældent tæt, og derfor skal der nok en scoring eller to til for at få point med fra JYSK Park.
Med nederlaget i Viborg halter Silkeborg nu efter i kampen om syvendepladsen, så sejren skal selvfølgelig jagtes for fuld udblæsning onsdag aften.
Det fordrer godt for underholdningen mellem to mandskaber, som hele generelt virker til at have mere kvalitet offensivt end defensivt.
Begge sæsonens indbyrdes opgør har set begge hold komme på måltavlen, og det bliver også tilfældet denne gang.
1-1 i Silkeborg.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 6, 2026 05:06 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
OPTAKT
Viborg FF – AGF
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER