Silkeborg IF – AaB

Med nederlaget til Viborg halter Silkeborg nu efter i kampen om syvendepladsen. Snupper Kent Nielsens tropper en tiltrængt sejr mod AaB?



Superliga

Dommer: Aydin Uslu

Ons 16. april kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Begge hold scorer

Odds 1.67

Spil hos Bet365

Odds fra maj 22, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Vallys, Engel, Salquist, Lind, Brink, Sonne… Silkeborg har været gode til at skyde deres profiler af til større adresser over de seneste sæsoner, men erstatningerne bliver sjældent fundet på samme høje hylde, og det begynder så småt at gå udover resultaterne.

Det var godt nok kun en dårligere målscore end Brøndby, som sendte klubben fra Søhøjlandet i nedrykningsspillet. De seneste resultater og præstationer viser dog rimelig tydeligt, at Kent Nielsens tropper nok befinder på rette hylde i den nederste del af Superligaen.

De seneste fem kampe har blot kastet én sejr af sig til hjemmeholdet, som i sidste weekend led andet nederlag ud af tre mulige i nedrykningsspillet. Denne gang i ‘topbraget’ mod Viborg.

Opgøret bød ellers på en godkendt præstation fra Silkeborg, der langt ind i kampen var foran med 1-0. I kampens afsluttende fase diskede Viborgs Isak Jensen dog op med hele to fremragende frisparksperler, som gned ekstra salt i hjemmeholdets efterhånden åbne sår.

Nederlaget betyder, at Silkeborg nu er hensat til ottendepladsen med ét point op til Viborg.

Alexander Busch forventes igen ude for Silkeborg.

AaB:

Det ville være synd at sige, at de vælter sig i sejre i Nordjylland. De seneste 15 runder i Superligaen har blot budt på en enkelt en af slagsen, men alligevel er der stadig forholdsvis pæn luft til nedrykningsstregen.

En væsentlig del af årsagen til det kan tilskrives AaB’s fremragende statistik mod de tre andre nedrykningsbejlere. Efter hele otte indbyrdes bundbrag har Menno van Dams tropper nemlig fortsat første nederlag til gode mod Vejle, Lyngby og Sønderjyske.

Så længe AaB kan holde den statistik kørende, bør der ikke blive fare på færde i bunden af rækken, og tilfredsheden med bare at undgå nederlag var da også tydelig i forrige rundes 1-1’er mod Vejle.

Mod Lyngby senest rakte gæsterne mere ud efter sejren. I hvert fald i første halvleg, hvor Kasper Jørgensen og Mads Bomholt sørgede for en pauseføring på 2-1.

I anden halvleg pakkede AaB sig dog i stor stil, også mere end hvad godt var mod ellers notorisk ufarlige Lyngby, som fortjent fik sendt en udligning i kassen kort før tid.

Endnu en bundkamp uden nederlag, men også en forpasset mulighed for at slå et ordentligt hul til nedrykningsstregen.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Gammelby – Larsen, Mattsson, Klynge – McCowatt, Adamsen, Bakiz

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Davidsen, Hernes, Aarøen – Ross, John, Jørgensen

Dom:

AaB går lidt mere konservativt til værks end i starten af sæsonen. Defensiven holder dog sjældent tæt, og derfor skal der nok en scoring eller to til for at få point med fra JYSK Park.

Med nederlaget i Viborg halter Silkeborg nu efter i kampen om syvendepladsen, så sejren skal selvfølgelig jagtes for fuld udblæsning onsdag aften.

Det fordrer godt for underholdningen mellem to mandskaber, som hele generelt virker til at have mere kvalitet offensivt end defensivt.

Begge sæsonens indbyrdes opgør har set begge hold komme på måltavlen, og det bliver også tilfældet denne gang.

1-1 i Silkeborg.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 22, 2026 02:09 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Kæmpe røgslør af Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Lyon forhandler med dansk profil

Brighton – Manchester United

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Harry Maguire i chok