Silkeborg IF – AGF

JYSK Park lægger græs til et spændende opgør i 2024's sidste spillerunde, når Silkeborg og AGF kæmper om vigtige point til den voldsomt tætte topstrid.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Så gik den ikke længere for Silkeborg.

Efter syv uafgjorte på stribe efterfulgt af en vigtig sejr over Randers måtte Kent Nielsens tropper kapitulere i mandagens svære udekamp på MCH Arena.

Klubben fra Søhøjlandet leverede en skidt første halvleg, hvor de fortjent kom bagud, og selvom det blev markant bedre i anden halvleg med massiv dominans på bolden, sad man aldrig med indtrykket af, at de for alvor var tæt på at vende opgøret på hovedet.

Inden årets sidste kamp indtager Silkeborg sjettepladsen med fire point til førerholdet FCK og et point ned til Brøndby, som aktuelt er sorteper i dette tætte kapløb om at nå Mesterskabsspillet.

Når Superligaen starter op igen i det nye år, kan Kent Nielsen og co. se frem til forholdsvis overkommelig modstand i fire af de sidste fem kampe i Grundspillet, så det ser lovende ud, hvis de slipper fra dette opgør med point til kontoen. 

Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader, mens Pontus Rödin er tilbage i træning og tæt på at være kampklar.

AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været uhyre stabile i efteråret og kunne med kun ét nederlag i 13 kampe troppe op til seneste runde som Superligaens førerhold.

Spillemæssigt var der dog intet, som indikerede, at AGF skulle være Danmarks bedste hold, da de på kunstgræsset i Farum blev kørt godt og grundigt rundt i manegen fredag aften.

Uwe Rösler kategoriserede præstationen som en ‘’kollektiv offday’’, men det på trods var det altså først i tillægstiden, at FC Nordsjælland fandt den afgørende 1-0 scoring frem fra lommen.

Udmærket billede på AGF anno 2024, som selv på de dårlige dage er uhyre besværlige at besejre.

Det topniveau, som gæsterne viste i sæsonens indledning, ser vi til gengæld mindre og mindre til, så det er sikkert fint med en vinterpause til at få ladet batterierne op igen.

AGF har tre point til førstepladsen og tre point til syvendepladsen, og sæsonen kan således stadig nå at gå to vidt forskellige veje.

Nicolai Poulsen, Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader. 

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen

AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Arnstad, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:
Silkeborg og AGF har scoret masser af mål i efteråret, men på det seneste er det gået lidt i stå i begge lejre.

Hjemmeholdet har kun scoret mere end ét mål i en af de seneste fem kampe, mens gæsterne kun har scoret mere end ét mål i en af de seneste seks kampe.

Begge mandskaber begynder at se lidt møre ud efter et efterår, hvor der er blevet trukket store veksler på de samme spillere uge efter uge, og det kan snildt komme til at lægge en dæmper på underholdningen.

1-1 på JYSK Park.  

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

LIVE: Raser over ‘den skaldede mands forræderi’

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Manchester United – Aston Villa

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Farzam: En gave for FC København

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

FCK-boss melder klar målsætning ud

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Frimann uenig – Det er en tendens

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Brøndby i transfer-kovending?

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

FC Fredericia – Randers FC

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen