Silkeborg IF – AGF

JYSK Park lægger græs til et spændende opgør i 2024's sidste spillerunde, når Silkeborg og AGF kæmper om vigtige point til den voldsomt tætte topstrid.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Så gik den ikke længere for Silkeborg.

Efter syv uafgjorte på stribe efterfulgt af en vigtig sejr over Randers måtte Kent Nielsens tropper kapitulere i mandagens svære udekamp på MCH Arena.

Klubben fra Søhøjlandet leverede en skidt første halvleg, hvor de fortjent kom bagud, og selvom det blev markant bedre i anden halvleg med massiv dominans på bolden, sad man aldrig med indtrykket af, at de for alvor var tæt på at vende opgøret på hovedet.

Inden årets sidste kamp indtager Silkeborg sjettepladsen med fire point til førerholdet FCK og et point ned til Brøndby, som aktuelt er sorteper i dette tætte kapløb om at nå Mesterskabsspillet.

Når Superligaen starter op igen i det nye år, kan Kent Nielsen og co. se frem til forholdsvis overkommelig modstand i fire af de sidste fem kampe i Grundspillet, så det ser lovende ud, hvis de slipper fra dette opgør med point til kontoen. 

Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader, mens Pontus Rödin er tilbage i træning og tæt på at være kampklar.

AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været uhyre stabile i efteråret og kunne med kun ét nederlag i 13 kampe troppe op til seneste runde som Superligaens førerhold.

Spillemæssigt var der dog intet, som indikerede, at AGF skulle være Danmarks bedste hold, da de på kunstgræsset i Farum blev kørt godt og grundigt rundt i manegen fredag aften.

Uwe Rösler kategoriserede præstationen som en ‘’kollektiv offday’’, men det på trods var det altså først i tillægstiden, at FC Nordsjælland fandt den afgørende 1-0 scoring frem fra lommen.

Udmærket billede på AGF anno 2024, som selv på de dårlige dage er uhyre besværlige at besejre.

Det topniveau, som gæsterne viste i sæsonens indledning, ser vi til gengæld mindre og mindre til, så det er sikkert fint med en vinterpause til at få ladet batterierne op igen.

AGF har tre point til førstepladsen og tre point til syvendepladsen, og sæsonen kan således stadig nå at gå to vidt forskellige veje.

Nicolai Poulsen, Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader. 

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen

AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Arnstad, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:
Silkeborg og AGF har scoret masser af mål i efteråret, men på det seneste er det gået lidt i stå i begge lejre.

Hjemmeholdet har kun scoret mere end ét mål i en af de seneste fem kampe, mens gæsterne kun har scoret mere end ét mål i en af de seneste seks kampe.

Begge mandskaber begynder at se lidt møre ud efter et efterår, hvor der er blevet trukket store veksler på de samme spillere uge efter uge, og det kan snildt komme til at lægge en dæmper på underholdningen.

1-1 på JYSK Park.  

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano






LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

– Schwartau-handel giver ingen mening

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning