Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Så gik den ikke længere for Silkeborg.
Efter syv uafgjorte på stribe efterfulgt af en vigtig sejr over Randers måtte Kent Nielsens tropper kapitulere i mandagens svære udekamp på MCH Arena.
Klubben fra Søhøjlandet leverede en skidt første halvleg, hvor de fortjent kom bagud, og selvom det blev markant bedre i anden halvleg med massiv dominans på bolden, sad man aldrig med indtrykket af, at de for alvor var tæt på at vende opgøret på hovedet.
Inden årets sidste kamp indtager Silkeborg sjettepladsen med fire point til førerholdet FCK og et point ned til Brøndby, som aktuelt er sorteper i dette tætte kapløb om at nå Mesterskabsspillet.
Når Superligaen starter op igen i det nye år, kan Kent Nielsen og co. se frem til forholdsvis overkommelig modstand i fire af de sidste fem kampe i Grundspillet, så det ser lovende ud, hvis de slipper fra dette opgør med point til kontoen.
Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader, mens Pontus Rödin er tilbage i træning og tæt på at være kampklar.
AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været uhyre stabile i efteråret og kunne med kun ét nederlag i 13 kampe troppe op til seneste runde som Superligaens førerhold.
Spillemæssigt var der dog intet, som indikerede, at AGF skulle være Danmarks bedste hold, da de på kunstgræsset i Farum blev kørt godt og grundigt rundt i manegen fredag aften.
Uwe Rösler kategoriserede præstationen som en ‘’kollektiv offday’’, men det på trods var det altså først i tillægstiden, at FC Nordsjælland fandt den afgørende 1-0 scoring frem fra lommen.
Udmærket billede på AGF anno 2024, som selv på de dårlige dage er uhyre besværlige at besejre.
Det topniveau, som gæsterne viste i sæsonens indledning, ser vi til gengæld mindre og mindre til, så det er sikkert fint med en vinterpause til at få ladet batterierne op igen.
AGF har tre point til førstepladsen og tre point til syvendepladsen, og sæsonen kan således stadig nå at gå to vidt forskellige veje.
Nicolai Poulsen, Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Arnstad, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Silkeborg og AGF har scoret masser af mål i efteråret, men på det seneste er det gået lidt i stå i begge lejre.
Hjemmeholdet har kun scoret mere end ét mål i en af de seneste fem kampe, mens gæsterne kun har scoret mere end ét mål i en af de seneste seks kampe.
Begge mandskaber begynder at se lidt møre ud efter et efterår, hvor der er blevet trukket store veksler på de samme spillere uge efter uge, og det kan snildt komme til at lægge en dæmper på underholdningen.
1-1 på JYSK Park.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Reagerer på vilde anklager
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
I svime: Som en ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Froholdt på tavlen i storkamp
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Var direkte fra træningsbanen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I chok: Har aldrig set lignende
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
Vil have ham væk fra FC København
Alpha retter hård kritik
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
