Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Så gik den ikke længere for Silkeborg.
Efter syv uafgjorte på stribe efterfulgt af en vigtig sejr over Randers måtte Kent Nielsens tropper kapitulere i mandagens svære udekamp på MCH Arena.
Klubben fra Søhøjlandet leverede en skidt første halvleg, hvor de fortjent kom bagud, og selvom det blev markant bedre i anden halvleg med massiv dominans på bolden, sad man aldrig med indtrykket af, at de for alvor var tæt på at vende opgøret på hovedet.
Inden årets sidste kamp indtager Silkeborg sjettepladsen med fire point til førerholdet FCK og et point ned til Brøndby, som aktuelt er sorteper i dette tætte kapløb om at nå Mesterskabsspillet.
Når Superligaen starter op igen i det nye år, kan Kent Nielsen og co. se frem til forholdsvis overkommelig modstand i fire af de sidste fem kampe i Grundspillet, så det ser lovende ud, hvis de slipper fra dette opgør med point til kontoen.
Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader, mens Pontus Rödin er tilbage i træning og tæt på at være kampklar.
AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været uhyre stabile i efteråret og kunne med kun ét nederlag i 13 kampe troppe op til seneste runde som Superligaens førerhold.
Spillemæssigt var der dog intet, som indikerede, at AGF skulle være Danmarks bedste hold, da de på kunstgræsset i Farum blev kørt godt og grundigt rundt i manegen fredag aften.
Uwe Rösler kategoriserede præstationen som en ‘’kollektiv offday’’, men det på trods var det altså først i tillægstiden, at FC Nordsjælland fandt den afgørende 1-0 scoring frem fra lommen.
Udmærket billede på AGF anno 2024, som selv på de dårlige dage er uhyre besværlige at besejre.
Det topniveau, som gæsterne viste i sæsonens indledning, ser vi til gengæld mindre og mindre til, så det er sikkert fint med en vinterpause til at få ladet batterierne op igen.
AGF har tre point til førstepladsen og tre point til syvendepladsen, og sæsonen kan således stadig nå at gå to vidt forskellige veje.
Nicolai Poulsen, Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Arnstad, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Silkeborg og AGF har scoret masser af mål i efteråret, men på det seneste er det gået lidt i stå i begge lejre.
Hjemmeholdet har kun scoret mere end ét mål i en af de seneste fem kampe, mens gæsterne kun har scoret mere end ét mål i en af de seneste seks kampe.
Begge mandskaber begynder at se lidt møre ud efter et efterår, hvor der er blevet trukket store veksler på de samme spillere uge efter uge, og det kan snildt komme til at lægge en dæmper på underholdningen.
1-1 på JYSK Park.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
