Silkeborg IF – AGF

JYSK Park lægger græs til et spændende opgør i 2024's sidste spillerunde, når Silkeborg og AGF kæmper om vigtige point til den voldsomt tætte topstrid.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Så gik den ikke længere for Silkeborg.

Efter syv uafgjorte på stribe efterfulgt af en vigtig sejr over Randers måtte Kent Nielsens tropper kapitulere i mandagens svære udekamp på MCH Arena.

Klubben fra Søhøjlandet leverede en skidt første halvleg, hvor de fortjent kom bagud, og selvom det blev markant bedre i anden halvleg med massiv dominans på bolden, sad man aldrig med indtrykket af, at de for alvor var tæt på at vende opgøret på hovedet.

Inden årets sidste kamp indtager Silkeborg sjettepladsen med fire point til førerholdet FCK og et point ned til Brøndby, som aktuelt er sorteper i dette tætte kapløb om at nå Mesterskabsspillet.

Når Superligaen starter op igen i det nye år, kan Kent Nielsen og co. se frem til forholdsvis overkommelig modstand i fire af de sidste fem kampe i Grundspillet, så det ser lovende ud, hvis de slipper fra dette opgør med point til kontoen. 

Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader, mens Pontus Rödin er tilbage i træning og tæt på at være kampklar.

AGF:
‘’De Hvii’e’’ har været uhyre stabile i efteråret og kunne med kun ét nederlag i 13 kampe troppe op til seneste runde som Superligaens førerhold.

Spillemæssigt var der dog intet, som indikerede, at AGF skulle være Danmarks bedste hold, da de på kunstgræsset i Farum blev kørt godt og grundigt rundt i manegen fredag aften.

Uwe Rösler kategoriserede præstationen som en ‘’kollektiv offday’’, men det på trods var det altså først i tillægstiden, at FC Nordsjælland fandt den afgørende 1-0 scoring frem fra lommen.

Udmærket billede på AGF anno 2024, som selv på de dårlige dage er uhyre besværlige at besejre.

Det topniveau, som gæsterne viste i sæsonens indledning, ser vi til gengæld mindre og mindre til, så det er sikkert fint med en vinterpause til at få ladet batterierne op igen.

AGF har tre point til førstepladsen og tre point til syvendepladsen, og sæsonen kan således stadig nå at gå to vidt forskellige veje.

Nicolai Poulsen, Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader. 

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen

AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Arnstad, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:
Silkeborg og AGF har scoret masser af mål i efteråret, men på det seneste er det gået lidt i stå i begge lejre.

Hjemmeholdet har kun scoret mere end ét mål i en af de seneste fem kampe, mens gæsterne kun har scoret mere end ét mål i en af de seneste seks kampe.

Begge mandskaber begynder at se lidt møre ud efter et efterår, hvor der er blevet trukket store veksler på de samme spillere uge efter uge, og det kan snildt komme til at lægge en dæmper på underholdningen.

1-1 på JYSK Park.  

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

Vigtigt nyt for ‘AC’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Zanka ville spille gratis for FC København