Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 16:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6'eren
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens mandskab vandt for lidt over en uge siden pokalfinalen med 1-0 over AGF, og torsdag gentog de bedriften på Ceres Park med endnu en sejr med samme cifre.
De to hold havde en god halvleg hver, hvor effektiviteten blev udslagsgivende for resultatet.
AGF væltede sig nemlig i chancer i første halvleg uden at komme på måltavlen, mens Silkeborg kort inden i anden halvleg scorede på en af deres første muligheder i kampen, da Thordarson koldblodigt sendte bolden i kassen.
Silkeborg havde masser af muligheder for at udbygge føringen i kampens afsluttende fase, men måtte nøjes med endnu en 1-0 sejr over ‘’De Hvii’e’’.
Dermed er der stadig håb for, at Silkeborg ikke ender som bundprop i den øverste halvdel af Superligaen, da der nu kun er tre point op til AGF på femtepladsen med to kampe tilbage.
Det har dog ikke meget andet end kosmetisk betydning om det ender med det ene eller det andet, men Klubben fra Søhøjlandet må alligevel være ovenud tilfredse med sæsonen som helhed, da pokaltriumfen i Parken sikrede klubben det første trofæ siden 2001, og adgang til næste sæsons Europa League-kvalifikation.
Alexander Busch, Fredrik Carlsen og Anders Klynge er fortsat ude med skader, mens Kasper Kusk til gengæld er blevet spilleklar igen.
Brøndby IF:
Mens der for Silkeborg ikke er nævneværdigt på spil i sæsonens to sidste spillerunder, er det lige omvendt for Brøndby, som i den grad lever i guldstriden.
Momentum i toppen af Superligaen skifter som vinden blæser, og efter midtugerunden er der igen sket forskydninger i forhold til de fire guldbejleres guldchancer.
Brøndby gik i sidste weekend fra første- til fjerdepladsen efter derbynederlag til FCK, men er efter onsdagens flotte 1-0 sejr over FC Nordsjælland helt inde i guldvarmen igen.
Jesper Sørensens tropper leverede som så mange gange før en fremragende første halvleg, hvor Suzuki planmæssigt sørgede for en 1-0 føring, mens de i anden halvleg, vanen tro, overlod mere initiativ til modstanderen.
Til forskel fra tidligere opgør i mesterskabsspillet havde Brøndby i onsdags for en gang skyld god kontrol over kampen efter pausen, hvor de formåede at holde FC Nordsjællands brandvarme offensiv i kort snor.
Fortjent sejr, som sender de blå-gule op på rækkens andenplads med to point op til FC Midtjylland.
Det har vist sig tæt på umuligt at spå om noget i den historisk tætte topstrid, så det er selvfølgelig for tidligt at konkludere noget som helst andet end, at Brøndbys mesterskabschancer i den grad lever.
Kevin Tshiembe misser opgøret med karantæne, mens Sean Klaiber er ramt af en skade. Mathias Greve er til gengæld blevet klar igen, mens Mathias Kvistgaarden også er med i truppen, efter at angriberen gjorde comeback mod FC Nordsjælland.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Brøndby IF: Kevin Tshiembe
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Poulsen – Larsen, Brink, Mattsson – Adamsen, Thordarson – Lind
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Radosevic, Wass, Divkovic – Bundgaard, Vallys – Suzuki
Dom:
Silkeborg har hentet point i halvdelen af mesterskabsspillets otte kampe, blandt andet ude mod Brøndby i starten af april.
Derfor ligner det da heller ikke bare en walkover for de blå-gule gæster på JYSK Park.
Kent Nielsens tropper kan spille frit og friskt hjemme på kunstgræsset, mens Brøndby er presset til sejr, og det fordrer godt for underholdningen mandag eftermiddag.
Snæver udesejr på 2-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.81 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Populære Chelsea – køb billetter her!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
TIPSBLADETS DOM