Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 16:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6'eren
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens mandskab vandt for lidt over en uge siden pokalfinalen med 1-0 over AGF, og torsdag gentog de bedriften på Ceres Park med endnu en sejr med samme cifre.
De to hold havde en god halvleg hver, hvor effektiviteten blev udslagsgivende for resultatet.
AGF væltede sig nemlig i chancer i første halvleg uden at komme på måltavlen, mens Silkeborg kort inden i anden halvleg scorede på en af deres første muligheder i kampen, da Thordarson koldblodigt sendte bolden i kassen.
Silkeborg havde masser af muligheder for at udbygge føringen i kampens afsluttende fase, men måtte nøjes med endnu en 1-0 sejr over ‘’De Hvii’e’’.
Dermed er der stadig håb for, at Silkeborg ikke ender som bundprop i den øverste halvdel af Superligaen, da der nu kun er tre point op til AGF på femtepladsen med to kampe tilbage.
Det har dog ikke meget andet end kosmetisk betydning om det ender med det ene eller det andet, men Klubben fra Søhøjlandet må alligevel være ovenud tilfredse med sæsonen som helhed, da pokaltriumfen i Parken sikrede klubben det første trofæ siden 2001, og adgang til næste sæsons Europa League-kvalifikation.
Alexander Busch, Fredrik Carlsen og Anders Klynge er fortsat ude med skader, mens Kasper Kusk til gengæld er blevet spilleklar igen.
Brøndby IF:
Mens der for Silkeborg ikke er nævneværdigt på spil i sæsonens to sidste spillerunder, er det lige omvendt for Brøndby, som i den grad lever i guldstriden.
Momentum i toppen af Superligaen skifter som vinden blæser, og efter midtugerunden er der igen sket forskydninger i forhold til de fire guldbejleres guldchancer.
Brøndby gik i sidste weekend fra første- til fjerdepladsen efter derbynederlag til FCK, men er efter onsdagens flotte 1-0 sejr over FC Nordsjælland helt inde i guldvarmen igen.
Jesper Sørensens tropper leverede som så mange gange før en fremragende første halvleg, hvor Suzuki planmæssigt sørgede for en 1-0 føring, mens de i anden halvleg, vanen tro, overlod mere initiativ til modstanderen.
Til forskel fra tidligere opgør i mesterskabsspillet havde Brøndby i onsdags for en gang skyld god kontrol over kampen efter pausen, hvor de formåede at holde FC Nordsjællands brandvarme offensiv i kort snor.
Fortjent sejr, som sender de blå-gule op på rækkens andenplads med to point op til FC Midtjylland.
Det har vist sig tæt på umuligt at spå om noget i den historisk tætte topstrid, så det er selvfølgelig for tidligt at konkludere noget som helst andet end, at Brøndbys mesterskabschancer i den grad lever.
Kevin Tshiembe misser opgøret med karantæne, mens Sean Klaiber er ramt af en skade. Mathias Greve er til gengæld blevet klar igen, mens Mathias Kvistgaarden også er med i truppen, efter at angriberen gjorde comeback mod FC Nordsjælland.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Brøndby IF: Kevin Tshiembe
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Poulsen – Larsen, Brink, Mattsson – Adamsen, Thordarson – Lind
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Radosevic, Wass, Divkovic – Bundgaard, Vallys – Suzuki
Dom:
Silkeborg har hentet point i halvdelen af mesterskabsspillets otte kampe, blandt andet ude mod Brøndby i starten af april.
Derfor ligner det da heller ikke bare en walkover for de blå-gule gæster på JYSK Park.
Kent Nielsens tropper kan spille frit og friskt hjemme på kunstgræsset, mens Brøndby er presset til sejr, og det fordrer godt for underholdningen mandag eftermiddag.
Snæver udesejr på 2-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.81 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
FC København – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Offentliggøres i dag
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT