Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 16:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6'eren
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens mandskab vandt for lidt over en uge siden pokalfinalen med 1-0 over AGF, og torsdag gentog de bedriften på Ceres Park med endnu en sejr med samme cifre.
De to hold havde en god halvleg hver, hvor effektiviteten blev udslagsgivende for resultatet.
AGF væltede sig nemlig i chancer i første halvleg uden at komme på måltavlen, mens Silkeborg kort inden i anden halvleg scorede på en af deres første muligheder i kampen, da Thordarson koldblodigt sendte bolden i kassen.
Silkeborg havde masser af muligheder for at udbygge føringen i kampens afsluttende fase, men måtte nøjes med endnu en 1-0 sejr over ‘’De Hvii’e’’.
Dermed er der stadig håb for, at Silkeborg ikke ender som bundprop i den øverste halvdel af Superligaen, da der nu kun er tre point op til AGF på femtepladsen med to kampe tilbage.
Det har dog ikke meget andet end kosmetisk betydning om det ender med det ene eller det andet, men Klubben fra Søhøjlandet må alligevel være ovenud tilfredse med sæsonen som helhed, da pokaltriumfen i Parken sikrede klubben det første trofæ siden 2001, og adgang til næste sæsons Europa League-kvalifikation.
Alexander Busch, Fredrik Carlsen og Anders Klynge er fortsat ude med skader, mens Kasper Kusk til gengæld er blevet spilleklar igen.
Brøndby IF:
Mens der for Silkeborg ikke er nævneværdigt på spil i sæsonens to sidste spillerunder, er det lige omvendt for Brøndby, som i den grad lever i guldstriden.
Momentum i toppen af Superligaen skifter som vinden blæser, og efter midtugerunden er der igen sket forskydninger i forhold til de fire guldbejleres guldchancer.
Brøndby gik i sidste weekend fra første- til fjerdepladsen efter derbynederlag til FCK, men er efter onsdagens flotte 1-0 sejr over FC Nordsjælland helt inde i guldvarmen igen.
Jesper Sørensens tropper leverede som så mange gange før en fremragende første halvleg, hvor Suzuki planmæssigt sørgede for en 1-0 føring, mens de i anden halvleg, vanen tro, overlod mere initiativ til modstanderen.
Til forskel fra tidligere opgør i mesterskabsspillet havde Brøndby i onsdags for en gang skyld god kontrol over kampen efter pausen, hvor de formåede at holde FC Nordsjællands brandvarme offensiv i kort snor.
Fortjent sejr, som sender de blå-gule op på rækkens andenplads med to point op til FC Midtjylland.
Det har vist sig tæt på umuligt at spå om noget i den historisk tætte topstrid, så det er selvfølgelig for tidligt at konkludere noget som helst andet end, at Brøndbys mesterskabschancer i den grad lever.
Kevin Tshiembe misser opgøret med karantæne, mens Sean Klaiber er ramt af en skade. Mathias Greve er til gengæld blevet klar igen, mens Mathias Kvistgaarden også er med i truppen, efter at angriberen gjorde comeback mod FC Nordsjælland.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Brøndby IF: Kevin Tshiembe
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Poulsen – Larsen, Brink, Mattsson – Adamsen, Thordarson – Lind
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Radosevic, Wass, Divkovic – Bundgaard, Vallys – Suzuki
Dom:
Silkeborg har hentet point i halvdelen af mesterskabsspillets otte kampe, blandt andet ude mod Brøndby i starten af april.
Derfor ligner det da heller ikke bare en walkover for de blå-gule gæster på JYSK Park.
Kent Nielsens tropper kan spille frit og friskt hjemme på kunstgræsset, mens Brøndby er presset til sejr, og det fordrer godt for underholdningen mandag eftermiddag.
Snæver udesejr på 2-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.81 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Arne Slot dybt frustreret
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
I chok over Manchester United
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Køber engelsk klub
MEDIE
631 millioner kroner
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Medier revser Real Madrid-træner
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER