Silkeborg IF – Brøndby IF

Superliga-søndagen rundes af med et spændende brag fra toppen af rækken, når formstærke Silkeborg tager imod seneste sæsons sølvvindere fra Brøndby



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3+

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Skaderne er væltet ind over den tyndt besatte Silkeborg-trup i sæsonens indledning, men det er slet ikke til at se på resultaterne.

Kent Nielsens tropper holder sig flot til i toppen af Superligaen, hvor de aktuelt indtager tredjepladsen med fire point op til førerholdet FC Midtjylland.

Seneste runde bød på en svær udekamp i Aarhus mod højtflyvende AGF, men også her diskede Silkeborg op med et lidt overraskende, om end fuld fortjent point efter en jævnbyrdig 1-1’er.

Og selvfølgelig var det Tonni Adamsen som tegnede sig for scoringen.

Silkeborg-angriberen har været helt vild i varmen på det seneste med otte scoringer i de seneste fem kampe på tværs af turneringer, og er nu delt topscorer i Superligaen.

Klubben fra Søhøjlandet har leveret en forrygende start på sæsonen, og nu begynder det tilmed også at lysne på skadesfronten.

Pelle Mattsson er klar igen, og det samme er Younez Bakiz, der er blevet sin skade kvit. Alexander Busch gjorde endelig comeback i en reserveholdskamp tidligere på ugen, men er endnu ikke klar til kamp for Superliga-truppen.

Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge er til gengæld stadig ude.

Brøndby IF:
Underholdningsmæssigt var Brøndbys 2-0 sejr over Sønderjyske i sidste weekend ikke noget at skrive hjem om, og hjemmefansene havde øjensynligt ønsket sig flere mål, mere snert og mere effektivitet. 

Sejren var dog aldrig tæt på at komme i fare, og Brøndby er dermed tilbage på sejrssporet efter det skuffende derbynederlag til FCK i runden forinden.

Og endnu engang var det med mål fra Mathias Kvistgaarden, som er lige så brandvarm som kollega Adamsen hos hjemmeholdet.

Søndagens opgør markerer starten på et fuldkommen ubarmhjertigt kampprogram for de blågule.

De næste syv kampe byder nemlig på modstand fra Silkeborg, FCN, FCM, AGF, FCK, og FCM og FCN igen.

Dermed kigger Brøndby ind i en periode, som kan vise sig yderst definerende for den resterende del af sæsonen.

Frederik Alves og Ohi Omoijuanfo er fortsat ude, og Kevin Tshiembe støder til på skadeslisten, der også tæller Justin Che og Kevin Mensah. Til gengæld vil klubben glæde sig over, at Nicolai Vallys og Marko Divkovic er klar til opgøret.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen

Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard

Dom:
Der er topscorerduel, når Silkeborg søndag tager imod Brøndby.

Adamsen og Kvistgaarden laver mål efter behag for tiden, og derfor er det også svært at forestille sig, at der ikke nok skal blive godt gang i målscoringen på JYSK Park.

Brøndby har et fornemt tag på Silkeborg med fem indbyrdes opgør i streg uden nederlag, heraf hele fire sejre, men værterne bliver ved med at overraske i denne sæson, og slipper også afsted med point denne gang.

2-2.

Spilforslag:
Begge hold scorer til nul til odds 1.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

I dialog med Brøndby

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Helt vild med Oscar Schwartau

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

En kæmpe sejr

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!