Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3+
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Skaderne er væltet ind over den tyndt besatte Silkeborg-trup i sæsonens indledning, men det er slet ikke til at se på resultaterne.
Kent Nielsens tropper holder sig flot til i toppen af Superligaen, hvor de aktuelt indtager tredjepladsen med fire point op til førerholdet FC Midtjylland.
Seneste runde bød på en svær udekamp i Aarhus mod højtflyvende AGF, men også her diskede Silkeborg op med et lidt overraskende, om end fuld fortjent point efter en jævnbyrdig 1-1’er.
Og selvfølgelig var det Tonni Adamsen som tegnede sig for scoringen.
Silkeborg-angriberen har været helt vild i varmen på det seneste med otte scoringer i de seneste fem kampe på tværs af turneringer, og er nu delt topscorer i Superligaen.
Klubben fra Søhøjlandet har leveret en forrygende start på sæsonen, og nu begynder det tilmed også at lysne på skadesfronten.
Pelle Mattsson er klar igen, og det samme er Younez Bakiz, der er blevet sin skade kvit. Alexander Busch gjorde endelig comeback i en reserveholdskamp tidligere på ugen, men er endnu ikke klar til kamp for Superliga-truppen.
Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge er til gengæld stadig ude.
Brøndby IF:
Underholdningsmæssigt var Brøndbys 2-0 sejr over Sønderjyske i sidste weekend ikke noget at skrive hjem om, og hjemmefansene havde øjensynligt ønsket sig flere mål, mere snert og mere effektivitet.
Sejren var dog aldrig tæt på at komme i fare, og Brøndby er dermed tilbage på sejrssporet efter det skuffende derbynederlag til FCK i runden forinden.
Og endnu engang var det med mål fra Mathias Kvistgaarden, som er lige så brandvarm som kollega Adamsen hos hjemmeholdet.
Søndagens opgør markerer starten på et fuldkommen ubarmhjertigt kampprogram for de blågule.
De næste syv kampe byder nemlig på modstand fra Silkeborg, FCN, FCM, AGF, FCK, og FCM og FCN igen.
Dermed kigger Brøndby ind i en periode, som kan vise sig yderst definerende for den resterende del af sæsonen.
Frederik Alves og Ohi Omoijuanfo er fortsat ude, og Kevin Tshiembe støder til på skadeslisten, der også tæller Justin Che og Kevin Mensah. Til gengæld vil klubben glæde sig over, at Nicolai Vallys og Marko Divkovic er klar til opgøret.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Dom:
Der er topscorerduel, når Silkeborg søndag tager imod Brøndby.
Adamsen og Kvistgaarden laver mål efter behag for tiden, og derfor er det også svært at forestille sig, at der ikke nok skal blive godt gang i målscoringen på JYSK Park.
Brøndby har et fornemt tag på Silkeborg med fem indbyrdes opgør i streg uden nederlag, heraf hele fire sejre, men værterne bliver ved med at overraske i denne sæson, og slipper også afsted med point denne gang.
2-2.
Spilforslag:
Begge hold scorer til nul til odds 1.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER