Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3+
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Skaderne er væltet ind over den tyndt besatte Silkeborg-trup i sæsonens indledning, men det er slet ikke til at se på resultaterne.
Kent Nielsens tropper holder sig flot til i toppen af Superligaen, hvor de aktuelt indtager tredjepladsen med fire point op til førerholdet FC Midtjylland.
Seneste runde bød på en svær udekamp i Aarhus mod højtflyvende AGF, men også her diskede Silkeborg op med et lidt overraskende, om end fuld fortjent point efter en jævnbyrdig 1-1’er.
Og selvfølgelig var det Tonni Adamsen som tegnede sig for scoringen.
Silkeborg-angriberen har været helt vild i varmen på det seneste med otte scoringer i de seneste fem kampe på tværs af turneringer, og er nu delt topscorer i Superligaen.
Klubben fra Søhøjlandet har leveret en forrygende start på sæsonen, og nu begynder det tilmed også at lysne på skadesfronten.
Pelle Mattsson er klar igen, og det samme er Younez Bakiz, der er blevet sin skade kvit. Alexander Busch gjorde endelig comeback i en reserveholdskamp tidligere på ugen, men er endnu ikke klar til kamp for Superliga-truppen.
Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge er til gengæld stadig ude.
Brøndby IF:
Underholdningsmæssigt var Brøndbys 2-0 sejr over Sønderjyske i sidste weekend ikke noget at skrive hjem om, og hjemmefansene havde øjensynligt ønsket sig flere mål, mere snert og mere effektivitet.
Sejren var dog aldrig tæt på at komme i fare, og Brøndby er dermed tilbage på sejrssporet efter det skuffende derbynederlag til FCK i runden forinden.
Og endnu engang var det med mål fra Mathias Kvistgaarden, som er lige så brandvarm som kollega Adamsen hos hjemmeholdet.
Søndagens opgør markerer starten på et fuldkommen ubarmhjertigt kampprogram for de blågule.
De næste syv kampe byder nemlig på modstand fra Silkeborg, FCN, FCM, AGF, FCK, og FCM og FCN igen.
Dermed kigger Brøndby ind i en periode, som kan vise sig yderst definerende for den resterende del af sæsonen.
Frederik Alves og Ohi Omoijuanfo er fortsat ude, og Kevin Tshiembe støder til på skadeslisten, der også tæller Justin Che og Kevin Mensah. Til gengæld vil klubben glæde sig over, at Nicolai Vallys og Marko Divkovic er klar til opgøret.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Dom:
Der er topscorerduel, når Silkeborg søndag tager imod Brøndby.
Adamsen og Kvistgaarden laver mål efter behag for tiden, og derfor er det også svært at forestille sig, at der ikke nok skal blive godt gang i målscoringen på JYSK Park.
Brøndby har et fornemt tag på Silkeborg med fem indbyrdes opgør i streg uden nederlag, heraf hele fire sejre, men værterne bliver ved med at overraske i denne sæson, og slipper også afsted med point denne gang.
2-2.
Spilforslag:
Begge hold scorer til nul til odds 1.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Patrick Mortensen i chok
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten