Silkeborg IF – Brøndby IF

Superliga-søndagen rundes af med et spændende brag fra toppen af rækken, når formstærke Silkeborg tager imod seneste sæsons sølvvindere fra Brøndby



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3+

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Skaderne er væltet ind over den tyndt besatte Silkeborg-trup i sæsonens indledning, men det er slet ikke til at se på resultaterne.

Kent Nielsens tropper holder sig flot til i toppen af Superligaen, hvor de aktuelt indtager tredjepladsen med fire point op til førerholdet FC Midtjylland.

Seneste runde bød på en svær udekamp i Aarhus mod højtflyvende AGF, men også her diskede Silkeborg op med et lidt overraskende, om end fuld fortjent point efter en jævnbyrdig 1-1’er.

Og selvfølgelig var det Tonni Adamsen som tegnede sig for scoringen.

Silkeborg-angriberen har været helt vild i varmen på det seneste med otte scoringer i de seneste fem kampe på tværs af turneringer, og er nu delt topscorer i Superligaen.

Klubben fra Søhøjlandet har leveret en forrygende start på sæsonen, og nu begynder det tilmed også at lysne på skadesfronten.

Pelle Mattsson er klar igen, og det samme er Younez Bakiz, der er blevet sin skade kvit. Alexander Busch gjorde endelig comeback i en reserveholdskamp tidligere på ugen, men er endnu ikke klar til kamp for Superliga-truppen.

Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge er til gengæld stadig ude.

Brøndby IF:
Underholdningsmæssigt var Brøndbys 2-0 sejr over Sønderjyske i sidste weekend ikke noget at skrive hjem om, og hjemmefansene havde øjensynligt ønsket sig flere mål, mere snert og mere effektivitet. 

Sejren var dog aldrig tæt på at komme i fare, og Brøndby er dermed tilbage på sejrssporet efter det skuffende derbynederlag til FCK i runden forinden.

Og endnu engang var det med mål fra Mathias Kvistgaarden, som er lige så brandvarm som kollega Adamsen hos hjemmeholdet.

Søndagens opgør markerer starten på et fuldkommen ubarmhjertigt kampprogram for de blågule.

De næste syv kampe byder nemlig på modstand fra Silkeborg, FCN, FCM, AGF, FCK, og FCM og FCN igen.

Dermed kigger Brøndby ind i en periode, som kan vise sig yderst definerende for den resterende del af sæsonen.

Frederik Alves og Ohi Omoijuanfo er fortsat ude, og Kevin Tshiembe støder til på skadeslisten, der også tæller Justin Che og Kevin Mensah. Til gengæld vil klubben glæde sig over, at Nicolai Vallys og Marko Divkovic er klar til opgøret.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen

Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard

Dom:
Der er topscorerduel, når Silkeborg søndag tager imod Brøndby.

Adamsen og Kvistgaarden laver mål efter behag for tiden, og derfor er det også svært at forestille sig, at der ikke nok skal blive godt gang i målscoringen på JYSK Park.

Brøndby har et fornemt tag på Silkeborg med fem indbyrdes opgør i streg uden nederlag, heraf hele fire sejre, men værterne bliver ved med at overraske i denne sæson, og slipper også afsted med point denne gang.

2-2.

Spilforslag:
Begge hold scorer til nul til odds 1.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’


Randers FC – FC Midtjylland

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

I svime over sensationel dansker

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Vejle Boldklub – FC København

To direktører færdige i Superliga-klub

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Skidt nyt til Brian Riemer?

Stor Brøndby-stjerne skadet

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

FC Fredericia – Viborg FF

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Dansk bomber forventer sommertransfer

– Fuldstændig svigtet

Dansk dommer får ros stor ros

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Noah Nartey pavestolt af storebror

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år