Silkeborg IF – Brøndby IF

Superliga-søndagen rundes af med et spændende brag fra toppen af rækken, når formstærke Silkeborg tager imod seneste sæsons sølvvindere fra Brøndby



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3+

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Skaderne er væltet ind over den tyndt besatte Silkeborg-trup i sæsonens indledning, men det er slet ikke til at se på resultaterne.

Kent Nielsens tropper holder sig flot til i toppen af Superligaen, hvor de aktuelt indtager tredjepladsen med fire point op til førerholdet FC Midtjylland.

Seneste runde bød på en svær udekamp i Aarhus mod højtflyvende AGF, men også her diskede Silkeborg op med et lidt overraskende, om end fuld fortjent point efter en jævnbyrdig 1-1’er.

Og selvfølgelig var det Tonni Adamsen som tegnede sig for scoringen.

Silkeborg-angriberen har været helt vild i varmen på det seneste med otte scoringer i de seneste fem kampe på tværs af turneringer, og er nu delt topscorer i Superligaen.

Klubben fra Søhøjlandet har leveret en forrygende start på sæsonen, og nu begynder det tilmed også at lysne på skadesfronten.

Pelle Mattsson er klar igen, og det samme er Younez Bakiz, der er blevet sin skade kvit. Alexander Busch gjorde endelig comeback i en reserveholdskamp tidligere på ugen, men er endnu ikke klar til kamp for Superliga-truppen.

Pontus Rödin, Callum McCowatt og Anders Klynge er til gengæld stadig ude.

Brøndby IF:
Underholdningsmæssigt var Brøndbys 2-0 sejr over Sønderjyske i sidste weekend ikke noget at skrive hjem om, og hjemmefansene havde øjensynligt ønsket sig flere mål, mere snert og mere effektivitet. 

Sejren var dog aldrig tæt på at komme i fare, og Brøndby er dermed tilbage på sejrssporet efter det skuffende derbynederlag til FCK i runden forinden.

Og endnu engang var det med mål fra Mathias Kvistgaarden, som er lige så brandvarm som kollega Adamsen hos hjemmeholdet.

Søndagens opgør markerer starten på et fuldkommen ubarmhjertigt kampprogram for de blågule.

De næste syv kampe byder nemlig på modstand fra Silkeborg, FCN, FCM, AGF, FCK, og FCM og FCN igen.

Dermed kigger Brøndby ind i en periode, som kan vise sig yderst definerende for den resterende del af sæsonen.

Frederik Alves og Ohi Omoijuanfo er fortsat ude, og Kevin Tshiembe støder til på skadeslisten, der også tæller Justin Che og Kevin Mensah. Til gengæld vil klubben glæde sig over, at Nicolai Vallys og Marko Divkovic er klar til opgøret.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen

Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard

Dom:
Der er topscorerduel, når Silkeborg søndag tager imod Brøndby.

Adamsen og Kvistgaarden laver mål efter behag for tiden, og derfor er det også svært at forestille sig, at der ikke nok skal blive godt gang i målscoringen på JYSK Park.

Brøndby har et fornemt tag på Silkeborg med fem indbyrdes opgør i streg uden nederlag, heraf hele fire sejre, men værterne bliver ved med at overraske i denne sæson, og slipper også afsted med point denne gang.

2-2.

Spilforslag:
Begge hold scorer til nul til odds 1.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fælder hård Schmeichel-dom

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Rangerer Eriksen over superstjerner

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Nartey blæser alt modstand til vægs

FC København misser denne midtbane-stjerne

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo