Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Det har ikke været en decideret nem sæsonstart for Silkeborg, som udover fire europæiske kampe, har været hårdt ramt af skader til flere af holdets etablerede startere.
Derfor er det også højst overraskende, at klubben fra Søhøjlandet har præsteret så godt, som tilfældet har været det, og at de aktuelt har bragt sig alene i front af Superligaen. Stærkt.
I sidste weekends udekamp mod bundproppen Vejle var det til gengæld svært at se hvem, som var bundhold, og hvem, der var tophold.
Kent Nielsens mandskab spillede nemlig ikke en særlig god kamp, og var især i første halvleg presset godt i bund.
Silkeborg viste dog et topholds klasse, da de stik imod spil og chancer stak afsted med en 3-1 sejr.
Endnu engang efter to mål af brandvarme Tonni Adamsen, som nu er oppe på seks scoringer i de seneste tre kampe, mens også Nicolai Larsen i målet må tilskrives en stor del af æren for sejren.
Sejre giver selvtillid, og selvtillid giver sejre, og med fem sejre ud af seks mulige, er der virkelig noget at bygge videre på for hjemmeholdet, som nok allerede er begyndt at drømme om endnu et forår med mesterskabsspil.
Silkeborg må fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Pelle Mattsson, Callum McCowatt og Anders Klynge, der alle er skadede.
FC Midtjylland:
Nej, nej, neeej.
FC Midtjylland havde Champions League-deltagelsen i deres hule hånd onsdag aften med en 2-1 føring i returopgøret ude mod Slovan Bratislava, men blev på trods af at have været det bedste hold i begge opgør, sendt ud efter to sene scoringer af slovakkerne.
Kæmpe nedtur for ‘’Ulvene’’, som havde alletiders chance for at spille sig i verdens mest prestigefyldte klubturnering, men nu i stedet må tage til takke med Europa League.
I Superliga-regi går det til gengæld udmærket, om end det har holdt hårdt i de seneste runder.
I forrige weekend må Lyngby krævede det en scoring dybt inde i tillægstiden for at stikke afsted med sejren, og senest mod Sønderjyske var midtjyderne bagud med både 1-0 og 2-1, inden de igen kæmpede sig til en sen sejr.
Thomasberg har gjort god brug af den bredde trup indtil videre med en del rotation fra kamp til kamp, men denne gang bør der være mulighed for at stille med det helt tunge skyts, da der efterfølgende venter en landskampspause.
Og det er godt nyt for gæsterne, som nok også skal lidt højere op i gear end i de seneste kampe, hvis de skal tage alle tre point mod rækkens nummer et.
Christian Sørensen, Paulinho, Victor Bak, Cho Gue-sung og Juninho er alle ude af søndagens topbrag, og nytilkomne Kevin Mbabu er ikke klar til debut endnu. Det er Jan Kuchta til gengæld, selvom han først lørdag morgen skiftede til midtjyderne fra Sparta Prag.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Gabriel, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Buksa
Dom:
Der er som regel godt gang i målscoringen, når Silkeborg og FC Midtjylland krydser klinger på JYSK Park.
De seneste fem opgør på kunstgræsset har haft minimum tre mål i sig, og i fire af de fem har vi fået henholdsvis fem og seks scoringer.
Begge mandskaber gav et væld af chancer fra sig i seneste runde, og med masser af kvalitet hos begge offensiver, er det svært at forestille sig andet end endnu en underholdende affære.
Topbraget i Søhøjlandet ender 2-2.
Spilforslag:
Over 3.5 mål til odds 2.32 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW