Silkeborg IF – FC Midtjylland

Der venter et regulært topbrag, når Superligaens overraskende førerhold, Silkeborg, søndag eftermiddag tager imod rækkens nummer to, FC Midtjylland. Mon Kent Nielsens tropper holder sig på toppen?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Det har ikke været en decideret nem sæsonstart for Silkeborg, som udover fire europæiske kampe, har været hårdt ramt af skader til flere af holdets etablerede startere.

Derfor er det også højst overraskende, at klubben fra Søhøjlandet har præsteret så godt, som tilfældet har været det, og at de aktuelt har bragt sig alene i front af Superligaen. Stærkt.

I sidste weekends udekamp mod bundproppen Vejle var det til gengæld svært at se hvem, som var bundhold, og hvem, der var tophold.

Kent Nielsens mandskab spillede nemlig ikke en særlig god kamp, og var især i første halvleg presset godt i bund. 

Silkeborg viste dog et topholds klasse, da de stik imod spil og chancer stak afsted med en 3-1 sejr.

Endnu engang efter to mål af brandvarme Tonni Adamsen, som nu er oppe på seks scoringer i de seneste tre kampe, mens også Nicolai Larsen i målet må tilskrives en stor del af æren for sejren.

Sejre giver selvtillid, og selvtillid giver sejre, og med fem sejre ud af seks mulige, er der virkelig noget at bygge videre på for hjemmeholdet, som nok allerede er begyndt at drømme om endnu et forår med mesterskabsspil.

Silkeborg må fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Pelle Mattsson, Callum McCowatt og Anders Klynge, der alle er skadede.

FC Midtjylland:
Nej, nej, neeej.

FC Midtjylland havde Champions League-deltagelsen i deres hule hånd onsdag aften med en 2-1 føring i returopgøret ude mod Slovan Bratislava, men blev på trods af at have været det bedste hold i begge opgør, sendt ud efter to sene scoringer af slovakkerne.

Kæmpe nedtur for ‘’Ulvene’’, som havde alletiders chance for at spille sig i verdens mest prestigefyldte klubturnering, men nu i stedet må tage til takke med Europa League.

I Superliga-regi går det til gengæld udmærket, om end det har holdt hårdt i de seneste runder.

I forrige weekend må Lyngby krævede det en scoring dybt inde i tillægstiden for at stikke afsted med sejren, og senest mod Sønderjyske var midtjyderne bagud med både 1-0 og 2-1, inden de igen kæmpede sig til en sen sejr.

Thomasberg har gjort god brug af den bredde trup indtil videre med en del rotation fra kamp til kamp, men denne gang bør der være mulighed for at stille med det helt tunge skyts, da der efterfølgende venter en landskampspause.

Og det er godt nyt for gæsterne, som nok også skal lidt højere op i gear end i de seneste kampe, hvis de skal tage alle tre point mod rækkens nummer et.

Christian Sørensen, Paulinho, Victor Bak, Cho Gue-sung og Juninho er alle ude af søndagens topbrag, og nytilkomne Kevin Mbabu er ikke klar til debut endnu. Det er Jan Kuchta til gengæld, selvom han først lørdag morgen skiftede til midtjyderne fra Sparta Prag.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Gabriel, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Buksa

Dom:
Der er som regel godt gang i målscoringen, når Silkeborg og FC Midtjylland krydser klinger på JYSK Park.

De seneste fem opgør på kunstgræsset har haft minimum tre mål i sig, og i fire af de fem har vi fået henholdsvis fem og seks scoringer.

Begge mandskaber gav et væld af chancer fra sig i seneste runde, og med masser af kvalitet hos begge offensiver, er det svært at forestille sig andet end endnu en underholdende affære.

Topbraget i Søhøjlandet ender 2-2.

Spilforslag:
Over 3.5 mål til odds 2.32 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  



Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Kæmpe forløsning for FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

En kæmpe sejr

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Set i København – de leder efter ny sportschef

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

I dialog med Brøndby

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’