Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Det har ikke været en decideret nem sæsonstart for Silkeborg, som udover fire europæiske kampe, har været hårdt ramt af skader til flere af holdets etablerede startere.
Derfor er det også højst overraskende, at klubben fra Søhøjlandet har præsteret så godt, som tilfældet har været det, og at de aktuelt har bragt sig alene i front af Superligaen. Stærkt.
I sidste weekends udekamp mod bundproppen Vejle var det til gengæld svært at se hvem, som var bundhold, og hvem, der var tophold.
Kent Nielsens mandskab spillede nemlig ikke en særlig god kamp, og var især i første halvleg presset godt i bund.
Silkeborg viste dog et topholds klasse, da de stik imod spil og chancer stak afsted med en 3-1 sejr.
Endnu engang efter to mål af brandvarme Tonni Adamsen, som nu er oppe på seks scoringer i de seneste tre kampe, mens også Nicolai Larsen i målet må tilskrives en stor del af æren for sejren.
Sejre giver selvtillid, og selvtillid giver sejre, og med fem sejre ud af seks mulige, er der virkelig noget at bygge videre på for hjemmeholdet, som nok allerede er begyndt at drømme om endnu et forår med mesterskabsspil.
Silkeborg må fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Pelle Mattsson, Callum McCowatt og Anders Klynge, der alle er skadede.
FC Midtjylland:
Nej, nej, neeej.
FC Midtjylland havde Champions League-deltagelsen i deres hule hånd onsdag aften med en 2-1 føring i returopgøret ude mod Slovan Bratislava, men blev på trods af at have været det bedste hold i begge opgør, sendt ud efter to sene scoringer af slovakkerne.
Kæmpe nedtur for ‘’Ulvene’’, som havde alletiders chance for at spille sig i verdens mest prestigefyldte klubturnering, men nu i stedet må tage til takke med Europa League.
I Superliga-regi går det til gengæld udmærket, om end det har holdt hårdt i de seneste runder.
I forrige weekend må Lyngby krævede det en scoring dybt inde i tillægstiden for at stikke afsted med sejren, og senest mod Sønderjyske var midtjyderne bagud med både 1-0 og 2-1, inden de igen kæmpede sig til en sen sejr.
Thomasberg har gjort god brug af den bredde trup indtil videre med en del rotation fra kamp til kamp, men denne gang bør der være mulighed for at stille med det helt tunge skyts, da der efterfølgende venter en landskampspause.
Og det er godt nyt for gæsterne, som nok også skal lidt højere op i gear end i de seneste kampe, hvis de skal tage alle tre point mod rækkens nummer et.
Christian Sørensen, Paulinho, Victor Bak, Cho Gue-sung og Juninho er alle ude af søndagens topbrag, og nytilkomne Kevin Mbabu er ikke klar til debut endnu. Det er Jan Kuchta til gengæld, selvom han først lørdag morgen skiftede til midtjyderne fra Sparta Prag.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Gabriel, Bech, Diao, Andersson – Osorio, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Buksa
Dom:
Der er som regel godt gang i målscoringen, når Silkeborg og FC Midtjylland krydser klinger på JYSK Park.
De seneste fem opgør på kunstgræsset har haft minimum tre mål i sig, og i fire af de fem har vi fået henholdsvis fem og seks scoringer.
Begge mandskaber gav et væld af chancer fra sig i seneste runde, og med masser af kvalitet hos begge offensiver, er det svært at forestille sig andet end endnu en underholdende affære.
Topbraget i Søhøjlandet ender 2-2.
Spilforslag:
Over 3.5 mål til odds 2.32 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
FCK-bænken var rasende!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER