Holdnyt:
Silkeborg IF
Alexander Lind blev i ugens løb solgt til italienske Pisa, hvor han nu kan rende rundt i det skæve tårn og spise pizza med Malthe Højholt, der også er skiftet til klubben.
I Silkeborg vil de 30 millioner kroner for Lind lune i klubkassen, og Younes Bakiz og Tonni Adamsen er allerede i fuld gang med at fylde hullet i offensiven.
Tre sejre i fire runder er bedre end forventet for Silkeborg IF, der denne sommer har vinket farvel til Thordarson, Felix og Kusk ud over Lind.
Oliver Sonne har også mere end antydet, at han gerne vil prøve kræfter med en ny klub. Sonne er dog stadig i Søhøjlandet. I skrivende stund.
Silkeborg har slået Sønderjyske, Viborg og Randers i de første fire runder, så FCN er en optrapning af modstandernes kvalitet.
SIF kommer til kampen ovenpå et samlet snævert nederlag til Gent efter forlænget spilletid, så der kommer nok også nogle lidt trætte ben på banen.
Skadeslisten har desuden fået et nyt navn i Pontus Rödin, mens Alexander Busch, Pelle Mattsson, Anders Klynge, Fredrik Carlsen og Callum McCowatt fortsat sidder ude.
FC Nordsjælland
Tigrene fra Farum er stadig ubesejrede efter fire runder, hvor de har hentet to sejre og to uafgjorte.
Tre af modstanderne har været oprykkerne fra AaB og de forventede bundhold, Vejle og Lyngby.
FC Nordsjælland havde FC Midtjylland på krogen, da de mødtes i Farum, men det endte 2-2.
FCN har solgt to gange Oliver – Villadsen og Antman – i denne uge, men de har til gengæld forlænget kontrakten med den 18-årige nordmand Sindre Egeli, der nu er bundet til Farum frem til 2028.
Det er meget svært at se det store talent blive så længe i dansk fodbold, men så er der jo potentiale for (endnu) et fornuftigt salg med god profit for FCN.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Andersen – Orazov, Adamsen, Bakiz
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Dorgeles, Tverskov, Sertdemir – Ingvartsen, Harder, Egeli
Dom:
Silkeborg IF har scoret i alle sæsonens første syv kampe, og FC Nordsjælland har også sat måltavlen i sving i deres fire kampe.
Det dufter af mål på JYSK Park, hvor den seneste duel tilbage i april ellers endte 1-0 til FCN.
Her forventer vi flere mål, og FCN vil lure på at udnytte, at Silkeborg har europæiske kampe at tænke på i disse uger.
Silkeborg IF virker dog solide, og træner Kent Nielsen er en snu ræv, og han formår at sætte holdet op til gode præstationer.
Det bliver formentlig en tæt kamp, men Silkeborg trækker sig sejrrigt ud og vinder enten 2-1 eller 3-1.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
