Silkeborg IF har forlænget kontrakten med den unge forsvarsspiller Jeppe Gertsen. Spillerens forhenværende kontrakt udløb efter denne sæson, men nu er der blevet føjet til tre år til, således Silkeborg IF og Jeppe Gertsen har papir på hinanden frem til sommeren 2021.
– Det er vildt dejligt, at jeg nu kan koncentrere mig om fodbold i de næste tre et halvt år. Jeg elsker at spille fodbold, og at jeg nu har en lang kontrakt på fuld tid er en drøm, der går i opfyldelse. Jeg smiler og er glad. Jeg vil arbejde hårdt og knokle på med den plan, vi har lagt for min udvikling, og så er det mit mål at få masser af spilletid på førsteholdet, siger Jeppe Gertsen til klubbens hjemmeside.
20-årige Jeppe Gertsen har taget hele turen i Silkeborg IF’s talentudviklingssystem, og Peter Sørensen er glad for, at klubben nu har kunnet tilbyde ham en fuldtidskontrakt.
– Hen over det sidste år er der sket rigtig meget med Jeppe Gertsen. Han er gået fra at være en ung spiller med talent til nu at banke kraftigt på til førsteholdet. Vi glæder os over, at det er en af vores egne, der har gennemgået den udvikling, men det der gør os allermest glade i SIF er, at Jeppe er så god, at vi er overbeviste om, at han kan få samme betydning for holdet, som andre af vores egne: Tobias Salquist, Sammy Skytte, Robert Skov og Jens Martin Gammelby. Jeppe Gertsen har potentialet til ikke bare at gå ind på vores hold som en af de dominerende, men også at blive en iøjnefaldende spiller i Superligaen, siger SIF-manageren.
Jeppe Gertsen fik sin Superliga-debut i efteråret, da han spillede et enkelt minut for Silkeborg IF i årets sidste kamp mod OB.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
INTERVIEW
