Silkeborg IF forlænger med ung forsvarsspiller

Silkeborg IF forlænger kontrakten med unge Jeppe Gertsen.



Silkeborg IF har forlænget kontrakten med den unge forsvarsspiller Jeppe Gertsen. Spillerens forhenværende kontrakt udløb efter denne sæson, men nu er der blevet føjet til tre år til, således Silkeborg IF og Jeppe Gertsen har papir på hinanden frem til sommeren 2021.

– Det er vildt dejligt, at jeg nu kan koncentrere mig om fodbold i de næste tre et halvt år. Jeg elsker at spille fodbold, og at jeg nu har en lang kontrakt på fuld tid er en drøm, der går i opfyldelse. Jeg smiler og er glad. Jeg vil arbejde hårdt og knokle på med den plan, vi har lagt for min udvikling, og så er det mit mål at få masser af spilletid på førsteholdet, siger Jeppe Gertsen til klubbens hjemmeside.

20-årige Jeppe Gertsen har taget hele turen i Silkeborg IF’s talentudviklingssystem, og Peter Sørensen er glad for, at klubben nu har kunnet tilbyde ham en fuldtidskontrakt.

– Hen over det sidste år er der sket rigtig meget med Jeppe Gertsen. Han er gået fra at være en ung spiller med talent til nu at banke kraftigt på til førsteholdet. Vi glæder os over, at det er en af vores egne, der har gennemgået den udvikling, men det der gør os allermest glade i SIF er, at Jeppe er så god, at vi er overbeviste om, at han kan få samme betydning for holdet, som andre af vores egne: Tobias Salquist, Sammy Skytte, Robert Skov og Jens Martin Gammelby. Jeppe Gertsen har potentialet til ikke bare at gå ind på vores hold som en af de dominerende, men også at blive en iøjnefaldende spiller i Superligaen, siger SIF-manageren.

Jeppe Gertsen fik sin Superliga-debut i efteråret, da han spillede et enkelt minut for Silkeborg IF i årets sidste kamp mod OB. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!




LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

FCK sigter stadig efter 15. juni



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Giver transferopdatering

Bayern München lurer på choktransfer

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Cristiano Ronaldo i optur

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu