Silkeborg IF har forlænget kontrakten med den unge forsvarsspiller Jeppe Gertsen. Spillerens forhenværende kontrakt udløb efter denne sæson, men nu er der blevet føjet til tre år til, således Silkeborg IF og Jeppe Gertsen har papir på hinanden frem til sommeren 2021.
– Det er vildt dejligt, at jeg nu kan koncentrere mig om fodbold i de næste tre et halvt år. Jeg elsker at spille fodbold, og at jeg nu har en lang kontrakt på fuld tid er en drøm, der går i opfyldelse. Jeg smiler og er glad. Jeg vil arbejde hårdt og knokle på med den plan, vi har lagt for min udvikling, og så er det mit mål at få masser af spilletid på førsteholdet, siger Jeppe Gertsen til klubbens hjemmeside.
20-årige Jeppe Gertsen har taget hele turen i Silkeborg IF’s talentudviklingssystem, og Peter Sørensen er glad for, at klubben nu har kunnet tilbyde ham en fuldtidskontrakt.
– Hen over det sidste år er der sket rigtig meget med Jeppe Gertsen. Han er gået fra at være en ung spiller med talent til nu at banke kraftigt på til førsteholdet. Vi glæder os over, at det er en af vores egne, der har gennemgået den udvikling, men det der gør os allermest glade i SIF er, at Jeppe er så god, at vi er overbeviste om, at han kan få samme betydning for holdet, som andre af vores egne: Tobias Salquist, Sammy Skytte, Robert Skov og Jens Martin Gammelby. Jeppe Gertsen har potentialet til ikke bare at gå ind på vores hold som en af de dominerende, men også at blive en iøjnefaldende spiller i Superligaen, siger SIF-manageren.
Jeppe Gertsen fik sin Superliga-debut i efteråret, da han spillede et enkelt minut for Silkeborg IF i årets sidste kamp mod OB.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
LIVE
Superliga-LIVE: Svensson udtager amputeret hold
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
CUSTOM
