I de seneste tre år har Silkeborg IF sammenlagt præsenteret et underskud på 50 millioner kroner. Superligaklubben er nu så presset, at man kan blive tvunget ud i enten at drosle så meget ned på økonomien, at det ikke længere vil være muligt at spille i den bedste række eller også skal man finde sammen med en anden klub i en fusion.
Det er også på grund af den yderst pressede økonomi, at klubben ikke har hentet en eneste spiller i vinterens transfermarked, hvor det heller ikke lykkedes at skaffe lidt penge på et ellers planlagt salg af angriberen Rajko Lekic. Det skaber panderynker hos klubbens direktør.
– Jeg er da bekymret. Tålmodighedselastikken er spændt til bristepunktet, og opnår vi ikke i løbet af 2011 en pæn økonomisk forbedring, skal vi finde et andet ståsted,« siger Silkeborgs stærke mand, Kent Madsen til Jyllandsposten.
Den eneste grund til at Silkeborg IF har kunnet holde skinnet på næsen de senere år er, at ejerskabet af erhvervsområdet Papirfabrikken har kastet gode millioner af sig. Millioner der er røget ned i fodboldklubben dybe økonomiske hul.
Kent Madsen slå fast, at der skal findes andre løsninger for fremtiden og at man meget gerne fandt større økonomisk opbakning til klubben fra det lokale erhvervsliv, hvor der dog ikke er overvældende interesse for at skyde flere penge i den trængte klub.
– Det ideelle er naturligvis at etablere en økonomi lokalt, der gør det muligt at drive professionel fodbold på Superliga-niveau. Men som sagt: Tålmodighedselastikken i den retning er ved at være spændt, og vi skal bruge 2011 til at diskutere alternativerne. Det handler om to muligheder: At drosle ned og spille fodbold på det niveau, økonomien rækker til. I 1. division, som man gør i Skive og Hobro. Eller finde en fodboldklub i en anden by at arbejde sammen med – som man senest har set Vejle og Kolding gøre, siger Kent Madsen.
Silkeborg IF, der blev grundlagt i 1917 holder generalforsamling om en måneds tid, hvor emnet omkring økonomi og fusion utvivlsomt bliver et emne.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Magiske Messi slår til igen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
NYHEDER