Silkeborg IF i tvangs-fusion?

Pengene fosser ud af SIlkeborg IF, der nu enten skal finde nye penge, skære ned og fokusere på lavere rækker eller indgå i en fusion.



I de seneste tre år har Silkeborg IF sammenlagt præsenteret et underskud på 50 millioner kroner. Superligaklubben er nu så presset, at man kan blive tvunget ud i enten at drosle så meget ned på økonomien, at det ikke længere vil være muligt at spille i den bedste række eller også skal man finde sammen med en anden klub i en fusion.

Det er også på grund af den yderst pressede økonomi, at klubben ikke har hentet en eneste spiller i vinterens transfermarked, hvor det heller ikke lykkedes at skaffe lidt penge på et ellers planlagt salg af angriberen Rajko Lekic. Det skaber panderynker hos klubbens direktør.

– Jeg er da bekymret. Tålmodighedselastikken er spændt til bristepunktet, og opnår vi ikke i løbet af 2011 en pæn økonomisk forbedring, skal vi finde et andet ståsted,« siger Silkeborgs stærke mand, Kent Madsen til Jyllandsposten.

Den eneste grund til at Silkeborg IF har kunnet holde skinnet på næsen de senere år er, at ejerskabet af erhvervsområdet Papirfabrikken har kastet gode millioner af sig. Millioner der er røget ned i fodboldklubben dybe økonomiske hul.

Kent Madsen slå fast, at der skal findes andre løsninger for fremtiden og at man meget gerne fandt større økonomisk opbakning til klubben fra det lokale erhvervsliv, hvor der dog ikke er overvældende interesse for at skyde flere penge i den trængte klub.

– Det ideelle er naturligvis at etablere en økonomi lokalt, der gør det muligt at drive professionel fodbold på Superliga-niveau. Men som sagt: Tålmodighedselastikken i den retning er ved at være spændt, og vi skal bruge 2011 til at diskutere alternativerne. Det handler om to muligheder: At drosle ned og spille fodbold på det niveau, økonomien rækker til. I 1. division, som man gør i Skive og Hobro. Eller finde en fodboldklub i en anden by at arbejde sammen med – som man senest har set Vejle og Kolding gøre, siger Kent Madsen.

Silkeborg IF, der blev grundlagt i 1917 holder generalforsamling om en måneds tid, hvor emnet omkring økonomi og fusion utvivlsomt bliver et emne.





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter handel

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Vil væk fra Brøndby

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Storklub har taget kontakt

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

– Han er bare ren verdensklasse!

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

AaB-angriber på vej til Serie A

Henter Kamil Wilczek



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferudmelding fra Vallys

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold