I de seneste tre år har Silkeborg IF sammenlagt præsenteret et underskud på 50 millioner kroner. Superligaklubben er nu så presset, at man kan blive tvunget ud i enten at drosle så meget ned på økonomien, at det ikke længere vil være muligt at spille i den bedste række eller også skal man finde sammen med en anden klub i en fusion.
Det er også på grund af den yderst pressede økonomi, at klubben ikke har hentet en eneste spiller i vinterens transfermarked, hvor det heller ikke lykkedes at skaffe lidt penge på et ellers planlagt salg af angriberen Rajko Lekic. Det skaber panderynker hos klubbens direktør.
– Jeg er da bekymret. Tålmodighedselastikken er spændt til bristepunktet, og opnår vi ikke i løbet af 2011 en pæn økonomisk forbedring, skal vi finde et andet ståsted,« siger Silkeborgs stærke mand, Kent Madsen til Jyllandsposten.
Den eneste grund til at Silkeborg IF har kunnet holde skinnet på næsen de senere år er, at ejerskabet af erhvervsområdet Papirfabrikken har kastet gode millioner af sig. Millioner der er røget ned i fodboldklubben dybe økonomiske hul.
Kent Madsen slå fast, at der skal findes andre løsninger for fremtiden og at man meget gerne fandt større økonomisk opbakning til klubben fra det lokale erhvervsliv, hvor der dog ikke er overvældende interesse for at skyde flere penge i den trængte klub.
– Det ideelle er naturligvis at etablere en økonomi lokalt, der gør det muligt at drive professionel fodbold på Superliga-niveau. Men som sagt: Tålmodighedselastikken i den retning er ved at være spændt, og vi skal bruge 2011 til at diskutere alternativerne. Det handler om to muligheder: At drosle ned og spille fodbold på det niveau, økonomien rækker til. I 1. division, som man gør i Skive og Hobro. Eller finde en fodboldklub i en anden by at arbejde sammen med – som man senest har set Vejle og Kolding gøre, siger Kent Madsen.
Silkeborg IF, der blev grundlagt i 1917 holder generalforsamling om en måneds tid, hvor emnet omkring økonomi og fusion utvivlsomt bliver et emne.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT