Silkeborg IF i tvangs-fusion?

Pengene fosser ud af SIlkeborg IF, der nu enten skal finde nye penge, skære ned og fokusere på lavere rækker eller indgå i en fusion.



I de seneste tre år har Silkeborg IF sammenlagt præsenteret et underskud på 50 millioner kroner. Superligaklubben er nu så presset, at man kan blive tvunget ud i enten at drosle så meget ned på økonomien, at det ikke længere vil være muligt at spille i den bedste række eller også skal man finde sammen med en anden klub i en fusion.

Det er også på grund af den yderst pressede økonomi, at klubben ikke har hentet en eneste spiller i vinterens transfermarked, hvor det heller ikke lykkedes at skaffe lidt penge på et ellers planlagt salg af angriberen Rajko Lekic. Det skaber panderynker hos klubbens direktør.

– Jeg er da bekymret. Tålmodighedselastikken er spændt til bristepunktet, og opnår vi ikke i løbet af 2011 en pæn økonomisk forbedring, skal vi finde et andet ståsted,« siger Silkeborgs stærke mand, Kent Madsen til Jyllandsposten.

Den eneste grund til at Silkeborg IF har kunnet holde skinnet på næsen de senere år er, at ejerskabet af erhvervsområdet Papirfabrikken har kastet gode millioner af sig. Millioner der er røget ned i fodboldklubben dybe økonomiske hul.

Kent Madsen slå fast, at der skal findes andre løsninger for fremtiden og at man meget gerne fandt større økonomisk opbakning til klubben fra det lokale erhvervsliv, hvor der dog ikke er overvældende interesse for at skyde flere penge i den trængte klub.

– Det ideelle er naturligvis at etablere en økonomi lokalt, der gør det muligt at drive professionel fodbold på Superliga-niveau. Men som sagt: Tålmodighedselastikken i den retning er ved at være spændt, og vi skal bruge 2011 til at diskutere alternativerne. Det handler om to muligheder: At drosle ned og spille fodbold på det niveau, økonomien rækker til. I 1. division, som man gør i Skive og Hobro. Eller finde en fodboldklub i en anden by at arbejde sammen med – som man senest har set Vejle og Kolding gøre, siger Kent Madsen.

Silkeborg IF, der blev grundlagt i 1917 holder generalforsamling om en måneds tid, hvor emnet omkring økonomi og fusion utvivlsomt bliver et emne.





Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Zorniger i chok: Er det en joke?

Hård dom over Franks fremtid

Her kan du se FC København mod Viborg FF



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

– Hold nu kæft med Arsenal!

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Riemer reagerer på Frank-fyring

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

‘Ronaldo vinder kampen’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Forventer kæmpe jobtilbud

Nægtet Brøndby-skifte

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

– Det var en skuffelse

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde