Silkeborg IF i tvangs-fusion?

Pengene fosser ud af SIlkeborg IF, der nu enten skal finde nye penge, skære ned og fokusere på lavere rækker eller indgå i en fusion.



I de seneste tre år har Silkeborg IF sammenlagt præsenteret et underskud på 50 millioner kroner. Superligaklubben er nu så presset, at man kan blive tvunget ud i enten at drosle så meget ned på økonomien, at det ikke længere vil være muligt at spille i den bedste række eller også skal man finde sammen med en anden klub i en fusion.

Det er også på grund af den yderst pressede økonomi, at klubben ikke har hentet en eneste spiller i vinterens transfermarked, hvor det heller ikke lykkedes at skaffe lidt penge på et ellers planlagt salg af angriberen Rajko Lekic. Det skaber panderynker hos klubbens direktør.

– Jeg er da bekymret. Tålmodighedselastikken er spændt til bristepunktet, og opnår vi ikke i løbet af 2011 en pæn økonomisk forbedring, skal vi finde et andet ståsted,« siger Silkeborgs stærke mand, Kent Madsen til Jyllandsposten.

Den eneste grund til at Silkeborg IF har kunnet holde skinnet på næsen de senere år er, at ejerskabet af erhvervsområdet Papirfabrikken har kastet gode millioner af sig. Millioner der er røget ned i fodboldklubben dybe økonomiske hul.

Kent Madsen slå fast, at der skal findes andre løsninger for fremtiden og at man meget gerne fandt større økonomisk opbakning til klubben fra det lokale erhvervsliv, hvor der dog ikke er overvældende interesse for at skyde flere penge i den trængte klub.

– Det ideelle er naturligvis at etablere en økonomi lokalt, der gør det muligt at drive professionel fodbold på Superliga-niveau. Men som sagt: Tålmodighedselastikken i den retning er ved at være spændt, og vi skal bruge 2011 til at diskutere alternativerne. Det handler om to muligheder: At drosle ned og spille fodbold på det niveau, økonomien rækker til. I 1. division, som man gør i Skive og Hobro. Eller finde en fodboldklub i en anden by at arbejde sammen med – som man senest har set Vejle og Kolding gøre, siger Kent Madsen.

Silkeborg IF, der blev grundlagt i 1917 holder generalforsamling om en måneds tid, hvor emnet omkring økonomi og fusion utvivlsomt bliver et emne.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Han er færdig i Brøndby

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag