Silkeborg IF i tvangs-fusion?

Pengene fosser ud af SIlkeborg IF, der nu enten skal finde nye penge, skære ned og fokusere på lavere rækker eller indgå i en fusion.



I de seneste tre år har Silkeborg IF sammenlagt præsenteret et underskud på 50 millioner kroner. Superligaklubben er nu så presset, at man kan blive tvunget ud i enten at drosle så meget ned på økonomien, at det ikke længere vil være muligt at spille i den bedste række eller også skal man finde sammen med en anden klub i en fusion.

Det er også på grund af den yderst pressede økonomi, at klubben ikke har hentet en eneste spiller i vinterens transfermarked, hvor det heller ikke lykkedes at skaffe lidt penge på et ellers planlagt salg af angriberen Rajko Lekic. Det skaber panderynker hos klubbens direktør.

– Jeg er da bekymret. Tålmodighedselastikken er spændt til bristepunktet, og opnår vi ikke i løbet af 2011 en pæn økonomisk forbedring, skal vi finde et andet ståsted,« siger Silkeborgs stærke mand, Kent Madsen til Jyllandsposten.

Den eneste grund til at Silkeborg IF har kunnet holde skinnet på næsen de senere år er, at ejerskabet af erhvervsområdet Papirfabrikken har kastet gode millioner af sig. Millioner der er røget ned i fodboldklubben dybe økonomiske hul.

Kent Madsen slå fast, at der skal findes andre løsninger for fremtiden og at man meget gerne fandt større økonomisk opbakning til klubben fra det lokale erhvervsliv, hvor der dog ikke er overvældende interesse for at skyde flere penge i den trængte klub.

– Det ideelle er naturligvis at etablere en økonomi lokalt, der gør det muligt at drive professionel fodbold på Superliga-niveau. Men som sagt: Tålmodighedselastikken i den retning er ved at være spændt, og vi skal bruge 2011 til at diskutere alternativerne. Det handler om to muligheder: At drosle ned og spille fodbold på det niveau, økonomien rækker til. I 1. division, som man gør i Skive og Hobro. Eller finde en fodboldklub i en anden by at arbejde sammen med – som man senest har set Vejle og Kolding gøre, siger Kent Madsen.

Silkeborg IF, der blev grundlagt i 1917 holder generalforsamling om en måneds tid, hvor emnet omkring økonomi og fusion utvivlsomt bliver et emne.





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Stor mystik om Patrick Pentz

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Han er på vej væk fra AGF

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Premier League skrev transferhistorie

“Han skal være 3.000 gange bedre”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Per Frimann hylder Brøndby

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Forlader AGF – lægetjek booket

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afviser kæmpebud

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark