Frederik Carstensen er fortid i Silkeborg IF.
Silkeborg IF har netop meddelt, at klubben har solgt den talentfulde offensivspiller til norske Sarpsborg 08.
Det var i netop Sarpsborg, at Silkeborg IF i sidste uge købte Jeppe Andersen, så de to klubber har byttet spillere de sidste par uger.
Den 22-årige tidligere ungdomslandsholdsspiller får dermed luftforandring og muligheden for at udvikle sig et andet sted, da der ikke var meget spilletid at hente i Silkeborg IF.
– Frederik har været en del af miljøet i SIF, lige siden han en ung dreng og har været igennem hele vores talentstruktur. Han har optrådt adskillige gange på DBU’s ungdomslandshold og fik sin debut på SIF’s førstehold i februar 2021. I oktober samme år blev det til den første scoring i Superligaen mod Sønderjyske i udesejren på 6-0, siger sportschef Jesper Stüker til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Efter lidt manglende spilletid i SIF blev det udlejning i to omgange til FC Fredericia, hvor det i alt er blevet til 45 kampe og 13 mål. Heraf tre mod SIF i de to pokalsemifinaler i foråret 2024. Efter returen til SIF denne sommer er der fortsat et stykke til spilletid på de forreste positioner, og derfor er vi nået frem til en aftale om en permanent transfer til Sarpsborg 08. Vi vil gerne takke Frederik for sin indsats og tid i SIF, og ønsker ham al muligt held og lykke i sin videre karriere.
Frederik Carstensen er lillebror til FC Kölns Rasmus Carstensen, og de to brødre er nu at finde i udlandet, efter at Frederik Carstensen i sidste sæson var udlejet til FC Fredericia.
– Jeg vil gerne sige tak til alle personerne i og omkring klubben. De har været med til at danne mig som fodboldspiller, men også som person. Nu har jeg været i SIF i godt og vel 10 år og kender klubben ind og ud.
– Jeg har været glad og stolt over at repræsentere SIF i en lang årrække og har altid sat pris på at komme til træning og spille kamp. Jeg har altid håbet på at kunne slå igennem i SIF og give noget god, offensiv fodbold til fansene, men det er ikke altid, der bliver kigget ens vej, og sådan er fodbold, siger Frederik Carstensen.
Silkeborg IF indledte sæsonen med en sejr på 1-0 over Sønderjyske. Her var Carstensen at finde på bænken i hele opgøret.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Brian Riemer peger på tre årsager
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER