Silkeborg IF sælger angriber

Superliga-klubben Silkeborg IF har solgt Frederik Carstensen.



Frederik Carstensen er fortid i Silkeborg IF.

Silkeborg IF har netop meddelt, at klubben har solgt den talentfulde offensivspiller til norske Sarpsborg 08.

Det var i netop Sarpsborg, at Silkeborg IF i sidste uge købte Jeppe Andersen, så de to klubber har byttet spillere de sidste par uger.

Den 22-årige tidligere ungdomslandsholdsspiller får dermed luftforandring og muligheden for at udvikle sig et andet sted, da der ikke var meget spilletid at hente i Silkeborg IF.

– Frederik har været en del af miljøet i SIF, lige siden han en ung dreng og har været igennem hele vores talentstruktur. Han har optrådt adskillige gange på DBU’s ungdomslandshold og fik sin debut på SIF’s førstehold i februar 2021. I oktober samme år blev det til den første scoring i Superligaen mod Sønderjyske i udesejren på 6-0, siger sportschef Jesper Stüker til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Efter lidt manglende spilletid i SIF blev det udlejning i to omgange til FC Fredericia, hvor det i alt er blevet til 45 kampe og 13 mål. Heraf tre mod SIF i de to pokalsemifinaler i foråret 2024. Efter returen til SIF denne sommer er der fortsat et stykke til spilletid på de forreste positioner, og derfor er vi nået frem til en aftale om en permanent transfer til Sarpsborg 08. Vi vil gerne takke Frederik for sin indsats og tid i SIF, og ønsker ham al muligt held og lykke i sin videre karriere.

Frederik Carstensen er lillebror til FC Kölns Rasmus Carstensen, og de to brødre er nu at finde i udlandet, efter at Frederik Carstensen i sidste sæson var udlejet til FC Fredericia.

– Jeg vil gerne sige tak til alle personerne i og omkring klubben. De har været med til at danne mig som fodboldspiller, men også som person. Nu har jeg været i SIF i godt og vel 10 år og kender klubben ind og ud.

– Jeg har været glad og stolt over at repræsentere SIF i en lang årrække og har altid sat pris på at komme til træning og spille kamp. Jeg har altid håbet på at kunne slå igennem i SIF og give noget god, offensiv fodbold til fansene, men det er ikke altid, der bliver kigget ens vej, og sådan er fodbold, siger Frederik Carstensen.

Silkeborg IF indledte sæsonen med en sejr på 1-0 over Sønderjyske. Her var Carstensen at finde på bænken i hele opgøret.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern – PSG

Millionregn over ‘PC’