Frederik Carstensen er fortid i Silkeborg IF.
Silkeborg IF har netop meddelt, at klubben har solgt den talentfulde offensivspiller til norske Sarpsborg 08.
Det var i netop Sarpsborg, at Silkeborg IF i sidste uge købte Jeppe Andersen, så de to klubber har byttet spillere de sidste par uger.
Den 22-årige tidligere ungdomslandsholdsspiller får dermed luftforandring og muligheden for at udvikle sig et andet sted, da der ikke var meget spilletid at hente i Silkeborg IF.
– Frederik har været en del af miljøet i SIF, lige siden han en ung dreng og har været igennem hele vores talentstruktur. Han har optrådt adskillige gange på DBU’s ungdomslandshold og fik sin debut på SIF’s førstehold i februar 2021. I oktober samme år blev det til den første scoring i Superligaen mod Sønderjyske i udesejren på 6-0, siger sportschef Jesper Stüker til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Efter lidt manglende spilletid i SIF blev det udlejning i to omgange til FC Fredericia, hvor det i alt er blevet til 45 kampe og 13 mål. Heraf tre mod SIF i de to pokalsemifinaler i foråret 2024. Efter returen til SIF denne sommer er der fortsat et stykke til spilletid på de forreste positioner, og derfor er vi nået frem til en aftale om en permanent transfer til Sarpsborg 08. Vi vil gerne takke Frederik for sin indsats og tid i SIF, og ønsker ham al muligt held og lykke i sin videre karriere.
Frederik Carstensen er lillebror til FC Kölns Rasmus Carstensen, og de to brødre er nu at finde i udlandet, efter at Frederik Carstensen i sidste sæson var udlejet til FC Fredericia.
– Jeg vil gerne sige tak til alle personerne i og omkring klubben. De har været med til at danne mig som fodboldspiller, men også som person. Nu har jeg været i SIF i godt og vel 10 år og kender klubben ind og ud.
– Jeg har været glad og stolt over at repræsentere SIF i en lang årrække og har altid sat pris på at komme til træning og spille kamp. Jeg har altid håbet på at kunne slå igennem i SIF og give noget god, offensiv fodbold til fansene, men det er ikke altid, der bliver kigget ens vej, og sådan er fodbold, siger Frederik Carstensen.
Silkeborg IF indledte sæsonen med en sejr på 1-0 over Sønderjyske. Her var Carstensen at finde på bænken i hele opgøret.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER