Silkeborg IF sælger angriber

Superliga-klubben Silkeborg IF har solgt Frederik Carstensen.



Frederik Carstensen er fortid i Silkeborg IF.

Silkeborg IF har netop meddelt, at klubben har solgt den talentfulde offensivspiller til norske Sarpsborg 08.

Det var i netop Sarpsborg, at Silkeborg IF i sidste uge købte Jeppe Andersen, så de to klubber har byttet spillere de sidste par uger.

Den 22-årige tidligere ungdomslandsholdsspiller får dermed luftforandring og muligheden for at udvikle sig et andet sted, da der ikke var meget spilletid at hente i Silkeborg IF.

– Frederik har været en del af miljøet i SIF, lige siden han en ung dreng og har været igennem hele vores talentstruktur. Han har optrådt adskillige gange på DBU’s ungdomslandshold og fik sin debut på SIF’s førstehold i februar 2021. I oktober samme år blev det til den første scoring i Superligaen mod Sønderjyske i udesejren på 6-0, siger sportschef Jesper Stüker til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Efter lidt manglende spilletid i SIF blev det udlejning i to omgange til FC Fredericia, hvor det i alt er blevet til 45 kampe og 13 mål. Heraf tre mod SIF i de to pokalsemifinaler i foråret 2024. Efter returen til SIF denne sommer er der fortsat et stykke til spilletid på de forreste positioner, og derfor er vi nået frem til en aftale om en permanent transfer til Sarpsborg 08. Vi vil gerne takke Frederik for sin indsats og tid i SIF, og ønsker ham al muligt held og lykke i sin videre karriere.

Frederik Carstensen er lillebror til FC Kölns Rasmus Carstensen, og de to brødre er nu at finde i udlandet, efter at Frederik Carstensen i sidste sæson var udlejet til FC Fredericia.

– Jeg vil gerne sige tak til alle personerne i og omkring klubben. De har været med til at danne mig som fodboldspiller, men også som person. Nu har jeg været i SIF i godt og vel 10 år og kender klubben ind og ud.

– Jeg har været glad og stolt over at repræsentere SIF i en lang årrække og har altid sat pris på at komme til træning og spille kamp. Jeg har altid håbet på at kunne slå igennem i SIF og give noget god, offensiv fodbold til fansene, men det er ikke altid, der bliver kigget ens vej, og sådan er fodbold, siger Frederik Carstensen.

Silkeborg IF indledte sæsonen med en sejr på 1-0 over Sønderjyske. Her var Carstensen at finde på bænken i hele opgøret.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

City med vildt rekordbud

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Peger på ham som ny Superliga-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Her kan du se Mexico mod Sydafrika