Frederik Carstensen er fortid i Silkeborg IF.
Silkeborg IF har netop meddelt, at klubben har solgt den talentfulde offensivspiller til norske Sarpsborg 08.
Det var i netop Sarpsborg, at Silkeborg IF i sidste uge købte Jeppe Andersen, så de to klubber har byttet spillere de sidste par uger.
Den 22-årige tidligere ungdomslandsholdsspiller får dermed luftforandring og muligheden for at udvikle sig et andet sted, da der ikke var meget spilletid at hente i Silkeborg IF.
– Frederik har været en del af miljøet i SIF, lige siden han en ung dreng og har været igennem hele vores talentstruktur. Han har optrådt adskillige gange på DBU’s ungdomslandshold og fik sin debut på SIF’s førstehold i februar 2021. I oktober samme år blev det til den første scoring i Superligaen mod Sønderjyske i udesejren på 6-0, siger sportschef Jesper Stüker til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Efter lidt manglende spilletid i SIF blev det udlejning i to omgange til FC Fredericia, hvor det i alt er blevet til 45 kampe og 13 mål. Heraf tre mod SIF i de to pokalsemifinaler i foråret 2024. Efter returen til SIF denne sommer er der fortsat et stykke til spilletid på de forreste positioner, og derfor er vi nået frem til en aftale om en permanent transfer til Sarpsborg 08. Vi vil gerne takke Frederik for sin indsats og tid i SIF, og ønsker ham al muligt held og lykke i sin videre karriere.
Frederik Carstensen er lillebror til FC Kölns Rasmus Carstensen, og de to brødre er nu at finde i udlandet, efter at Frederik Carstensen i sidste sæson var udlejet til FC Fredericia.
– Jeg vil gerne sige tak til alle personerne i og omkring klubben. De har været med til at danne mig som fodboldspiller, men også som person. Nu har jeg været i SIF i godt og vel 10 år og kender klubben ind og ud.
– Jeg har været glad og stolt over at repræsentere SIF i en lang årrække og har altid sat pris på at komme til træning og spille kamp. Jeg har altid håbet på at kunne slå igennem i SIF og give noget god, offensiv fodbold til fansene, men det er ikke altid, der bliver kigget ens vej, og sådan er fodbold, siger Frederik Carstensen.
Silkeborg IF indledte sæsonen med en sejr på 1-0 over Sønderjyske. Her var Carstensen at finde på bænken i hele opgøret.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøler sender Mexico videre
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Zanka ville spille gratis for FC København
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Skotland – Marokko
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
Canada er tæt på VM-avancement
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT