Silkeborg IF sælger angriber

Superliga-klubben Silkeborg IF har solgt Frederik Carstensen.



Frederik Carstensen er fortid i Silkeborg IF.

Silkeborg IF har netop meddelt, at klubben har solgt den talentfulde offensivspiller til norske Sarpsborg 08.

Det var i netop Sarpsborg, at Silkeborg IF i sidste uge købte Jeppe Andersen, så de to klubber har byttet spillere de sidste par uger.

Den 22-årige tidligere ungdomslandsholdsspiller får dermed luftforandring og muligheden for at udvikle sig et andet sted, da der ikke var meget spilletid at hente i Silkeborg IF.

– Frederik har været en del af miljøet i SIF, lige siden han en ung dreng og har været igennem hele vores talentstruktur. Han har optrådt adskillige gange på DBU’s ungdomslandshold og fik sin debut på SIF’s førstehold i februar 2021. I oktober samme år blev det til den første scoring i Superligaen mod Sønderjyske i udesejren på 6-0, siger sportschef Jesper Stüker til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Efter lidt manglende spilletid i SIF blev det udlejning i to omgange til FC Fredericia, hvor det i alt er blevet til 45 kampe og 13 mål. Heraf tre mod SIF i de to pokalsemifinaler i foråret 2024. Efter returen til SIF denne sommer er der fortsat et stykke til spilletid på de forreste positioner, og derfor er vi nået frem til en aftale om en permanent transfer til Sarpsborg 08. Vi vil gerne takke Frederik for sin indsats og tid i SIF, og ønsker ham al muligt held og lykke i sin videre karriere.

Frederik Carstensen er lillebror til FC Kölns Rasmus Carstensen, og de to brødre er nu at finde i udlandet, efter at Frederik Carstensen i sidste sæson var udlejet til FC Fredericia.

– Jeg vil gerne sige tak til alle personerne i og omkring klubben. De har været med til at danne mig som fodboldspiller, men også som person. Nu har jeg været i SIF i godt og vel 10 år og kender klubben ind og ud.

– Jeg har været glad og stolt over at repræsentere SIF i en lang årrække og har altid sat pris på at komme til træning og spille kamp. Jeg har altid håbet på at kunne slå igennem i SIF og give noget god, offensiv fodbold til fansene, men det er ikke altid, der bliver kigget ens vej, og sådan er fodbold, siger Frederik Carstensen.

Silkeborg IF indledte sæsonen med en sejr på 1-0 over Sønderjyske. Her var Carstensen at finde på bænken i hele opgøret.





Peger på FCK: ‘Det er pinligt’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Dem kan FCM trække i Europa League

Vil gøre det onde ved Brøndby

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Stor overraskelse til FCM-træning

‘Han er tilgivet’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Her skal Sepp Piontek begraves

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Liverpool – West Ham United

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

‘Det må ikke ske’