Silkeborg IF sælger angriber

Superliga-klubben Silkeborg IF har solgt Frederik Carstensen.



Frederik Carstensen er fortid i Silkeborg IF.

Silkeborg IF har netop meddelt, at klubben har solgt den talentfulde offensivspiller til norske Sarpsborg 08.

Det var i netop Sarpsborg, at Silkeborg IF i sidste uge købte Jeppe Andersen, så de to klubber har byttet spillere de sidste par uger.

Den 22-årige tidligere ungdomslandsholdsspiller får dermed luftforandring og muligheden for at udvikle sig et andet sted, da der ikke var meget spilletid at hente i Silkeborg IF.

– Frederik har været en del af miljøet i SIF, lige siden han en ung dreng og har været igennem hele vores talentstruktur. Han har optrådt adskillige gange på DBU’s ungdomslandshold og fik sin debut på SIF’s førstehold i februar 2021. I oktober samme år blev det til den første scoring i Superligaen mod Sønderjyske i udesejren på 6-0, siger sportschef Jesper Stüker til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Efter lidt manglende spilletid i SIF blev det udlejning i to omgange til FC Fredericia, hvor det i alt er blevet til 45 kampe og 13 mål. Heraf tre mod SIF i de to pokalsemifinaler i foråret 2024. Efter returen til SIF denne sommer er der fortsat et stykke til spilletid på de forreste positioner, og derfor er vi nået frem til en aftale om en permanent transfer til Sarpsborg 08. Vi vil gerne takke Frederik for sin indsats og tid i SIF, og ønsker ham al muligt held og lykke i sin videre karriere.

Frederik Carstensen er lillebror til FC Kölns Rasmus Carstensen, og de to brødre er nu at finde i udlandet, efter at Frederik Carstensen i sidste sæson var udlejet til FC Fredericia.

– Jeg vil gerne sige tak til alle personerne i og omkring klubben. De har været med til at danne mig som fodboldspiller, men også som person. Nu har jeg været i SIF i godt og vel 10 år og kender klubben ind og ud.

– Jeg har været glad og stolt over at repræsentere SIF i en lang årrække og har altid sat pris på at komme til træning og spille kamp. Jeg har altid håbet på at kunne slå igennem i SIF og give noget god, offensiv fodbold til fansene, men det er ikke altid, der bliver kigget ens vej, og sådan er fodbold, siger Frederik Carstensen.

Silkeborg IF indledte sæsonen med en sejr på 1-0 over Sønderjyske. Her var Carstensen at finde på bænken i hele opgøret.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Brian Riemer giver råd til storklub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Til tider virkede han modløs og opgivende



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Højlund med helterolle for Napoli

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Tæt på utrolig kamprekord

AGF-fans hjælper med snerydning

Peger på særligt problem for Superligaen

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’