Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper kan gå ind til den nye sæson med oprejst pande og brede smil.
23/24-sæsonen bød nemlig på en formidabel præstation med en plads i Superligaens mesterskabsspil, og endnu vigtigere – triumf i pokalturneringen.
Silkeborg gik hele vejen i DBU Pokalen, og sikrede med en 1-0 sejr over AGF i finalen, klubbens første trofæ siden 2001 til stor jubel for de mange fans, som havde taget turen til København. Stærkt!
Som om det ikke var nok med et sjældent trofæ til pokalskabet, giver sejren også adgang til Europa League-kvalifikationen, hvor der allerede i næste uge venter det første af to opgør mod norske Molde.
I forhold til kvaliteten af spillertruppen står Klubben fra Søhøjlandet umiddelbart lidt ringere end da sidste sæson gik på hæld.
Afgangen af Thordarson ligner en svækkelse, og så ser bagkæden for nuværende ud til at være lidt tyndt besat.
Felix, Rieper, Musonda og Kusk er fortid i Silkeborg, mens Andreas Poulsen har fået en permanent kontrakt og kommer til fra AaB sammen med Bakiz. Ydermere har midtjyderne hentet den portugiske stopper Pedro Ganchas og kasakhiske Ramazan Orazov, mens man også har købt danskerne Mads Freundlich og Jeppe Andersen.
Det altoverskyggende mål for Kent Nielsen og co. må således igen være en placering i mesterskabsspillet, og så er der selvfølgelig mulighed for at sætte mere kolorit på sæsonen med endnu et fantastisk run i pokalturneringen og muligheden for at sikre deltagelse i enten Europa League eller Conference League.
Alexander Busch og Younes Bakiz er som forventet ude med skader. Der har samtidig været tvivl om Jens Martin Gammelby, Anders Klynge, Callum McCowatt, men kun sidstnævnte er ikke en del af Kent Nielsens trup til opgøret.
Frederik Carlsen er heller ikke blevet klar.
Sønderjyske:
Sønderjyderne er tilbage i den bedste danske række efter to sæsoner i NordicBet Ligaen.
I 22/23 glippede Sønderjyske oprykningen med to point, men i sidste sæson var der ingen tvivl om udfaldet.
Thomas Nørgaards tropper endte hele 19 point foran Kolding på trejdepladsen og tre point foran AaB på andenpladsen, mens de også på statistikkerne udmærkede sig ved at være rækkens mest scorende og mindst indkasserende mandskab.
Sønderjyske overbeviste i stor stil, og hvis de kan tage den form med sig op i Superligaen, kan de snildt vise sig som et besværligt mandskab at besejre.
Med et af rækkens mindste budgetter er det dog nemmere sagt end gjort at sikre overlevelse i en uhyre konkurrencedygtig Superliga anno 2024.
Bedømt ud fra transferaktiviteten har Sønderjyske tænkt sig at køre videre med samme koncept som i sidste sæson i stedet for, som andre hold igennem tiden, at sadle helt om ved at hente mere erfarne spillere ind i jagten på overlevelse.
Haderslev-klubben har sagt farvel til flere tidligere Superliga-spillere i form af Emil Berggreen, Jonas Thorsen og Christoffer Remmer, mens unge Alexander Lyng og Mohamed Cherif Haidara er kommet den anden vej sammen med Jakob Busk, som kommer til at kæmpe om målmandspladsen med Nicolai Flø.
Mads Agger og Otli Hyseni misser opgøret med mindre skader.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Poulsen – Brink, Mattsson, Larsen – Adamsen, Klynge – Lind
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Emini, Sommer, Nikolov – Klysner, Ingasson, Gallegos
Dom:
Spændende duel i vente på JYSK Park mellem sidste sæsons pokalvindere Silkeborg og oprykkerne Sønderjyske.
Begge mandskaber ynder at spille frisk og offensiv fodbold, og det fordrer særdeles godt for underholdningen i premieren.
Sønderjyske lavede et hav af mål i NordicBet Ligaen i sidste sæson, og skal nok få sine chancer mod Silkeborg, som fortsat er udfordret i bagkæden.
Kent Nielsens mandskab er dog som regel skarpe hjemme på kunstgræsset, så dommen lyder på en snæver Silkeborg-sejr.
2-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.67 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
OPTAKT
Real Madrid – Elche
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER