Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper kan gå ind til den nye sæson med oprejst pande og brede smil.
23/24-sæsonen bød nemlig på en formidabel præstation med en plads i Superligaens mesterskabsspil, og endnu vigtigere – triumf i pokalturneringen.
Silkeborg gik hele vejen i DBU Pokalen, og sikrede med en 1-0 sejr over AGF i finalen, klubbens første trofæ siden 2001 til stor jubel for de mange fans, som havde taget turen til København. Stærkt!
Som om det ikke var nok med et sjældent trofæ til pokalskabet, giver sejren også adgang til Europa League-kvalifikationen, hvor der allerede i næste uge venter det første af to opgør mod norske Molde.
I forhold til kvaliteten af spillertruppen står Klubben fra Søhøjlandet umiddelbart lidt ringere end da sidste sæson gik på hæld.
Afgangen af Thordarson ligner en svækkelse, og så ser bagkæden for nuværende ud til at være lidt tyndt besat.
Felix, Rieper, Musonda og Kusk er fortid i Silkeborg, mens Andreas Poulsen har fået en permanent kontrakt og kommer til fra AaB sammen med Bakiz. Ydermere har midtjyderne hentet den portugiske stopper Pedro Ganchas og kasakhiske Ramazan Orazov, mens man også har købt danskerne Mads Freundlich og Jeppe Andersen.
Det altoverskyggende mål for Kent Nielsen og co. må således igen være en placering i mesterskabsspillet, og så er der selvfølgelig mulighed for at sætte mere kolorit på sæsonen med endnu et fantastisk run i pokalturneringen og muligheden for at sikre deltagelse i enten Europa League eller Conference League.
Alexander Busch og Younes Bakiz er som forventet ude med skader. Der har samtidig været tvivl om Jens Martin Gammelby, Anders Klynge, Callum McCowatt, men kun sidstnævnte er ikke en del af Kent Nielsens trup til opgøret.
Frederik Carlsen er heller ikke blevet klar.
Sønderjyske:
Sønderjyderne er tilbage i den bedste danske række efter to sæsoner i NordicBet Ligaen.
I 22/23 glippede Sønderjyske oprykningen med to point, men i sidste sæson var der ingen tvivl om udfaldet.
Thomas Nørgaards tropper endte hele 19 point foran Kolding på trejdepladsen og tre point foran AaB på andenpladsen, mens de også på statistikkerne udmærkede sig ved at være rækkens mest scorende og mindst indkasserende mandskab.
Sønderjyske overbeviste i stor stil, og hvis de kan tage den form med sig op i Superligaen, kan de snildt vise sig som et besværligt mandskab at besejre.
Med et af rækkens mindste budgetter er det dog nemmere sagt end gjort at sikre overlevelse i en uhyre konkurrencedygtig Superliga anno 2024.
Bedømt ud fra transferaktiviteten har Sønderjyske tænkt sig at køre videre med samme koncept som i sidste sæson i stedet for, som andre hold igennem tiden, at sadle helt om ved at hente mere erfarne spillere ind i jagten på overlevelse.
Haderslev-klubben har sagt farvel til flere tidligere Superliga-spillere i form af Emil Berggreen, Jonas Thorsen og Christoffer Remmer, mens unge Alexander Lyng og Mohamed Cherif Haidara er kommet den anden vej sammen med Jakob Busk, som kommer til at kæmpe om målmandspladsen med Nicolai Flø.
Mads Agger og Otli Hyseni misser opgøret med mindre skader.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Poulsen – Brink, Mattsson, Larsen – Adamsen, Klynge – Lind
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Emini, Sommer, Nikolov – Klysner, Ingasson, Gallegos
Dom:
Spændende duel i vente på JYSK Park mellem sidste sæsons pokalvindere Silkeborg og oprykkerne Sønderjyske.
Begge mandskaber ynder at spille frisk og offensiv fodbold, og det fordrer særdeles godt for underholdningen i premieren.
Sønderjyske lavede et hav af mål i NordicBet Ligaen i sidste sæson, og skal nok få sine chancer mod Silkeborg, som fortsat er udfordret i bagkæden.
Kent Nielsens mandskab er dog som regel skarpe hjemme på kunstgræsset, så dommen lyder på en snæver Silkeborg-sejr.
2-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.67 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne