Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper kan gå ind til den nye sæson med oprejst pande og brede smil.
23/24-sæsonen bød nemlig på en formidabel præstation med en plads i Superligaens mesterskabsspil, og endnu vigtigere – triumf i pokalturneringen.
Silkeborg gik hele vejen i DBU Pokalen, og sikrede med en 1-0 sejr over AGF i finalen, klubbens første trofæ siden 2001 til stor jubel for de mange fans, som havde taget turen til København. Stærkt!
Som om det ikke var nok med et sjældent trofæ til pokalskabet, giver sejren også adgang til Europa League-kvalifikationen, hvor der allerede i næste uge venter det første af to opgør mod norske Molde.
I forhold til kvaliteten af spillertruppen står Klubben fra Søhøjlandet umiddelbart lidt ringere end da sidste sæson gik på hæld.
Afgangen af Thordarson ligner en svækkelse, og så ser bagkæden for nuværende ud til at være lidt tyndt besat.
Felix, Rieper, Musonda og Kusk er fortid i Silkeborg, mens Andreas Poulsen har fået en permanent kontrakt og kommer til fra AaB sammen med Bakiz. Ydermere har midtjyderne hentet den portugiske stopper Pedro Ganchas og kasakhiske Ramazan Orazov, mens man også har købt danskerne Mads Freundlich og Jeppe Andersen.
Det altoverskyggende mål for Kent Nielsen og co. må således igen være en placering i mesterskabsspillet, og så er der selvfølgelig mulighed for at sætte mere kolorit på sæsonen med endnu et fantastisk run i pokalturneringen og muligheden for at sikre deltagelse i enten Europa League eller Conference League.
Alexander Busch og Younes Bakiz er som forventet ude med skader. Der har samtidig været tvivl om Jens Martin Gammelby, Anders Klynge, Callum McCowatt, men kun sidstnævnte er ikke en del af Kent Nielsens trup til opgøret.
Frederik Carlsen er heller ikke blevet klar.
Sønderjyske:
Sønderjyderne er tilbage i den bedste danske række efter to sæsoner i NordicBet Ligaen.
I 22/23 glippede Sønderjyske oprykningen med to point, men i sidste sæson var der ingen tvivl om udfaldet.
Thomas Nørgaards tropper endte hele 19 point foran Kolding på trejdepladsen og tre point foran AaB på andenpladsen, mens de også på statistikkerne udmærkede sig ved at være rækkens mest scorende og mindst indkasserende mandskab.
Sønderjyske overbeviste i stor stil, og hvis de kan tage den form med sig op i Superligaen, kan de snildt vise sig som et besværligt mandskab at besejre.
Med et af rækkens mindste budgetter er det dog nemmere sagt end gjort at sikre overlevelse i en uhyre konkurrencedygtig Superliga anno 2024.
Bedømt ud fra transferaktiviteten har Sønderjyske tænkt sig at køre videre med samme koncept som i sidste sæson i stedet for, som andre hold igennem tiden, at sadle helt om ved at hente mere erfarne spillere ind i jagten på overlevelse.
Haderslev-klubben har sagt farvel til flere tidligere Superliga-spillere i form af Emil Berggreen, Jonas Thorsen og Christoffer Remmer, mens unge Alexander Lyng og Mohamed Cherif Haidara er kommet den anden vej sammen med Jakob Busk, som kommer til at kæmpe om målmandspladsen med Nicolai Flø.
Mads Agger og Otli Hyseni misser opgøret med mindre skader.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Poulsen – Brink, Mattsson, Larsen – Adamsen, Klynge – Lind
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Emini, Sommer, Nikolov – Klysner, Ingasson, Gallegos
Dom:
Spændende duel i vente på JYSK Park mellem sidste sæsons pokalvindere Silkeborg og oprykkerne Sønderjyske.
Begge mandskaber ynder at spille frisk og offensiv fodbold, og det fordrer særdeles godt for underholdningen i premieren.
Sønderjyske lavede et hav af mål i NordicBet Ligaen i sidste sæson, og skal nok få sine chancer mod Silkeborg, som fortsat er udfordret i bagkæden.
Kent Nielsens mandskab er dog som regel skarpe hjemme på kunstgræsset, så dommen lyder på en snæver Silkeborg-sejr.
2-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.67 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
Superliga-træner enormt stolt
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
HELT VILDT
FC København-fans raser
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
‘Jeg er fucking irriteret’
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
FC København misser top seks
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT