Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Efter et par kaotiske uger med fyringer og nye ejere, skal bundproppen Vejle på en svær opgave i forårspremieren ude mod Silkeborg



Superliga

Dommer: Jakob Kehlet

Søn 16. feb kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Silkeborg vinder

Odds 1.76

Spil hos Nordicbet

Odds fra juni 29, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Kun ét hold i Superligaen har tabt færre kampe end Silkeborg i sæsonens første 17 runder. Til gengæld har Kent Nielsens disciple også haft gevaldige problemer med at afgøre kampene til egen fordel.

Silkeborg sluttede efteråret af med hele otte uafgjorte i de sidste 10 kampe og nåede undervejs at slå en 32 år gammel rekord for flest uafgjorte i træk.

På trods af de mange pointdelere ligger klubben fra Søhøjlandet ganske lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i mesterskabsspillet.

Aktuelt indtager værterne sjettepladsen med lige så mange point som FC Nordsjælland på syvendepladsen, og med et overkommeligt slutprogram i grundspillet med modstand fra bundhold i tre af de sidste fem kampe er der fine forudsætninger for at bibeholde placeringen.

Siden sidst har Silkeborg solgt Oliver Sonne, som har været en af deres største profiler i de seneste par sæsoner, mens Rasmus Thelanders korte kontrakt ikke blev forlænget. Ind er kommet ekstra bredde til midtbanen i form af Sofus Berger fra Viborg.

Silkeborg IF mangler til opgøret forsvarsspiller Pedro Ganchas og midtbanespiller Fredrik Carlsen.

Vejle Boldklub:

Udefra set har det været en kaotisk vinter i Vejle.

Først blev sportschefen smidt på porten midt i transfervinduet, en uge inden genstarten var det træner Mihai Tejas tur til at få fyresedlen, og tidligere i denne uge har klubben også fået nye ejere i form af 11 lokale forretningsmænd, som har købt Andrew Zolotko ud af klubben.

Fra kulissen til banen. Steffen Kielstrup overtager sammen med Johnny Mølby trænerposten fra Mihai Teja for resten af sæsonen, mens der i jagten på overlevelse er hentet nyt blod ind til angrebet i form af German Onugkha og Jelle Duin.

Defensiven er til gengæld blevet svækket med salget af Oliver Provstgaard til Lazio, og det er ikke godt nyt for den allerede vaklende defensiv, som indkasserede hele 40 mål i efterårets 17 kampe.

I forvejen hænger overlevelseshåbet i en tynd tråd med 10 point op til Sønderjyske over nedrykningsstregen.

Onugkha viste i sidste sæson, at han kan brage Vejle til overlevelse, men i denne omgang ser det ikke ud til, at han kan regne med samme hjælp fra bagkæden.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Gammelby, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Vejle Boldklub: (4-4-2): Vekic – Gundelund, Bruggen, Velkov, Colina – Gammelgaard, Lauritsen, Hetemi, Emmanouilidis – Onugkha, Duin

Dom:

Silkeborg havde gevaldige problemer med at vinde fodboldkampe i slutningen af 2024, men så er det jo godt, at de i 2025’s første kamp starter ud med nemmest mulig modstand. Og så endda hjemme på eget kunstgræs.

Gæsterne har blot fremskaffet ét point i sæsonens hidtidige otte udekampe, og skal nu også klare sig uden forsvarsklippen Provstgaard, mens den kaotiske opstart næppe heller har gjort noget godt for spillet på banen.

Det er svært at se andet end en sikker hjemmesejr for sig på JYSK Park. 3-1 til Silkeborg.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 29, 2026 09:41 am

Ligatabel:

Seneste resultater






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Tæt på kæmpetransfer

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”