Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Efter et par kaotiske uger med fyringer og nye ejere, skal bundproppen Vejle på en svær opgave i forårspremieren ude mod Silkeborg



Superliga

Dommer: Jakob Kehlet

Søn 16. feb kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Silkeborg vinder

Odds 1.76

Spil hos Nordicbet

Odds fra februar 21, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Kun ét hold i Superligaen har tabt færre kampe end Silkeborg i sæsonens første 17 runder. Til gengæld har Kent Nielsens disciple også haft gevaldige problemer med at afgøre kampene til egen fordel.

Silkeborg sluttede efteråret af med hele otte uafgjorte i de sidste 10 kampe og nåede undervejs at slå en 32 år gammel rekord for flest uafgjorte i træk.

På trods af de mange pointdelere ligger klubben fra Søhøjlandet ganske lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i mesterskabsspillet.

Aktuelt indtager værterne sjettepladsen med lige så mange point som FC Nordsjælland på syvendepladsen, og med et overkommeligt slutprogram i grundspillet med modstand fra bundhold i tre af de sidste fem kampe er der fine forudsætninger for at bibeholde placeringen.

Siden sidst har Silkeborg solgt Oliver Sonne, som har været en af deres største profiler i de seneste par sæsoner, mens Rasmus Thelanders korte kontrakt ikke blev forlænget. Ind er kommet ekstra bredde til midtbanen i form af Sofus Berger fra Viborg.

Silkeborg IF mangler til opgøret forsvarsspiller Pedro Ganchas og midtbanespiller Fredrik Carlsen.

Vejle Boldklub:

Udefra set har det været en kaotisk vinter i Vejle.

Først blev sportschefen smidt på porten midt i transfervinduet, en uge inden genstarten var det træner Mihai Tejas tur til at få fyresedlen, og tidligere i denne uge har klubben også fået nye ejere i form af 11 lokale forretningsmænd, som har købt Andrew Zolotko ud af klubben.

Fra kulissen til banen. Steffen Kielstrup overtager sammen med Johnny Mølby trænerposten fra Mihai Teja for resten af sæsonen, mens der i jagten på overlevelse er hentet nyt blod ind til angrebet i form af German Onugkha og Jelle Duin.

Defensiven er til gengæld blevet svækket med salget af Oliver Provstgaard til Lazio, og det er ikke godt nyt for den allerede vaklende defensiv, som indkasserede hele 40 mål i efterårets 17 kampe.

I forvejen hænger overlevelseshåbet i en tynd tråd med 10 point op til Sønderjyske over nedrykningsstregen.

Onugkha viste i sidste sæson, at han kan brage Vejle til overlevelse, men i denne omgang ser det ikke ud til, at han kan regne med samme hjælp fra bagkæden.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Gammelby, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Vejle Boldklub: (4-4-2): Vekic – Gundelund, Bruggen, Velkov, Colina – Gammelgaard, Lauritsen, Hetemi, Emmanouilidis – Onugkha, Duin

Dom:

Silkeborg havde gevaldige problemer med at vinde fodboldkampe i slutningen af 2024, men så er det jo godt, at de i 2025’s første kamp starter ud med nemmest mulig modstand. Og så endda hjemme på eget kunstgræs.

Gæsterne har blot fremskaffet ét point i sæsonens hidtidige otte udekampe, og skal nu også klare sig uden forsvarsklippen Provstgaard, mens den kaotiske opstart næppe heller har gjort noget godt for spillet på banen.

Det er svært at se andet end en sikker hjemmesejr for sig på JYSK Park. 3-1 til Silkeborg.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 21, 2026 17:34 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’




TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

FCK afværger historisk nederlag

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Stort slag for FC København

Cooper afslører: Han starter inde

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

– Pinligt for rigtig mange at se

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

AGF-profil overvejer karrierestop

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

OB – FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Høgh hyldes af UEFA

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Tottenham Hotspur – Arsenal

Man Utd-stjerne hylder Amorim

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Tidligere FCK-talent skifter

Fire fede stats til Superligaens 21. runde