Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Efter et par kaotiske uger med fyringer og nye ejere, skal bundproppen Vejle på en svær opgave i forårspremieren ude mod Silkeborg



Superliga

Dommer: Jakob Kehlet

Søn 16. feb kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Silkeborg vinder

Odds 1.76

Spil hos Nordicbet

Odds fra januar 2, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Kun ét hold i Superligaen har tabt færre kampe end Silkeborg i sæsonens første 17 runder. Til gengæld har Kent Nielsens disciple også haft gevaldige problemer med at afgøre kampene til egen fordel.

Silkeborg sluttede efteråret af med hele otte uafgjorte i de sidste 10 kampe og nåede undervejs at slå en 32 år gammel rekord for flest uafgjorte i træk.

På trods af de mange pointdelere ligger klubben fra Søhøjlandet ganske lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i mesterskabsspillet.

Aktuelt indtager værterne sjettepladsen med lige så mange point som FC Nordsjælland på syvendepladsen, og med et overkommeligt slutprogram i grundspillet med modstand fra bundhold i tre af de sidste fem kampe er der fine forudsætninger for at bibeholde placeringen.

Siden sidst har Silkeborg solgt Oliver Sonne, som har været en af deres største profiler i de seneste par sæsoner, mens Rasmus Thelanders korte kontrakt ikke blev forlænget. Ind er kommet ekstra bredde til midtbanen i form af Sofus Berger fra Viborg.

Silkeborg IF mangler til opgøret forsvarsspiller Pedro Ganchas og midtbanespiller Fredrik Carlsen.

Vejle Boldklub:

Udefra set har det været en kaotisk vinter i Vejle.

Først blev sportschefen smidt på porten midt i transfervinduet, en uge inden genstarten var det træner Mihai Tejas tur til at få fyresedlen, og tidligere i denne uge har klubben også fået nye ejere i form af 11 lokale forretningsmænd, som har købt Andrew Zolotko ud af klubben.

Fra kulissen til banen. Steffen Kielstrup overtager sammen med Johnny Mølby trænerposten fra Mihai Teja for resten af sæsonen, mens der i jagten på overlevelse er hentet nyt blod ind til angrebet i form af German Onugkha og Jelle Duin.

Defensiven er til gengæld blevet svækket med salget af Oliver Provstgaard til Lazio, og det er ikke godt nyt for den allerede vaklende defensiv, som indkasserede hele 40 mål i efterårets 17 kampe.

I forvejen hænger overlevelseshåbet i en tynd tråd med 10 point op til Sønderjyske over nedrykningsstregen.

Onugkha viste i sidste sæson, at han kan brage Vejle til overlevelse, men i denne omgang ser det ikke ud til, at han kan regne med samme hjælp fra bagkæden.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Gammelby, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Vejle Boldklub: (4-4-2): Vekic – Gundelund, Bruggen, Velkov, Colina – Gammelgaard, Lauritsen, Hetemi, Emmanouilidis – Onugkha, Duin

Dom:

Silkeborg havde gevaldige problemer med at vinde fodboldkampe i slutningen af 2024, men så er det jo godt, at de i 2025’s første kamp starter ud med nemmest mulig modstand. Og så endda hjemme på eget kunstgræs.

Gæsterne har blot fremskaffet ét point i sæsonens hidtidige otte udekampe, og skal nu også klare sig uden forsvarsklippen Provstgaard, mens den kaotiske opstart næppe heller har gjort noget godt for spillet på banen.

Det er svært at se andet end en sikker hjemmesejr for sig på JYSK Park. 3-1 til Silkeborg.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 2, 2026 10:22 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby


Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: FC København binder stortalent

Solgt for 285 millioner

Storklub lurer på Mohamed Salah

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Spøger i kæmpeklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Bombe på vej – sker det i dag? 

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!