Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Efter et par kaotiske uger med fyringer og nye ejere, skal bundproppen Vejle på en svær opgave i forårspremieren ude mod Silkeborg



Superliga

Dommer: Jakob Kehlet

Søn 16. feb kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Silkeborg vinder

Odds 1.76

Spil hos Nordicbet

Odds fra maj 19, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Kun ét hold i Superligaen har tabt færre kampe end Silkeborg i sæsonens første 17 runder. Til gengæld har Kent Nielsens disciple også haft gevaldige problemer med at afgøre kampene til egen fordel.

Silkeborg sluttede efteråret af med hele otte uafgjorte i de sidste 10 kampe og nåede undervejs at slå en 32 år gammel rekord for flest uafgjorte i træk.

På trods af de mange pointdelere ligger klubben fra Søhøjlandet ganske lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i mesterskabsspillet.

Aktuelt indtager værterne sjettepladsen med lige så mange point som FC Nordsjælland på syvendepladsen, og med et overkommeligt slutprogram i grundspillet med modstand fra bundhold i tre af de sidste fem kampe er der fine forudsætninger for at bibeholde placeringen.

Siden sidst har Silkeborg solgt Oliver Sonne, som har været en af deres største profiler i de seneste par sæsoner, mens Rasmus Thelanders korte kontrakt ikke blev forlænget. Ind er kommet ekstra bredde til midtbanen i form af Sofus Berger fra Viborg.

Silkeborg IF mangler til opgøret forsvarsspiller Pedro Ganchas og midtbanespiller Fredrik Carlsen.

Vejle Boldklub:

Udefra set har det været en kaotisk vinter i Vejle.

Først blev sportschefen smidt på porten midt i transfervinduet, en uge inden genstarten var det træner Mihai Tejas tur til at få fyresedlen, og tidligere i denne uge har klubben også fået nye ejere i form af 11 lokale forretningsmænd, som har købt Andrew Zolotko ud af klubben.

Fra kulissen til banen. Steffen Kielstrup overtager sammen med Johnny Mølby trænerposten fra Mihai Teja for resten af sæsonen, mens der i jagten på overlevelse er hentet nyt blod ind til angrebet i form af German Onugkha og Jelle Duin.

Defensiven er til gengæld blevet svækket med salget af Oliver Provstgaard til Lazio, og det er ikke godt nyt for den allerede vaklende defensiv, som indkasserede hele 40 mål i efterårets 17 kampe.

I forvejen hænger overlevelseshåbet i en tynd tråd med 10 point op til Sønderjyske over nedrykningsstregen.

Onugkha viste i sidste sæson, at han kan brage Vejle til overlevelse, men i denne omgang ser det ikke ud til, at han kan regne med samme hjælp fra bagkæden.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Gammelby, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Vejle Boldklub: (4-4-2): Vekic – Gundelund, Bruggen, Velkov, Colina – Gammelgaard, Lauritsen, Hetemi, Emmanouilidis – Onugkha, Duin

Dom:

Silkeborg havde gevaldige problemer med at vinde fodboldkampe i slutningen af 2024, men så er det jo godt, at de i 2025’s første kamp starter ud med nemmest mulig modstand. Og så endda hjemme på eget kunstgræs.

Gæsterne har blot fremskaffet ét point i sæsonens hidtidige otte udekampe, og skal nu også klare sig uden forsvarsklippen Provstgaard, mens den kaotiske opstart næppe heller har gjort noget godt for spillet på banen.

Det er svært at se andet end en sikker hjemmesejr for sig på JYSK Park. 3-1 til Silkeborg.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 19, 2026 05:59 am

Ligatabel:

Seneste resultater







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Roy Keane slagter dansk stjerne