Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Efter et par kaotiske uger med fyringer og nye ejere, skal bundproppen Vejle på en svær opgave i forårspremieren ude mod Silkeborg



Superliga

Dommer: Jakob Kehlet

Søn 16. feb kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Silkeborg vinder

Odds 1.76

Spil hos Nordicbet

Odds fra marts 15, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Silkeborg IF:

Kun ét hold i Superligaen har tabt færre kampe end Silkeborg i sæsonens første 17 runder. Til gengæld har Kent Nielsens disciple også haft gevaldige problemer med at afgøre kampene til egen fordel.

Silkeborg sluttede efteråret af med hele otte uafgjorte i de sidste 10 kampe og nåede undervejs at slå en 32 år gammel rekord for flest uafgjorte i træk.

På trods af de mange pointdelere ligger klubben fra Søhøjlandet ganske lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i mesterskabsspillet.

Aktuelt indtager værterne sjettepladsen med lige så mange point som FC Nordsjælland på syvendepladsen, og med et overkommeligt slutprogram i grundspillet med modstand fra bundhold i tre af de sidste fem kampe er der fine forudsætninger for at bibeholde placeringen.

Siden sidst har Silkeborg solgt Oliver Sonne, som har været en af deres største profiler i de seneste par sæsoner, mens Rasmus Thelanders korte kontrakt ikke blev forlænget. Ind er kommet ekstra bredde til midtbanen i form af Sofus Berger fra Viborg.

Silkeborg IF mangler til opgøret forsvarsspiller Pedro Ganchas og midtbanespiller Fredrik Carlsen.

Vejle Boldklub:

Udefra set har det været en kaotisk vinter i Vejle.

Først blev sportschefen smidt på porten midt i transfervinduet, en uge inden genstarten var det træner Mihai Tejas tur til at få fyresedlen, og tidligere i denne uge har klubben også fået nye ejere i form af 11 lokale forretningsmænd, som har købt Andrew Zolotko ud af klubben.

Fra kulissen til banen. Steffen Kielstrup overtager sammen med Johnny Mølby trænerposten fra Mihai Teja for resten af sæsonen, mens der i jagten på overlevelse er hentet nyt blod ind til angrebet i form af German Onugkha og Jelle Duin.

Defensiven er til gengæld blevet svækket med salget af Oliver Provstgaard til Lazio, og det er ikke godt nyt for den allerede vaklende defensiv, som indkasserede hele 40 mål i efterårets 17 kampe.

I forvejen hænger overlevelseshåbet i en tynd tråd med 10 point op til Sønderjyske over nedrykningsstregen.

Onugkha viste i sidste sæson, at han kan brage Vejle til overlevelse, men i denne omgang ser det ikke ud til, at han kan regne med samme hjælp fra bagkæden.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF: (4-3-2-1): Larsen – Gammelby, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Vejle Boldklub: (4-4-2): Vekic – Gundelund, Bruggen, Velkov, Colina – Gammelgaard, Lauritsen, Hetemi, Emmanouilidis – Onugkha, Duin

Dom:

Silkeborg havde gevaldige problemer med at vinde fodboldkampe i slutningen af 2024, men så er det jo godt, at de i 2025’s første kamp starter ud med nemmest mulig modstand. Og så endda hjemme på eget kunstgræs.

Gæsterne har blot fremskaffet ét point i sæsonens hidtidige otte udekampe, og skal nu også klare sig uden forsvarsklippen Provstgaard, mens den kaotiske opstart næppe heller har gjort noget godt for spillet på banen.

Det er svært at se andet end en sikker hjemmesejr for sig på JYSK Park. 3-1 til Silkeborg.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 15, 2026 01:53 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

United overvejer disse fem managers

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Markant transfermelding om Højlund



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Liverpool – Tottenham

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Sønderjyske – AGF

Peter Kjær: Her er min bekymring

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Farzam: En gave for FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Frimann uenig – Det er en tendens

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Inter smider point i toppen af Serie A

Supercomputer spår FCM-nedtur

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud