Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Uha, uha for en bundgyser at åbne nedrykningsspillet med. Silkeborg og Vejle er begge på nedrykningsplads, når de mødes på JYSK Park.



Superliga

Dommer: J. Kehlet

Mandag 16. marts kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Begge hold scorer

Odds 1,54

Spil hos Unibet

Odds fra juni 14, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:

Silkeborg IF:

Det ramler, skramler og går den helt forkerte vej for Silkeborg i Superligaen.

Kent Nielsens tropper har tabt deres seneste fem kampe med samlet 2-14, og de har ikke vundet i de seneste ni kampe. 

Måske er der lidt trøst at hente i, at deres seneste sejr – helt tilbage i oktober – var mod Vejle, som de jo så møder mandag aften.  

Trøst er der i hvert fald brug for i Silkeborg, hvor meget lidt fungerer, og det virker, som om det er ved at sætte sig i humøret og troen på egne evner. 

Fem nederlag i rap er slemt for værterne, men på hjemmebane har de end ikke formået at score i de seneste fem kampe. 

Det er næsten umuligt at finde noget positivt at fremhæve på Søhøjlandets vegne, for det er ren ynk, ynk, ynk. 

Dette er vel den bedste mulighed, de kan tænke sig til at få lidt gnist og gejst tilbage, men de har ikke formået at slå Vejle i de seneste tre indbyrdes kampe på JYSK Park, hvor de seneste to er endt 1-1, og gangen før vandt Vejle såmænd 1-0.

Alexander den Store er tilsyneladende blevet til Alexander den skadede i Søhøjlandet, for der er hele tre gange Alexander på skadeslisten, der ser ud som følger: Pontus Rödin, Alexander Madsen, Alexander Busch, Alexander Simmelhack og Mads Freundlich.

Vejle Boldklub:

Ansættelsen af træner Claus Nørgaard i vinterpausen var naturligvis tænkt som et boost til Vejle Boldklub. 

Indtil videre er det et meget forsigtigt boost, for de har kun hentet ét point i forårets første fire kampe. 

En lang skadesliste gør sit til at holde rytme og fremgang væk, men her kan de tidligere småskadede Lasse Nielsen og Andrew Hjulsager melde sig kampklar igen efter at have trænet fuldt med i ugens løb. 

Det har Wahid Faghir omvendt ikke, så angriberen må stadig se på. Det er dobbelt ærgerligt, for han åbnede foråret i fin form og fik da også scoret i premieren mod Fredericia, men siden har han siddet ude. 

Det efterlader en offensiv med Duelund og Gammelgaard, og selv om de er holdets to flittigst scorende med henholdsvis fem og seks træffere, virker de ikke skarpe nok til for alvor at tænde et overlevelseshåb i Nørreskoven. 

Vejle går ind til nedrykningsspillet med hele 10 point op til redning. Det ser – endnu engang – meget, meget svært ud for vejlenserne.

Vejle-træner Nørgaard må spejde langt efter Van Bruggen, Hetemi, Amoo, Lauritsen, Duijn, Faghir og Tabatadze til denne kamp.

I denne uge meldte forsvarsklippen Stefan Velkov sig også på skadeslisten, og han meldes ude resten af sæsonen. Hvis Lasse Nielsen også stadig er ude for Vejle, kan træner Nørgaard blive tvunget til et par interessante rokader.

Karantæner:

Silkeborg IF: Ingen

Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:

Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Gammelby, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Wikman, Westh – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Vejle Boldklub (4-3-3): Vekic – Flø, Gundelund, Lund, Bach – Enggård, Vestergård, Hjulsager – Gammelgaard, Bismarck, Duelund

Dom:

Silkeborg har hentet fire point ud af de to møder med Vejle i grundspillet. 

Af de seks hold i nedrykningsspillet er Silkeborg det næstringeste hjemmehold, mens Vejle slet ikke har formået at vinde på udebane i sæsonen og kun via tre uafgjorte har fået point på fremmed græs. 

Det er ærlig talt så elendigt det hele, at det er svært at pege på en potentiel vinder. 

Dommen lyder derfor, at det ender uafgjort 1-1 for tredje gang i de seneste fire indbyrdes kampe i Silkeborg. 

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 14, 2026 13:16 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Stolt over dansk transfer

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Raser over VM-tiltag

Han tager hjem fra VM

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Spottet i København

Tyskland – Curacao

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

De vil have Victor Nelsson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Holland – Japan