Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
De forsvarende pokalmestre fra Silkeborg står noteret for tre point efter sæsonens første to Superliga-kampe, og det lyder egentlig fint nok, men det spillemæssige har altså ladt en del tilbage at ønske.
Premieren mod Sønderjyske bød på en halvtør og jævnbyrdig affære, som kunne have tippet begge veje, men marginalerne var med Silkeborg, som stak afsted med en 1-0 sejr uden at imponere.
Siden er vi dog blevet bekræftiget i, at hjemmeholdet vidst ikke er helt oppe i gear endnu.
Sidste uge bød nemlig på to nederlag. Først 3-1 torsdag til Molde i Europa League-kvalifikationen, og efterfølgende 2-1 til AaB i Superligaen.
Silkeborg spillede sig frem til gode muligheder i begge opgør, og Alexander Lind fik da også endelig hul på målscoringen igen mod Molde, men mod AaB lignede sidste sæsons topscorer, med flere afbrændere, igen en spiller helt uden selvtillid.
Defensiven ser fortsat sårbar ud i fraværet af Busch, og aktuelt er det også svært at se, hvor målene i den anden ende af banen skal komme fra.
Torsdagens returopgør hjemme mod Molde i Europa League-kvalifikationen bød til gengæld på en opløftende præstation. Silkeborg vandt 3-2 i en dramatisk kamp, hvor de flere gange snusede til det videre avancement, men marginalerne gik nordmændenes vej, og nu må Kent Nielsens tropper fortsætte den videre færd i Conference League-kvalen.
Alexander Busch og Callum McCowatt har siddet ude i sæsonens to første kampe, og denne gang må Kent Nielsen også se bort fra karantæneramte Mark Brink og en skadet Pelle Mattsson.
Viborg FF:
Viborgs første to kampe i sæsonen har været af lidt svingende karakter.
Jakob Poulsens mandskab spiller egentlig meget godt, men med hele seks indkasserede scoringer allerede, er der øjensynligt noget, som ikke rigtig fungerer.
I vanvidspremieren mod Brøndby var Viborg ikke spilstyrende, men til gengæld var de skarpe, når chancerne bød sig, og set over hele kampen var det fair, at opgøret endte 3-3. Og et point mod de blågule må isoleret set betragtes som godkendt.
Mod Randers senest var historien dog en lidt anden. Poulsens mandskab var nemlig spilstyrende og stærke på kuglen til en start. Dog var de hverken farlige eller skarpe.
Det var kronjyderne til gengæld. Af tre omgange blev Viborg fanget i omstillinger, som Randers’ nye hurtigløbere i front udnyttede til fulde mod en prisgivet Lucas Lund i målet.
Poulsen og co. havde godt med tid til at finde udligningen frem af flere omgange, og var også mest på bolden uden at det nogensinde blev rigtig farligt.
Med to store frontløbere helt fremme i først Renato Junior, og siden Ementa, kan det undre, at Viborg virkede til at insistere på at kombinere sig hele vejen igennem i stedet for at få sendt nogle indlæg i feltet.
Gæsterne spiller godt og har visioner i det offensive spil, men de er nødt til at finde en bedre balance, så der kan blive sat prop i defensiven.
Mads Søndergaard og Martin Agnarsson har siddet ude med skader i de to første kampe.
Karantæner:
Silkeborg IF: Mark Brink
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Klynge, Andersen, Larsen – Adamsen, Bakiz – Lind
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Kuzmic – Jacobs, Grønning, Westergaard – Serginho, Renato Junior, Jensen
Dom:
Der er plads til forbedring hos både Silkeborg og Viborg efter sæsonens første kampe, og de to top-seks bejlere skal lidt højere op i gear, hvis de skal blive en del af den øverste del af Superligaen.
Det ligner et jævnbyrdigt opgør, som kan tippe begge veje, men med et hjemmehold uden Brink, Busch, Mattsson og McCowatt, og som tilmed har en europæisk kamp i benene, er tiltroen størst til, at marginalerne går gæsternes vej.
2-1 sejr til Viborg.
Spilforslag:
Viborg vinder (Draw no bet) til odds 2.06 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Bayern slår rekord i ny storsejr
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
OPTAKT
Randers FC – FC København
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tottenham under stregen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
AGF snubler i guldkampen
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!