Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
De forsvarende pokalmestre fra Silkeborg står noteret for tre point efter sæsonens første to Superliga-kampe, og det lyder egentlig fint nok, men det spillemæssige har altså ladt en del tilbage at ønske.
Premieren mod Sønderjyske bød på en halvtør og jævnbyrdig affære, som kunne have tippet begge veje, men marginalerne var med Silkeborg, som stak afsted med en 1-0 sejr uden at imponere.
Siden er vi dog blevet bekræftiget i, at hjemmeholdet vidst ikke er helt oppe i gear endnu.
Sidste uge bød nemlig på to nederlag. Først 3-1 torsdag til Molde i Europa League-kvalifikationen, og efterfølgende 2-1 til AaB i Superligaen.
Silkeborg spillede sig frem til gode muligheder i begge opgør, og Alexander Lind fik da også endelig hul på målscoringen igen mod Molde, men mod AaB lignede sidste sæsons topscorer, med flere afbrændere, igen en spiller helt uden selvtillid.
Defensiven ser fortsat sårbar ud i fraværet af Busch, og aktuelt er det også svært at se, hvor målene i den anden ende af banen skal komme fra.
Torsdagens returopgør hjemme mod Molde i Europa League-kvalifikationen bød til gengæld på en opløftende præstation. Silkeborg vandt 3-2 i en dramatisk kamp, hvor de flere gange snusede til det videre avancement, men marginalerne gik nordmændenes vej, og nu må Kent Nielsens tropper fortsætte den videre færd i Conference League-kvalen.
Alexander Busch og Callum McCowatt har siddet ude i sæsonens to første kampe, og denne gang må Kent Nielsen også se bort fra karantæneramte Mark Brink og en skadet Pelle Mattsson.
Viborg FF:
Viborgs første to kampe i sæsonen har været af lidt svingende karakter.
Jakob Poulsens mandskab spiller egentlig meget godt, men med hele seks indkasserede scoringer allerede, er der øjensynligt noget, som ikke rigtig fungerer.
I vanvidspremieren mod Brøndby var Viborg ikke spilstyrende, men til gengæld var de skarpe, når chancerne bød sig, og set over hele kampen var det fair, at opgøret endte 3-3. Og et point mod de blågule må isoleret set betragtes som godkendt.
Mod Randers senest var historien dog en lidt anden. Poulsens mandskab var nemlig spilstyrende og stærke på kuglen til en start. Dog var de hverken farlige eller skarpe.
Det var kronjyderne til gengæld. Af tre omgange blev Viborg fanget i omstillinger, som Randers’ nye hurtigløbere i front udnyttede til fulde mod en prisgivet Lucas Lund i målet.
Poulsen og co. havde godt med tid til at finde udligningen frem af flere omgange, og var også mest på bolden uden at det nogensinde blev rigtig farligt.
Med to store frontløbere helt fremme i først Renato Junior, og siden Ementa, kan det undre, at Viborg virkede til at insistere på at kombinere sig hele vejen igennem i stedet for at få sendt nogle indlæg i feltet.
Gæsterne spiller godt og har visioner i det offensive spil, men de er nødt til at finde en bedre balance, så der kan blive sat prop i defensiven.
Mads Søndergaard og Martin Agnarsson har siddet ude med skader i de to første kampe.
Karantæner:
Silkeborg IF: Mark Brink
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Klynge, Andersen, Larsen – Adamsen, Bakiz – Lind
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Kuzmic – Jacobs, Grønning, Westergaard – Serginho, Renato Junior, Jensen
Dom:
Der er plads til forbedring hos både Silkeborg og Viborg efter sæsonens første kampe, og de to top-seks bejlere skal lidt højere op i gear, hvis de skal blive en del af den øverste del af Superligaen.
Det ligner et jævnbyrdigt opgør, som kan tippe begge veje, men med et hjemmehold uden Brink, Busch, Mattsson og McCowatt, og som tilmed har en europæisk kamp i benene, er tiltroen størst til, at marginalerne går gæsternes vej.
2-1 sejr til Viborg.
Spilforslag:
Viborg vinder (Draw no bet) til odds 2.06 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Michael Carrick bliver i Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Giver transferopdatering
NYHEDER