Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
De forsvarende pokalmestre fra Silkeborg står noteret for tre point efter sæsonens første to Superliga-kampe, og det lyder egentlig fint nok, men det spillemæssige har altså ladt en del tilbage at ønske.
Premieren mod Sønderjyske bød på en halvtør og jævnbyrdig affære, som kunne have tippet begge veje, men marginalerne var med Silkeborg, som stak afsted med en 1-0 sejr uden at imponere.
Siden er vi dog blevet bekræftiget i, at hjemmeholdet vidst ikke er helt oppe i gear endnu.
Sidste uge bød nemlig på to nederlag. Først 3-1 torsdag til Molde i Europa League-kvalifikationen, og efterfølgende 2-1 til AaB i Superligaen.
Silkeborg spillede sig frem til gode muligheder i begge opgør, og Alexander Lind fik da også endelig hul på målscoringen igen mod Molde, men mod AaB lignede sidste sæsons topscorer, med flere afbrændere, igen en spiller helt uden selvtillid.
Defensiven ser fortsat sårbar ud i fraværet af Busch, og aktuelt er det også svært at se, hvor målene i den anden ende af banen skal komme fra.
Torsdagens returopgør hjemme mod Molde i Europa League-kvalifikationen bød til gengæld på en opløftende præstation. Silkeborg vandt 3-2 i en dramatisk kamp, hvor de flere gange snusede til det videre avancement, men marginalerne gik nordmændenes vej, og nu må Kent Nielsens tropper fortsætte den videre færd i Conference League-kvalen.
Alexander Busch og Callum McCowatt har siddet ude i sæsonens to første kampe, og denne gang må Kent Nielsen også se bort fra karantæneramte Mark Brink og en skadet Pelle Mattsson.
Viborg FF:
Viborgs første to kampe i sæsonen har været af lidt svingende karakter.
Jakob Poulsens mandskab spiller egentlig meget godt, men med hele seks indkasserede scoringer allerede, er der øjensynligt noget, som ikke rigtig fungerer.
I vanvidspremieren mod Brøndby var Viborg ikke spilstyrende, men til gengæld var de skarpe, når chancerne bød sig, og set over hele kampen var det fair, at opgøret endte 3-3. Og et point mod de blågule må isoleret set betragtes som godkendt.
Mod Randers senest var historien dog en lidt anden. Poulsens mandskab var nemlig spilstyrende og stærke på kuglen til en start. Dog var de hverken farlige eller skarpe.
Det var kronjyderne til gengæld. Af tre omgange blev Viborg fanget i omstillinger, som Randers’ nye hurtigløbere i front udnyttede til fulde mod en prisgivet Lucas Lund i målet.
Poulsen og co. havde godt med tid til at finde udligningen frem af flere omgange, og var også mest på bolden uden at det nogensinde blev rigtig farligt.
Med to store frontløbere helt fremme i først Renato Junior, og siden Ementa, kan det undre, at Viborg virkede til at insistere på at kombinere sig hele vejen igennem i stedet for at få sendt nogle indlæg i feltet.
Gæsterne spiller godt og har visioner i det offensive spil, men de er nødt til at finde en bedre balance, så der kan blive sat prop i defensiven.
Mads Søndergaard og Martin Agnarsson har siddet ude med skader i de to første kampe.
Karantæner:
Silkeborg IF: Mark Brink
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Klynge, Andersen, Larsen – Adamsen, Bakiz – Lind
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Kuzmic – Jacobs, Grønning, Westergaard – Serginho, Renato Junior, Jensen
Dom:
Der er plads til forbedring hos både Silkeborg og Viborg efter sæsonens første kampe, og de to top-seks bejlere skal lidt højere op i gear, hvis de skal blive en del af den øverste del af Superligaen.
Det ligner et jævnbyrdigt opgør, som kan tippe begge veje, men med et hjemmehold uden Brink, Busch, Mattsson og McCowatt, og som tilmed har en europæisk kamp i benene, er tiltroen størst til, at marginalerne går gæsternes vej.
2-1 sejr til Viborg.
Spilforslag:
Viborg vinder (Draw no bet) til odds 2.06 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
Vildt! Dansk rekordår i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
FCM-helt fremhæver Duncan
Indkalder Salah til afgørende samtale
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
Køb billet til FC København i Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE