Silkeborg IF – Viborg FF

Silkeborg leverede en flot indsats i torsdagens kamp mod Molde, men formåede ikke at spille sig videre i Europa League-kvalifikationen. Er der mere benzin tilbage i tanken til søndagens opgør mod Viborg?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
De forsvarende pokalmestre fra Silkeborg står noteret for tre point efter sæsonens første to Superliga-kampe, og det lyder egentlig fint nok, men det spillemæssige har altså ladt en del tilbage at ønske.

Premieren mod Sønderjyske bød på en halvtør og jævnbyrdig affære, som kunne have tippet begge veje, men marginalerne var med Silkeborg, som stak afsted med en 1-0 sejr uden at imponere.

Siden er vi dog blevet bekræftiget i, at hjemmeholdet vidst ikke er helt oppe i gear endnu.

Sidste uge bød nemlig på to nederlag. Først 3-1 torsdag til Molde i Europa League-kvalifikationen, og efterfølgende 2-1 til AaB i Superligaen.

Silkeborg spillede sig frem til gode muligheder i begge opgør, og Alexander Lind fik da også endelig hul på målscoringen igen mod Molde, men mod AaB lignede sidste sæsons topscorer, med flere afbrændere, igen en spiller helt uden selvtillid.

Defensiven ser fortsat sårbar ud i fraværet af Busch, og aktuelt er det også svært at se, hvor målene i den anden ende af banen skal komme fra.

Torsdagens returopgør hjemme mod Molde i Europa League-kvalifikationen bød til gengæld på en opløftende præstation. Silkeborg vandt 3-2 i en dramatisk kamp, hvor de flere gange snusede til det videre avancement, men marginalerne gik nordmændenes vej, og nu må Kent Nielsens tropper fortsætte den videre færd i Conference League-kvalen. 

Alexander Busch og Callum McCowatt har siddet ude i sæsonens to første kampe, og denne gang må Kent Nielsen også se bort fra karantæneramte Mark Brink og en skadet Pelle Mattsson.

Viborg FF:
Viborgs første to kampe i sæsonen har været af lidt svingende karakter.

Jakob Poulsens mandskab spiller egentlig meget godt, men med hele seks indkasserede scoringer allerede, er der øjensynligt noget, som ikke rigtig fungerer.

I vanvidspremieren mod Brøndby var Viborg ikke spilstyrende, men til gengæld var de skarpe, når chancerne bød sig, og set over hele kampen var det fair, at opgøret endte 3-3. Og et point mod de blågule må isoleret set betragtes som godkendt.

Mod Randers senest var historien dog en lidt anden. Poulsens mandskab var nemlig spilstyrende og stærke på kuglen til en start. Dog var de hverken farlige eller skarpe.

Det var kronjyderne til gengæld. Af tre omgange blev Viborg fanget i omstillinger, som Randers’ nye hurtigløbere i front udnyttede til fulde mod en prisgivet Lucas Lund i målet.

Poulsen og co. havde godt med tid til at finde udligningen frem af flere omgange, og var også mest på bolden uden at det nogensinde blev rigtig farligt.

Med to store frontløbere helt fremme i først Renato Junior, og siden Ementa, kan det undre, at Viborg virkede til at insistere på at kombinere sig hele vejen igennem i stedet for at få sendt nogle indlæg i feltet.

Gæsterne spiller godt og har visioner i det offensive spil, men de er nødt til at finde en bedre balance, så der kan blive sat prop i defensiven.

Mads Søndergaard og Martin Agnarsson har siddet ude med skader i de to første kampe.

Karantæner:
Silkeborg IF: Mark Brink
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Klynge, Andersen, Larsen – Adamsen, Bakiz – Lind

Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Kuzmic – Jacobs, Grønning, Westergaard – Serginho, Renato Junior, Jensen 

Dom:
Der er plads til forbedring hos både Silkeborg og Viborg efter sæsonens første kampe, og de to top-seks bejlere skal lidt højere op i gear, hvis de skal blive en del af den øverste del af Superligaen.

Det ligner et jævnbyrdigt opgør, som kan tippe begge veje, men med et hjemmehold uden Brink, Busch, Mattsson og McCowatt, og som tilmed har en europæisk kamp i benene, er tiltroen størst til, at marginalerne går gæsternes vej.

2-1 sejr til Viborg.

Spilforslag:
Viborg vinder (Draw no bet) til odds 2.06 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Afslører dansk toptræners millionløn

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Iran får grønt lys til VM

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk