Skal Esbjerg lægge en afstand på otte point ned til Silkeborg på tredjepladsen, eller skal Silkeborg mindske afstanden til en oprykningsplads til Superligaen til bare to point?
Så meget er der på spil, når Esbjerg torsdag klokken 19 tager imod Silkeborg i en 1. divisionskamp mellem de to superliganedrykkere fra sidste sæson.
Tre hold har skilt sig ud i kampen om de to billetter til Superligaen, og Viborg har lagt sig i spidsen med 44 point, mens Esbjerg og Silkeborg har henholdsvis 42 og 37.
Silkeborg-træner Kent Nielsen ser frem til mødet med den direkte konkurrent.
– Det er en mulighed for at komme nærmere toppen, og derfor går vi også all in på at få et resultat og meget gerne en sejr, men vi er også bevidste om, at der er 14 kampe tilbage, så det bliver ikke afgjort her uanset udfaldet.
Kent Nielsen medgiver, at der er stor forskel på, om afstanden til top-2 er otte eller to point.
– På trods af at vi er fodboldspillere og trænere, er vi næsten lige så dygtige til hovedregning, som langt de fleste mennesker. Men vi bruger ikke tid på pointafstanden. Det giver os ikke noget ekstra i kampen.
– For det hjælper intet at slå Esbjerg for så at tabe til HB Køge i runden efter. Så vi bruger vores energi på, hvordan vi kan toppræstere, så vi kan vinde den næste kamp, siger Kent Nielsen.
Hans hold har fulgt op på den gode afslutning på efteråret ved at vinde sine to første kamp i foråret med 2-0 over Hvidovre og 3-0 over Kolding IF.
– Resultatmæssigt har det været spot on, og vi har set stærke ud i perioder, selv om vi også har givet lidt for mange muligheder væk i nogle faser.
– Men alt i alt har vi fået den start, vi havde håbet, men også forventet efter et stærkt efterår.
I vinterpausen hentede klubben Nicklas Helenius i AGF, og angriberen, der for fire sæsoner siden var i Silkeborg på en lejekontrakt, har scoret fire mål i de første to kampe.
– Selv om vi i efteråret var det mest scorende hold, følte vi ikke, at vi var det mest effektive. Med Nicklas har vi fået en stærk afslutningsfod, og han har både sparket og headet boldene godt ind.
– Han mangler stadig noget tilvænning i forhold til vores spillestil, men det er vigtigt, at han har scoret, når han har fået chancerne, lyder det fra Kent Nielsen.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
LIVE
TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
