Silkeborg og Brøndby spiller 3-3 i stort drama

Superliga-topscorer Tonni Adamsen scorede to gange i 3-3-kamp mod Brøndby, der fik Rasmus Lauritsen udvist.



Ustoppelige Tonni Adamsen fortsætter med at score vigtige mål for Silkeborg i Superligaen.

Søndag slog han til to gange, da Silkeborg fik 3-3 på hjemmebane mod Brøndby i et dramatisk opgør, som gæsterne måtte spille til ende med ti mand.

Med 20 minutter tilbage blev Brøndbys Rasmus Lauritsen efter en VAR-gennemgang udvist for at vælte Younes Bakiz omkuld, og Silkeborg fik tilkendt et straffespark.

Her var 29-årige Adamsen sikkerheden selv, da han gjorde det til slutresultatet med sin ottende scoring i ni kampe.

Trods en mand i undertal fik Brøndby etableret et fint pres i slutfasen, hvor Yuito Suzuki var tæt på at blive helten for gæsterne med et langskud på stolpen.

Silkeborg bragte sig foran efter et lille kvarters spil efter en målmandsfejl af Brøndbys Patrick Pentz.

Silkeborg-backen Oliver Sonne smækkede fra højrekanten bolden ind over, hvor Pentz fejlvurderede boldens bane. Han nåede ikke frem, og så kunne Jeppe Andersen i stedet heade Silkeborg på 1-0.

Brøndby kom med et modsvar ti minutter senere ved Yuito Suzuki, der fandt en fri lomme i Silkeborg-forsvaret.

Rasmus Thelander forsøgte at gøre sig bred, men japaneren så en sprække og lagde bolden i det lange hjørne til 1-1.

Hjemmeholdet tog igen føringen i det livlige opgør efter en lille time på et særdeles velspillet angreb. Sonne spillede fladt på tværs ind i feltet, hvor Tonni Adamsen kom løbende og gjorde det til 2-1.

Før jublen nåede at lægge sig på Jysk Park, havde Oliver Sonne faktisk muligheden for at øge Silkeborg-føringen, men Peru-spilleren hamrede langt over mål.

Brøndby var dog ikke slået, og på fem minutter fik gæsterne af to omgange dæmpet stemningen i det midtjyske. Først begik Sonne straffespark på Clement Bischoff, hvilket Daniel Wass udnyttede til 2-2.

Og kort efter fik Wass en vigtig tå på bolden, så Mathias Kvistgaarden kunne løbe fri og assistere den indskiftede lejesvend Mileta Rajovic til en nem scoring.

Dramaet fortsatte straks efter, da Silkeborg-indskifteren Younes Bakiz stormede mod mål og blev skubbet omkuld. Efter en VAR-gennem udløste det straffespark til hjemmeholdet og rødt kort til gæsternes Rasmus Lauritsen.

Tonni Adamsen blev sat til at sparke, og det gjorde han usvigeligt sikkert til 3-3. Dermed er angriberen oppe på otte mål i landets bedste række.

Silkeborg har på Superligaens tredjeplads 17 point, mens Brøndby følger lige efter med 15 point. FC Midtjylland topper tabellen med 21 point.

/ritzau/





Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Officielt: Her spilles AGF-OB

Tror på overraskelse i startopstilling

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-premiere aflyst

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Midtjylland – FC København



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

– Priserne er eksploderet

Fælder bekymrende dom efter chok

Medier fælder hård dom

Brøndby IF – Randers FC

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Spændende OB-nyhed

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brian Riemer på plads til topkamp

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Superliga-profil skadet

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite