Silkeborg og Brøndby spiller 3-3 i stort drama

Superliga-topscorer Tonni Adamsen scorede to gange i 3-3-kamp mod Brøndby, der fik Rasmus Lauritsen udvist.



Ustoppelige Tonni Adamsen fortsætter med at score vigtige mål for Silkeborg i Superligaen.

Søndag slog han til to gange, da Silkeborg fik 3-3 på hjemmebane mod Brøndby i et dramatisk opgør, som gæsterne måtte spille til ende med ti mand.

Med 20 minutter tilbage blev Brøndbys Rasmus Lauritsen efter en VAR-gennemgang udvist for at vælte Younes Bakiz omkuld, og Silkeborg fik tilkendt et straffespark.

Her var 29-årige Adamsen sikkerheden selv, da han gjorde det til slutresultatet med sin ottende scoring i ni kampe.

Trods en mand i undertal fik Brøndby etableret et fint pres i slutfasen, hvor Yuito Suzuki var tæt på at blive helten for gæsterne med et langskud på stolpen.

Silkeborg bragte sig foran efter et lille kvarters spil efter en målmandsfejl af Brøndbys Patrick Pentz.

Silkeborg-backen Oliver Sonne smækkede fra højrekanten bolden ind over, hvor Pentz fejlvurderede boldens bane. Han nåede ikke frem, og så kunne Jeppe Andersen i stedet heade Silkeborg på 1-0.

Brøndby kom med et modsvar ti minutter senere ved Yuito Suzuki, der fandt en fri lomme i Silkeborg-forsvaret.

Rasmus Thelander forsøgte at gøre sig bred, men japaneren så en sprække og lagde bolden i det lange hjørne til 1-1.

Hjemmeholdet tog igen føringen i det livlige opgør efter en lille time på et særdeles velspillet angreb. Sonne spillede fladt på tværs ind i feltet, hvor Tonni Adamsen kom løbende og gjorde det til 2-1.

Før jublen nåede at lægge sig på Jysk Park, havde Oliver Sonne faktisk muligheden for at øge Silkeborg-føringen, men Peru-spilleren hamrede langt over mål.

Brøndby var dog ikke slået, og på fem minutter fik gæsterne af to omgange dæmpet stemningen i det midtjyske. Først begik Sonne straffespark på Clement Bischoff, hvilket Daniel Wass udnyttede til 2-2.

Og kort efter fik Wass en vigtig tå på bolden, så Mathias Kvistgaarden kunne løbe fri og assistere den indskiftede lejesvend Mileta Rajovic til en nem scoring.

Dramaet fortsatte straks efter, da Silkeborg-indskifteren Younes Bakiz stormede mod mål og blev skubbet omkuld. Efter en VAR-gennem udløste det straffespark til hjemmeholdet og rødt kort til gæsternes Rasmus Lauritsen.

Tonni Adamsen blev sat til at sparke, og det gjorde han usvigeligt sikkert til 3-3. Dermed er angriberen oppe på otte mål i landets bedste række.

Silkeborg har på Superligaens tredjeplads 17 point, mens Brøndby følger lige efter med 15 point. FC Midtjylland topper tabellen med 21 point.

/ritzau/



Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Frank reddet i døende sekunder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Stor derby-bøde til FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

– Det har man nok aldrig set før

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Froholdt får kæmpe hæder

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Brest moser mandefaldsramte Monaco

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt