Silkeborg og Brøndby spiller 3-3 i stort drama

Superliga-topscorer Tonni Adamsen scorede to gange i 3-3-kamp mod Brøndby, der fik Rasmus Lauritsen udvist.



Ustoppelige Tonni Adamsen fortsætter med at score vigtige mål for Silkeborg i Superligaen.

Søndag slog han til to gange, da Silkeborg fik 3-3 på hjemmebane mod Brøndby i et dramatisk opgør, som gæsterne måtte spille til ende med ti mand.

Med 20 minutter tilbage blev Brøndbys Rasmus Lauritsen efter en VAR-gennemgang udvist for at vælte Younes Bakiz omkuld, og Silkeborg fik tilkendt et straffespark.

Her var 29-årige Adamsen sikkerheden selv, da han gjorde det til slutresultatet med sin ottende scoring i ni kampe.

Trods en mand i undertal fik Brøndby etableret et fint pres i slutfasen, hvor Yuito Suzuki var tæt på at blive helten for gæsterne med et langskud på stolpen.

Silkeborg bragte sig foran efter et lille kvarters spil efter en målmandsfejl af Brøndbys Patrick Pentz.

Silkeborg-backen Oliver Sonne smækkede fra højrekanten bolden ind over, hvor Pentz fejlvurderede boldens bane. Han nåede ikke frem, og så kunne Jeppe Andersen i stedet heade Silkeborg på 1-0.

Brøndby kom med et modsvar ti minutter senere ved Yuito Suzuki, der fandt en fri lomme i Silkeborg-forsvaret.

Rasmus Thelander forsøgte at gøre sig bred, men japaneren så en sprække og lagde bolden i det lange hjørne til 1-1.

Hjemmeholdet tog igen føringen i det livlige opgør efter en lille time på et særdeles velspillet angreb. Sonne spillede fladt på tværs ind i feltet, hvor Tonni Adamsen kom løbende og gjorde det til 2-1.

Før jublen nåede at lægge sig på Jysk Park, havde Oliver Sonne faktisk muligheden for at øge Silkeborg-føringen, men Peru-spilleren hamrede langt over mål.

Brøndby var dog ikke slået, og på fem minutter fik gæsterne af to omgange dæmpet stemningen i det midtjyske. Først begik Sonne straffespark på Clement Bischoff, hvilket Daniel Wass udnyttede til 2-2.

Og kort efter fik Wass en vigtig tå på bolden, så Mathias Kvistgaarden kunne løbe fri og assistere den indskiftede lejesvend Mileta Rajovic til en nem scoring.

Dramaet fortsatte straks efter, da Silkeborg-indskifteren Younes Bakiz stormede mod mål og blev skubbet omkuld. Efter en VAR-gennem udløste det straffespark til hjemmeholdet og rødt kort til gæsternes Rasmus Lauritsen.

Tonni Adamsen blev sat til at sparke, og det gjorde han usvigeligt sikkert til 3-3. Dermed er angriberen oppe på otte mål i landets bedste række.

Silkeborg har på Superligaens tredjeplads 17 point, mens Brøndby følger lige efter med 15 point. FC Midtjylland topper tabellen med 21 point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Mange i Premier League vil have Superliga-profil