Ustoppelige Tonni Adamsen fortsætter med at score vigtige mål for Silkeborg i Superligaen.
Søndag slog han til to gange, da Silkeborg fik 3-3 på hjemmebane mod Brøndby i et dramatisk opgør, som gæsterne måtte spille til ende med ti mand.
Med 20 minutter tilbage blev Brøndbys Rasmus Lauritsen efter en VAR-gennemgang udvist for at vælte Younes Bakiz omkuld, og Silkeborg fik tilkendt et straffespark.
Her var 29-årige Adamsen sikkerheden selv, da han gjorde det til slutresultatet med sin ottende scoring i ni kampe.
Trods en mand i undertal fik Brøndby etableret et fint pres i slutfasen, hvor Yuito Suzuki var tæt på at blive helten for gæsterne med et langskud på stolpen.
Silkeborg bragte sig foran efter et lille kvarters spil efter en målmandsfejl af Brøndbys Patrick Pentz.
Silkeborg-backen Oliver Sonne smækkede fra højrekanten bolden ind over, hvor Pentz fejlvurderede boldens bane. Han nåede ikke frem, og så kunne Jeppe Andersen i stedet heade Silkeborg på 1-0.
Brøndby kom med et modsvar ti minutter senere ved Yuito Suzuki, der fandt en fri lomme i Silkeborg-forsvaret.
Rasmus Thelander forsøgte at gøre sig bred, men japaneren så en sprække og lagde bolden i det lange hjørne til 1-1.
Hjemmeholdet tog igen føringen i det livlige opgør efter en lille time på et særdeles velspillet angreb. Sonne spillede fladt på tværs ind i feltet, hvor Tonni Adamsen kom løbende og gjorde det til 2-1.
Før jublen nåede at lægge sig på Jysk Park, havde Oliver Sonne faktisk muligheden for at øge Silkeborg-føringen, men Peru-spilleren hamrede langt over mål.
Brøndby var dog ikke slået, og på fem minutter fik gæsterne af to omgange dæmpet stemningen i det midtjyske. Først begik Sonne straffespark på Clement Bischoff, hvilket Daniel Wass udnyttede til 2-2.
Og kort efter fik Wass en vigtig tå på bolden, så Mathias Kvistgaarden kunne løbe fri og assistere den indskiftede lejesvend Mileta Rajovic til en nem scoring.
Dramaet fortsatte straks efter, da Silkeborg-indskifteren Younes Bakiz stormede mod mål og blev skubbet omkuld. Efter en VAR-gennem udløste det straffespark til hjemmeholdet og rødt kort til gæsternes Rasmus Lauritsen.
Tonni Adamsen blev sat til at sparke, og det gjorde han usvigeligt sikkert til 3-3. Dermed er angriberen oppe på otte mål i landets bedste række.
Silkeborg har på Superligaens tredjeplads 17 point, mens Brøndby følger lige efter med 15 point. FC Midtjylland topper tabellen med 21 point.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Sænker prisen mod Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt