Silkeborg IF’s ambitioner om at komme med i Superligaens mesterskabsspil får mere og mere luft under vingerne.
Efter den overlegne sejr over Viborg i mandags fulgte Kent Nielsens tropper op med tre point mere på fremmed græs, da Sønderjyske søndag blev besejret 3-1 i Haderslev
Dermed er Silkeborg på omgangshøjde med Randers FC på fjerdepladsen og efterlader Brøndby i nederste halvdel, inden klubben fra den københavnske vestegn mandag aften møder Lyngby.
For Sønderjyske har forårsstarten til gengæld været en sløj omgang. Søndagens nederlag var det tredje i tre kampe, og holdet har tydelige problemer med at holde modstanderne fra chancer.
Silkeborg tog da også straks styringen af kampen og havde allerede misbrugt et par gode tilbud, da holdet bragte sig foran efter godt et kvarters spil.
Efter lidt småspil i højre side sendte Pelle Mattsson en dyb bold gennem den sønderjyske forsvarskæde. Younes Bakiz afsluttede med et skråskud fra en spids vinkel, der overlistede Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet.
Gæsterne var klart bedst i den første halve time af en underholdende første halvleg. Men Sønderjyske holdt sig inde i kampen og blev belønnet med en udligning ti minutter før pausen.
Et indlæg fra venstre side blev ikke ekspederet ordentligt af vejen af Silkeborgs forsvar. Bolden endte hos Tobias Klysner, der hamrede den i nettet med hjælp af en afretning undervejs.
Hjemmeholdet kunne gå tilfreds til pause efter at have kæmpet sig tilbage i kampen. Men i anden halvleg var Silkeborg tilbage i kontrol.
Sønderjyske var ikke kompakt nok til at modstå gæsternes angrebsbølger. Og midt i halvlegen gik det galt.
Efter et boldtab højt oppe på banen blev Sønderjyskes defensiv nærmest overfaldet og kom i undertal mod mere end en håndfuld rødblusede modstandere.
Indskiftede Callum McCowatt fik bolden i højre side, tog et træk og udplacerede Marcus Bundgaard fra kanten af feltet.
Silkeborg trak sig derefter en smule tilbage, og Sønderjyske så mere til bolden. Alexander Lyng fik en pæn chance for at udligne i overtiden, men sendte bolden uden om Nicolai Larsens mål.
I stedet lukkede endnu en indskifter, Ramazan Orasov, kampen på en friløber til allersidst.
Trods den mislykkede indledning på foråret har sønderjyderne dog fortsat fem point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.
Silkeborg kan fortsætte sejrsstimen næste søndag på hjemmebane mod Lyngby, mens Sønderjyske samme dag besøger FC København.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Ny melding om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE