Silkeborg på top-6-kurs

Sønderjyske tabte for tredje gang i tre kampe, da indskiftere sikrede Silkeborg tre point i Haderslev.



Silkeborg IF’s ambitioner om at komme med i Superligaens mesterskabsspil får mere og mere luft under vingerne.

Efter den overlegne sejr over Viborg i mandags fulgte Kent Nielsens tropper op med tre point mere på fremmed græs, da Sønderjyske søndag blev besejret 3-1 i Haderslev

Dermed er Silkeborg på omgangshøjde med Randers FC på fjerdepladsen og efterlader Brøndby i nederste halvdel, inden klubben fra den københavnske vestegn mandag aften møder Lyngby.

For Sønderjyske har forårsstarten til gengæld været en sløj omgang. Søndagens nederlag var det tredje i tre kampe, og holdet har tydelige problemer med at holde modstanderne fra chancer.

Silkeborg tog da også straks styringen af kampen og havde allerede misbrugt et par gode tilbud, da holdet bragte sig foran efter godt et kvarters spil. 

Efter lidt småspil i højre side sendte Pelle Mattsson en dyb bold gennem den sønderjyske forsvarskæde. Younes Bakiz afsluttede med et skråskud fra en spids vinkel, der overlistede Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet.

Gæsterne var klart bedst i den første halve time af en underholdende første halvleg. Men Sønderjyske holdt sig inde i kampen og blev belønnet med en udligning ti minutter før pausen.

Et indlæg fra venstre side blev ikke ekspederet ordentligt af vejen af Silkeborgs forsvar. Bolden endte hos Tobias Klysner, der hamrede den i nettet med hjælp af en afretning undervejs.

Hjemmeholdet kunne gå tilfreds til pause efter at have kæmpet sig tilbage i kampen. Men i anden halvleg var Silkeborg tilbage i kontrol.

Sønderjyske var ikke kompakt nok til at modstå gæsternes angrebsbølger. Og midt i halvlegen gik det galt. 

Efter et boldtab højt oppe på banen blev Sønderjyskes defensiv nærmest overfaldet og kom i undertal mod mere end en håndfuld rødblusede modstandere.

Indskiftede Callum McCowatt fik bolden i højre side, tog et træk og udplacerede Marcus Bundgaard fra kanten af feltet.

Silkeborg trak sig derefter en smule tilbage, og Sønderjyske så mere til bolden. Alexander Lyng fik en pæn chance for at udligne i overtiden, men sendte bolden uden om Nicolai Larsens mål.

I stedet lukkede endnu en indskifter, Ramazan Orasov, kampen på en friløber til allersidst.

Trods den mislykkede indledning på foråret har sønderjyderne dog fortsat fem point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.

Silkeborg kan fortsætte sejrsstimen næste søndag på hjemmebane mod Lyngby, mens Sønderjyske samme dag besøger FC København.

/ritzau/





Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?




LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Zorniger med klar besked til Brøndby

Det kan ske mandag i FC København

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby præsenterer ny profil

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper