Silkeborg på top-6-kurs

Sønderjyske tabte for tredje gang i tre kampe, da indskiftere sikrede Silkeborg tre point i Haderslev.



Silkeborg IF’s ambitioner om at komme med i Superligaens mesterskabsspil får mere og mere luft under vingerne.

Efter den overlegne sejr over Viborg i mandags fulgte Kent Nielsens tropper op med tre point mere på fremmed græs, da Sønderjyske søndag blev besejret 3-1 i Haderslev

Dermed er Silkeborg på omgangshøjde med Randers FC på fjerdepladsen og efterlader Brøndby i nederste halvdel, inden klubben fra den københavnske vestegn mandag aften møder Lyngby.

For Sønderjyske har forårsstarten til gengæld været en sløj omgang. Søndagens nederlag var det tredje i tre kampe, og holdet har tydelige problemer med at holde modstanderne fra chancer.

Silkeborg tog da også straks styringen af kampen og havde allerede misbrugt et par gode tilbud, da holdet bragte sig foran efter godt et kvarters spil. 

Efter lidt småspil i højre side sendte Pelle Mattsson en dyb bold gennem den sønderjyske forsvarskæde. Younes Bakiz afsluttede med et skråskud fra en spids vinkel, der overlistede Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet.

Gæsterne var klart bedst i den første halve time af en underholdende første halvleg. Men Sønderjyske holdt sig inde i kampen og blev belønnet med en udligning ti minutter før pausen.

Et indlæg fra venstre side blev ikke ekspederet ordentligt af vejen af Silkeborgs forsvar. Bolden endte hos Tobias Klysner, der hamrede den i nettet med hjælp af en afretning undervejs.

Hjemmeholdet kunne gå tilfreds til pause efter at have kæmpet sig tilbage i kampen. Men i anden halvleg var Silkeborg tilbage i kontrol.

Sønderjyske var ikke kompakt nok til at modstå gæsternes angrebsbølger. Og midt i halvlegen gik det galt. 

Efter et boldtab højt oppe på banen blev Sønderjyskes defensiv nærmest overfaldet og kom i undertal mod mere end en håndfuld rødblusede modstandere.

Indskiftede Callum McCowatt fik bolden i højre side, tog et træk og udplacerede Marcus Bundgaard fra kanten af feltet.

Silkeborg trak sig derefter en smule tilbage, og Sønderjyske så mere til bolden. Alexander Lyng fik en pæn chance for at udligne i overtiden, men sendte bolden uden om Nicolai Larsens mål.

I stedet lukkede endnu en indskifter, Ramazan Orasov, kampen på en friløber til allersidst.

Trods den mislykkede indledning på foråret har sønderjyderne dog fortsat fem point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.

Silkeborg kan fortsætte sejrsstimen næste søndag på hjemmebane mod Lyngby, mens Sønderjyske samme dag besøger FC København.

/ritzau/





Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’


Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller