Silkeborg IF’s ambitioner om at komme med i Superligaens mesterskabsspil får mere og mere luft under vingerne.
Efter den overlegne sejr over Viborg i mandags fulgte Kent Nielsens tropper op med tre point mere på fremmed græs, da Sønderjyske søndag blev besejret 3-1 i Haderslev
Dermed er Silkeborg på omgangshøjde med Randers FC på fjerdepladsen og efterlader Brøndby i nederste halvdel, inden klubben fra den københavnske vestegn mandag aften møder Lyngby.
For Sønderjyske har forårsstarten til gengæld været en sløj omgang. Søndagens nederlag var det tredje i tre kampe, og holdet har tydelige problemer med at holde modstanderne fra chancer.
Silkeborg tog da også straks styringen af kampen og havde allerede misbrugt et par gode tilbud, da holdet bragte sig foran efter godt et kvarters spil.
Efter lidt småspil i højre side sendte Pelle Mattsson en dyb bold gennem den sønderjyske forsvarskæde. Younes Bakiz afsluttede med et skråskud fra en spids vinkel, der overlistede Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet.
Gæsterne var klart bedst i den første halve time af en underholdende første halvleg. Men Sønderjyske holdt sig inde i kampen og blev belønnet med en udligning ti minutter før pausen.
Et indlæg fra venstre side blev ikke ekspederet ordentligt af vejen af Silkeborgs forsvar. Bolden endte hos Tobias Klysner, der hamrede den i nettet med hjælp af en afretning undervejs.
Hjemmeholdet kunne gå tilfreds til pause efter at have kæmpet sig tilbage i kampen. Men i anden halvleg var Silkeborg tilbage i kontrol.
Sønderjyske var ikke kompakt nok til at modstå gæsternes angrebsbølger. Og midt i halvlegen gik det galt.
Efter et boldtab højt oppe på banen blev Sønderjyskes defensiv nærmest overfaldet og kom i undertal mod mere end en håndfuld rødblusede modstandere.
Indskiftede Callum McCowatt fik bolden i højre side, tog et træk og udplacerede Marcus Bundgaard fra kanten af feltet.
Silkeborg trak sig derefter en smule tilbage, og Sønderjyske så mere til bolden. Alexander Lyng fik en pæn chance for at udligne i overtiden, men sendte bolden uden om Nicolai Larsens mål.
I stedet lukkede endnu en indskifter, Ramazan Orasov, kampen på en friløber til allersidst.
Trods den mislykkede indledning på foråret har sønderjyderne dog fortsat fem point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.
Silkeborg kan fortsætte sejrsstimen næste søndag på hjemmebane mod Lyngby, mens Sønderjyske samme dag besøger FC København.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Vilde Messi tangerer VM-rekord
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED