Silkeborg på top-6-kurs

Sønderjyske tabte for tredje gang i tre kampe, da indskiftere sikrede Silkeborg tre point i Haderslev.



Silkeborg IF’s ambitioner om at komme med i Superligaens mesterskabsspil får mere og mere luft under vingerne.

Efter den overlegne sejr over Viborg i mandags fulgte Kent Nielsens tropper op med tre point mere på fremmed græs, da Sønderjyske søndag blev besejret 3-1 i Haderslev

Dermed er Silkeborg på omgangshøjde med Randers FC på fjerdepladsen og efterlader Brøndby i nederste halvdel, inden klubben fra den københavnske vestegn mandag aften møder Lyngby.

For Sønderjyske har forårsstarten til gengæld været en sløj omgang. Søndagens nederlag var det tredje i tre kampe, og holdet har tydelige problemer med at holde modstanderne fra chancer.

Silkeborg tog da også straks styringen af kampen og havde allerede misbrugt et par gode tilbud, da holdet bragte sig foran efter godt et kvarters spil. 

Efter lidt småspil i højre side sendte Pelle Mattsson en dyb bold gennem den sønderjyske forsvarskæde. Younes Bakiz afsluttede med et skråskud fra en spids vinkel, der overlistede Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet.

Gæsterne var klart bedst i den første halve time af en underholdende første halvleg. Men Sønderjyske holdt sig inde i kampen og blev belønnet med en udligning ti minutter før pausen.

Et indlæg fra venstre side blev ikke ekspederet ordentligt af vejen af Silkeborgs forsvar. Bolden endte hos Tobias Klysner, der hamrede den i nettet med hjælp af en afretning undervejs.

Hjemmeholdet kunne gå tilfreds til pause efter at have kæmpet sig tilbage i kampen. Men i anden halvleg var Silkeborg tilbage i kontrol.

Sønderjyske var ikke kompakt nok til at modstå gæsternes angrebsbølger. Og midt i halvlegen gik det galt. 

Efter et boldtab højt oppe på banen blev Sønderjyskes defensiv nærmest overfaldet og kom i undertal mod mere end en håndfuld rødblusede modstandere.

Indskiftede Callum McCowatt fik bolden i højre side, tog et træk og udplacerede Marcus Bundgaard fra kanten af feltet.

Silkeborg trak sig derefter en smule tilbage, og Sønderjyske så mere til bolden. Alexander Lyng fik en pæn chance for at udligne i overtiden, men sendte bolden uden om Nicolai Larsens mål.

I stedet lukkede endnu en indskifter, Ramazan Orasov, kampen på en friløber til allersidst.

Trods den mislykkede indledning på foråret har sønderjyderne dog fortsat fem point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.

Silkeborg kan fortsætte sejrsstimen næste søndag på hjemmebane mod Lyngby, mens Sønderjyske samme dag besøger FC København.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Næste sæson skal vi i Europa

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

17 minutter for United – nu skal han til VM

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Han vender hjem til FC København