Silkeborg IF’s ambitioner om at komme med i Superligaens mesterskabsspil får mere og mere luft under vingerne.
Efter den overlegne sejr over Viborg i mandags fulgte Kent Nielsens tropper op med tre point mere på fremmed græs, da Sønderjyske søndag blev besejret 3-1 i Haderslev
Dermed er Silkeborg på omgangshøjde med Randers FC på fjerdepladsen og efterlader Brøndby i nederste halvdel, inden klubben fra den københavnske vestegn mandag aften møder Lyngby.
For Sønderjyske har forårsstarten til gengæld været en sløj omgang. Søndagens nederlag var det tredje i tre kampe, og holdet har tydelige problemer med at holde modstanderne fra chancer.
Silkeborg tog da også straks styringen af kampen og havde allerede misbrugt et par gode tilbud, da holdet bragte sig foran efter godt et kvarters spil.
Efter lidt småspil i højre side sendte Pelle Mattsson en dyb bold gennem den sønderjyske forsvarskæde. Younes Bakiz afsluttede med et skråskud fra en spids vinkel, der overlistede Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet.
Gæsterne var klart bedst i den første halve time af en underholdende første halvleg. Men Sønderjyske holdt sig inde i kampen og blev belønnet med en udligning ti minutter før pausen.
Et indlæg fra venstre side blev ikke ekspederet ordentligt af vejen af Silkeborgs forsvar. Bolden endte hos Tobias Klysner, der hamrede den i nettet med hjælp af en afretning undervejs.
Hjemmeholdet kunne gå tilfreds til pause efter at have kæmpet sig tilbage i kampen. Men i anden halvleg var Silkeborg tilbage i kontrol.
Sønderjyske var ikke kompakt nok til at modstå gæsternes angrebsbølger. Og midt i halvlegen gik det galt.
Efter et boldtab højt oppe på banen blev Sønderjyskes defensiv nærmest overfaldet og kom i undertal mod mere end en håndfuld rødblusede modstandere.
Indskiftede Callum McCowatt fik bolden i højre side, tog et træk og udplacerede Marcus Bundgaard fra kanten af feltet.
Silkeborg trak sig derefter en smule tilbage, og Sønderjyske så mere til bolden. Alexander Lyng fik en pæn chance for at udligne i overtiden, men sendte bolden uden om Nicolai Larsens mål.
I stedet lukkede endnu en indskifter, Ramazan Orasov, kampen på en friløber til allersidst.
Trods den mislykkede indledning på foråret har sønderjyderne dog fortsat fem point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.
Silkeborg kan fortsætte sejrsstimen næste søndag på hjemmebane mod Lyngby, mens Sønderjyske samme dag besøger FC København.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT