Silkeborg IF sluttede en travl efterårssæson på en skidt facon, da holdet lørdag tabte 0-2 på hjemmebane til Superligaens bundprop, Lyngby.
17. runde af Superligaen mod "de kongeblå" var silkeborgensernes kamp nummer 27 på blot fire måneder.
Det travle efterår med kampe i både UEFA Conference League, Superligaen og pokalturneringen kunne også mærkes hos silkeborgensernes anfører Nicklas Helenius efter opgøret.
– Det var lige en kamp for meget for os. Der er ingen tvivl om, at vi var mentalt trætte, og det udstrålede vi også.
– Det er imponerende, at vi først viser vores mentale træthed nu, for vi har simpelthen haft så mange kampe, siger Helenius.
For Silkeborg-træner Kent Nielsen var det også et fokuspunkt forud for efterårets sidste kamp.
– Vi var lidt bange op til kampen for vores mentale træthed. Som træner er jeg til den bekymrede side, og jeg tænkte på holdets overskud, når det var efterårets sidste kamp.
– Indtil nu har vi præsteret på et meget stabilt og højt niveau, men sidste runde mod Lyngby var en kamp for meget, siger Kent Nielsen.
I sidste sæson lykkedes det Silkeborg at ende på tredjepladsen i Superligaen, men med flere store profilsalg og et europæisk gruppespil in mente mener Kent Nielsen, at der skal meget til, før holdet kan juble over endnu en medaljeplacering.
– Det er en større overraskelse, hvis vi bliver nummer tre i år, end da vi gjorde det sidste år.
– Alle udefra var bekymrede for bredden, da vi gik ind til det her efterår, men vi kæmper med i top-6 og er videre i pokalen, siger Kent Nielsen.
Forårets program bliver markant mindre presset for Silkeborg, der ikke skal forholde sig til kampe i Europa.
Ifølge Nicklas Helenius vil det gavne silkeborgenserne, når forårssæsonen skydes i gang om lidt mere end tre måneder.
– Til foråret får vi bedre mulighed for mere træning med holdet. Det har nærmest kun været restitution og taktik til den næste kamp i efteråret, og så er det svært at dygtiggøre sig.
– Jeg tror, at 30 point er nok til en plads i top-6, og med en sejr her havde vi kun manglet tre point.
– Vi har nogle svære kampe i foråret, men jeg er sikker på, at vi kommer stærkt ud på den anden side og kommer i mesterskabsspillet, siger Helenius.
Silkeborg skyder forårssæsonen i gang på hjemmebane i midten af februar, når FC København gæster Jysk park.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
OPTAKT