Helenius erkender: Vi er mentalt trætte

Nicklas Helenius mener, at Silkeborgs travle efterår er skyld i holdets overraskende nederlag til Lyngby.



Silkeborg IF sluttede en travl efterårssæson på en skidt facon, da holdet lørdag tabte 0-2 på hjemmebane til Superligaens bundprop, Lyngby.

17. runde af Superligaen mod "de kongeblå" var silkeborgensernes kamp nummer 27 på blot fire måneder.

Det travle efterår med kampe i både UEFA Conference League, Superligaen og pokalturneringen kunne også mærkes hos silkeborgensernes anfører Nicklas Helenius efter opgøret.

– Det var lige en kamp for meget for os. Der er ingen tvivl om, at vi var mentalt trætte, og det udstrålede vi også.

– Det er imponerende, at vi først viser vores mentale træthed nu, for vi har simpelthen haft så mange kampe, siger Helenius.

For Silkeborg-træner Kent Nielsen var det også et fokuspunkt forud for efterårets sidste kamp.

– Vi var lidt bange op til kampen for vores mentale træthed. Som træner er jeg til den bekymrede side, og jeg tænkte på holdets overskud, når det var efterårets sidste kamp.

– Indtil nu har vi præsteret på et meget stabilt og højt niveau, men sidste runde mod Lyngby var en kamp for meget, siger Kent Nielsen.

I sidste sæson lykkedes det Silkeborg at ende på tredjepladsen i Superligaen, men med flere store profilsalg og et europæisk gruppespil in mente mener Kent Nielsen, at der skal meget til, før holdet kan juble over endnu en medaljeplacering.

– Det er en større overraskelse, hvis vi bliver nummer tre i år, end da vi gjorde det sidste år.

– Alle udefra var bekymrede for bredden, da vi gik ind til det her efterår, men vi kæmper med i top-6 og er videre i pokalen, siger Kent Nielsen.

Forårets program bliver markant mindre presset for Silkeborg, der ikke skal forholde sig til kampe i Europa.

Ifølge Nicklas Helenius vil det gavne silkeborgenserne, når forårssæsonen skydes i gang om lidt mere end tre måneder.

– Til foråret får vi bedre mulighed for mere træning med holdet. Det har nærmest kun været restitution og taktik til den næste kamp i efteråret, og så er det svært at dygtiggøre sig.

– Jeg tror, at 30 point er nok til en plads i top-6, og med en sejr her havde vi kun manglet tre point.

– Vi har nogle svære kampe i foråret, men jeg er sikker på, at vi kommer stærkt ud på den anden side og kommer i mesterskabsspillet, siger Helenius.

Silkeborg skyder forårssæsonen i gang på hjemmebane i midten af februar, når FC København gæster Jysk park.

/ritzau/





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Arsenal skal til Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er