Silkeborg: Sælger helst Lekic i august

Rajko Lekic er på besøg i New England Revolution i USA, men Silkeborg-direktør Kent Madsen ser helst, at Lekic først bliver solgt til sommer.



Silkeborg er i gang med at sælge ud af arvesølvet, men det danske transfervindue er lukket, og de dermed ikke kan købe erstatninger. Først blev Jim Larsen solgt for et stort millionbeløb til Rosenborg, og nu er Rajko Lekic så rejst til Boston for at se på forholdene i New England Revolution.

Silkeborgs direktør Kent Madsen erkender, at timingen er dårlig, men han forholder sig til, at han har indgået en aftale med Rajko Lekic om at være velvillig, hvis han fik en mulighed for at komme til udlandet.

– Det er et uheldigt tidspunkt, der er dukket en klub op, men vi har lovet Rajko, at vi konstruktivt vil medvirke til, at han kan komme afsted på endnu et udlandsophold, og derfor har han fået lov til at rejse til Boston for at se på forholdene derovre. Vi hørte første gang om deres interesse for et par uger siden, og Rajkos besøg i USA passer fint med, at der nu er landskampspause. Han vender tilbage til Silkeborg fredag eller lørdag, siger Kent Madsen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Silkeborg venter Risgård aprilklar

Kent Madsen har en idé om, hvad Rajko Lekic skal koste, hvis de skal sælge ham nu – midt i sæsonen. Men han og klubben er ikke blevet enig med New England Revolution om en pris.

– Vi ved jo ikke, om amerikanerne har samme idé om det, som vi har. Så jeg er faktisk selv usikker på, hvor tæt på det er. Selv om hans kontrakt først udløber ved udgangen af året, har vi givet ham lov til at forhandle en kontrakt på plads fra næste år. Vi vil selvfølgelig gerne have en transferindtægt nu og her, men han er også en vigtig joker at have. Han har jo gjort en forskel for os. Optimalt set bliver han her indtil august, og så tjener vi en skilling på ham til den tid, siger Silkeborg-direktøren.

LÆS OGSÅ: Silkeborg med røde og sorte tal

Sælger Silkeborg Rajko Lekic nu, så står de med Kaimar Saag, Lars Huldgaard, Henrik “Tømrer” Pedersen, Jesper Bech og unge Jeppe Illum som kandidater til angrebsposititionerne. Og et eventuelt salg af Lekic vil ikke sende Kent Madsen på jagt efter en transferfri angriber til at styrke truppen i de sidste 11 Superliga-runder.

– Jeg betragter det ikke som særlig sandsynligt, at vi skulle finde en afløser for ham nu. Først skal han findes, og så skal han spilles sammen med holdet, og der er jo kun to måneder tilbage at gøre godt med. Det er selvfølgelig sådan, at jo færre spillere vi har, jo mere sårbare er vi overfor skader og karantæner, men bliver Rajko solgt, så har vi nogle muligheder for at lukke hullet i vores egen trup, siger Kent Madsen.

Direktøren påpeger desuden, at der har været yderligere godt en håndfuld amerikanske klubber efter Rajko Lekic, men at kun en enkelt af de henvendelser har været konkret. Kent Madsen vil ikke ud med klubnavne.



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

En kæmpe sejr

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Eriksen ude med hård kritik

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

– Det vil være fuldstændigt magisk

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

De er 2025-mestre i Superligaen

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Opløftende melding for ‘AC’

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Helt vild med Oscar Schwartau

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig