Silkeborg er i gang med at sælge ud af arvesølvet, men det danske transfervindue er lukket, og de dermed ikke kan købe erstatninger. Først blev Jim Larsen solgt for et stort millionbeløb til Rosenborg, og nu er Rajko Lekic så rejst til Boston for at se på forholdene i New England Revolution.
Silkeborgs direktør Kent Madsen erkender, at timingen er dårlig, men han forholder sig til, at han har indgået en aftale med Rajko Lekic om at være velvillig, hvis han fik en mulighed for at komme til udlandet.
– Det er et uheldigt tidspunkt, der er dukket en klub op, men vi har lovet Rajko, at vi konstruktivt vil medvirke til, at han kan komme afsted på endnu et udlandsophold, og derfor har han fået lov til at rejse til Boston for at se på forholdene derovre. Vi hørte første gang om deres interesse for et par uger siden, og Rajkos besøg i USA passer fint med, at der nu er landskampspause. Han vender tilbage til Silkeborg fredag eller lørdag, siger Kent Madsen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Silkeborg venter Risgård aprilklar
Kent Madsen har en idé om, hvad Rajko Lekic skal koste, hvis de skal sælge ham nu – midt i sæsonen. Men han og klubben er ikke blevet enig med New England Revolution om en pris.
– Vi ved jo ikke, om amerikanerne har samme idé om det, som vi har. Så jeg er faktisk selv usikker på, hvor tæt på det er. Selv om hans kontrakt først udløber ved udgangen af året, har vi givet ham lov til at forhandle en kontrakt på plads fra næste år. Vi vil selvfølgelig gerne have en transferindtægt nu og her, men han er også en vigtig joker at have. Han har jo gjort en forskel for os. Optimalt set bliver han her indtil august, og så tjener vi en skilling på ham til den tid, siger Silkeborg-direktøren.
LÆS OGSÅ: Silkeborg med røde og sorte tal
Sælger Silkeborg Rajko Lekic nu, så står de med Kaimar Saag, Lars Huldgaard, Henrik “Tømrer” Pedersen, Jesper Bech og unge Jeppe Illum som kandidater til angrebsposititionerne. Og et eventuelt salg af Lekic vil ikke sende Kent Madsen på jagt efter en transferfri angriber til at styrke truppen i de sidste 11 Superliga-runder.
– Jeg betragter det ikke som særlig sandsynligt, at vi skulle finde en afløser for ham nu. Først skal han findes, og så skal han spilles sammen med holdet, og der er jo kun to måneder tilbage at gøre godt med. Det er selvfølgelig sådan, at jo færre spillere vi har, jo mere sårbare er vi overfor skader og karantæner, men bliver Rajko solgt, så har vi nogle muligheder for at lukke hullet i vores egen trup, siger Kent Madsen.
Direktøren påpeger desuden, at der har været yderligere godt en håndfuld amerikanske klubber efter Rajko Lekic, men at kun en enkelt af de henvendelser har været konkret. Kent Madsen vil ikke ud med klubnavne.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
Pernille Harder med perlemål
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
NYHEDER