Silkeborg sælger Lekic i weekenden

Rajko Lekic tager fredag til Boston for at forhandle sin aftale med New England Revolution. Transferen er på plads lørdag eller søndag.



Rajko Lekic har sandsynligvis spillet sin sidste Superliga-kamp for denne gang, og muligvis for altid, som angriberen forleden fortalte til tipsbladet.dk.

Læs også: Lekic: Kommer måske aldrig tilbage


Gennem længere tid har Lekic haft udlængsel, og nu ser det ud til, at angriberen får det klubskifte, han har ønsket sig.

Læs også: En chance for hele familien

Lekic’ nye klub ligger i Boston-området og hedder New England Revolution, og den amerikanske klub er allerede blevet enig med Silkeborg om prisen på angriberen.

Lekic var ikke med i sidste weekends kamp mod Brøndby IF, og han kommer af meget håndfaste grunde heller ikke til at deltage i lørdagens lokalopgør mod FC Midtjylland på Silkeborg Stadion.

– Rajko rejser i morgen til Boston, hvor han skal have sine personlige forhold på plads. Hvis det kommer på plads, skifter han til New England Revolution. Jeg forventer en positiv afklaring i løbet af weekenden. Det sker enten lørdag eller søndag, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen til tipsbladet.dk.

Rajko Lekic rejser i første omgang alene til USA for at finde en lejlighed og få sat rammerne op om en hverdag i USA, før fodboldspilleren bedre halvdel og to børn kommer til Boston.

New England Revolution har vundet en kamp og spillet tre uafgjort i den nye MLS-sæson, og holdet møder lørdag Real Salt Lake på Gillette Stadium, hvor også NFL-holdet New England Patriots spiller hjemmekampe.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Det var vanvittigt brutalt

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’