Silkeborg sælger Lekic i weekenden

Rajko Lekic tager fredag til Boston for at forhandle sin aftale med New England Revolution. Transferen er på plads lørdag eller søndag.



Rajko Lekic har sandsynligvis spillet sin sidste Superliga-kamp for denne gang, og muligvis for altid, som angriberen forleden fortalte til tipsbladet.dk.

Læs også: Lekic: Kommer måske aldrig tilbage


Gennem længere tid har Lekic haft udlængsel, og nu ser det ud til, at angriberen får det klubskifte, han har ønsket sig.

Læs også: En chance for hele familien

Lekic’ nye klub ligger i Boston-området og hedder New England Revolution, og den amerikanske klub er allerede blevet enig med Silkeborg om prisen på angriberen.

Lekic var ikke med i sidste weekends kamp mod Brøndby IF, og han kommer af meget håndfaste grunde heller ikke til at deltage i lørdagens lokalopgør mod FC Midtjylland på Silkeborg Stadion.

– Rajko rejser i morgen til Boston, hvor han skal have sine personlige forhold på plads. Hvis det kommer på plads, skifter han til New England Revolution. Jeg forventer en positiv afklaring i løbet af weekenden. Det sker enten lørdag eller søndag, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen til tipsbladet.dk.

Rajko Lekic rejser i første omgang alene til USA for at finde en lejlighed og få sat rammerne op om en hverdag i USA, før fodboldspilleren bedre halvdel og to børn kommer til Boston.

New England Revolution har vundet en kamp og spillet tre uafgjort i den nye MLS-sæson, og holdet møder lørdag Real Salt Lake på Gillette Stadium, hvor også NFL-holdet New England Patriots spiller hjemmekampe.





Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Optakt: Mexico – Sydafrika

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM