Silkeborg sælger Lekic i weekenden

Rajko Lekic tager fredag til Boston for at forhandle sin aftale med New England Revolution. Transferen er på plads lørdag eller søndag.



Rajko Lekic har sandsynligvis spillet sin sidste Superliga-kamp for denne gang, og muligvis for altid, som angriberen forleden fortalte til tipsbladet.dk.

Læs også: Lekic: Kommer måske aldrig tilbage


Gennem længere tid har Lekic haft udlængsel, og nu ser det ud til, at angriberen får det klubskifte, han har ønsket sig.

Læs også: En chance for hele familien

Lekic’ nye klub ligger i Boston-området og hedder New England Revolution, og den amerikanske klub er allerede blevet enig med Silkeborg om prisen på angriberen.

Lekic var ikke med i sidste weekends kamp mod Brøndby IF, og han kommer af meget håndfaste grunde heller ikke til at deltage i lørdagens lokalopgør mod FC Midtjylland på Silkeborg Stadion.

– Rajko rejser i morgen til Boston, hvor han skal have sine personlige forhold på plads. Hvis det kommer på plads, skifter han til New England Revolution. Jeg forventer en positiv afklaring i løbet af weekenden. Det sker enten lørdag eller søndag, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen til tipsbladet.dk.

Rajko Lekic rejser i første omgang alene til USA for at finde en lejlighed og få sat rammerne op om en hverdag i USA, før fodboldspilleren bedre halvdel og to børn kommer til Boston.

New England Revolution har vundet en kamp og spillet tre uafgjort i den nye MLS-sæson, og holdet møder lørdag Real Salt Lake på Gillette Stadium, hvor også NFL-holdet New England Patriots spiller hjemmekampe.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Horsens kommer tættere på oprykning

Chok i Wolfsburg

Infantino: Iran kommer til at spille VM

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Martin Jørgensen lander nyt job

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’