Silkeborg sælger Lekic i weekenden

Rajko Lekic tager fredag til Boston for at forhandle sin aftale med New England Revolution. Transferen er på plads lørdag eller søndag.



Rajko Lekic har sandsynligvis spillet sin sidste Superliga-kamp for denne gang, og muligvis for altid, som angriberen forleden fortalte til tipsbladet.dk.

Læs også: Lekic: Kommer måske aldrig tilbage


Gennem længere tid har Lekic haft udlængsel, og nu ser det ud til, at angriberen får det klubskifte, han har ønsket sig.

Læs også: En chance for hele familien

Lekic’ nye klub ligger i Boston-området og hedder New England Revolution, og den amerikanske klub er allerede blevet enig med Silkeborg om prisen på angriberen.

Lekic var ikke med i sidste weekends kamp mod Brøndby IF, og han kommer af meget håndfaste grunde heller ikke til at deltage i lørdagens lokalopgør mod FC Midtjylland på Silkeborg Stadion.

– Rajko rejser i morgen til Boston, hvor han skal have sine personlige forhold på plads. Hvis det kommer på plads, skifter han til New England Revolution. Jeg forventer en positiv afklaring i løbet af weekenden. Det sker enten lørdag eller søndag, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen til tipsbladet.dk.

Rajko Lekic rejser i første omgang alene til USA for at finde en lejlighed og få sat rammerne op om en hverdag i USA, før fodboldspilleren bedre halvdel og to børn kommer til Boston.

New England Revolution har vundet en kamp og spillet tre uafgjort i den nye MLS-sæson, og holdet møder lørdag Real Salt Lake på Gillette Stadium, hvor også NFL-holdet New England Patriots spiller hjemmekampe.






Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte




LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Næste sæson skal vi i Europa

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning