Silkeborg sælger Lekic i weekenden

Rajko Lekic tager fredag til Boston for at forhandle sin aftale med New England Revolution. Transferen er på plads lørdag eller søndag.



Rajko Lekic har sandsynligvis spillet sin sidste Superliga-kamp for denne gang, og muligvis for altid, som angriberen forleden fortalte til tipsbladet.dk.

Læs også: Lekic: Kommer måske aldrig tilbage


Gennem længere tid har Lekic haft udlængsel, og nu ser det ud til, at angriberen får det klubskifte, han har ønsket sig.

Læs også: En chance for hele familien

Lekic’ nye klub ligger i Boston-området og hedder New England Revolution, og den amerikanske klub er allerede blevet enig med Silkeborg om prisen på angriberen.

Lekic var ikke med i sidste weekends kamp mod Brøndby IF, og han kommer af meget håndfaste grunde heller ikke til at deltage i lørdagens lokalopgør mod FC Midtjylland på Silkeborg Stadion.

– Rajko rejser i morgen til Boston, hvor han skal have sine personlige forhold på plads. Hvis det kommer på plads, skifter han til New England Revolution. Jeg forventer en positiv afklaring i løbet af weekenden. Det sker enten lørdag eller søndag, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen til tipsbladet.dk.

Rajko Lekic rejser i første omgang alene til USA for at finde en lejlighed og få sat rammerne op om en hverdag i USA, før fodboldspilleren bedre halvdel og to børn kommer til Boston.

New England Revolution har vundet en kamp og spillet tre uafgjort i den nye MLS-sæson, og holdet møder lørdag Real Salt Lake på Gillette Stadium, hvor også NFL-holdet New England Patriots spiller hjemmekampe.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf