(Helsingør) Tipsbladet: Han skiftede til et hold, der rykkede ned med et brag dengang.
Anders Klynge pakkede i 2020 sine ting sammen i OB for at skifte til Silkeborg IF, der netop var blevet sendt retur til 1. division efter en rigtig skidt sæson i Superligaen, hvor Plaffeministeren var et af de få lyspunkter.
Nu står den 24-årige Silkeborg-stjerne, fem år senere, klar til et nyt eventyr i sin karriere, når kontrakten med Superliga-klubben udløber til sommer.
– Planen er, at jeg skal ud at finde noget nyt, jeg skal ud at prøve mig af og se, hvad der kunne være af gode muligheder til mig, og teste, hvor min karriere kan bringe mig hen. Det er den plan, der er lagt lige nu, siger Anders Klynge i et interview med Tipsbladet og fortsætter:
– Et eller andet sted har jeg ikke fastlåst mig til et bestemt sted. Det kommer meget an på klub og spillestil. Da jeg valgte Silkeborg, handlede det om at finde et sted, der passede godt til mig, og det bliver også vigtigt for mig i min næste klub. Så det er ikke sådan, at jeg har et specifikt land, det burde være – så det er meget op til den bestemte klub, der skal passe godt.
Imens Anders Klynge har været i Silkeborg, har han set flere succesfulde kolleger som Nicolai Vallys og Mark Brink forlade Kent Nielsens mandskab til fordel for en anden Superliga-klub, men umiddelbart er han ikke interesseret i at træde i fodsporene af sin gode ven, Mark Brink.
– Det er udlandet, der trækker. Det er både første og anden prioritet, men man skal aldrig sige nej. Hvis der kommer noget i Superligaen, så skal jeg forholde mig til det, men det er helt klart udlandet, der er det, jeg går efter.
– Jeg tror bare, at min tanke og prioriteter, det er, at jeg skal prøve mig selv af i udlandet. Så det er ikke lige mit næste skridt lige nu – selvom det lyder til, at Mark han er rigtig glad for at være der, fortæller Anders Klynge med et smil.
Artiklen fortsætter under billedet

‘Sindsygt mange højdepunkter’
Siden sit skifte til Silkeborg har klubben udviklet sig meget under Kent Nielsen, der har ført klubben til sin største succes siden 90’erne, og den rejse var heller ikke ligefrem det, Anders Klynge forventede, da han drog til Søhøjlandet.
– Mine tanker dengang var, at det var en klub, der spillede med unge spillere og en form for fodbold, der tiltalte mig. Det er nok derfor, at det har vist sig som et så godt match. Det er gået sindssygt godt og nok også over alle forventningerne – den måde, vi har præsteret på i alle sæsoner og de ting, vi har vundet sammen.
– Så på den måde har det været nogle rigtig gode år for mig, og det har været med til at hjælpe mig til, at jeg nu kan kigge ind i et muligt skifte til udlandet.
I sidste sæson vandt de pokalturneringen, hvilket Silkeborg igen har mulighed for i den indeværende. Generelt er der blevet samlet en stor bunke af højdepunkter siden oprykningen blev sikret i midtbanespillerens første sæson.
– Et eller andet sted har der været sindssygt mange højdepunkter i de seneste fem år – især taget Silkeborgs størrelse i betragtning. Selvom vi ikke er en kæmpe klub i dansk fodbold, har vi vundet pokalturneringen, spillet store europæiske kampe og taget bronzemedaljer. Så der er mange vilde ting at tage med herfra og meget mere, end jeg havde forventet, da jeg tog hertil.
Arkitekten bag det hele er Kent Nielsen, der efterhånden snart er den sidste mand tilbage fra det projekt, der blev igangsat ved hans ansættelse, og man må ikke undervurdere den erfarne cheftræners indflydelse på tingenes gang i Silkeborg.
– Han har selvfølgelig været en stor del af det. Han er en kæmpe del af den her klub, og alle spillere, der er her, vil nok sige det samme. Han har en stor indflydelse, og han er enormt god til at hjælpe alle i truppen og klubben til at udvikle sig. Han har været vigtig for mig og hele holdet.
– Kent gør det på sin egen måde og er meget bevidst om, hvad han synes er det rigtige. Selvom der er mange måder at gøre det på i moderne fodbold, så har han fundet sin måde at gøre det på her – hvilket også afspejler sig i hverdagen. Han trives rigtig godt i det. Vi får det at vide, vi skal, og bliver guidet til at udvikle os i den rigtige retning, forklarer Anders Klynge.
Midtbanestjernen er aktuelt noteret for 156 kampe for Silkeborg IF og er dermed en af dem med flest i truppen. Han er kun overgået af Jens Martin Gammelby.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Pinligt! Danmark brænder på stribe
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Sverige skal til VM
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER