Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Planen er klar til sommer, når kontrakten med Silkeborg IF løber ud: Efter fem succesfulde år vil Anders Klynge til udlandet.



(Helsingør) Tipsbladet: Han skiftede til et hold, der rykkede ned med et brag dengang.

Anders Klynge pakkede i 2020 sine ting sammen i OB for at skifte til Silkeborg IF, der netop var blevet sendt retur til 1. division efter en rigtig skidt sæson i Superligaen, hvor Plaffeministeren var et af de få lyspunkter.

Nu står den 24-årige Silkeborg-stjerne, fem år senere, klar til et nyt eventyr i sin karriere, når kontrakten med Superliga-klubben udløber til sommer.

– Planen er, at jeg skal ud at finde noget nyt, jeg skal ud at prøve mig af og se, hvad der kunne være af gode muligheder til mig, og teste, hvor min karriere kan bringe mig hen. Det er den plan, der er lagt lige nu, siger Anders Klynge i et interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Et eller andet sted har jeg ikke fastlåst mig til et bestemt sted. Det kommer meget an på klub og spillestil. Da jeg valgte Silkeborg, handlede det om at finde et sted, der passede godt til mig, og det bliver også vigtigt for mig i min næste klub. Så det er ikke sådan, at jeg har et specifikt land, det burde være – så det er meget op til den bestemte klub, der skal passe godt.

Imens Anders Klynge har været i Silkeborg, har han set flere succesfulde kolleger som Nicolai Vallys og Mark Brink forlade Kent Nielsens mandskab til fordel for en anden Superliga-klub, men umiddelbart er han ikke interesseret i at træde i fodsporene af sin gode ven, Mark Brink.

– Det er udlandet, der trækker. Det er både første og anden prioritet, men man skal aldrig sige nej. Hvis der kommer noget i Superligaen, så skal jeg forholde mig til det, men det er helt klart udlandet, der er det, jeg går efter.

– Jeg tror bare, at min tanke og prioriteter, det er, at jeg skal prøve mig selv af i udlandet. Så det er ikke lige mit næste skridt lige nu – selvom det lyder til, at Mark han er rigtig glad for at være der, fortæller Anders Klynge med et smil.

Artiklen fortsætter under billedet

Anders Klynge havde ikke forestillet sig, at SIF skulle byde West Ham op til dans i sin tid i klubben. Foto: Alamy

‘Sindsygt mange højdepunkter’
Siden sit skifte til Silkeborg har klubben udviklet sig meget under Kent Nielsen, der har ført klubben til sin største succes siden 90’erne, og den rejse var heller ikke ligefrem det, Anders Klynge forventede, da han drog til Søhøjlandet.

– Mine tanker dengang var, at det var en klub, der spillede med unge spillere og en form for fodbold, der tiltalte mig. Det er nok derfor, at det har vist sig som et så godt match. Det er gået sindssygt godt og nok også over alle forventningerne – den måde, vi har præsteret på i alle sæsoner og de ting, vi har vundet sammen.

– Så på den måde har det været nogle rigtig gode år for mig, og det har været med til at hjælpe mig til, at jeg nu kan kigge ind i et muligt skifte til udlandet.

I sidste sæson vandt de pokalturneringen, hvilket Silkeborg igen har mulighed for i den indeværende. Generelt er der blevet samlet en stor bunke af højdepunkter siden oprykningen blev sikret i midtbanespillerens første sæson.

– Et eller andet sted har der været sindssygt mange højdepunkter i de seneste fem år – især taget Silkeborgs størrelse i betragtning. Selvom vi ikke er en kæmpe klub i dansk fodbold, har vi vundet pokalturneringen, spillet store europæiske kampe og taget bronzemedaljer. Så der er mange vilde ting at tage med herfra og meget mere, end jeg havde forventet, da jeg tog hertil.

Arkitekten bag det hele er Kent Nielsen, der efterhånden snart er den sidste mand tilbage fra det projekt, der blev igangsat ved hans ansættelse, og man må ikke undervurdere den erfarne cheftræners indflydelse på tingenes gang i Silkeborg.

– Han har selvfølgelig været en stor del af det. Han er en kæmpe del af den her klub, og alle spillere, der er her, vil nok sige det samme. Han har en stor indflydelse, og han er enormt god til at hjælpe alle i truppen og klubben til at udvikle sig. Han har været vigtig for mig og hele holdet.

– Kent gør det på sin egen måde og er meget bevidst om, hvad han synes er det rigtige. Selvom der er mange måder at gøre det på i moderne fodbold, så har han fundet sin måde at gøre det på her – hvilket også afspejler sig i hverdagen. Han trives rigtig godt i det. Vi får det at vide, vi skal, og bliver guidet til at udvikle os i den rigtige retning, forklarer Anders Klynge.

Midtbanestjernen er aktuelt noteret for 156 kampe for Silkeborg IF og er dermed en af dem med flest i truppen. Han er kun overgået af Jens Martin Gammelby.





– Det er Neestrups tre største fejl




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Kæmpe nyhed i udlandet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Helt på røven over Victor Froholdt

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Riemer melder stjerne klar

Nu flytter anfører til Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Av, FCK! Her er de værst af alle

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding