Silkeborg straffer Esbjergs ti mand i topkamp

Silkeborg IF tog et skridt nærmere oprykning, da midtjyderne på hjemmebane slog Esbjerg med 2-0 i 1. division.



Det lugter mere og mere af superligafodbold efter sommerferien for Silkeborg IF.

Torsdag tog den midtjyske fodboldklub et stort skridt mod oprykning fra 1. division, da det på hjemmebane mod Esbjerg blev til en 2-0-sejr mod rivalerne i toppen af tabellen.

Silkeborgs mål blev scoret med cirka fem minutters mellemrum i midten af anden halvleg, efter at Esbjerg var blevet reduceret til ti mand.

Sejren sender i hvert fald for en stund Silkeborg op på førstepladsen i landets næstbedste fodboldrække.

Silkeborg har et point mere end Viborg på andenpladsen, der har spillet en kamp færre.

Esbjerg kan nu blive hægtet endnu mere af i oprykningskampen. Med blot fem kampe tilbage har vestjyderne otte point op til Viborg – der som bekendt har spillet en kamp færre – og ti op til Silkeborg.

Der var gang i den i første halvleg torsdag, der trods gode muligheder i begge ender endte, som den startede, med 0-0 på måltavlen.

Silkeborg-målmand Patrik Gunnarsson måtte blandt andet hive en flot redning frem for at afværge et Esbjerg-mål, ligesom hjemmeholdet to gange i samme sekvens sendte bolden på overliggeren.

Cirka midtvejs i anden halvleg begyndte bolden dog at finde vej til målnettet.

Det hele blev udløst af en udvisning til Esbjergs Rodolph Austin, der nedlagde Silkeborgs Magnus Mattsson i feltet.

Mattsson omsatte selv det efterfølgende straffespark til mål og sendte Silkeborg på vinderkurs.

Kun en håndfuld minutter efter åbningsmålet blev det 2-0, da Nicklas Helenius pandede et indlæg i kassen og stoppede en måltørke, der havde varet i seks kampe.

Silkeborg kørte derefter sejren sikkert i hus.

I den anden ende af 1. division vandt Hobro for første gang i 2021, da Fremad Amager blev slået med 2-0 i nedrykningsspillet. Sejren betyder, at Hobro har seks point ned til første hold under nedrykningsstregen.

Det er Skive, der torsdag slog det andet hold under nedrykningsstregen, Vendsyssel, med 2-1, så de to mandskaber byttede pladser i bunden.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen