Silkeborg straffer Esbjergs ti mand i topkamp

Silkeborg IF tog et skridt nærmere oprykning, da midtjyderne på hjemmebane slog Esbjerg med 2-0 i 1. division.



Det lugter mere og mere af superligafodbold efter sommerferien for Silkeborg IF.

Torsdag tog den midtjyske fodboldklub et stort skridt mod oprykning fra 1. division, da det på hjemmebane mod Esbjerg blev til en 2-0-sejr mod rivalerne i toppen af tabellen.

Silkeborgs mål blev scoret med cirka fem minutters mellemrum i midten af anden halvleg, efter at Esbjerg var blevet reduceret til ti mand.

Sejren sender i hvert fald for en stund Silkeborg op på førstepladsen i landets næstbedste fodboldrække.

Silkeborg har et point mere end Viborg på andenpladsen, der har spillet en kamp færre.

Esbjerg kan nu blive hægtet endnu mere af i oprykningskampen. Med blot fem kampe tilbage har vestjyderne otte point op til Viborg – der som bekendt har spillet en kamp færre – og ti op til Silkeborg.

Der var gang i den i første halvleg torsdag, der trods gode muligheder i begge ender endte, som den startede, med 0-0 på måltavlen.

Silkeborg-målmand Patrik Gunnarsson måtte blandt andet hive en flot redning frem for at afværge et Esbjerg-mål, ligesom hjemmeholdet to gange i samme sekvens sendte bolden på overliggeren.

Cirka midtvejs i anden halvleg begyndte bolden dog at finde vej til målnettet.

Det hele blev udløst af en udvisning til Esbjergs Rodolph Austin, der nedlagde Silkeborgs Magnus Mattsson i feltet.

Mattsson omsatte selv det efterfølgende straffespark til mål og sendte Silkeborg på vinderkurs.

Kun en håndfuld minutter efter åbningsmålet blev det 2-0, da Nicklas Helenius pandede et indlæg i kassen og stoppede en måltørke, der havde varet i seks kampe.

Silkeborg kørte derefter sejren sikkert i hus.

I den anden ende af 1. division vandt Hobro for første gang i 2021, da Fremad Amager blev slået med 2-0 i nedrykningsspillet. Sejren betyder, at Hobro har seks point ned til første hold under nedrykningsstregen.

Det er Skive, der torsdag slog det andet hold under nedrykningsstregen, Vendsyssel, med 2-1, så de to mandskaber byttede pladser i bunden.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

‘Vi må se, hvad FC København vil’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Bayern – PSG

Millionregn over ‘PC’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Freiburg – Braga

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’