Silkeborg og AaB formåede ikke at finde vej til nettet, da holdene søndag spillede 0-0 på Jysk Park i tredje runde af Superligaen.
Det var tredje kamp i streg med uafgjort for Kent Nielsens Silkeborg-mandskab, og cheftræneren var fint tilfreds med sæsonens tredje point.
– Det er vi tilfredse med og glade for. De store chancer var vel ligeligt fordelt, men AaB havde i visse dele et tungt pres på os. Så vi tager det ene point og arbejder hårdt videre med det.
Kampen var fyldt med store chancer til begge mandskaber, og selv om Kent Nielsen var glad for det ene point, så efterlyser cheftræneren dygtighed i de afgørende situationer.
– At komme til chancer er en ting, men at få dem udnyttet er noget andet. Der stresser vi måske stadig en smule, så det skal vi gøre noget ved, fortæller Kent Nielsen.
Nicolai Larsen i Silkeborg-buret mener også, at det var fair med en pointdeling i en kamp, hvor der var mange målforsøg i begge ender.
– Det er jo egentlig lidt utroligt, at det ender uden mål. Jeg føler, at AaB får overtaget i anden halvleg, hvor de var et hak bedre end os, og vi havde lidt problemer med deres pres, så jeg er egentlig tilfreds med det ene point, fortæller Silkeborg-keeperen.
AaB-forsvarsspiller Rasmus Thelander var ærgerlig over nulløsningen, men føler også, at pointdelingen var retvisende for kampen.
– Det er i bund og grund et fair resultat. Der var chancer i begge ender, og jeg føler, at begge hold kunne have taget sejren i dag.
Rasmus Thelander var meget tæt på at sende gæsterne fra AaB i front efter få minutters spil, men hans veltimede hovedstød ramte stolpen.
– Jeg kunne godt unde mig selv et mål i dag, lad mig sige det sådan, fortæller AaB-spilleren.
Pointdelingen betyder, at begge hold fortsat er uden sejr i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fantastisk start for USA
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
