Superliga-kamp uden mål: Det er egentlig utroligt

Kent Nielsen er tilfreds med et point efter 0-0 mod AaB, men efterlyser større dygtighed i angrebet.



Silkeborg og AaB formåede ikke at finde vej til nettet, da holdene søndag spillede 0-0 på Jysk Park i tredje runde af Superligaen.

Det var tredje kamp i streg med uafgjort for Kent Nielsens Silkeborg-mandskab, og cheftræneren var fint tilfreds med sæsonens tredje point.

– Det er vi tilfredse med og glade for. De store chancer var vel ligeligt fordelt, men AaB havde i visse dele et tungt pres på os. Så vi tager det ene point og arbejder hårdt videre med det.

Kampen var fyldt med store chancer til begge mandskaber, og selv om Kent Nielsen var glad for det ene point, så efterlyser cheftræneren dygtighed i de afgørende situationer.

– At komme til chancer er en ting, men at få dem udnyttet er noget andet. Der stresser vi måske stadig en smule, så det skal vi gøre noget ved, fortæller Kent Nielsen.

Nicolai Larsen i Silkeborg-buret mener også, at det var fair med en pointdeling i en kamp, hvor der var mange målforsøg i begge ender.

– Det er jo egentlig lidt utroligt, at det ender uden mål. Jeg føler, at AaB får overtaget i anden halvleg, hvor de var et hak bedre end os, og vi havde lidt problemer med deres pres, så jeg er egentlig tilfreds med det ene point, fortæller Silkeborg-keeperen.

AaB-forsvarsspiller Rasmus Thelander var ærgerlig over nulløsningen, men føler også, at pointdelingen var retvisende for kampen.

– Det er i bund og grund et fair resultat. Der var chancer i begge ender, og jeg føler, at begge hold kunne have taget sejren i dag.

Rasmus Thelander var meget tæt på at sende gæsterne fra AaB i front efter få minutters spil, men hans veltimede hovedstød ramte stolpen.

– Jeg kunne godt unde mig selv et mål i dag, lad mig sige det sådan, fortæller AaB-spilleren.

Pointdelingen betyder, at begge hold fortsat er uden sejr i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Viborg FF – Sønderjyske

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Manchester City – Brentford

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Wolfsburg – Bayern

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Køber snart Brøndby-angriber

Medie: Køber Højlund for 330 millioner