Mandag aften kunne Silkeborg IF offentliggøre, at klubben havde solgt backprofilen Rasmus Carstensen.
Derfor var det den 21-årige højreback Oliver Sonne, der startede inde for Silkeborg, da holdet sikkert slog AaB 3-1 i fjerde runde af Superligaen på JYSK Park mandag.
Trods salget af U21-landsholdsspilleren frygter cheftræner Kent Nielsen ikke, at det kommer til at påvirke holdets niveau.
– Vi er ikke overraskede over det niveau, han (Sonne, red.) viste mod AaB. Nu skal han vise, at han også kan gøre det de næste ti kampe, siger Kent Nielsen.
Selv var det en tilfreds Oliver Sonne, der mødte pressen efter kampen.
– Jeg spillede en god kamp. Det var en kamp, hvor jeg skulle ind og bevise, hvad jeg kunne. Jeg synes, at jeg formåede at gøre i store dele af spillet.
– Jeg har set frem til at skulle udfylde en anden rolle i klubben og vise, hvad jeg kan. I denne sæson skal jeg tage mere ansvar og forhåbentlig spille mig på holdet i hver eneste kamp, siger Oliver Sonne.
Rasmus Carstensen har ellers været en stor profil for det Silkeborg-hold, der sidste sæson formåede at vinde bronze. Og han er ikke den eneste profil, der har høstet store roser ovenpå både bronzemedaljer og en flot start på den nuværende sæson af Superligaen.
Derfor har det også svirret med rygter om salg af andre profiler. Særligt det offensive es, Nicolai Vallys, skulle angiveligt være en eftertragtet herre.
Lige præcis ham kan være svær at erstatte, mener Kent Nielsen.
– Nicolai Vallys betyder meget i flere dele af spillet. Han er en spiller, der ikke findes mange af. Der er ikke andre, der kan det hele.
– Profilerne bidrager enormt, men det er også tydeligt, at Søren Tengstedt, der kommer ind i stedet for Sebastian Jørgensen, har været farlig og brager mål ind på reserveholdet.
– Der er nogle andre typer, der vil flytte os et andet sted hen. Om det så er lige så stærkt, det aner jeg ikke, siger Kent Nielsen.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
Manchester United – Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
OPTAKT