– Han brager mål ind på reserveholdet

Kent Nielsen forventer et fortsat højt niveau på trods af salget af en af klubbens store profiler.



Mandag aften kunne Silkeborg IF offentliggøre, at klubben havde solgt backprofilen Rasmus Carstensen.

Derfor var det den 21-årige højreback Oliver Sonne, der startede inde for Silkeborg, da holdet sikkert slog AaB 3-1 i fjerde runde af Superligaen på JYSK Park mandag.

Trods salget af U21-landsholdsspilleren frygter cheftræner Kent Nielsen ikke, at det kommer til at påvirke holdets niveau.

– Vi er ikke overraskede over det niveau, han (Sonne, red.) viste mod AaB. Nu skal han vise, at han også kan gøre det de næste ti kampe, siger Kent Nielsen.

Selv var det en tilfreds Oliver Sonne, der mødte pressen efter kampen.

– Jeg spillede en god kamp. Det var en kamp, hvor jeg skulle ind og bevise, hvad jeg kunne. Jeg synes, at jeg formåede at gøre i store dele af spillet.

– Jeg har set frem til at skulle udfylde en anden rolle i klubben og vise, hvad jeg kan. I denne sæson skal jeg tage mere ansvar og forhåbentlig spille mig på holdet i hver eneste kamp, siger Oliver Sonne.

Rasmus Carstensen har ellers været en stor profil for det Silkeborg-hold, der sidste sæson formåede at vinde bronze. Og han er ikke den eneste profil, der har høstet store roser ovenpå både bronzemedaljer og en flot start på den nuværende sæson af Superligaen.

Derfor har det også svirret med rygter om salg af andre profiler. Særligt det offensive es, Nicolai Vallys, skulle angiveligt være en eftertragtet herre.

Lige præcis ham kan være svær at erstatte, mener Kent Nielsen.

– Nicolai Vallys betyder meget i flere dele af spillet. Han er en spiller, der ikke findes mange af. Der er ikke andre, der kan det hele.

– Profilerne bidrager enormt, men det er også tydeligt, at Søren Tengstedt, der kommer ind i stedet for Sebastian Jørgensen, har været farlig og brager mål ind på reserveholdet.

– Der er nogle andre typer, der vil flytte os et andet sted hen. Om det så er lige så stærkt, det aner jeg ikke, siger Kent Nielsen.

/ritzau/





Klar til at gå shopamok




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Conte stopper i Napoli

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hårdt angreb på DBU-boss