Kent Nielsen om nedtur: Har ikke søvnløse nætter

På trods af fire superligakampe i træk uden sejr sover Silkeborg-træner Kent Nielsen stadig trygt om natten.



Fire kampe i træk uden sejr i Superligaen er status for Silkeborg efter 1-2-nederlaget tirsdag aften på hjemmebane til AC Horsens.

Silkeborg-træner Kent Nielsen var efter kampen forstående over for kritikken af spillet på banen i den seneste periode, men han synes, det er urimeligt at pege fingre ad motivationen på holdet.

– Jeg synes, det er i orden, at folk er kritiske over for, at vi ikke er dygtige nok, men det nytter ikke noget at sige, vi ikke prøver nok.

– Jeg er træt af det med, at spillerne ikke er engagerede nok eller ikke vil det nok, for det er slet ikke tilfældet.

– Vi forsøgte mod Horsens, men vi var ikke dygtige nok, og man må gerne pege fingre ad os efter den her kamp, siger Kent Nielsen.

Sidst Silkeborg vandt en kamp i Superligaen, var mod FC Nordsjælland i starten af marts. Siden er det blevet til to pointdelinger og to nederlag ligaen, dog med to sejre over Sønderjyske i pokalturneringen imellem.

Resultaterne i Superligaen kunne dog nemt have set anderledes ud ifølge Silkeborg-chefen.

– Jeg tror på, at Brøndby-, Midtjylland- og Lyngby-kampene kunne have været endt anderledes. Resultaterne er dog ikke misvisende. Jeg har altid sagt, at resultaterne lyver aldrig, og generelt er dette også udtryk for dygtighed i en tæt liga.

– Det har været vidt forskellige kampe, og i de fleste har spillet været i orden. Det er effektivitet, der er afgørende i disse kampe, og når man kommer til chancer, skal man sørge for ikke at fejle.

– Det er ikke sådan, at jeg har søvnløse nætter over det, men jeg havde da foretrukket, at det var anderledes. Hvis ikke vi havde vundet pokalkampene mod Sønderjyske, så havde man snakket om seks kampe i træk uden sejr, siger Kent Nielsen.

Silkeborg ligger nummer tre i nedrykningsspillet og har fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen, som gennem en kamp mod mesterskabsspillets tredje- eller fjerdeplads kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.

Silkeborgs topscorer, Tonni Adamsen, tror ikke, der skal meget til for, at heldet vender i klubben. Han lægger især vægt på, at Silkeborg har scoret seks mål i sine fire kampe i træk uden sejr.

– I samtlige kampe har vi scoret et mål, og vi er jo et forholdsvist godt spillende hold, der kommer til mange chancer.

– Vi skal ikke ændre på meget, men vi skal blive ved med at have troen på tingene.

– Jeg tror også, at vi er et underholdende hold, men vi skal have mere kynisme i begge ender af banen, siger Tonni Adamsen.

/ritzau/





LIVE: Nye meldinger om Jürgen Klopp




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Skræmmende Chido Obi-scener

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

I chok over Manchester United

‘Han tisser isterninger’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Bo Henriksen lander TV-job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medier revser Real Madrid-træner

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det