Kent Nielsen om nedtur: Har ikke søvnløse nætter

På trods af fire superligakampe i træk uden sejr sover Silkeborg-træner Kent Nielsen stadig trygt om natten.



Fire kampe i træk uden sejr i Superligaen er status for Silkeborg efter 1-2-nederlaget tirsdag aften på hjemmebane til AC Horsens.

Silkeborg-træner Kent Nielsen var efter kampen forstående over for kritikken af spillet på banen i den seneste periode, men han synes, det er urimeligt at pege fingre ad motivationen på holdet.

– Jeg synes, det er i orden, at folk er kritiske over for, at vi ikke er dygtige nok, men det nytter ikke noget at sige, vi ikke prøver nok.

– Jeg er træt af det med, at spillerne ikke er engagerede nok eller ikke vil det nok, for det er slet ikke tilfældet.

– Vi forsøgte mod Horsens, men vi var ikke dygtige nok, og man må gerne pege fingre ad os efter den her kamp, siger Kent Nielsen.

Sidst Silkeborg vandt en kamp i Superligaen, var mod FC Nordsjælland i starten af marts. Siden er det blevet til to pointdelinger og to nederlag ligaen, dog med to sejre over Sønderjyske i pokalturneringen imellem.

Resultaterne i Superligaen kunne dog nemt have set anderledes ud ifølge Silkeborg-chefen.

– Jeg tror på, at Brøndby-, Midtjylland- og Lyngby-kampene kunne have været endt anderledes. Resultaterne er dog ikke misvisende. Jeg har altid sagt, at resultaterne lyver aldrig, og generelt er dette også udtryk for dygtighed i en tæt liga.

– Det har været vidt forskellige kampe, og i de fleste har spillet været i orden. Det er effektivitet, der er afgørende i disse kampe, og når man kommer til chancer, skal man sørge for ikke at fejle.

– Det er ikke sådan, at jeg har søvnløse nætter over det, men jeg havde da foretrukket, at det var anderledes. Hvis ikke vi havde vundet pokalkampene mod Sønderjyske, så havde man snakket om seks kampe i træk uden sejr, siger Kent Nielsen.

Silkeborg ligger nummer tre i nedrykningsspillet og har fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen, som gennem en kamp mod mesterskabsspillets tredje- eller fjerdeplads kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.

Silkeborgs topscorer, Tonni Adamsen, tror ikke, der skal meget til for, at heldet vender i klubben. Han lægger især vægt på, at Silkeborg har scoret seks mål i sine fire kampe i træk uden sejr.

– I samtlige kampe har vi scoret et mål, og vi er jo et forholdsvist godt spillende hold, der kommer til mange chancer.

– Vi skal ikke ændre på meget, men vi skal blive ved med at have troen på tingene.

– Jeg tror også, at vi er et underholdende hold, men vi skal have mere kynisme i begge ender af banen, siger Tonni Adamsen.

/ritzau/





Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd


Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

To trænere færdige i Superliga-klub

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Går i kødet på Rasmus Højlund

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Bundesliga-topklub jagter William Osula

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

FC København-stjerne frifundet

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Højbjerg med kæmpe ros

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Rigtig træls melding om Óskarsson

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo