Kent Nielsen om nedtur: Har ikke søvnløse nætter

På trods af fire superligakampe i træk uden sejr sover Silkeborg-træner Kent Nielsen stadig trygt om natten.



Fire kampe i træk uden sejr i Superligaen er status for Silkeborg efter 1-2-nederlaget tirsdag aften på hjemmebane til AC Horsens.

Silkeborg-træner Kent Nielsen var efter kampen forstående over for kritikken af spillet på banen i den seneste periode, men han synes, det er urimeligt at pege fingre ad motivationen på holdet.

– Jeg synes, det er i orden, at folk er kritiske over for, at vi ikke er dygtige nok, men det nytter ikke noget at sige, vi ikke prøver nok.

– Jeg er træt af det med, at spillerne ikke er engagerede nok eller ikke vil det nok, for det er slet ikke tilfældet.

– Vi forsøgte mod Horsens, men vi var ikke dygtige nok, og man må gerne pege fingre ad os efter den her kamp, siger Kent Nielsen.

Sidst Silkeborg vandt en kamp i Superligaen, var mod FC Nordsjælland i starten af marts. Siden er det blevet til to pointdelinger og to nederlag ligaen, dog med to sejre over Sønderjyske i pokalturneringen imellem.

Resultaterne i Superligaen kunne dog nemt have set anderledes ud ifølge Silkeborg-chefen.

– Jeg tror på, at Brøndby-, Midtjylland- og Lyngby-kampene kunne have været endt anderledes. Resultaterne er dog ikke misvisende. Jeg har altid sagt, at resultaterne lyver aldrig, og generelt er dette også udtryk for dygtighed i en tæt liga.

– Det har været vidt forskellige kampe, og i de fleste har spillet været i orden. Det er effektivitet, der er afgørende i disse kampe, og når man kommer til chancer, skal man sørge for ikke at fejle.

– Det er ikke sådan, at jeg har søvnløse nætter over det, men jeg havde da foretrukket, at det var anderledes. Hvis ikke vi havde vundet pokalkampene mod Sønderjyske, så havde man snakket om seks kampe i træk uden sejr, siger Kent Nielsen.

Silkeborg ligger nummer tre i nedrykningsspillet og har fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen, som gennem en kamp mod mesterskabsspillets tredje- eller fjerdeplads kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.

Silkeborgs topscorer, Tonni Adamsen, tror ikke, der skal meget til for, at heldet vender i klubben. Han lægger især vægt på, at Silkeborg har scoret seks mål i sine fire kampe i træk uden sejr.

– I samtlige kampe har vi scoret et mål, og vi er jo et forholdsvist godt spillende hold, der kommer til mange chancer.

– Vi skal ikke ændre på meget, men vi skal blive ved med at have troen på tingene.

– Jeg tror også, at vi er et underholdende hold, men vi skal have mere kynisme i begge ender af banen, siger Tonni Adamsen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Stor mystik om Patrick Pentz



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Tæt på en falliterklæring, FCK

AGF – OB

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

– Hvorfor opdagede de ikke ham?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Per Frimann hylder Brøndby

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Topscorer kritiserer Silkeborg

Han er på vej væk fra AGF

Forlader AGF – lægetjek booket

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen