Kent Nielsen om nedtur: Har ikke søvnløse nætter

På trods af fire superligakampe i træk uden sejr sover Silkeborg-træner Kent Nielsen stadig trygt om natten.



Fire kampe i træk uden sejr i Superligaen er status for Silkeborg efter 1-2-nederlaget tirsdag aften på hjemmebane til AC Horsens.

Silkeborg-træner Kent Nielsen var efter kampen forstående over for kritikken af spillet på banen i den seneste periode, men han synes, det er urimeligt at pege fingre ad motivationen på holdet.

– Jeg synes, det er i orden, at folk er kritiske over for, at vi ikke er dygtige nok, men det nytter ikke noget at sige, vi ikke prøver nok.

– Jeg er træt af det med, at spillerne ikke er engagerede nok eller ikke vil det nok, for det er slet ikke tilfældet.

– Vi forsøgte mod Horsens, men vi var ikke dygtige nok, og man må gerne pege fingre ad os efter den her kamp, siger Kent Nielsen.

Sidst Silkeborg vandt en kamp i Superligaen, var mod FC Nordsjælland i starten af marts. Siden er det blevet til to pointdelinger og to nederlag ligaen, dog med to sejre over Sønderjyske i pokalturneringen imellem.

Resultaterne i Superligaen kunne dog nemt have set anderledes ud ifølge Silkeborg-chefen.

– Jeg tror på, at Brøndby-, Midtjylland- og Lyngby-kampene kunne have været endt anderledes. Resultaterne er dog ikke misvisende. Jeg har altid sagt, at resultaterne lyver aldrig, og generelt er dette også udtryk for dygtighed i en tæt liga.

– Det har været vidt forskellige kampe, og i de fleste har spillet været i orden. Det er effektivitet, der er afgørende i disse kampe, og når man kommer til chancer, skal man sørge for ikke at fejle.

– Det er ikke sådan, at jeg har søvnløse nætter over det, men jeg havde da foretrukket, at det var anderledes. Hvis ikke vi havde vundet pokalkampene mod Sønderjyske, så havde man snakket om seks kampe i træk uden sejr, siger Kent Nielsen.

Silkeborg ligger nummer tre i nedrykningsspillet og har fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen, som gennem en kamp mod mesterskabsspillets tredje- eller fjerdeplads kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.

Silkeborgs topscorer, Tonni Adamsen, tror ikke, der skal meget til for, at heldet vender i klubben. Han lægger især vægt på, at Silkeborg har scoret seks mål i sine fire kampe i træk uden sejr.

– I samtlige kampe har vi scoret et mål, og vi er jo et forholdsvist godt spillende hold, der kommer til mange chancer.

– Vi skal ikke ændre på meget, men vi skal blive ved med at have troen på tingene.

– Jeg tror også, at vi er et underholdende hold, men vi skal have mere kynisme i begge ender af banen, siger Tonni Adamsen.

/ritzau/





Utroligt: Brøndby må glæde sig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

United-ejer giver offentlig undskyldning

Afviser Anderlecht

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Mohamed Salah forhandler med ny klub



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Hård dom over Franks fremtid

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Ekspert: Det mest positive for FCK

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Thomas Tuchel laver ny aftale

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

– Det var en skuffelse