Fire kampe i træk uden sejr i Superligaen er status for Silkeborg efter 1-2-nederlaget tirsdag aften på hjemmebane til AC Horsens.
Silkeborg-træner Kent Nielsen var efter kampen forstående over for kritikken af spillet på banen i den seneste periode, men han synes, det er urimeligt at pege fingre ad motivationen på holdet.
– Jeg synes, det er i orden, at folk er kritiske over for, at vi ikke er dygtige nok, men det nytter ikke noget at sige, vi ikke prøver nok.
– Jeg er træt af det med, at spillerne ikke er engagerede nok eller ikke vil det nok, for det er slet ikke tilfældet.
– Vi forsøgte mod Horsens, men vi var ikke dygtige nok, og man må gerne pege fingre ad os efter den her kamp, siger Kent Nielsen.
Sidst Silkeborg vandt en kamp i Superligaen, var mod FC Nordsjælland i starten af marts. Siden er det blevet til to pointdelinger og to nederlag ligaen, dog med to sejre over Sønderjyske i pokalturneringen imellem.
Resultaterne i Superligaen kunne dog nemt have set anderledes ud ifølge Silkeborg-chefen.
– Jeg tror på, at Brøndby-, Midtjylland- og Lyngby-kampene kunne have været endt anderledes. Resultaterne er dog ikke misvisende. Jeg har altid sagt, at resultaterne lyver aldrig, og generelt er dette også udtryk for dygtighed i en tæt liga.
– Det har været vidt forskellige kampe, og i de fleste har spillet været i orden. Det er effektivitet, der er afgørende i disse kampe, og når man kommer til chancer, skal man sørge for ikke at fejle.
– Det er ikke sådan, at jeg har søvnløse nætter over det, men jeg havde da foretrukket, at det var anderledes. Hvis ikke vi havde vundet pokalkampene mod Sønderjyske, så havde man snakket om seks kampe i træk uden sejr, siger Kent Nielsen.
Silkeborg ligger nummer tre i nedrykningsspillet og har fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen, som gennem en kamp mod mesterskabsspillets tredje- eller fjerdeplads kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.
Silkeborgs topscorer, Tonni Adamsen, tror ikke, der skal meget til for, at heldet vender i klubben. Han lægger især vægt på, at Silkeborg har scoret seks mål i sine fire kampe i træk uden sejr.
– I samtlige kampe har vi scoret et mål, og vi er jo et forholdsvist godt spillende hold, der kommer til mange chancer.
– Vi skal ikke ændre på meget, men vi skal blive ved med at have troen på tingene.
– Jeg tror også, at vi er et underholdende hold, men vi skal have mere kynisme i begge ender af banen, siger Tonni Adamsen.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Forlænger med stjerne – Scorer sindssyg løn
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Medie peger på FC København
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
Forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
