Kent Nielsen om nedtur: Har ikke søvnløse nætter

På trods af fire superligakampe i træk uden sejr sover Silkeborg-træner Kent Nielsen stadig trygt om natten.



Fire kampe i træk uden sejr i Superligaen er status for Silkeborg efter 1-2-nederlaget tirsdag aften på hjemmebane til AC Horsens.

Silkeborg-træner Kent Nielsen var efter kampen forstående over for kritikken af spillet på banen i den seneste periode, men han synes, det er urimeligt at pege fingre ad motivationen på holdet.

– Jeg synes, det er i orden, at folk er kritiske over for, at vi ikke er dygtige nok, men det nytter ikke noget at sige, vi ikke prøver nok.

– Jeg er træt af det med, at spillerne ikke er engagerede nok eller ikke vil det nok, for det er slet ikke tilfældet.

– Vi forsøgte mod Horsens, men vi var ikke dygtige nok, og man må gerne pege fingre ad os efter den her kamp, siger Kent Nielsen.

Sidst Silkeborg vandt en kamp i Superligaen, var mod FC Nordsjælland i starten af marts. Siden er det blevet til to pointdelinger og to nederlag ligaen, dog med to sejre over Sønderjyske i pokalturneringen imellem.

Resultaterne i Superligaen kunne dog nemt have set anderledes ud ifølge Silkeborg-chefen.

– Jeg tror på, at Brøndby-, Midtjylland- og Lyngby-kampene kunne have været endt anderledes. Resultaterne er dog ikke misvisende. Jeg har altid sagt, at resultaterne lyver aldrig, og generelt er dette også udtryk for dygtighed i en tæt liga.

– Det har været vidt forskellige kampe, og i de fleste har spillet været i orden. Det er effektivitet, der er afgørende i disse kampe, og når man kommer til chancer, skal man sørge for ikke at fejle.

– Det er ikke sådan, at jeg har søvnløse nætter over det, men jeg havde da foretrukket, at det var anderledes. Hvis ikke vi havde vundet pokalkampene mod Sønderjyske, så havde man snakket om seks kampe i træk uden sejr, siger Kent Nielsen.

Silkeborg ligger nummer tre i nedrykningsspillet og har fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen, som gennem en kamp mod mesterskabsspillets tredje- eller fjerdeplads kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.

Silkeborgs topscorer, Tonni Adamsen, tror ikke, der skal meget til for, at heldet vender i klubben. Han lægger især vægt på, at Silkeborg har scoret seks mål i sine fire kampe i træk uden sejr.

– I samtlige kampe har vi scoret et mål, og vi er jo et forholdsvist godt spillende hold, der kommer til mange chancer.

– Vi skal ikke ændre på meget, men vi skal blive ved med at have troen på tingene.

– Jeg tror også, at vi er et underholdende hold, men vi skal have mere kynisme i begge ender af banen, siger Tonni Adamsen.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Det ser sort ud for B.93

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’