Kent Nielsen om nedtur: Har ikke søvnløse nætter

På trods af fire superligakampe i træk uden sejr sover Silkeborg-træner Kent Nielsen stadig trygt om natten.



Fire kampe i træk uden sejr i Superligaen er status for Silkeborg efter 1-2-nederlaget tirsdag aften på hjemmebane til AC Horsens.

Silkeborg-træner Kent Nielsen var efter kampen forstående over for kritikken af spillet på banen i den seneste periode, men han synes, det er urimeligt at pege fingre ad motivationen på holdet.

– Jeg synes, det er i orden, at folk er kritiske over for, at vi ikke er dygtige nok, men det nytter ikke noget at sige, vi ikke prøver nok.

– Jeg er træt af det med, at spillerne ikke er engagerede nok eller ikke vil det nok, for det er slet ikke tilfældet.

– Vi forsøgte mod Horsens, men vi var ikke dygtige nok, og man må gerne pege fingre ad os efter den her kamp, siger Kent Nielsen.

Sidst Silkeborg vandt en kamp i Superligaen, var mod FC Nordsjælland i starten af marts. Siden er det blevet til to pointdelinger og to nederlag ligaen, dog med to sejre over Sønderjyske i pokalturneringen imellem.

Resultaterne i Superligaen kunne dog nemt have set anderledes ud ifølge Silkeborg-chefen.

– Jeg tror på, at Brøndby-, Midtjylland- og Lyngby-kampene kunne have været endt anderledes. Resultaterne er dog ikke misvisende. Jeg har altid sagt, at resultaterne lyver aldrig, og generelt er dette også udtryk for dygtighed i en tæt liga.

– Det har været vidt forskellige kampe, og i de fleste har spillet været i orden. Det er effektivitet, der er afgørende i disse kampe, og når man kommer til chancer, skal man sørge for ikke at fejle.

– Det er ikke sådan, at jeg har søvnløse nætter over det, men jeg havde da foretrukket, at det var anderledes. Hvis ikke vi havde vundet pokalkampene mod Sønderjyske, så havde man snakket om seks kampe i træk uden sejr, siger Kent Nielsen.

Silkeborg ligger nummer tre i nedrykningsspillet og har fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen, som gennem en kamp mod mesterskabsspillets tredje- eller fjerdeplads kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.

Silkeborgs topscorer, Tonni Adamsen, tror ikke, der skal meget til for, at heldet vender i klubben. Han lægger især vægt på, at Silkeborg har scoret seks mål i sine fire kampe i træk uden sejr.

– I samtlige kampe har vi scoret et mål, og vi er jo et forholdsvist godt spillende hold, der kommer til mange chancer.

– Vi skal ikke ændre på meget, men vi skal blive ved med at have troen på tingene.

– Jeg tror også, at vi er et underholdende hold, men vi skal have mere kynisme i begge ender af banen, siger Tonni Adamsen.

/ritzau/





På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…




LIVE

TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Topscorer færdig

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Antonsen bliver væk – får stor bøde

– De lignede lort!

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Transfer på vej? AaB spørger på profil

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Her er prisen på Skov Olsen

Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte