Fire kampe i træk uden sejr i Superligaen er status for Silkeborg efter 1-2-nederlaget tirsdag aften på hjemmebane til AC Horsens.
Silkeborg-træner Kent Nielsen var efter kampen forstående over for kritikken af spillet på banen i den seneste periode, men han synes, det er urimeligt at pege fingre ad motivationen på holdet.
– Jeg synes, det er i orden, at folk er kritiske over for, at vi ikke er dygtige nok, men det nytter ikke noget at sige, vi ikke prøver nok.
– Jeg er træt af det med, at spillerne ikke er engagerede nok eller ikke vil det nok, for det er slet ikke tilfældet.
– Vi forsøgte mod Horsens, men vi var ikke dygtige nok, og man må gerne pege fingre ad os efter den her kamp, siger Kent Nielsen.
Sidst Silkeborg vandt en kamp i Superligaen, var mod FC Nordsjælland i starten af marts. Siden er det blevet til to pointdelinger og to nederlag ligaen, dog med to sejre over Sønderjyske i pokalturneringen imellem.
Resultaterne i Superligaen kunne dog nemt have set anderledes ud ifølge Silkeborg-chefen.
– Jeg tror på, at Brøndby-, Midtjylland- og Lyngby-kampene kunne have været endt anderledes. Resultaterne er dog ikke misvisende. Jeg har altid sagt, at resultaterne lyver aldrig, og generelt er dette også udtryk for dygtighed i en tæt liga.
– Det har været vidt forskellige kampe, og i de fleste har spillet været i orden. Det er effektivitet, der er afgørende i disse kampe, og når man kommer til chancer, skal man sørge for ikke at fejle.
– Det er ikke sådan, at jeg har søvnløse nætter over det, men jeg havde da foretrukket, at det var anderledes. Hvis ikke vi havde vundet pokalkampene mod Sønderjyske, så havde man snakket om seks kampe i træk uden sejr, siger Kent Nielsen.
Silkeborg ligger nummer tre i nedrykningsspillet og har fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen, som gennem en kamp mod mesterskabsspillets tredje- eller fjerdeplads kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.
Silkeborgs topscorer, Tonni Adamsen, tror ikke, der skal meget til for, at heldet vender i klubben. Han lægger især vægt på, at Silkeborg har scoret seks mål i sine fire kampe i træk uden sejr.
– I samtlige kampe har vi scoret et mål, og vi er jo et forholdsvist godt spillende hold, der kommer til mange chancer.
– Vi skal ikke ændre på meget, men vi skal blive ved med at have troen på tingene.
– Jeg tror også, at vi er et underholdende hold, men vi skal have mere kynisme i begge ender af banen, siger Tonni Adamsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Kæmpe stjerne besøger København
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Trænerlegende stopper
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
