Fire kampe i træk uden sejr i Superligaen er status for Silkeborg efter 1-2-nederlaget tirsdag aften på hjemmebane til AC Horsens.
Silkeborg-træner Kent Nielsen var efter kampen forstående over for kritikken af spillet på banen i den seneste periode, men han synes, det er urimeligt at pege fingre ad motivationen på holdet.
– Jeg synes, det er i orden, at folk er kritiske over for, at vi ikke er dygtige nok, men det nytter ikke noget at sige, vi ikke prøver nok.
– Jeg er træt af det med, at spillerne ikke er engagerede nok eller ikke vil det nok, for det er slet ikke tilfældet.
– Vi forsøgte mod Horsens, men vi var ikke dygtige nok, og man må gerne pege fingre ad os efter den her kamp, siger Kent Nielsen.
Sidst Silkeborg vandt en kamp i Superligaen, var mod FC Nordsjælland i starten af marts. Siden er det blevet til to pointdelinger og to nederlag ligaen, dog med to sejre over Sønderjyske i pokalturneringen imellem.
Resultaterne i Superligaen kunne dog nemt have set anderledes ud ifølge Silkeborg-chefen.
– Jeg tror på, at Brøndby-, Midtjylland- og Lyngby-kampene kunne have været endt anderledes. Resultaterne er dog ikke misvisende. Jeg har altid sagt, at resultaterne lyver aldrig, og generelt er dette også udtryk for dygtighed i en tæt liga.
– Det har været vidt forskellige kampe, og i de fleste har spillet været i orden. Det er effektivitet, der er afgørende i disse kampe, og når man kommer til chancer, skal man sørge for ikke at fejle.
– Det er ikke sådan, at jeg har søvnløse nætter over det, men jeg havde da foretrukket, at det var anderledes. Hvis ikke vi havde vundet pokalkampene mod Sønderjyske, så havde man snakket om seks kampe i træk uden sejr, siger Kent Nielsen.
Silkeborg ligger nummer tre i nedrykningsspillet og har fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen, som gennem en kamp mod mesterskabsspillets tredje- eller fjerdeplads kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.
Silkeborgs topscorer, Tonni Adamsen, tror ikke, der skal meget til for, at heldet vender i klubben. Han lægger især vægt på, at Silkeborg har scoret seks mål i sine fire kampe i træk uden sejr.
– I samtlige kampe har vi scoret et mål, og vi er jo et forholdsvist godt spillende hold, der kommer til mange chancer.
– Vi skal ikke ændre på meget, men vi skal blive ved med at have troen på tingene.
– Jeg tror også, at vi er et underholdende hold, men vi skal have mere kynisme i begge ender af banen, siger Tonni Adamsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
