Fem sejre i træk og 19 point ud af de seneste 21 mulige.
Det er status for et uhyre formstærkt Silkeborg IF-mandskab, der har spillet sig helt op på Superligaens andenplads.
Tilmed har Silkeborg i de fem sejre blot lukket et enkelt mål ind, og ifølge træner Kent Nielsen er defensiven endnu bedre, end da Silkeborg i 2021/2022-sæsonen vandt bronzemedaljer.
– Det er meget svært at score mod os i øjeblikket. Vi er i en periode, hvor vores defensiv toppræsterer, og så har vi en angriber, der scorer, når han har lyst lige for tiden. Den kombination giver rigtig mange point, men det er en svær kombination at opretholde.
– Vi forsvarer bedre nu, end vi gjorde i bronzesæsonen, men til gengæld spillede vi væsentligt bedre og mere attraktivt i bronzesæsonen, siger Silkeborg-træneren.
Trods den meget stabile defensiv og den vilde sejrsstime, bruger Silkeborg ikke meget tid og energi på at drømme om en gentagelse af forrige sæsons bronzemedaljer og europæiske eventyr.
– Vi arbejder ikke med håb eller tro, og vi tænder ikke et lys for at få guderne på vores side, men vi arbejder for sagen.
– Det er vores kollektiv, der er stærkt i øjeblikket, og så har vi en individualist, der scorer målene. Min holdning er stadigvæk, at vi ikke kan konkurrere med de store hold over længere tid, siger Kent Nielsen.
Individualisten, som Silkeborg-træneren taler om, hedder Alexander Lind.
Hvor Silkeborg i bronzesæsonen havde en frygtindgydende fronttrio bestående af Nicklas Helenius, Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen, der fordelte målene mellem sig, er det på det nuværende hold primært Alexander Lind, der har stået for målfesten.
Søndag scorede han begge mål i 2-0-sejren over Viborg, og den brandvarme angriber har scoret i syv superligakampe i træk.
Begge hans mål mod Viborg kom på riposter i Viborg-feltet, og ifølge Kent Nielsen var det en blanding af dygtighed og held.
– Vi måtte lige tjekke vandet inde i badekaret, om Lind virkelig kunne gå på det, for jeg ved ikke, hvordan han kunne lave to mål med sådan en kamp, som han spillede.
– Det er ikke helt tilfældigt, men der er tilfældighedernes præg. Han er i en periode, hvor alt går hans vej, og det skal han nyde. Men spillere som Lind har også noget fornemmelse af, hvor bolden ender.
Alexander Lind og Silkeborg skal forsøge at udbygge mål- og sejrsstimen næste runde med en udekamp mod Randers.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
FC Midtjylland misser gylden chance
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr