Fem sejre i træk og 19 point ud af de seneste 21 mulige.
Det er status for et uhyre formstærkt Silkeborg IF-mandskab, der har spillet sig helt op på Superligaens andenplads.
Tilmed har Silkeborg i de fem sejre blot lukket et enkelt mål ind, og ifølge træner Kent Nielsen er defensiven endnu bedre, end da Silkeborg i 2021/2022-sæsonen vandt bronzemedaljer.
– Det er meget svært at score mod os i øjeblikket. Vi er i en periode, hvor vores defensiv toppræsterer, og så har vi en angriber, der scorer, når han har lyst lige for tiden. Den kombination giver rigtig mange point, men det er en svær kombination at opretholde.
– Vi forsvarer bedre nu, end vi gjorde i bronzesæsonen, men til gengæld spillede vi væsentligt bedre og mere attraktivt i bronzesæsonen, siger Silkeborg-træneren.
Trods den meget stabile defensiv og den vilde sejrsstime, bruger Silkeborg ikke meget tid og energi på at drømme om en gentagelse af forrige sæsons bronzemedaljer og europæiske eventyr.
– Vi arbejder ikke med håb eller tro, og vi tænder ikke et lys for at få guderne på vores side, men vi arbejder for sagen.
– Det er vores kollektiv, der er stærkt i øjeblikket, og så har vi en individualist, der scorer målene. Min holdning er stadigvæk, at vi ikke kan konkurrere med de store hold over længere tid, siger Kent Nielsen.
Individualisten, som Silkeborg-træneren taler om, hedder Alexander Lind.
Hvor Silkeborg i bronzesæsonen havde en frygtindgydende fronttrio bestående af Nicklas Helenius, Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen, der fordelte målene mellem sig, er det på det nuværende hold primært Alexander Lind, der har stået for målfesten.
Søndag scorede han begge mål i 2-0-sejren over Viborg, og den brandvarme angriber har scoret i syv superligakampe i træk.
Begge hans mål mod Viborg kom på riposter i Viborg-feltet, og ifølge Kent Nielsen var det en blanding af dygtighed og held.
– Vi måtte lige tjekke vandet inde i badekaret, om Lind virkelig kunne gå på det, for jeg ved ikke, hvordan han kunne lave to mål med sådan en kamp, som han spillede.
– Det er ikke helt tilfældigt, men der er tilfældighedernes præg. Han er i en periode, hvor alt går hans vej, og det skal han nyde. Men spillere som Lind har også noget fornemmelse af, hvor bolden ender.
Alexander Lind og Silkeborg skal forsøge at udbygge mål- og sejrsstimen næste runde med en udekamp mod Randers.
/ritzau/
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
Hård kritik af FC København-stjerne
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE