Kent Nielsen: Tjekkede om Lind kunne gå på vandet

Silkeborg-træner Kent Nielsen mener, at holdet har en endnu bedre defensiv, end da man vandt bronze.



Fem sejre i træk og 19 point ud af de seneste 21 mulige.

Det er status for et uhyre formstærkt Silkeborg IF-mandskab, der har spillet sig helt op på Superligaens andenplads.

Tilmed har Silkeborg i de fem sejre blot lukket et enkelt mål ind, og ifølge træner Kent Nielsen er defensiven endnu bedre, end da Silkeborg i 2021/2022-sæsonen vandt bronzemedaljer.

– Det er meget svært at score mod os i øjeblikket. Vi er i en periode, hvor vores defensiv toppræsterer, og så har vi en angriber, der scorer, når han har lyst lige for tiden. Den kombination giver rigtig mange point, men det er en svær kombination at opretholde.

– Vi forsvarer bedre nu, end vi gjorde i bronzesæsonen, men til gengæld spillede vi væsentligt bedre og mere attraktivt i bronzesæsonen, siger Silkeborg-træneren.

Trods den meget stabile defensiv og den vilde sejrsstime, bruger Silkeborg ikke meget tid og energi på at drømme om en gentagelse af forrige sæsons bronzemedaljer og europæiske eventyr.

– Vi arbejder ikke med håb eller tro, og vi tænder ikke et lys for at få guderne på vores side, men vi arbejder for sagen.

– Det er vores kollektiv, der er stærkt i øjeblikket, og så har vi en individualist, der scorer målene. Min holdning er stadigvæk, at vi ikke kan konkurrere med de store hold over længere tid, siger Kent Nielsen.

Individualisten, som Silkeborg-træneren taler om, hedder Alexander Lind.

Hvor Silkeborg i bronzesæsonen havde en frygtindgydende fronttrio bestående af Nicklas Helenius, Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen, der fordelte målene mellem sig, er det på det nuværende hold primært Alexander Lind, der har stået for målfesten.

Søndag scorede han begge mål i 2-0-sejren over Viborg, og den brandvarme angriber har scoret i syv superligakampe i træk.

Begge hans mål mod Viborg kom på riposter i Viborg-feltet, og ifølge Kent Nielsen var det en blanding af dygtighed og held.

– Vi måtte lige tjekke vandet inde i badekaret, om Lind virkelig kunne gå på det, for jeg ved ikke, hvordan han kunne lave to mål med sådan en kamp, som han spillede.

– Det er ikke helt tilfældigt, men der er tilfældighedernes præg. Han er i en periode, hvor alt går hans vej, og det skal han nyde. Men spillere som Lind har også noget fornemmelse af, hvor bolden ender.

Alexander Lind og Silkeborg skal forsøge at udbygge mål- og sejrsstimen næste runde med en udekamp mod Randers.

/ritzau/





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Ingen kontakt med AGF

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Premier League-stjerne knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Kræver fuldstændig vanvittig løn

– Et kanon sted for ham

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

LIVE: FCK taber i Barcelona

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Han var HELT væk – men så stak det af!

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

FCK færdige i Champions League

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings