Kent Nielsen: Tjekkede om Lind kunne gå på vandet

Silkeborg-træner Kent Nielsen mener, at holdet har en endnu bedre defensiv, end da man vandt bronze.



Fem sejre i træk og 19 point ud af de seneste 21 mulige.

Det er status for et uhyre formstærkt Silkeborg IF-mandskab, der har spillet sig helt op på Superligaens andenplads.

Tilmed har Silkeborg i de fem sejre blot lukket et enkelt mål ind, og ifølge træner Kent Nielsen er defensiven endnu bedre, end da Silkeborg i 2021/2022-sæsonen vandt bronzemedaljer.

– Det er meget svært at score mod os i øjeblikket. Vi er i en periode, hvor vores defensiv toppræsterer, og så har vi en angriber, der scorer, når han har lyst lige for tiden. Den kombination giver rigtig mange point, men det er en svær kombination at opretholde.

– Vi forsvarer bedre nu, end vi gjorde i bronzesæsonen, men til gengæld spillede vi væsentligt bedre og mere attraktivt i bronzesæsonen, siger Silkeborg-træneren.

Trods den meget stabile defensiv og den vilde sejrsstime, bruger Silkeborg ikke meget tid og energi på at drømme om en gentagelse af forrige sæsons bronzemedaljer og europæiske eventyr.

– Vi arbejder ikke med håb eller tro, og vi tænder ikke et lys for at få guderne på vores side, men vi arbejder for sagen.

– Det er vores kollektiv, der er stærkt i øjeblikket, og så har vi en individualist, der scorer målene. Min holdning er stadigvæk, at vi ikke kan konkurrere med de store hold over længere tid, siger Kent Nielsen.

Individualisten, som Silkeborg-træneren taler om, hedder Alexander Lind.

Hvor Silkeborg i bronzesæsonen havde en frygtindgydende fronttrio bestående af Nicklas Helenius, Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen, der fordelte målene mellem sig, er det på det nuværende hold primært Alexander Lind, der har stået for målfesten.

Søndag scorede han begge mål i 2-0-sejren over Viborg, og den brandvarme angriber har scoret i syv superligakampe i træk.

Begge hans mål mod Viborg kom på riposter i Viborg-feltet, og ifølge Kent Nielsen var det en blanding af dygtighed og held.

– Vi måtte lige tjekke vandet inde i badekaret, om Lind virkelig kunne gå på det, for jeg ved ikke, hvordan han kunne lave to mål med sådan en kamp, som han spillede.

– Det er ikke helt tilfældigt, men der er tilfældighedernes præg. Han er i en periode, hvor alt går hans vej, og det skal han nyde. Men spillere som Lind har også noget fornemmelse af, hvor bolden ender.

Alexander Lind og Silkeborg skal forsøge at udbygge mål- og sejrsstimen næste runde med en udekamp mod Randers.

/ritzau/



Fortryder Chido Obi-beslutning

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Et sjældent syn i FC Midtjylland

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Lars Friis får ikke stort job

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Sønderjyske slår FCM i sent drama