Kent Nielsen: Tjekkede om Lind kunne gå på vandet

Silkeborg-træner Kent Nielsen mener, at holdet har en endnu bedre defensiv, end da man vandt bronze.



Fem sejre i træk og 19 point ud af de seneste 21 mulige.

Det er status for et uhyre formstærkt Silkeborg IF-mandskab, der har spillet sig helt op på Superligaens andenplads.

Tilmed har Silkeborg i de fem sejre blot lukket et enkelt mål ind, og ifølge træner Kent Nielsen er defensiven endnu bedre, end da Silkeborg i 2021/2022-sæsonen vandt bronzemedaljer.

– Det er meget svært at score mod os i øjeblikket. Vi er i en periode, hvor vores defensiv toppræsterer, og så har vi en angriber, der scorer, når han har lyst lige for tiden. Den kombination giver rigtig mange point, men det er en svær kombination at opretholde.

– Vi forsvarer bedre nu, end vi gjorde i bronzesæsonen, men til gengæld spillede vi væsentligt bedre og mere attraktivt i bronzesæsonen, siger Silkeborg-træneren.

Trods den meget stabile defensiv og den vilde sejrsstime, bruger Silkeborg ikke meget tid og energi på at drømme om en gentagelse af forrige sæsons bronzemedaljer og europæiske eventyr.

– Vi arbejder ikke med håb eller tro, og vi tænder ikke et lys for at få guderne på vores side, men vi arbejder for sagen.

– Det er vores kollektiv, der er stærkt i øjeblikket, og så har vi en individualist, der scorer målene. Min holdning er stadigvæk, at vi ikke kan konkurrere med de store hold over længere tid, siger Kent Nielsen.

Individualisten, som Silkeborg-træneren taler om, hedder Alexander Lind.

Hvor Silkeborg i bronzesæsonen havde en frygtindgydende fronttrio bestående af Nicklas Helenius, Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen, der fordelte målene mellem sig, er det på det nuværende hold primært Alexander Lind, der har stået for målfesten.

Søndag scorede han begge mål i 2-0-sejren over Viborg, og den brandvarme angriber har scoret i syv superligakampe i træk.

Begge hans mål mod Viborg kom på riposter i Viborg-feltet, og ifølge Kent Nielsen var det en blanding af dygtighed og held.

– Vi måtte lige tjekke vandet inde i badekaret, om Lind virkelig kunne gå på det, for jeg ved ikke, hvordan han kunne lave to mål med sådan en kamp, som han spillede.

– Det er ikke helt tilfældigt, men der er tilfældighedernes præg. Han er i en periode, hvor alt går hans vej, og det skal han nyde. Men spillere som Lind har også noget fornemmelse af, hvor bolden ender.

Alexander Lind og Silkeborg skal forsøge at udbygge mål- og sejrsstimen næste runde med en udekamp mod Randers.

/ritzau/





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Mileta Rajovic i stor optur

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Vil have ham væk fra FC København

– Han har måske været lagt lidt på is

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Han er Eriksen og co’s nye træner

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Rasmus Højlund i massiv modvind

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

LIVE: Hold da op – kanonkasse!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

23 røde kort i vanvidskamp

Froholdt på tavlen i storkamp

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på