Fem sejre i træk og 19 point ud af de seneste 21 mulige.
Det er status for et uhyre formstærkt Silkeborg IF-mandskab, der har spillet sig helt op på Superligaens andenplads.
Tilmed har Silkeborg i de fem sejre blot lukket et enkelt mål ind, og ifølge træner Kent Nielsen er defensiven endnu bedre, end da Silkeborg i 2021/2022-sæsonen vandt bronzemedaljer.
– Det er meget svært at score mod os i øjeblikket. Vi er i en periode, hvor vores defensiv toppræsterer, og så har vi en angriber, der scorer, når han har lyst lige for tiden. Den kombination giver rigtig mange point, men det er en svær kombination at opretholde.
– Vi forsvarer bedre nu, end vi gjorde i bronzesæsonen, men til gengæld spillede vi væsentligt bedre og mere attraktivt i bronzesæsonen, siger Silkeborg-træneren.
Trods den meget stabile defensiv og den vilde sejrsstime, bruger Silkeborg ikke meget tid og energi på at drømme om en gentagelse af forrige sæsons bronzemedaljer og europæiske eventyr.
– Vi arbejder ikke med håb eller tro, og vi tænder ikke et lys for at få guderne på vores side, men vi arbejder for sagen.
– Det er vores kollektiv, der er stærkt i øjeblikket, og så har vi en individualist, der scorer målene. Min holdning er stadigvæk, at vi ikke kan konkurrere med de store hold over længere tid, siger Kent Nielsen.
Individualisten, som Silkeborg-træneren taler om, hedder Alexander Lind.
Hvor Silkeborg i bronzesæsonen havde en frygtindgydende fronttrio bestående af Nicklas Helenius, Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen, der fordelte målene mellem sig, er det på det nuværende hold primært Alexander Lind, der har stået for målfesten.
Søndag scorede han begge mål i 2-0-sejren over Viborg, og den brandvarme angriber har scoret i syv superligakampe i træk.
Begge hans mål mod Viborg kom på riposter i Viborg-feltet, og ifølge Kent Nielsen var det en blanding af dygtighed og held.
– Vi måtte lige tjekke vandet inde i badekaret, om Lind virkelig kunne gå på det, for jeg ved ikke, hvordan han kunne lave to mål med sådan en kamp, som han spillede.
– Det er ikke helt tilfældigt, men der er tilfældighedernes præg. Han er i en periode, hvor alt går hans vej, og det skal han nyde. Men spillere som Lind har også noget fornemmelse af, hvor bolden ender.
Alexander Lind og Silkeborg skal forsøge at udbygge mål- og sejrsstimen næste runde med en udekamp mod Randers.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT