Silkeborgs oprykkere tromler HB Køge

Silkeborg og Viborg tog store sejre, da de lørdag spillede deres første kampe efter oprykning til Superligaen.



Silkeborg IF og Viborg FF sikrede sig tidligere på ugen oprykning til Superligaen, men klubbernes spillere er absolut ikke gået på ferie.

Tværtimod sprudlede de af spillelyst, da de lørdag var oppe imod henholdsvis HB Køge og Esbjerg fB.

Silkeborg vandt med 4-1 og kravlede dermed op på 69 point, hvilket er nok til andenpladsen.

Viborg bankede Esbjerg, som missede oprykningen med et nederlag til FC Fredericia tidligere på ugen. Det endte med en 4-0-sejr, og Viborg holder fast i sin førsteplads med et point mere end Silkeborg.

I Silkeborg fortsatte den brandvarme anfører Magnus Mattsson lørdag den storform, han har vist på det seneste. Han stod bag klubbens to første scoringer.

Målet til 2-0, som faldt 17 minutter inde i opgøret – to minutter efter det første mål – var det mest bemærkelsesværdige. HB Køge-forsvarsspiller Eddi Gomes lykkedes slet ikke med sit indgreb mod Alexander Lind, som sendte bolden på tværs til Matsson, der scorede i tomt net.

William Madsen pyntede på resultatet for HB Køge inden pausefløjt, men Silkeborg tromlede videre i anden halvleg.

Alexander Lind, som var i oplæggerens rolle ved Silkeborgs andet mål, stod selv bag målet til 3-1. Anders Klynge bankede kampens sidste scoring i kassen, da han trykkede kanonen af fra kanten af feltet efter 68 minutter.

Sebastian Grønning blev den store spiller for Viborg i opgøret mod Esbjerg. Han lynede to gange og holdt fast i topscorerlistens førsteplads.

Lorenzo Gordinho og Tobias Bech stod for de øvrige to scoringer i Viborgs 4-0-sejr.

I nedrykningsspillet stødte Hvidovre IF og Vendsyssel FF sammen. Her endte det 2-2. Hvidovre er allerede sikret overlevelse, mens Vendsyssel kæmper indædt for det. Det ene point luner i bundstriden, hvor to nedrykkere skal findes blandt Vendsyssel, Kolding og Skive.

/ritzau/





Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCM’s Europa League-modstander

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-boss roser varm bomber

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

TransferLIVE: Koster 900 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Får afvist bud på dansk profil

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

De lurer på Kjærgaard

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Vilde Messi tangerer VM-rekord