Silkeborgs oprykkere tromler HB Køge

Silkeborg og Viborg tog store sejre, da de lørdag spillede deres første kampe efter oprykning til Superligaen.



Silkeborg IF og Viborg FF sikrede sig tidligere på ugen oprykning til Superligaen, men klubbernes spillere er absolut ikke gået på ferie.

Tværtimod sprudlede de af spillelyst, da de lørdag var oppe imod henholdsvis HB Køge og Esbjerg fB.

Silkeborg vandt med 4-1 og kravlede dermed op på 69 point, hvilket er nok til andenpladsen.

Viborg bankede Esbjerg, som missede oprykningen med et nederlag til FC Fredericia tidligere på ugen. Det endte med en 4-0-sejr, og Viborg holder fast i sin førsteplads med et point mere end Silkeborg.

I Silkeborg fortsatte den brandvarme anfører Magnus Mattsson lørdag den storform, han har vist på det seneste. Han stod bag klubbens to første scoringer.

Målet til 2-0, som faldt 17 minutter inde i opgøret – to minutter efter det første mål – var det mest bemærkelsesværdige. HB Køge-forsvarsspiller Eddi Gomes lykkedes slet ikke med sit indgreb mod Alexander Lind, som sendte bolden på tværs til Matsson, der scorede i tomt net.

William Madsen pyntede på resultatet for HB Køge inden pausefløjt, men Silkeborg tromlede videre i anden halvleg.

Alexander Lind, som var i oplæggerens rolle ved Silkeborgs andet mål, stod selv bag målet til 3-1. Anders Klynge bankede kampens sidste scoring i kassen, da han trykkede kanonen af fra kanten af feltet efter 68 minutter.

Sebastian Grønning blev den store spiller for Viborg i opgøret mod Esbjerg. Han lynede to gange og holdt fast i topscorerlistens førsteplads.

Lorenzo Gordinho og Tobias Bech stod for de øvrige to scoringer i Viborgs 4-0-sejr.

I nedrykningsspillet stødte Hvidovre IF og Vendsyssel FF sammen. Her endte det 2-2. Hvidovre er allerede sikret overlevelse, mens Vendsyssel kæmper indædt for det. Det ene point luner i bundstriden, hvor to nedrykkere skal findes blandt Vendsyssel, Kolding og Skive.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

‘Det er et større problem for os’

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Frankrig – Spanien

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder FC København og Brøndby

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss