Silkeborgs oprykkere tromler HB Køge

Silkeborg og Viborg tog store sejre, da de lørdag spillede deres første kampe efter oprykning til Superligaen.



Silkeborg IF og Viborg FF sikrede sig tidligere på ugen oprykning til Superligaen, men klubbernes spillere er absolut ikke gået på ferie.

Tværtimod sprudlede de af spillelyst, da de lørdag var oppe imod henholdsvis HB Køge og Esbjerg fB.

Silkeborg vandt med 4-1 og kravlede dermed op på 69 point, hvilket er nok til andenpladsen.

Viborg bankede Esbjerg, som missede oprykningen med et nederlag til FC Fredericia tidligere på ugen. Det endte med en 4-0-sejr, og Viborg holder fast i sin førsteplads med et point mere end Silkeborg.

I Silkeborg fortsatte den brandvarme anfører Magnus Mattsson lørdag den storform, han har vist på det seneste. Han stod bag klubbens to første scoringer.

Målet til 2-0, som faldt 17 minutter inde i opgøret – to minutter efter det første mål – var det mest bemærkelsesværdige. HB Køge-forsvarsspiller Eddi Gomes lykkedes slet ikke med sit indgreb mod Alexander Lind, som sendte bolden på tværs til Matsson, der scorede i tomt net.

William Madsen pyntede på resultatet for HB Køge inden pausefløjt, men Silkeborg tromlede videre i anden halvleg.

Alexander Lind, som var i oplæggerens rolle ved Silkeborgs andet mål, stod selv bag målet til 3-1. Anders Klynge bankede kampens sidste scoring i kassen, da han trykkede kanonen af fra kanten af feltet efter 68 minutter.

Sebastian Grønning blev den store spiller for Viborg i opgøret mod Esbjerg. Han lynede to gange og holdt fast i topscorerlistens førsteplads.

Lorenzo Gordinho og Tobias Bech stod for de øvrige to scoringer i Viborgs 4-0-sejr.

I nedrykningsspillet stødte Hvidovre IF og Vendsyssel FF sammen. Her endte det 2-2. Hvidovre er allerede sikret overlevelse, mens Vendsyssel kæmper indædt for det. Det ene point luner i bundstriden, hvor to nedrykkere skal findes blandt Vendsyssel, Kolding og Skive.

/ritzau/





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Smalhals i Inglewood

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

FCK-boss roser varm bomber

Portugal skuffede stort mod DR Congo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Usbekistan – Colombia

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Succestræner død af kræft

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Jeg får så ondt i maven over det