Simeone er uimponeret over Guardiola-kommentar

Kloge folk med et godt ordforråd kan stadig godt foragte dig, svarer Simeone adspurgt til ros fra Guardiola.



Manchester City-manager Pep Guardiola er lettet over, at hans hold overlevede et nervepirrende opgør mod Atlético Madrid i Champions League, men hans rosende ord til det spanske hold falder ikke i god jord hos træner Diego Simeone.

Returopgøret i Spaniens hovedstad, Madrid, onsdag aften sluttede 0-0, hvilket var nok for gæsterne, efter at Guardiolas mandskab for en uge siden vandt 1-0 i England.

Førerholdet fra Premier League måtte dog kæmpe hårdt for det videre avancement – især i de sidste 45 minutter, hvor Atletico-spillerne arbejdede ihærdigt på at fremtvinge det mål, der kunne sende kvartfinaleduellen ud i forlænget spilletid.

– Jeg har rigtig meget respekt for Atlético. De har en stor fortjeneste i det, de gør. De kan spille, som de har lyst til.

– Det, Diego Simeone gør, ved han, hvordan man gør som ingen andre i verden, siger Pep Guardiola.

Atlético-træneren er dog tilsyneladende ikke helt overbevist om, at Guardiola er oprigtig i sin ros.

– Jeg ser ingen grund til at give min mening om, hvad andre siger. Hvad enten det er godt eller dårligt. Meget intelligente mennesker med et godt ordforråd kan med rosende ord stadig godt foragte dig.

– Men os, som har et mindre ordforråd, er ikke dumme, siger Simeone på et pressemøde.

Han understreger i samme ombæring, at han er stolt over, hvem Atlético Madrid er, og hvordan holdet konkurrerer.

– Og jeg elsker at se dem, der vinder, fejre sejren, for det viser endnu en gang, at det vigtigste er at vinde, siger Diego Simeone.

Manchester City skal i semifinalen møde Real Madrid, der har vundet turneringen 13 gange. I den anden semifinale skal Liverpool op imod Villarreal.

/ritzau/Reuters





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansk træner vinder stor pris

Bayern – PSG

Premier League-klub går all-in

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort