Simeone er uimponeret over Guardiola-kommentar

Kloge folk med et godt ordforråd kan stadig godt foragte dig, svarer Simeone adspurgt til ros fra Guardiola.



Manchester City-manager Pep Guardiola er lettet over, at hans hold overlevede et nervepirrende opgør mod Atlético Madrid i Champions League, men hans rosende ord til det spanske hold falder ikke i god jord hos træner Diego Simeone.

Returopgøret i Spaniens hovedstad, Madrid, onsdag aften sluttede 0-0, hvilket var nok for gæsterne, efter at Guardiolas mandskab for en uge siden vandt 1-0 i England.

Førerholdet fra Premier League måtte dog kæmpe hårdt for det videre avancement – især i de sidste 45 minutter, hvor Atletico-spillerne arbejdede ihærdigt på at fremtvinge det mål, der kunne sende kvartfinaleduellen ud i forlænget spilletid.

– Jeg har rigtig meget respekt for Atlético. De har en stor fortjeneste i det, de gør. De kan spille, som de har lyst til.

– Det, Diego Simeone gør, ved han, hvordan man gør som ingen andre i verden, siger Pep Guardiola.

Atlético-træneren er dog tilsyneladende ikke helt overbevist om, at Guardiola er oprigtig i sin ros.

– Jeg ser ingen grund til at give min mening om, hvad andre siger. Hvad enten det er godt eller dårligt. Meget intelligente mennesker med et godt ordforråd kan med rosende ord stadig godt foragte dig.

– Men os, som har et mindre ordforråd, er ikke dumme, siger Simeone på et pressemøde.

Han understreger i samme ombæring, at han er stolt over, hvem Atlético Madrid er, og hvordan holdet konkurrerer.

– Og jeg elsker at se dem, der vinder, fejre sejren, for det viser endnu en gang, at det vigtigste er at vinde, siger Diego Simeone.

Manchester City skal i semifinalen møde Real Madrid, der har vundet turneringen 13 gange. I den anden semifinale skal Liverpool op imod Villarreal.

/ritzau/Reuters





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern München er i pokalfinalen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering