Kjær håber på denne modstander i Champions League

Simon Kjær ser frem til sin første Champions League-semifinale, og han håber på lokalopgør mod Inter.



Landsholdsanfører Simon Kjær uddeler store roser til sine holdkammerater i AC Milan efter tirsdagens triumf i Napoli, hvor AC Milan med 1-1 snuppede billetten til semifinalen i Champions League.

Alle kæmpede forbilledligt for at holde det dominerende hjemmehold væk fra store chancer, mener Kjær.

– Det var en fantastisk holdpræstation, og vores hold løb mange kilometer – især vores midtbane, den gjorde et fantastisk arbejde. Og så havde vi en fantastisk målmand, og vi havde Rafael Leao, der kunne gøre lidt på egen hånd, siger Simon Kjær til 3+.

Han henviser til den portugisiske offensivspiller, der efter et forrygende sololøb spillede Olivier Giroud fri til en let 1-0-scoring kort før pausen.

– Leao er rigtig, rigtig dygtig. Han har nogle spidskompetencer, som ikke mange andre har. Han er blevet mere moden, end da jeg kom, men han skal blive endnu mere moden, så han kontinuerligt bliver kampafgørende for os, siger Kjær.

Det var tredje gang i 2023, at AC Milan mødte Napoli, der har kurs mod et suverænt italiensk mesterskab.

Milan står noteret for to sejre og en uafgjort i de tre kampe mod det ellers sprudlende hold fra Syditalien. Hemmeligheden er, at man skal spille kompakt mod Napoli, siger danskeren.

I semifinalen venter enten Inter eller Benfica. Inter fører 2-0 før onsdagens hjemmekamp, og Simon Kjær håber, at byrivalen gør arbejdet færdigt.

– Det er min første semifinale i Champions League, så det bliver fedt. Det bliver en fornøjelse, og jeg glæder mig helt sindssygt. Vi må se, hvem vi skal møde, men skal vi ikke håbe på et derby?, spørger den smilende dansker.

Indtil Victor Osimhen udlignede for Napoli i det tredje tillægsminut af tirsdagens returkvartfinale, havde AC Milan ikke indkasseret et mål i Champions League i denne sæson med Simon Kjær på banen.

/ritzau/





‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Her er danskers millionløn i Lazio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Forventer klubskifte

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Dybt forundret over Superliga-flop

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’