Kjær håber på denne modstander i Champions League

Simon Kjær ser frem til sin første Champions League-semifinale, og han håber på lokalopgør mod Inter.



Landsholdsanfører Simon Kjær uddeler store roser til sine holdkammerater i AC Milan efter tirsdagens triumf i Napoli, hvor AC Milan med 1-1 snuppede billetten til semifinalen i Champions League.

Alle kæmpede forbilledligt for at holde det dominerende hjemmehold væk fra store chancer, mener Kjær.

– Det var en fantastisk holdpræstation, og vores hold løb mange kilometer – især vores midtbane, den gjorde et fantastisk arbejde. Og så havde vi en fantastisk målmand, og vi havde Rafael Leao, der kunne gøre lidt på egen hånd, siger Simon Kjær til 3+.

Han henviser til den portugisiske offensivspiller, der efter et forrygende sololøb spillede Olivier Giroud fri til en let 1-0-scoring kort før pausen.

– Leao er rigtig, rigtig dygtig. Han har nogle spidskompetencer, som ikke mange andre har. Han er blevet mere moden, end da jeg kom, men han skal blive endnu mere moden, så han kontinuerligt bliver kampafgørende for os, siger Kjær.

Det var tredje gang i 2023, at AC Milan mødte Napoli, der har kurs mod et suverænt italiensk mesterskab.

Milan står noteret for to sejre og en uafgjort i de tre kampe mod det ellers sprudlende hold fra Syditalien. Hemmeligheden er, at man skal spille kompakt mod Napoli, siger danskeren.

I semifinalen venter enten Inter eller Benfica. Inter fører 2-0 før onsdagens hjemmekamp, og Simon Kjær håber, at byrivalen gør arbejdet færdigt.

– Det er min første semifinale i Champions League, så det bliver fedt. Det bliver en fornøjelse, og jeg glæder mig helt sindssygt. Vi må se, hvem vi skal møde, men skal vi ikke håbe på et derby?, spørger den smilende dansker.

Indtil Victor Osimhen udlignede for Napoli i det tredje tillægsminut af tirsdagens returkvartfinale, havde AC Milan ikke indkasseret et mål i Champions League i denne sæson med Simon Kjær på banen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Jess Thorup fyret

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Uventet skifte?