Kjær håber på denne modstander i Champions League

Simon Kjær ser frem til sin første Champions League-semifinale, og han håber på lokalopgør mod Inter.



Landsholdsanfører Simon Kjær uddeler store roser til sine holdkammerater i AC Milan efter tirsdagens triumf i Napoli, hvor AC Milan med 1-1 snuppede billetten til semifinalen i Champions League.

Alle kæmpede forbilledligt for at holde det dominerende hjemmehold væk fra store chancer, mener Kjær.

– Det var en fantastisk holdpræstation, og vores hold løb mange kilometer – især vores midtbane, den gjorde et fantastisk arbejde. Og så havde vi en fantastisk målmand, og vi havde Rafael Leao, der kunne gøre lidt på egen hånd, siger Simon Kjær til 3+.

Han henviser til den portugisiske offensivspiller, der efter et forrygende sololøb spillede Olivier Giroud fri til en let 1-0-scoring kort før pausen.

– Leao er rigtig, rigtig dygtig. Han har nogle spidskompetencer, som ikke mange andre har. Han er blevet mere moden, end da jeg kom, men han skal blive endnu mere moden, så han kontinuerligt bliver kampafgørende for os, siger Kjær.

Det var tredje gang i 2023, at AC Milan mødte Napoli, der har kurs mod et suverænt italiensk mesterskab.

Milan står noteret for to sejre og en uafgjort i de tre kampe mod det ellers sprudlende hold fra Syditalien. Hemmeligheden er, at man skal spille kompakt mod Napoli, siger danskeren.

I semifinalen venter enten Inter eller Benfica. Inter fører 2-0 før onsdagens hjemmekamp, og Simon Kjær håber, at byrivalen gør arbejdet færdigt.

– Det er min første semifinale i Champions League, så det bliver fedt. Det bliver en fornøjelse, og jeg glæder mig helt sindssygt. Vi må se, hvem vi skal møde, men skal vi ikke håbe på et derby?, spørger den smilende dansker.

Indtil Victor Osimhen udlignede for Napoli i det tredje tillægsminut af tirsdagens returkvartfinale, havde AC Milan ikke indkasseret et mål i Champions League i denne sæson med Simon Kjær på banen.

/ritzau/






Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Donald Trump bekræfter

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Brøndby tæt på ny forstærkning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Tuchel forsvarer sin taktik

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer