Kjær håber på denne modstander i Champions League

Simon Kjær ser frem til sin første Champions League-semifinale, og han håber på lokalopgør mod Inter.



Landsholdsanfører Simon Kjær uddeler store roser til sine holdkammerater i AC Milan efter tirsdagens triumf i Napoli, hvor AC Milan med 1-1 snuppede billetten til semifinalen i Champions League.

Alle kæmpede forbilledligt for at holde det dominerende hjemmehold væk fra store chancer, mener Kjær.

– Det var en fantastisk holdpræstation, og vores hold løb mange kilometer – især vores midtbane, den gjorde et fantastisk arbejde. Og så havde vi en fantastisk målmand, og vi havde Rafael Leao, der kunne gøre lidt på egen hånd, siger Simon Kjær til 3+.

Han henviser til den portugisiske offensivspiller, der efter et forrygende sololøb spillede Olivier Giroud fri til en let 1-0-scoring kort før pausen.

– Leao er rigtig, rigtig dygtig. Han har nogle spidskompetencer, som ikke mange andre har. Han er blevet mere moden, end da jeg kom, men han skal blive endnu mere moden, så han kontinuerligt bliver kampafgørende for os, siger Kjær.

Det var tredje gang i 2023, at AC Milan mødte Napoli, der har kurs mod et suverænt italiensk mesterskab.

Milan står noteret for to sejre og en uafgjort i de tre kampe mod det ellers sprudlende hold fra Syditalien. Hemmeligheden er, at man skal spille kompakt mod Napoli, siger danskeren.

I semifinalen venter enten Inter eller Benfica. Inter fører 2-0 før onsdagens hjemmekamp, og Simon Kjær håber, at byrivalen gør arbejdet færdigt.

– Det er min første semifinale i Champions League, så det bliver fedt. Det bliver en fornøjelse, og jeg glæder mig helt sindssygt. Vi må se, hvem vi skal møde, men skal vi ikke håbe på et derby?, spørger den smilende dansker.

Indtil Victor Osimhen udlignede for Napoli i det tredje tillægsminut af tirsdagens returkvartfinale, havde AC Milan ikke indkasseret et mål i Champions League i denne sæson med Simon Kjær på banen.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Paraguay – Frankrig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis