Landsholdsanfører Simon Kjær uddeler store roser til sine holdkammerater i AC Milan efter tirsdagens triumf i Napoli, hvor AC Milan med 1-1 snuppede billetten til semifinalen i Champions League.
Alle kæmpede forbilledligt for at holde det dominerende hjemmehold væk fra store chancer, mener Kjær.
– Det var en fantastisk holdpræstation, og vores hold løb mange kilometer – især vores midtbane, den gjorde et fantastisk arbejde. Og så havde vi en fantastisk målmand, og vi havde Rafael Leao, der kunne gøre lidt på egen hånd, siger Simon Kjær til 3+.
Han henviser til den portugisiske offensivspiller, der efter et forrygende sololøb spillede Olivier Giroud fri til en let 1-0-scoring kort før pausen.
– Leao er rigtig, rigtig dygtig. Han har nogle spidskompetencer, som ikke mange andre har. Han er blevet mere moden, end da jeg kom, men han skal blive endnu mere moden, så han kontinuerligt bliver kampafgørende for os, siger Kjær.
Det var tredje gang i 2023, at AC Milan mødte Napoli, der har kurs mod et suverænt italiensk mesterskab.
Milan står noteret for to sejre og en uafgjort i de tre kampe mod det ellers sprudlende hold fra Syditalien. Hemmeligheden er, at man skal spille kompakt mod Napoli, siger danskeren.
I semifinalen venter enten Inter eller Benfica. Inter fører 2-0 før onsdagens hjemmekamp, og Simon Kjær håber, at byrivalen gør arbejdet færdigt.
– Det er min første semifinale i Champions League, så det bliver fedt. Det bliver en fornøjelse, og jeg glæder mig helt sindssygt. Vi må se, hvem vi skal møde, men skal vi ikke håbe på et derby?, spørger den smilende dansker.
Indtil Victor Osimhen udlignede for Napoli i det tredje tillægsminut af tirsdagens returkvartfinale, havde AC Milan ikke indkasseret et mål i Champions League i denne sæson med Simon Kjær på banen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Koster 900 millioner
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE