Kjærs VM-bekymring: En meget speciel situation

Danmark spiller sin første kamp ved VM om 101 dage, og forventningerne bør være høje, mener Simon Kjær.



En EM-semifinale og gode takter i Nations League har skabt hype og et vist forventningspres på herrelandsholdet i fodbold.

Om 101 dage venter Tunesien i den første gruppekamp ved VM, og anfører Simon Kjær snakker gerne Danmarks chancer op.

Men samtidig er det danske spillermateriale ikke lige så bredt som hos mange af konkurrenterne, og derfor skal der helst ikke ske uheld i de næste 101 dage.

– Vi skal have høje forventninger. Den eneste krølle er, at vi spiller kampe for vores klubber den 14. november, og en uge efter ligger vores første gruppekamp.

– Der er reelt ingen forberedelse overhovedet, og det er en meget speciel situation. Man skal ærligt talt krydse fingre for, at vi alle sammen har det godt i de dage, for der er ikke tid til en skade op til slutrunden, siger Simon Kjær.

33-årige Kjær er netop selv vendt tilbage efter ni måneder ude på grund af en korsbåndsskade, men han satser på at finde VM-formen i de kommende måneder for AC Milan.

Da Danmark spillede fire kampe i Nations League i juni, trænede Kjær delvist med, selv om han ikke stod til Kasper Hjulmands rådighed i kampene.

– Det var rigtig godt at have nogle dage sammen med drengene samt Kasper og trænerstaben. Både til træning og uden for banen, for det hele hænger sammen i vores arbejde med landsholdet.

– Som Kasper sagde, så fungerede den landsholdssamling og de landskampe i juni først og fremmest som forberedelse til VM. Det ville jeg bestemt gerne bruge nogle dage på i stedet for at holde sommerferie, siger Kjær.

Åge Hareide udnævnte for seks år siden Kjær som anfører på landsholdet, og rollen har givet stopperen et markant boost.

– Det har fået mig til at vokse og har skærpet min appetit på altid at give alt og på at udvikle mig selv. Jeg har altid haft holdet over enkeltpræstationer, og det er blevet forstærket.

– At holdet altid er det vigtigste, skal alle forstå og arbejde for, hvis det danske landshold skal kunne slå hold med større stjerner, end vi har.

– Det er en kæmpe ære at kunne hjælpe landsholdet på den måde, og jeg er bygget sådan, at jo mere ansvar jeg får, jo mere kan jeg give tilbage, siger Kjær, der har 57 landskampe som dansk anfører, hvilket kun Lars Olsen med 69 overgår.

Landsholdet er i september samlet for at møde Kroatien og Frankrig i Nations League, hvilket bliver holdets sidste kampe inden VM, hvor Danmark møder Tunesien, Frankrig og Australien i sin indledende gruppe.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Morten Bruun med dyster spådom

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Brian Riemer-melding

Skal denne angriber nu til Superligaen?

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Nu forklarer Noah Nartey

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Så du detaljen på tv? Går verden rundt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Stjerner rammer eksklusiv klub

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Interessant afsløring

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’