En EM-semifinale og gode takter i Nations League har skabt hype og et vist forventningspres på herrelandsholdet i fodbold.
Om 101 dage venter Tunesien i den første gruppekamp ved VM, og anfører Simon Kjær snakker gerne Danmarks chancer op.
Men samtidig er det danske spillermateriale ikke lige så bredt som hos mange af konkurrenterne, og derfor skal der helst ikke ske uheld i de næste 101 dage.
– Vi skal have høje forventninger. Den eneste krølle er, at vi spiller kampe for vores klubber den 14. november, og en uge efter ligger vores første gruppekamp.
– Der er reelt ingen forberedelse overhovedet, og det er en meget speciel situation. Man skal ærligt talt krydse fingre for, at vi alle sammen har det godt i de dage, for der er ikke tid til en skade op til slutrunden, siger Simon Kjær.
33-årige Kjær er netop selv vendt tilbage efter ni måneder ude på grund af en korsbåndsskade, men han satser på at finde VM-formen i de kommende måneder for AC Milan.
Da Danmark spillede fire kampe i Nations League i juni, trænede Kjær delvist med, selv om han ikke stod til Kasper Hjulmands rådighed i kampene.
– Det var rigtig godt at have nogle dage sammen med drengene samt Kasper og trænerstaben. Både til træning og uden for banen, for det hele hænger sammen i vores arbejde med landsholdet.
– Som Kasper sagde, så fungerede den landsholdssamling og de landskampe i juni først og fremmest som forberedelse til VM. Det ville jeg bestemt gerne bruge nogle dage på i stedet for at holde sommerferie, siger Kjær.
Åge Hareide udnævnte for seks år siden Kjær som anfører på landsholdet, og rollen har givet stopperen et markant boost.
– Det har fået mig til at vokse og har skærpet min appetit på altid at give alt og på at udvikle mig selv. Jeg har altid haft holdet over enkeltpræstationer, og det er blevet forstærket.
– At holdet altid er det vigtigste, skal alle forstå og arbejde for, hvis det danske landshold skal kunne slå hold med større stjerner, end vi har.
– Det er en kæmpe ære at kunne hjælpe landsholdet på den måde, og jeg er bygget sådan, at jo mere ansvar jeg får, jo mere kan jeg give tilbage, siger Kjær, der har 57 landskampe som dansk anfører, hvilket kun Lars Olsen med 69 overgår.
Landsholdet er i september samlet for at møde Kroatien og Frankrig i Nations League, hvilket bliver holdets sidste kampe inden VM, hvor Danmark møder Tunesien, Frankrig og Australien i sin indledende gruppe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE