Kjærs VM-bekymring: En meget speciel situation

Danmark spiller sin første kamp ved VM om 101 dage, og forventningerne bør være høje, mener Simon Kjær.



En EM-semifinale og gode takter i Nations League har skabt hype og et vist forventningspres på herrelandsholdet i fodbold.

Om 101 dage venter Tunesien i den første gruppekamp ved VM, og anfører Simon Kjær snakker gerne Danmarks chancer op.

Men samtidig er det danske spillermateriale ikke lige så bredt som hos mange af konkurrenterne, og derfor skal der helst ikke ske uheld i de næste 101 dage.

– Vi skal have høje forventninger. Den eneste krølle er, at vi spiller kampe for vores klubber den 14. november, og en uge efter ligger vores første gruppekamp.

– Der er reelt ingen forberedelse overhovedet, og det er en meget speciel situation. Man skal ærligt talt krydse fingre for, at vi alle sammen har det godt i de dage, for der er ikke tid til en skade op til slutrunden, siger Simon Kjær.

33-årige Kjær er netop selv vendt tilbage efter ni måneder ude på grund af en korsbåndsskade, men han satser på at finde VM-formen i de kommende måneder for AC Milan.

Da Danmark spillede fire kampe i Nations League i juni, trænede Kjær delvist med, selv om han ikke stod til Kasper Hjulmands rådighed i kampene.

– Det var rigtig godt at have nogle dage sammen med drengene samt Kasper og trænerstaben. Både til træning og uden for banen, for det hele hænger sammen i vores arbejde med landsholdet.

– Som Kasper sagde, så fungerede den landsholdssamling og de landskampe i juni først og fremmest som forberedelse til VM. Det ville jeg bestemt gerne bruge nogle dage på i stedet for at holde sommerferie, siger Kjær.

Åge Hareide udnævnte for seks år siden Kjær som anfører på landsholdet, og rollen har givet stopperen et markant boost.

– Det har fået mig til at vokse og har skærpet min appetit på altid at give alt og på at udvikle mig selv. Jeg har altid haft holdet over enkeltpræstationer, og det er blevet forstærket.

– At holdet altid er det vigtigste, skal alle forstå og arbejde for, hvis det danske landshold skal kunne slå hold med større stjerner, end vi har.

– Det er en kæmpe ære at kunne hjælpe landsholdet på den måde, og jeg er bygget sådan, at jo mere ansvar jeg får, jo mere kan jeg give tilbage, siger Kjær, der har 57 landskampe som dansk anfører, hvilket kun Lars Olsen med 69 overgår.

Landsholdet er i september samlet for at møde Kroatien og Frankrig i Nations League, hvilket bliver holdets sidste kampe inden VM, hvor Danmark møder Tunesien, Frankrig og Australien i sin indledende gruppe.

/ritzau/





Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Helt på røven over Victor Froholdt

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Det er Neestrups tre største fejl

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Nu flytter anfører til Danmark

Riemer melder stjerne klar

Klar besked til danske debutanter



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Sigter 32 personer for matchfixing

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Divisionsforeningen med markant udmelding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

I chok over Steve Cooper-historie

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby