En EM-semifinale og gode takter i Nations League har skabt hype og et vist forventningspres på herrelandsholdet i fodbold.
Om 101 dage venter Tunesien i den første gruppekamp ved VM, og anfører Simon Kjær snakker gerne Danmarks chancer op.
Men samtidig er det danske spillermateriale ikke lige så bredt som hos mange af konkurrenterne, og derfor skal der helst ikke ske uheld i de næste 101 dage.
– Vi skal have høje forventninger. Den eneste krølle er, at vi spiller kampe for vores klubber den 14. november, og en uge efter ligger vores første gruppekamp.
– Der er reelt ingen forberedelse overhovedet, og det er en meget speciel situation. Man skal ærligt talt krydse fingre for, at vi alle sammen har det godt i de dage, for der er ikke tid til en skade op til slutrunden, siger Simon Kjær.
33-årige Kjær er netop selv vendt tilbage efter ni måneder ude på grund af en korsbåndsskade, men han satser på at finde VM-formen i de kommende måneder for AC Milan.
Da Danmark spillede fire kampe i Nations League i juni, trænede Kjær delvist med, selv om han ikke stod til Kasper Hjulmands rådighed i kampene.
– Det var rigtig godt at have nogle dage sammen med drengene samt Kasper og trænerstaben. Både til træning og uden for banen, for det hele hænger sammen i vores arbejde med landsholdet.
– Som Kasper sagde, så fungerede den landsholdssamling og de landskampe i juni først og fremmest som forberedelse til VM. Det ville jeg bestemt gerne bruge nogle dage på i stedet for at holde sommerferie, siger Kjær.
Åge Hareide udnævnte for seks år siden Kjær som anfører på landsholdet, og rollen har givet stopperen et markant boost.
– Det har fået mig til at vokse og har skærpet min appetit på altid at give alt og på at udvikle mig selv. Jeg har altid haft holdet over enkeltpræstationer, og det er blevet forstærket.
– At holdet altid er det vigtigste, skal alle forstå og arbejde for, hvis det danske landshold skal kunne slå hold med større stjerner, end vi har.
– Det er en kæmpe ære at kunne hjælpe landsholdet på den måde, og jeg er bygget sådan, at jo mere ansvar jeg får, jo mere kan jeg give tilbage, siger Kjær, der har 57 landskampe som dansk anfører, hvilket kun Lars Olsen med 69 overgår.
Landsholdet er i september samlet for at møde Kroatien og Frankrig i Nations League, hvilket bliver holdets sidste kampe inden VM, hvor Danmark møder Tunesien, Frankrig og Australien i sin indledende gruppe.
/ritzau/
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
Er han Superligaens bedste træner?
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
Var i gang med at planlægge sine fridage
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
Fyret efter forfærdelig stime
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
INTERVIEW
Nu vil han snart score et mål for Brøndby
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
AGF-styrmand er ude resten af 2025
Brian Riemer tvunget til ændring
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
NYHEDER