Åh nej: Kjær skadet efter ét minut af Milans kamp

Simon Kjær kom skævt ind i en tackling med knæet, mens mavevirus sendte Thomas Delaney på hospitalet.



Den danske landsholdsanfører Simon Kjær nåede kun et minuts spil af AC Milans udekamp mod Genoa, før den danske stopper blev fragtet fra banen på en båre.

Meget bedre gik det ikke for landsholdskammerat Thomas Delaney, som nåede 38 minutter af Sevillas pokalkamp mod Cordoba, før han måtte fragtes til hospitalet grundet mavevirus.

Set med de danske landsholdsbriller er det derfor heldigt, at der ikke skal spilles landskampe før et stykke ind i det nye år.

Simon Kjær mislykkedes med en tackling højt oppe på banen og blev efterfølgende liggende i græsset, hvor han tog sig til knæet.

Efter tre-fire minutters behandling på banen blev landsholdsanføreren båret fra banen, med hvad der kunne ligne en knæskade.

Han havde en stor pose is tapet til det ene knæ, da han forlod banen, hvor holdkammeraterne trods den bitre start fik hentet en sikker sejr på 3-0.

Skadens omfang er endnu ukendt, men på billederne i langsom gengivelse så det ud til, at han fik et vrid i det ene knæ.

Thomas Delaney kom ikke som sådan til skade, men danskeren havde åbenbart problemer med maven i udekampen mod Cordoba.

Allerede før pausen stod det så skidt til for ham, at han måtte lade sig udskifte. Træner Julen Lopetegui fortalte efterfølgende, at danskeren var kørt på hospitalet grundet maveproblemerne.

Sevilla måtte ud i forlænget spilletid efter 90 målløse minutter. Det lykkedes efter 108 minutter Lucas Ocampos at sikre de andalusiske forhåndsfavoritter avancement med kampens eneste mål.

/ritzau/





Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Randers FC – OB

Magiske Messi slår til igen

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De bliver monstersalg til sommer