Den danske landsholdsanfører Simon Kjær nåede kun et minuts spil af AC Milans udekamp mod Genoa, før den danske stopper blev fragtet fra banen på en båre.
Meget bedre gik det ikke for landsholdskammerat Thomas Delaney, som nåede 38 minutter af Sevillas pokalkamp mod Cordoba, før han måtte fragtes til hospitalet grundet mavevirus.
Set med de danske landsholdsbriller er det derfor heldigt, at der ikke skal spilles landskampe før et stykke ind i det nye år.
Simon Kjær mislykkedes med en tackling højt oppe på banen og blev efterfølgende liggende i græsset, hvor han tog sig til knæet.
Efter tre-fire minutters behandling på banen blev landsholdsanføreren båret fra banen, med hvad der kunne ligne en knæskade.
Han havde en stor pose is tapet til det ene knæ, da han forlod banen, hvor holdkammeraterne trods den bitre start fik hentet en sikker sejr på 3-0.
Skadens omfang er endnu ukendt, men på billederne i langsom gengivelse så det ud til, at han fik et vrid i det ene knæ.
Thomas Delaney kom ikke som sådan til skade, men danskeren havde åbenbart problemer med maven i udekampen mod Cordoba.
Allerede før pausen stod det så skidt til for ham, at han måtte lade sig udskifte. Træner Julen Lopetegui fortalte efterfølgende, at danskeren var kørt på hospitalet grundet maveproblemerne.
Sevilla måtte ud i forlænget spilletid efter 90 målløse minutter. Det lykkedes efter 108 minutter Lucas Ocampos at sikre de andalusiske forhåndsfavoritter avancement med kampens eneste mål.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen