Den danske landsholdsanfører Simon Kjær nåede kun et minuts spil af AC Milans udekamp mod Genoa, før den danske stopper blev fragtet fra banen på en båre.
Meget bedre gik det ikke for landsholdskammerat Thomas Delaney, som nåede 38 minutter af Sevillas pokalkamp mod Cordoba, før han måtte fragtes til hospitalet grundet mavevirus.
Set med de danske landsholdsbriller er det derfor heldigt, at der ikke skal spilles landskampe før et stykke ind i det nye år.
Simon Kjær mislykkedes med en tackling højt oppe på banen og blev efterfølgende liggende i græsset, hvor han tog sig til knæet.
Efter tre-fire minutters behandling på banen blev landsholdsanføreren båret fra banen, med hvad der kunne ligne en knæskade.
Han havde en stor pose is tapet til det ene knæ, da han forlod banen, hvor holdkammeraterne trods den bitre start fik hentet en sikker sejr på 3-0.
Skadens omfang er endnu ukendt, men på billederne i langsom gengivelse så det ud til, at han fik et vrid i det ene knæ.
Thomas Delaney kom ikke som sådan til skade, men danskeren havde åbenbart problemer med maven i udekampen mod Cordoba.
Allerede før pausen stod det så skidt til for ham, at han måtte lade sig udskifte. Træner Julen Lopetegui fortalte efterfølgende, at danskeren var kørt på hospitalet grundet maveproblemerne.
Sevilla måtte ud i forlænget spilletid efter 90 målløse minutter. Det lykkedes efter 108 minutter Lucas Ocampos at sikre de andalusiske forhåndsfavoritter avancement med kampens eneste mål.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig
OPTAKT
Jordan – Algeriet
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Norge – Senegal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT