Simon Makienok skal igen hamre mål ind i den danske Superliga.
Det kunne Tipsbladet som de første breake på transfervinduets sidste dag. Senere samme aften blev han præsenteret i AC Horsens frem til næste sommer.
Aftalen med oprykkerne kommer efter, at Simon Makienok ikke fik forlænget aftalen med St. Pauli tidligere på sommeren. Trods dialog med flere andre klubber, så var AC Horsens det helt rigtige for ham.
Det fortæller den lange angriber til Tipsbladet.
– En af grundene til, at jeg valgte Horsens er, at jeg gerne ville hjem og være en profil og en vigtig spiller for mit hold. Det håber og tror jeg på, at jeg kan her i Horsens. Jeg vil gerne spille fast, score nogle mål og være en del af en fed gruppe og et godt hold, som er inde i en god udvikling.
– Jeg synes, at hele pakken passede godt både for mig og for Horsens. Jeg tænkte, at det ville være et godt match. Jeg vil gerne hjem og spille, vise mig frem og være med i et fedt projekt. Det kunne jeg se mig selv være en del af her i Horsens. Nogle af de andre klubber, jeg har snakket med, der kunne hele pakken ikke hænge samme.
HB Køge har selv været åbenmundede omkring, at de gerne ville bringe Makienok retur, mens han selv har fortalt, at der har været dialog med Brøndby IF. Det har dog ikke været angriberen selv, der har ført samtalerne.
– Det er ikke mig, der har haft snakken med dem [Brøndby IF, red.]. Det er mine agenter. Det er svært for mig at gå i detaljer omkring det, men det er også lige så meget fra deres side af, tænker jeg, at det ikke rigtigt passede ind. Jeg fik bare af vide, at det ikke kunne lade sig gøre.
Sidst Simon Makienok spillede i Danmark var for Brøndby IF, som han forlod i 2014.
Dansk retur har levet i mange år
Otte år har Simon Makienok tilbragt i udlandet for klubber som Palermo, Charlton, Preston, Utrecht og senest i Tyskland for Dynamo Dresden og St. Pauli. Tankerne omkring en retur til Danmark har spirret i angriberen længe.
– Jeg har egentlig haft lysten og tanken omkring det i et par år efterhånden. Allerede inden jeg skiftede til St. Pauli, havde jeg nogle snakke med forskellige danske klubber. Så fik jeg et tilbud fra St. Pauli, som jeg ikke kunne sige nej til. Planen var så, at når jeg var færdig der, så ville jeg gerne vende hjem. Så det er noget, jeg har tænkt på i længere tid.
Denne sommer lykkedes det så for den tidligere HB Køge-angriber, som fik sin debut i søndagens nederlag til Brøndby IF. Det blev kun til ti minutter på banen, da angriberen fortsat er et stykke fra at være helt oppe i omdrejninger.
– Jeg har aldrig prøvet at have så lang ferie før, så det er svært at sige, hvornår jeg føler mig på 100 procent. Jeg ved, at det kommer til at tage et par uger. Nu er der et par kampe, og så kommer landsholdspausen, hvor jeg håber på at kunne lægge på. Og så har vi aftalt, at vi må se på, hvor jeg står henne efter landskampspausen, og om jeg er klar til at spille mere til den tid, siger Makienok til Tipsbladet.
Simon Makienok har optrådt over 100 gange i Superligaen, hvor det er blevet til lidt over 40 mål for HB Køge, Brøndby IF og nu AC Horsens. Angriberen har tegnet en etårig aftale med oprykkerne.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FC København misser top seks
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
HELT VILDT
FC København-fans raser
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
OPTAKT
FC København – Randers FC
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
OPTAKT
Sønderjyske – OB
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Tilbage efter regelbrud
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
