ÅRHUS (Tipsbladet): Det var en af de overvejelser, vi med regelmæssig gang på FC Midtjyllands træningsanlæg havde gjort forud for FCM’s svære kamp i Århus, og rigtigt nok kom Mikel Gogorza i startopstillingen til Superliga-braget mod AGF.
Til gengæld sad Aral Simsir ude, efter han tidligere på ugen havde været på skånetræning og ifølge cheftræner Thomas Thomasberg havde været tvivlsom til overhovedet at komme med i søndagens trup.
Mikel Gogorza brændte en kæmpe chance på en friløber i første halvleg, hvilket tydeligt gik den 18-årige kantspiller på, mens han til gengæld reddede sit hold i anden halvleg med en lynhurtig udligning, der startede et tungt FCM-pres mod AGF især i slutfasen af 1-1-kampen.
– Jeg er altid træt af det, når jeg ikke propper en så stor chance ind. Og det er selvfølgelig for dårligt. Men jeg er også glad for, at jeg fik vist, at jeg kan score, siger Mikel Gogorza.
Det var opsigtsvækkende med Aral Simsir på bænken, nu hvor Darío Osorio var i karantæne, og Simsir havde også været på bænken, selv om han havde været klar til at spille fra start.
Og Gogorza, der efter rykket op på førsteholdet har haft stor gavn af at lære og spille med Aral Simsir, fortæller, at Simsir havde fat i ham før anden halvleg for at opmuntre ham til at blive ved trods den enorme afbrænder.
– Det gør han altid [støtter], når han ikke er helt klar til selv at spille. Han har jo døjet lidt med en skade og havde nogle restriktioner. Han er der altid og prøver at hype mig op. Og han kom også hen til mig før anden halvleg og sagde ‘læg det nu fra dig. Det skal nok komme.’ Og det gjorde det så. Jeg sætter sindssygt stort pris på, hvor meget han gør for mig, når jeg spiller. Og jeg ved, hvor god han er, når han spiller, siger Mikel Gogorza.
FC Midtjylland er med 1-1 ét point efter FC København efter københavnernes yderst dramatiske nederlag til Brøndby IF, mens Brøndby er fire point efter FCM og AGF seks point bag de forsvarende mestre.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AGF sluttede af med et brag
Så er det officielt
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa