ÅRHUS (Tipsbladet): Det var en af de overvejelser, vi med regelmæssig gang på FC Midtjyllands træningsanlæg havde gjort forud for FCM’s svære kamp i Århus, og rigtigt nok kom Mikel Gogorza i startopstillingen til Superliga-braget mod AGF.
Til gengæld sad Aral Simsir ude, efter han tidligere på ugen havde været på skånetræning og ifølge cheftræner Thomas Thomasberg havde været tvivlsom til overhovedet at komme med i søndagens trup.
Mikel Gogorza brændte en kæmpe chance på en friløber i første halvleg, hvilket tydeligt gik den 18-årige kantspiller på, mens han til gengæld reddede sit hold i anden halvleg med en lynhurtig udligning, der startede et tungt FCM-pres mod AGF især i slutfasen af 1-1-kampen.
– Jeg er altid træt af det, når jeg ikke propper en så stor chance ind. Og det er selvfølgelig for dårligt. Men jeg er også glad for, at jeg fik vist, at jeg kan score, siger Mikel Gogorza.
Det var opsigtsvækkende med Aral Simsir på bænken, nu hvor Darío Osorio var i karantæne, og Simsir havde også været på bænken, selv om han havde været klar til at spille fra start.
Og Gogorza, der efter rykket op på førsteholdet har haft stor gavn af at lære og spille med Aral Simsir, fortæller, at Simsir havde fat i ham før anden halvleg for at opmuntre ham til at blive ved trods den enorme afbrænder.
– Det gør han altid [støtter], når han ikke er helt klar til selv at spille. Han har jo døjet lidt med en skade og havde nogle restriktioner. Han er der altid og prøver at hype mig op. Og han kom også hen til mig før anden halvleg og sagde ‘læg det nu fra dig. Det skal nok komme.’ Og det gjorde det så. Jeg sætter sindssygt stort pris på, hvor meget han gør for mig, når jeg spiller. Og jeg ved, hvor god han er, når han spiller, siger Mikel Gogorza.
FC Midtjylland er med 1-1 ét point efter FC København efter københavnernes yderst dramatiske nederlag til Brøndby IF, mens Brøndby er fire point efter FCM og AGF seks point bag de forsvarende mestre.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Klar transfermelding
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
OPTAKT
Østrig – Jordan
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
AVIS