Simsir havde fat i stortalent: Hyper mig

FCM’s Mikel Gogorza er alt i alt glad for sin kamp i Århus, hvor han scorede FCM’s udligning, og så sætter han pris på støtten fra den bænkede kammerat Aral Simsir.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var en af de overvejelser, vi med regelmæssig gang på FC Midtjyllands træningsanlæg havde gjort forud for FCM’s svære kamp i Århus, og rigtigt nok kom Mikel Gogorza i startopstillingen til Superliga-braget mod AGF.

Til gengæld sad Aral Simsir ude, efter han tidligere på ugen havde været på skånetræning og ifølge cheftræner Thomas Thomasberg havde været tvivlsom til overhovedet at komme med i søndagens trup.

Mikel Gogorza brændte en kæmpe chance på en friløber i første halvleg, hvilket tydeligt gik den 18-årige kantspiller på, mens han til gengæld reddede sit hold i anden halvleg med en lynhurtig udligning, der startede et tungt FCM-pres mod AGF især i slutfasen af 1-1-kampen.

– Jeg er altid træt af det, når jeg ikke propper en så stor chance ind. Og det er selvfølgelig for dårligt. Men jeg er også glad for, at jeg fik vist, at jeg kan score, siger Mikel Gogorza.

Det var opsigtsvækkende med Aral Simsir på bænken, nu hvor Darío Osorio var i karantæne, og Simsir havde også været på bænken, selv om han havde været klar til at spille fra start.

Og Gogorza, der efter rykket op på førsteholdet har haft stor gavn af at lære og spille med Aral Simsir, fortæller, at Simsir havde fat i ham før anden halvleg for at opmuntre ham til at blive ved trods den enorme afbrænder.

– Det gør han altid [støtter], når han ikke er helt klar til selv at spille. Han har jo døjet lidt med en skade og havde nogle restriktioner. Han er der altid og prøver at hype mig op. Og han kom også hen til mig før anden halvleg og sagde ‘læg det nu fra dig. Det skal nok komme.’ Og det gjorde det så. Jeg sætter sindssygt stort pris på, hvor meget han gør for mig, når jeg spiller. Og jeg ved, hvor god han er, når han spiller, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland er med 1-1 ét point efter FC København efter københavnernes yderst dramatiske nederlag til Brøndby IF, mens Brøndby er fire point efter FCM og AGF seks point bag de forsvarende mestre.





– Vil være den ringeste præstation i SL-historien




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Det er helt galt, Brøndby!

Flere ændringer på vej i FC København  



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Deler godt Brøndby-nyt

Oprykker henter FCK-emne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Storklub jagter Jacob Neestrup

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Hylder Mads Hermansen

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

‘Schmedes er under pres’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Neestrup afslører reprimande

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu