ÅRHUS (Tipsbladet): Det var en af de overvejelser, vi med regelmæssig gang på FC Midtjyllands træningsanlæg havde gjort forud for FCM’s svære kamp i Århus, og rigtigt nok kom Mikel Gogorza i startopstillingen til Superliga-braget mod AGF.
Til gengæld sad Aral Simsir ude, efter han tidligere på ugen havde været på skånetræning og ifølge cheftræner Thomas Thomasberg havde været tvivlsom til overhovedet at komme med i søndagens trup.
Mikel Gogorza brændte en kæmpe chance på en friløber i første halvleg, hvilket tydeligt gik den 18-årige kantspiller på, mens han til gengæld reddede sit hold i anden halvleg med en lynhurtig udligning, der startede et tungt FCM-pres mod AGF især i slutfasen af 1-1-kampen.
– Jeg er altid træt af det, når jeg ikke propper en så stor chance ind. Og det er selvfølgelig for dårligt. Men jeg er også glad for, at jeg fik vist, at jeg kan score, siger Mikel Gogorza.
Det var opsigtsvækkende med Aral Simsir på bænken, nu hvor Darío Osorio var i karantæne, og Simsir havde også været på bænken, selv om han havde været klar til at spille fra start.
Og Gogorza, der efter rykket op på førsteholdet har haft stor gavn af at lære og spille med Aral Simsir, fortæller, at Simsir havde fat i ham før anden halvleg for at opmuntre ham til at blive ved trods den enorme afbrænder.
– Det gør han altid [støtter], når han ikke er helt klar til selv at spille. Han har jo døjet lidt med en skade og havde nogle restriktioner. Han er der altid og prøver at hype mig op. Og han kom også hen til mig før anden halvleg og sagde ‘læg det nu fra dig. Det skal nok komme.’ Og det gjorde det så. Jeg sætter sindssygt stort pris på, hvor meget han gør for mig, når jeg spiller. Og jeg ved, hvor god han er, når han spiller, siger Mikel Gogorza.
FC Midtjylland er med 1-1 ét point efter FC København efter københavnernes yderst dramatiske nederlag til Brøndby IF, mens Brøndby er fire point efter FCM og AGF seks point bag de forsvarende mestre.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS