Simsir havde fat i stortalent: Hyper mig

FCM’s Mikel Gogorza er alt i alt glad for sin kamp i Århus, hvor han scorede FCM’s udligning, og så sætter han pris på støtten fra den bænkede kammerat Aral Simsir.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var en af de overvejelser, vi med regelmæssig gang på FC Midtjyllands træningsanlæg havde gjort forud for FCM’s svære kamp i Århus, og rigtigt nok kom Mikel Gogorza i startopstillingen til Superliga-braget mod AGF.

Til gengæld sad Aral Simsir ude, efter han tidligere på ugen havde været på skånetræning og ifølge cheftræner Thomas Thomasberg havde været tvivlsom til overhovedet at komme med i søndagens trup.

Mikel Gogorza brændte en kæmpe chance på en friløber i første halvleg, hvilket tydeligt gik den 18-årige kantspiller på, mens han til gengæld reddede sit hold i anden halvleg med en lynhurtig udligning, der startede et tungt FCM-pres mod AGF især i slutfasen af 1-1-kampen.

– Jeg er altid træt af det, når jeg ikke propper en så stor chance ind. Og det er selvfølgelig for dårligt. Men jeg er også glad for, at jeg fik vist, at jeg kan score, siger Mikel Gogorza.

Det var opsigtsvækkende med Aral Simsir på bænken, nu hvor Darío Osorio var i karantæne, og Simsir havde også været på bænken, selv om han havde været klar til at spille fra start.

Og Gogorza, der efter rykket op på førsteholdet har haft stor gavn af at lære og spille med Aral Simsir, fortæller, at Simsir havde fat i ham før anden halvleg for at opmuntre ham til at blive ved trods den enorme afbrænder.

– Det gør han altid [støtter], når han ikke er helt klar til selv at spille. Han har jo døjet lidt med en skade og havde nogle restriktioner. Han er der altid og prøver at hype mig op. Og han kom også hen til mig før anden halvleg og sagde ‘læg det nu fra dig. Det skal nok komme.’ Og det gjorde det så. Jeg sætter sindssygt stort pris på, hvor meget han gør for mig, når jeg spiller. Og jeg ved, hvor god han er, når han spiller, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland er med 1-1 ét point efter FC København efter københavnernes yderst dramatiske nederlag til Brøndby IF, mens Brøndby er fire point efter FCM og AGF seks point bag de forsvarende mestre.





LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Vil til Premier League – United foran Arsenal

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Nu taler Messi

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Han er VM’s bedste spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Bundesliga-klub enig med dansker

Kryptisk besked til Mileta Rajovic