Simsir havde fat i stortalent: Hyper mig

FCM’s Mikel Gogorza er alt i alt glad for sin kamp i Århus, hvor han scorede FCM’s udligning, og så sætter han pris på støtten fra den bænkede kammerat Aral Simsir.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var en af de overvejelser, vi med regelmæssig gang på FC Midtjyllands træningsanlæg havde gjort forud for FCM’s svære kamp i Århus, og rigtigt nok kom Mikel Gogorza i startopstillingen til Superliga-braget mod AGF.

Til gengæld sad Aral Simsir ude, efter han tidligere på ugen havde været på skånetræning og ifølge cheftræner Thomas Thomasberg havde været tvivlsom til overhovedet at komme med i søndagens trup.

Mikel Gogorza brændte en kæmpe chance på en friløber i første halvleg, hvilket tydeligt gik den 18-årige kantspiller på, mens han til gengæld reddede sit hold i anden halvleg med en lynhurtig udligning, der startede et tungt FCM-pres mod AGF især i slutfasen af 1-1-kampen.

– Jeg er altid træt af det, når jeg ikke propper en så stor chance ind. Og det er selvfølgelig for dårligt. Men jeg er også glad for, at jeg fik vist, at jeg kan score, siger Mikel Gogorza.

Det var opsigtsvækkende med Aral Simsir på bænken, nu hvor Darío Osorio var i karantæne, og Simsir havde også været på bænken, selv om han havde været klar til at spille fra start.

Og Gogorza, der efter rykket op på førsteholdet har haft stor gavn af at lære og spille med Aral Simsir, fortæller, at Simsir havde fat i ham før anden halvleg for at opmuntre ham til at blive ved trods den enorme afbrænder.

– Det gør han altid [støtter], når han ikke er helt klar til selv at spille. Han har jo døjet lidt med en skade og havde nogle restriktioner. Han er der altid og prøver at hype mig op. Og han kom også hen til mig før anden halvleg og sagde ‘læg det nu fra dig. Det skal nok komme.’ Og det gjorde det så. Jeg sætter sindssygt stort pris på, hvor meget han gør for mig, når jeg spiller. Og jeg ved, hvor god han er, når han spiller, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland er med 1-1 ét point efter FC København efter københavnernes yderst dramatiske nederlag til Brøndby IF, mens Brøndby er fire point efter FCM og AGF seks point bag de forsvarende mestre.



Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Afviser millionbud fra Brøndby

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Peter Schmeichel taget på sengen

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Bach Bak i svime over Uhre

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Går langt ned i løn

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Mareridt for FC Augsburg

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen