FC Nordsjællands gulddrøm døde mandag aften, da man blev udklasket med hele 5-1 på Brøndby Stadion.
Her var Brøndby særdeles effektive, men sejren var nu ganske fortjent, hvilket en 5-1-sejr ofte er.
Netop effektiveten hos hjemmeholdet var også noget, som FC Nordsjællands sportschef Jan Laursen pegede efter kampen over for Viaplay, men han kunne alligevel ikke dy sig med, at FC Nordsjælland faktisk vandt kampen på Expected Goals.
– Jeg må først og fremmest gratulere Brøndby for at være utrolig effektive. Det er sjældent, man taber 5-1 og så vinder på Expected Goals. Men vi var for langt fra i dag, så det var selvfølgelig skuffende. Samtidig må jeg sige, at der er så mange gode ting i det hold, og med den opbakning vi også får fra fans i dag, så er der lys for enden af tunnellen.
– Det er slut i forhold til guldet i denne sæson, men vi kommer også fra en sæson sidste år, hvor vi lige skal huske at stoppe op og sætte tingene i perspektiv. Men selvfølgelig kan man mærke en utrolig skuffelse i omklædningsrummet, fortæller Jan Laursen.
FC Nordsjælland lå ellers længe og lignede den oplagte guldvinder, da man gik på vinterpause som ganske suverænt førerhold. I januar solgte man profilen Andreas Schjelderup og afløste ham med Emiliano Marcondes, som dog har været særdeles skadesplaget i foråret.
Derudover skiftede man ud på trænerposten, hvor Johannes Hoff Thorup overtog styringen fra Flemming Pedersen. Det er flere nøgleudskiftninger, som set i bagklogskabens lys måske har haft en betydning for det mistede guld.
Alligevel fortryder Jan Laursen intet.
– Man har aldrig gjort alt, men det synes jeg, at holdet og trænerne har. Så skal der peges fingre, er det af ham, der står her, siger han og henviser til sig selv.
Til Viaplay siger han, at FC Nordsjælland ikke er blevet et dårligere hold, selv om man har smidt adskillige point til FCK. Til gengæld mener han, at FC Nordsjælland har ramt et nyt topniveau, som er på et internationalt niveau, hvilket blandt andet sejren over FCK i starten af maj vidnede om. Han ærgrer sig dog over, at FC Nordsjælland ikke ramte det topniveau noget oftere.
FC Nordsjælland er sikker på at slutte på andenpladsen i Superligaen. Se hele interviewet med FCN-bossen i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle fortærer Faraoner
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
OPTAKT