– Sjældent at tabe 5-1 og vinde på Expected Goals

FC Nordsjælland-bossen vandt faktisk kampen over Brøndby på Expected Goals, påpeger sportschef Jan Laursen.



FC Nordsjællands gulddrøm døde mandag aften, da man blev udklasket med hele 5-1 på Brøndby Stadion. 

Her var Brøndby særdeles effektive, men sejren var nu ganske fortjent, hvilket en 5-1-sejr ofte er. 

Netop effektiveten hos hjemmeholdet var også noget, som FC Nordsjællands sportschef Jan Laursen pegede efter kampen over for Viaplay, men han kunne alligevel ikke dy sig med, at FC Nordsjælland faktisk vandt kampen på Expected Goals.

– Jeg må først og fremmest gratulere Brøndby for at være utrolig effektive. Det er sjældent, man taber 5-1 og så vinder på Expected Goals. Men vi var for langt fra i dag, så det var selvfølgelig skuffende. Samtidig må jeg sige, at der er så mange gode ting i det hold, og med den opbakning vi også får fra fans i dag, så er der lys for enden af tunnellen. 

– Det er slut i forhold til guldet i denne sæson, men vi kommer også fra en sæson sidste år, hvor vi lige skal huske at stoppe op og sætte tingene i perspektiv. Men selvfølgelig kan man mærke en utrolig skuffelse i omklædningsrummet, fortæller Jan Laursen. 

FC Nordsjælland lå ellers længe og lignede den oplagte guldvinder, da man gik på vinterpause som ganske suverænt førerhold. I januar solgte man profilen Andreas Schjelderup og afløste ham med Emiliano Marcondes, som dog har været særdeles skadesplaget i foråret. 

Derudover skiftede man ud på trænerposten, hvor Johannes Hoff Thorup overtog styringen fra Flemming Pedersen. Det er flere nøgleudskiftninger, som set i bagklogskabens lys måske har haft en betydning for det mistede guld.

Alligevel fortryder Jan Laursen intet. 

–  Man har aldrig gjort alt, men det synes jeg, at holdet og trænerne har. Så skal der peges fingre, er det af ham, der står her, siger han og henviser til sig selv. 

Til Viaplay siger han, at FC Nordsjælland ikke er blevet et dårligere hold, selv om man har smidt adskillige point til FCK. Til gengæld mener han, at FC Nordsjælland har ramt et nyt topniveau, som er på et internationalt niveau, hvilket blandt andet sejren over FCK i starten af maj vidnede om. Han ærgrer sig dog over, at FC Nordsjælland ikke ramte det topniveau noget oftere.

FC Nordsjælland er sikker på at slutte på andenpladsen i Superligaen. Se hele interviewet med FCN-bossen i afspilleren over artiklen.



Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Stor ydmygelse

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Neestrup reagerer på brudt aftale

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Nyt nederlag til Thomas Frank

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Går langt ned i løn

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brentford har gjort det igen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger