– Sjældent at tabe 5-1 og vinde på Expected Goals

FC Nordsjælland-bossen vandt faktisk kampen over Brøndby på Expected Goals, påpeger sportschef Jan Laursen.



FC Nordsjællands gulddrøm døde mandag aften, da man blev udklasket med hele 5-1 på Brøndby Stadion. 

Her var Brøndby særdeles effektive, men sejren var nu ganske fortjent, hvilket en 5-1-sejr ofte er. 

Netop effektiveten hos hjemmeholdet var også noget, som FC Nordsjællands sportschef Jan Laursen pegede efter kampen over for Viaplay, men han kunne alligevel ikke dy sig med, at FC Nordsjælland faktisk vandt kampen på Expected Goals.

– Jeg må først og fremmest gratulere Brøndby for at være utrolig effektive. Det er sjældent, man taber 5-1 og så vinder på Expected Goals. Men vi var for langt fra i dag, så det var selvfølgelig skuffende. Samtidig må jeg sige, at der er så mange gode ting i det hold, og med den opbakning vi også får fra fans i dag, så er der lys for enden af tunnellen. 

– Det er slut i forhold til guldet i denne sæson, men vi kommer også fra en sæson sidste år, hvor vi lige skal huske at stoppe op og sætte tingene i perspektiv. Men selvfølgelig kan man mærke en utrolig skuffelse i omklædningsrummet, fortæller Jan Laursen. 

FC Nordsjælland lå ellers længe og lignede den oplagte guldvinder, da man gik på vinterpause som ganske suverænt førerhold. I januar solgte man profilen Andreas Schjelderup og afløste ham med Emiliano Marcondes, som dog har været særdeles skadesplaget i foråret. 

Derudover skiftede man ud på trænerposten, hvor Johannes Hoff Thorup overtog styringen fra Flemming Pedersen. Det er flere nøgleudskiftninger, som set i bagklogskabens lys måske har haft en betydning for det mistede guld.

Alligevel fortryder Jan Laursen intet. 

–  Man har aldrig gjort alt, men det synes jeg, at holdet og trænerne har. Så skal der peges fingre, er det af ham, der står her, siger han og henviser til sig selv. 

Til Viaplay siger han, at FC Nordsjælland ikke er blevet et dårligere hold, selv om man har smidt adskillige point til FCK. Til gengæld mener han, at FC Nordsjælland har ramt et nyt topniveau, som er på et internationalt niveau, hvilket blandt andet sejren over FCK i starten af maj vidnede om. Han ærgrer sig dog over, at FC Nordsjælland ikke ramte det topniveau noget oftere.

FC Nordsjælland er sikker på at slutte på andenpladsen i Superligaen. Se hele interviewet med FCN-bossen i afspilleren over artiklen.





FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Sergio Ramos i chokskifte?

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Storhylder Christian Nørgaard

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Vild med ny Eriksen-løsning

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Brøndbys store karantænemareridt

Bekræfter millionbud på dansker

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Klar besked til FCK-fans

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’