SønderjyskE har ikke travlt med at finde afløseren for Hans Jørgen Haysen, der har haft sin sidste arbejdsdag som sportschef i klubben.
Superliga-klubben oplyser tirsdag, at den forventer at have fundet en ny sportschef inden sommerferien.
– Vi tager den tid, der er behov for, for tingene skal gøres ordentligt. I første omgang skal vi kigge på strukturen og have udarbejdet den rette profil til afløseren.
– Derefter skal vi have fundet den rette kandidat. Jeg forventer, at vi kan præsentere vedkommende inden sommerferien.
– Og indtil da løfter vi opgaven i fællesskab, og det er jeg fuldstændig tryg ved, for vi har gode folk i klubben, der ved, hvad der skal gøres, siger SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen til klubbens hjemmeside.
Hans Jørgen Haysen skal være sportschef i AGF fra 1. marts. Det efterlader nu et hul hos Sønderjyske i en kortere periode.
SønderjyskE har midlertidigt overladt Haysens opgaver til bestyrelsesformand Gynther Kohls og Klaus Rasmussen, mens trænerteamet Glen Riddersholm og Niels Lodberg tager sig af det sportslige.
– Arbejdet med at finde en afløser er påbegyndt, og det er en højt prioriteret opgave, men der kommer til at gå noget tid, inden vi er klar til at præsentere en afløser. Vi kommer til at køre en periode uden sportschef.
– Men Gynther Kohls og jeg kommer til at være tæt omkring den administrative og organisatoriske del i hverdagen, mens Glen Riddersholm og Niels Lodberg og andre gode kræfter omkring holdet tager sig af det sportslige, forklarer Klaus Rasmussen.
SønderjyskE tager mandag imod Lyngby i Superligaen.
/ritzau/
SønderjyskE overvejer at lave om i ledelsen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
