SJE-boss om sportschef: Kommer til at gå noget tid

I en kortere periode skal Sønderjyske klare sig uden sportschef, men arbejdet på at finde den rette er i gang.



SønderjyskE har ikke travlt med at finde afløseren for Hans Jørgen Haysen, der har haft sin sidste arbejdsdag som sportschef i klubben.

Superliga-klubben oplyser tirsdag, at den forventer at have fundet en ny sportschef inden sommerferien.

– Vi tager den tid, der er behov for, for tingene skal gøres ordentligt. I første omgang skal vi kigge på strukturen og have udarbejdet den rette profil til afløseren.

– Derefter skal vi have fundet den rette kandidat. Jeg forventer, at vi kan præsentere vedkommende inden sommerferien.

– Og indtil da løfter vi opgaven i fællesskab, og det er jeg fuldstændig tryg ved, for vi har gode folk i klubben, der ved, hvad der skal gøres, siger SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen til klubbens hjemmeside.

Hans Jørgen Haysen skal være sportschef i AGF fra 1. marts. Det efterlader nu et hul hos Sønderjyske i en kortere periode.

SønderjyskE har midlertidigt overladt Haysens opgaver til bestyrelsesformand Gynther Kohls og Klaus Rasmussen, mens trænerteamet Glen Riddersholm og Niels Lodberg tager sig af det sportslige.

– Arbejdet med at finde en afløser er påbegyndt, og det er en højt prioriteret opgave, men der kommer til at gå noget tid, inden vi er klar til at præsentere en afløser. Vi kommer til at køre en periode uden sportschef.

– Men Gynther Kohls og jeg kommer til at være tæt omkring den administrative og organisatoriske del i hverdagen, mens Glen Riddersholm og Niels Lodberg og andre gode kræfter omkring holdet tager sig af det sportslige, forklarer Klaus Rasmussen.

SønderjyskE tager mandag imod Lyngby i Superligaen.

/ritzau/

SønderjyskE overvejer at lave om i ledelsen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

‘Det var verdens undergang’

Maxsø træner med i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Begejstret for Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Italiensk skandale afblæst

FC København i intense transferforhandlinger

‘Jeg savner at være med på landsholdet’