SJE-boss om sportschef: Kommer til at gå noget tid

I en kortere periode skal Sønderjyske klare sig uden sportschef, men arbejdet på at finde den rette er i gang.



SønderjyskE har ikke travlt med at finde afløseren for Hans Jørgen Haysen, der har haft sin sidste arbejdsdag som sportschef i klubben.

Superliga-klubben oplyser tirsdag, at den forventer at have fundet en ny sportschef inden sommerferien.

– Vi tager den tid, der er behov for, for tingene skal gøres ordentligt. I første omgang skal vi kigge på strukturen og have udarbejdet den rette profil til afløseren.

– Derefter skal vi have fundet den rette kandidat. Jeg forventer, at vi kan præsentere vedkommende inden sommerferien.

– Og indtil da løfter vi opgaven i fællesskab, og det er jeg fuldstændig tryg ved, for vi har gode folk i klubben, der ved, hvad der skal gøres, siger SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen til klubbens hjemmeside.

Hans Jørgen Haysen skal være sportschef i AGF fra 1. marts. Det efterlader nu et hul hos Sønderjyske i en kortere periode.

SønderjyskE har midlertidigt overladt Haysens opgaver til bestyrelsesformand Gynther Kohls og Klaus Rasmussen, mens trænerteamet Glen Riddersholm og Niels Lodberg tager sig af det sportslige.

– Arbejdet med at finde en afløser er påbegyndt, og det er en højt prioriteret opgave, men der kommer til at gå noget tid, inden vi er klar til at præsentere en afløser. Vi kommer til at køre en periode uden sportschef.

– Men Gynther Kohls og jeg kommer til at være tæt omkring den administrative og organisatoriske del i hverdagen, mens Glen Riddersholm og Niels Lodberg og andre gode kræfter omkring holdet tager sig af det sportslige, forklarer Klaus Rasmussen.

SønderjyskE tager mandag imod Lyngby i Superligaen.

/ritzau/

SønderjyskE overvejer at lave om i ledelsen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Dansker vil væk fra RB Salzburg



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Medie: FC København jagter Michael Parker

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Uventet skifte?

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster