Brøndby gjorde som forventet, da klubben søndag var på besøg hos Lyngby Boldklub i Superligaen.
De gulklædte fra den københavnske vestegn vandt med 2-0 og strøg til tops i Superligaen efter tre runder. Men det var ikke uden omkostninger.
De to stamspillere Mathias Kvistgaarden og Jordi Vanlerberghe måtte forlade banen med skader, og det kom til at afsløre Brøndbys svaghed.
Truppen er smal for et potentielt tophold, og Lyngby-spillerne kunne sagtens have fået mere ud af kampen, hvis ellers de besad bare en smule skarphed.
Værterne fra den nordligste del af hovedstadsområdet havde flere virkelig store chancer, men de blev altså alle misbrugt på det skammeligste.
Brøndby havde Daniel Wass tilbage efter en skade, der havde holdt midtbanedirigenten ude af den forrige superligakamp, og det var til at få øje på.
Med sit store overblik og stærke pasningsevner var han gennem hele kampen afgørende for Brøndbys opbygningsspil, og han havde en fod med i begge mål før pausen.
I sjette minut sendte han en høj bold ind i feltet, hvor Mathias Kvistgaarden med teknisk overlegenhed tog den ned, vendte rundt og sparkede den i netmaskerne.
Godt ti minutter senere sendte Wass igen bolden fremad banen til Kvistgaarden, som fra baglinjen sendte den skråt tilbage til Clement Bischoff, der fordoblede Brøndbys føring.
Indtil da var alt fryd og gammen for gæsterne, men efter 20 minutter var der malurt i bægeret. Kvistgaarden var blevet skadet og måtte udgå. Dystert for de blågule, som også i slutningen af sidste sæson måtte klare sig uden den vævre angriber i flere kampe.
Ondt blev værre efter 37 minutter, da den belgiske forsvarsprofil Jordi Vanlerberghe i et solouheld vred knæet og måtte udgå.
De uventede udskiftninger skabte uro i Brøndbys geledder, og Lyngby var et par gange tæt på at komme på tavlen. Tobias Storm fik for eksempel en friløber lige før pausen, men sparkede lige på Brøndby-keeper Patrick Pentz.
Faktisk virkede det til, at Brøndby ikke helt kunne finde sig til rette med de nye folk. I hvert fald fortsatte tilstanden, hvor Lyngby jævnligt kom til gode muligheder, efter pausen.
Efter godt en time fik Pascal Gregor en kæmpe chance, men forsvarsspilleren viste, at han ikke er vant til at plaffe på mål, så afslutningen røg langt over.
Det lå hele tiden i luften, at Lyngby kunne komme på tavlen. Gæsterne fra Brøndby havde i hvert fald slet ikke greb om kampen, selv om de også selv fik nogle fine muligheder.
Lyngby forsøgte med nogle offensive udskiftninger i slutfasen, men det var måske for sent. I hvert fald holdt Brøndby fast og vandt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
MEDIE
Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL