Skader præger Brøndbys pligtsejr i Lyngby

Mathias Kvistgaarden og Jordi Vanlerberghe måtte udgå med skader i en forholdsvis sikker Brøndby-sejr.



Brøndby gjorde som forventet, da klubben søndag var på besøg hos Lyngby Boldklub i Superligaen.

De gulklædte fra den københavnske vestegn vandt med 2-0 og strøg til tops i Superligaen efter tre runder. Men det var ikke uden omkostninger.

De to stamspillere Mathias Kvistgaarden og Jordi Vanlerberghe måtte forlade banen med skader, og det kom til at afsløre Brøndbys svaghed.

Truppen er smal for et potentielt tophold, og Lyngby-spillerne kunne sagtens have fået mere ud af kampen, hvis ellers de besad bare en smule skarphed.

Værterne fra den nordligste del af hovedstadsområdet havde flere virkelig store chancer, men de blev altså alle misbrugt på det skammeligste.

Brøndby havde Daniel Wass tilbage efter en skade, der havde holdt midtbanedirigenten ude af den forrige superligakamp, og det var til at få øje på.

Med sit store overblik og stærke pasningsevner var han gennem hele kampen afgørende for Brøndbys opbygningsspil, og han havde en fod med i begge mål før pausen.

I sjette minut sendte han en høj bold ind i feltet, hvor Mathias Kvistgaarden med teknisk overlegenhed tog den ned, vendte rundt og sparkede den i netmaskerne.

Godt ti minutter senere sendte Wass igen bolden fremad banen til Kvistgaarden, som fra baglinjen sendte den skråt tilbage til Clement Bischoff, der fordoblede Brøndbys føring.

Indtil da var alt fryd og gammen for gæsterne, men efter 20 minutter var der malurt i bægeret. Kvistgaarden var blevet skadet og måtte udgå. Dystert for de blågule, som også i slutningen af sidste sæson måtte klare sig uden den vævre angriber i flere kampe.

Ondt blev værre efter 37 minutter, da den belgiske forsvarsprofil Jordi Vanlerberghe i et solouheld vred knæet og måtte udgå.

De uventede udskiftninger skabte uro i Brøndbys geledder, og Lyngby var et par gange tæt på at komme på tavlen. Tobias Storm fik for eksempel en friløber lige før pausen, men sparkede lige på Brøndby-keeper Patrick Pentz.

Faktisk virkede det til, at Brøndby ikke helt kunne finde sig til rette med de nye folk. I hvert fald fortsatte tilstanden, hvor Lyngby jævnligt kom til gode muligheder, efter pausen.

Efter godt en time fik Pascal Gregor en kæmpe chance, men forsvarsspilleren viste, at han ikke er vant til at plaffe på mål, så afslutningen røg langt over.

Det lå hele tiden i luften, at Lyngby kunne komme på tavlen. Gæsterne fra Brøndby havde i hvert fald slet ikke greb om kampen, selv om de også selv fik nogle fine muligheder.

Lyngby forsøgte med nogle offensive udskiftninger i slutfasen, men det var måske for sent. I hvert fald holdt Brøndby fast og vandt.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Godt nyt – nu er han landet i København

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

‘Kontraktchok’ i Manchester United



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Snestorm kan udfordre OB

United-ejer giver offentlig undskyldning

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Derfor var Moukoko vraget

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Sean Dyche fyret

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nægtet Brøndby-skifte

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før