Brøndby gjorde som forventet, da klubben søndag var på besøg hos Lyngby Boldklub i Superligaen.
De gulklædte fra den københavnske vestegn vandt med 2-0 og strøg til tops i Superligaen efter tre runder. Men det var ikke uden omkostninger.
De to stamspillere Mathias Kvistgaarden og Jordi Vanlerberghe måtte forlade banen med skader, og det kom til at afsløre Brøndbys svaghed.
Truppen er smal for et potentielt tophold, og Lyngby-spillerne kunne sagtens have fået mere ud af kampen, hvis ellers de besad bare en smule skarphed.
Værterne fra den nordligste del af hovedstadsområdet havde flere virkelig store chancer, men de blev altså alle misbrugt på det skammeligste.
Brøndby havde Daniel Wass tilbage efter en skade, der havde holdt midtbanedirigenten ude af den forrige superligakamp, og det var til at få øje på.
Med sit store overblik og stærke pasningsevner var han gennem hele kampen afgørende for Brøndbys opbygningsspil, og han havde en fod med i begge mål før pausen.
I sjette minut sendte han en høj bold ind i feltet, hvor Mathias Kvistgaarden med teknisk overlegenhed tog den ned, vendte rundt og sparkede den i netmaskerne.
Godt ti minutter senere sendte Wass igen bolden fremad banen til Kvistgaarden, som fra baglinjen sendte den skråt tilbage til Clement Bischoff, der fordoblede Brøndbys føring.
Indtil da var alt fryd og gammen for gæsterne, men efter 20 minutter var der malurt i bægeret. Kvistgaarden var blevet skadet og måtte udgå. Dystert for de blågule, som også i slutningen af sidste sæson måtte klare sig uden den vævre angriber i flere kampe.
Ondt blev værre efter 37 minutter, da den belgiske forsvarsprofil Jordi Vanlerberghe i et solouheld vred knæet og måtte udgå.
De uventede udskiftninger skabte uro i Brøndbys geledder, og Lyngby var et par gange tæt på at komme på tavlen. Tobias Storm fik for eksempel en friløber lige før pausen, men sparkede lige på Brøndby-keeper Patrick Pentz.
Faktisk virkede det til, at Brøndby ikke helt kunne finde sig til rette med de nye folk. I hvert fald fortsatte tilstanden, hvor Lyngby jævnligt kom til gode muligheder, efter pausen.
Efter godt en time fik Pascal Gregor en kæmpe chance, men forsvarsspilleren viste, at han ikke er vant til at plaffe på mål, så afslutningen røg langt over.
Det lå hele tiden i luften, at Lyngby kunne komme på tavlen. Gæsterne fra Brøndby havde i hvert fald slet ikke greb om kampen, selv om de også selv fik nogle fine muligheder.
Lyngby forsøgte med nogle offensive udskiftninger i slutfasen, men det var måske for sent. I hvert fald holdt Brøndby fast og vandt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT