Brøndby gjorde som forventet, da klubben søndag var på besøg hos Lyngby Boldklub i Superligaen.
De gulklædte fra den københavnske vestegn vandt med 2-0 og strøg til tops i Superligaen efter tre runder. Men det var ikke uden omkostninger.
De to stamspillere Mathias Kvistgaarden og Jordi Vanlerberghe måtte forlade banen med skader, og det kom til at afsløre Brøndbys svaghed.
Truppen er smal for et potentielt tophold, og Lyngby-spillerne kunne sagtens have fået mere ud af kampen, hvis ellers de besad bare en smule skarphed.
Værterne fra den nordligste del af hovedstadsområdet havde flere virkelig store chancer, men de blev altså alle misbrugt på det skammeligste.
Brøndby havde Daniel Wass tilbage efter en skade, der havde holdt midtbanedirigenten ude af den forrige superligakamp, og det var til at få øje på.
Med sit store overblik og stærke pasningsevner var han gennem hele kampen afgørende for Brøndbys opbygningsspil, og han havde en fod med i begge mål før pausen.
I sjette minut sendte han en høj bold ind i feltet, hvor Mathias Kvistgaarden med teknisk overlegenhed tog den ned, vendte rundt og sparkede den i netmaskerne.
Godt ti minutter senere sendte Wass igen bolden fremad banen til Kvistgaarden, som fra baglinjen sendte den skråt tilbage til Clement Bischoff, der fordoblede Brøndbys føring.
Indtil da var alt fryd og gammen for gæsterne, men efter 20 minutter var der malurt i bægeret. Kvistgaarden var blevet skadet og måtte udgå. Dystert for de blågule, som også i slutningen af sidste sæson måtte klare sig uden den vævre angriber i flere kampe.
Ondt blev værre efter 37 minutter, da den belgiske forsvarsprofil Jordi Vanlerberghe i et solouheld vred knæet og måtte udgå.
De uventede udskiftninger skabte uro i Brøndbys geledder, og Lyngby var et par gange tæt på at komme på tavlen. Tobias Storm fik for eksempel en friløber lige før pausen, men sparkede lige på Brøndby-keeper Patrick Pentz.
Faktisk virkede det til, at Brøndby ikke helt kunne finde sig til rette med de nye folk. I hvert fald fortsatte tilstanden, hvor Lyngby jævnligt kom til gode muligheder, efter pausen.
Efter godt en time fik Pascal Gregor en kæmpe chance, men forsvarsspilleren viste, at han ikke er vant til at plaffe på mål, så afslutningen røg langt over.
Det lå hele tiden i luften, at Lyngby kunne komme på tavlen. Gæsterne fra Brøndby havde i hvert fald slet ikke greb om kampen, selv om de også selv fik nogle fine muligheder.
Lyngby forsøgte med nogle offensive udskiftninger i slutfasen, men det var måske for sent. I hvert fald holdt Brøndby fast og vandt.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
LIVE: AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
Hvem trækker Danmark i Nations League?
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
Thomas Tuchel laver ny aftale
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Liverpool tager smal sejr
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK