Brøndby gjorde som forventet, da klubben søndag var på besøg hos Lyngby Boldklub i Superligaen.
De gulklædte fra den københavnske vestegn vandt med 2-0 og strøg til tops i Superligaen efter tre runder. Men det var ikke uden omkostninger.
De to stamspillere Mathias Kvistgaarden og Jordi Vanlerberghe måtte forlade banen med skader, og det kom til at afsløre Brøndbys svaghed.
Truppen er smal for et potentielt tophold, og Lyngby-spillerne kunne sagtens have fået mere ud af kampen, hvis ellers de besad bare en smule skarphed.
Værterne fra den nordligste del af hovedstadsområdet havde flere virkelig store chancer, men de blev altså alle misbrugt på det skammeligste.
Brøndby havde Daniel Wass tilbage efter en skade, der havde holdt midtbanedirigenten ude af den forrige superligakamp, og det var til at få øje på.
Med sit store overblik og stærke pasningsevner var han gennem hele kampen afgørende for Brøndbys opbygningsspil, og han havde en fod med i begge mål før pausen.
I sjette minut sendte han en høj bold ind i feltet, hvor Mathias Kvistgaarden med teknisk overlegenhed tog den ned, vendte rundt og sparkede den i netmaskerne.
Godt ti minutter senere sendte Wass igen bolden fremad banen til Kvistgaarden, som fra baglinjen sendte den skråt tilbage til Clement Bischoff, der fordoblede Brøndbys føring.
Indtil da var alt fryd og gammen for gæsterne, men efter 20 minutter var der malurt i bægeret. Kvistgaarden var blevet skadet og måtte udgå. Dystert for de blågule, som også i slutningen af sidste sæson måtte klare sig uden den vævre angriber i flere kampe.
Ondt blev værre efter 37 minutter, da den belgiske forsvarsprofil Jordi Vanlerberghe i et solouheld vred knæet og måtte udgå.
De uventede udskiftninger skabte uro i Brøndbys geledder, og Lyngby var et par gange tæt på at komme på tavlen. Tobias Storm fik for eksempel en friløber lige før pausen, men sparkede lige på Brøndby-keeper Patrick Pentz.
Faktisk virkede det til, at Brøndby ikke helt kunne finde sig til rette med de nye folk. I hvert fald fortsatte tilstanden, hvor Lyngby jævnligt kom til gode muligheder, efter pausen.
Efter godt en time fik Pascal Gregor en kæmpe chance, men forsvarsspilleren viste, at han ikke er vant til at plaffe på mål, så afslutningen røg langt over.
Det lå hele tiden i luften, at Lyngby kunne komme på tavlen. Gæsterne fra Brøndby havde i hvert fald slet ikke greb om kampen, selv om de også selv fik nogle fine muligheder.
Lyngby forsøgte med nogle offensive udskiftninger i slutfasen, men det var måske for sent. I hvert fald holdt Brøndby fast og vandt.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
FC København-boss reagerer på tilråb
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje