Brøndby gjorde som forventet, da klubben søndag var på besøg hos Lyngby Boldklub i Superligaen.
De gulklædte fra den københavnske vestegn vandt med 2-0 og strøg til tops i Superligaen efter tre runder. Men det var ikke uden omkostninger.
De to stamspillere Mathias Kvistgaarden og Jordi Vanlerberghe måtte forlade banen med skader, og det kom til at afsløre Brøndbys svaghed.
Truppen er smal for et potentielt tophold, og Lyngby-spillerne kunne sagtens have fået mere ud af kampen, hvis ellers de besad bare en smule skarphed.
Værterne fra den nordligste del af hovedstadsområdet havde flere virkelig store chancer, men de blev altså alle misbrugt på det skammeligste.
Brøndby havde Daniel Wass tilbage efter en skade, der havde holdt midtbanedirigenten ude af den forrige superligakamp, og det var til at få øje på.
Med sit store overblik og stærke pasningsevner var han gennem hele kampen afgørende for Brøndbys opbygningsspil, og han havde en fod med i begge mål før pausen.
I sjette minut sendte han en høj bold ind i feltet, hvor Mathias Kvistgaarden med teknisk overlegenhed tog den ned, vendte rundt og sparkede den i netmaskerne.
Godt ti minutter senere sendte Wass igen bolden fremad banen til Kvistgaarden, som fra baglinjen sendte den skråt tilbage til Clement Bischoff, der fordoblede Brøndbys føring.
Indtil da var alt fryd og gammen for gæsterne, men efter 20 minutter var der malurt i bægeret. Kvistgaarden var blevet skadet og måtte udgå. Dystert for de blågule, som også i slutningen af sidste sæson måtte klare sig uden den vævre angriber i flere kampe.
Ondt blev værre efter 37 minutter, da den belgiske forsvarsprofil Jordi Vanlerberghe i et solouheld vred knæet og måtte udgå.
De uventede udskiftninger skabte uro i Brøndbys geledder, og Lyngby var et par gange tæt på at komme på tavlen. Tobias Storm fik for eksempel en friløber lige før pausen, men sparkede lige på Brøndby-keeper Patrick Pentz.
Faktisk virkede det til, at Brøndby ikke helt kunne finde sig til rette med de nye folk. I hvert fald fortsatte tilstanden, hvor Lyngby jævnligt kom til gode muligheder, efter pausen.
Efter godt en time fik Pascal Gregor en kæmpe chance, men forsvarsspilleren viste, at han ikke er vant til at plaffe på mål, så afslutningen røg langt over.
Det lå hele tiden i luften, at Lyngby kunne komme på tavlen. Gæsterne fra Brøndby havde i hvert fald slet ikke greb om kampen, selv om de også selv fik nogle fine muligheder.
Lyngby forsøgte med nogle offensive udskiftninger i slutfasen, men det var måske for sent. I hvert fald holdt Brøndby fast og vandt.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fik blackout på Brøndby Stadion
Fyrer landstræner to måneder før VM
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Det er aldrig sket før
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Fifa kritiserer transportpriser under
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OB siger farvel til seks spillere
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT