Skadet Braithwaite: Den gamle mig er død

Langtidsskadede Martin Braithwaite føler sig sikker på, at han kommer tilbage i en ny og forbedret udgave.



– Den Martin Braithwaite, der blev skadet, er død, når jeg kommer tilbage. Det er en ny spiller, der kommer tilbage.

Sådan siger den danske FC Barcelona-spiller, Martin Braithwaite, der har været skadet siden slutningen af august, til TV 2 Sport.

Landsholdsangriberen blev skadet og måtte igennem operation, og han fortæller, at der er tale om karrierens længste skadesforløb.

Selv om det kan lyde underligt, er han taknemmelig over skaden, da han bruger tiden til at lære om sig selv som menneske og spiller.

Han føler sig overbevist om, at han om nogle år vil kigge tilbage på denne periode med taknemmelighed, og nu er han i en proces, der kan gøre ham til en bedre spiller.

– Når man ser tingene udefra, ser man kampene på en anderledes måde, end når man er inde på banen. Så det er helt sikkert, at jeg har kigget på, hvor jeg kan komme til flere chancer, hvordan jeg kan score flere mål, og hvordan jeg kan udvikle mig i de forskellige situationer.

– Der er en masse ting at tage fat i, og der er en masse ting, jeg allerede har set tydeligt, som jeg kan gøre bedre, siger Martin Braithwaite.

Han startede sæsonen stærkt med to mål og en assist i premiererunden mod Real Sociedad, men allerede i La Ligas tredje runde blev han skadet.

Selv fortæller Braithwaite, at han stadig har et par måneder foran sig, før han er klar til at spille igen.

FC Barcelona har fået en svær start på sæsonen og ligger efter søndagens nederlag til Real Madrid blot nummer 9 med 15 point for 9 kampe.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lyon forhandler med dansk profil

Vil hente FC Midtjylland-profil