Skadet Braithwaite: Den gamle mig er død

Langtidsskadede Martin Braithwaite føler sig sikker på, at han kommer tilbage i en ny og forbedret udgave.



– Den Martin Braithwaite, der blev skadet, er død, når jeg kommer tilbage. Det er en ny spiller, der kommer tilbage.

Sådan siger den danske FC Barcelona-spiller, Martin Braithwaite, der har været skadet siden slutningen af august, til TV 2 Sport.

Landsholdsangriberen blev skadet og måtte igennem operation, og han fortæller, at der er tale om karrierens længste skadesforløb.

Selv om det kan lyde underligt, er han taknemmelig over skaden, da han bruger tiden til at lære om sig selv som menneske og spiller.

Han føler sig overbevist om, at han om nogle år vil kigge tilbage på denne periode med taknemmelighed, og nu er han i en proces, der kan gøre ham til en bedre spiller.

– Når man ser tingene udefra, ser man kampene på en anderledes måde, end når man er inde på banen. Så det er helt sikkert, at jeg har kigget på, hvor jeg kan komme til flere chancer, hvordan jeg kan score flere mål, og hvordan jeg kan udvikle mig i de forskellige situationer.

– Der er en masse ting at tage fat i, og der er en masse ting, jeg allerede har set tydeligt, som jeg kan gøre bedre, siger Martin Braithwaite.

Han startede sæsonen stærkt med to mål og en assist i premiererunden mod Real Sociedad, men allerede i La Ligas tredje runde blev han skadet.

Selv fortæller Braithwaite, at han stadig har et par måneder foran sig, før han er klar til at spille igen.

FC Barcelona har fået en svær start på sæsonen og ligger efter søndagens nederlag til Real Madrid blot nummer 9 med 15 point for 9 kampe.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Scorer heftig lønstigning

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Uventet transferdrejning

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Hylder kæmpe FCM-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Fredberg henter italiensk legende

Norges kronprins rejser til USA