Skadet Braithwaite: Den gamle mig er død

Langtidsskadede Martin Braithwaite føler sig sikker på, at han kommer tilbage i en ny og forbedret udgave.



– Den Martin Braithwaite, der blev skadet, er død, når jeg kommer tilbage. Det er en ny spiller, der kommer tilbage.

Sådan siger den danske FC Barcelona-spiller, Martin Braithwaite, der har været skadet siden slutningen af august, til TV 2 Sport.

Landsholdsangriberen blev skadet og måtte igennem operation, og han fortæller, at der er tale om karrierens længste skadesforløb.

Selv om det kan lyde underligt, er han taknemmelig over skaden, da han bruger tiden til at lære om sig selv som menneske og spiller.

Han føler sig overbevist om, at han om nogle år vil kigge tilbage på denne periode med taknemmelighed, og nu er han i en proces, der kan gøre ham til en bedre spiller.

– Når man ser tingene udefra, ser man kampene på en anderledes måde, end når man er inde på banen. Så det er helt sikkert, at jeg har kigget på, hvor jeg kan komme til flere chancer, hvordan jeg kan score flere mål, og hvordan jeg kan udvikle mig i de forskellige situationer.

– Der er en masse ting at tage fat i, og der er en masse ting, jeg allerede har set tydeligt, som jeg kan gøre bedre, siger Martin Braithwaite.

Han startede sæsonen stærkt med to mål og en assist i premiererunden mod Real Sociedad, men allerede i La Ligas tredje runde blev han skadet.

Selv fortæller Braithwaite, at han stadig har et par måneder foran sig, før han er klar til at spille igen.

FC Barcelona har fået en svær start på sæsonen og ligger efter søndagens nederlag til Real Madrid blot nummer 9 med 15 point for 9 kampe.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Manchester United – Liverpool

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Det ser sort ud for B.93

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Et markant problem for Silkeborg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Tottenham jagter choktransfer