Håbløs bane i 1. division: Dommer blev båret ud

Næstved spillede 2-2 mod Helsingør i årets sidste kamp i 1. division, hvor dommeren måtte lade sig udskifte.



Tintshop Park i Næstved var tirsdag aften endelig blevet ryddet for store mængder af sne, så bundopgøret i 1. division mellem Næstved BK og FC Helsingør kunne afvikles.

Under sneen gemte sig dog et noget tvivlsomt græstæppe. Og det gik ud over kampens dommer Mostafa Seyfi.

Efter otte minutter gled Seyfi i Næstved-feltet og tog sig til anklen. Han måtte, efter at være blive tilset, bæres fra banen på ryggen af en af lægerne, der tilså ham.

Dermed fik de to hold sig en iskold pause på godt otte minutter i den allerede udsatte kamp, mens fjerdedommeren gjorde sig klar.

Banen blev ikke bedre i løbet af første halvleg. Et par travle greenkeepere måtte således i pausen prøve at lappe græstæppet, der lignede, at det var fyldt med hundredvis af muldvarpeskud.

Næstved formåede i anden halvleg at udnytte den udfordrende bane bedst, og vendte Helsingørs pauseføring på 1-0 til 2-1 til Næstved.

Bølgerne gik højt i løbet af anden halvleg, hvilket blandt andet kostede en af trænerne fra Helsingør-bænken et rødt kort.

Helsingør lagde sig dog ikke ned, og dybt inde i tillægstiden fik de scoret til slutresultatet 2-2.

Dermed er der kun et enkelt point mellem de to hold i bunden af 1. division, hvor Helsingør er tre point fra HB Køge over nedrykningsstregen.

Aftenens anden udskudte 1. divisionskamp mellem de to oprykkere Kolding IF og B93 formåede sidstnævnte at få sin tredje sejr i træk, da københavnerholdet vandt 1-0.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Iran – New Zealand

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Holland – Japan

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”