Håbløs bane i 1. division: Dommer blev båret ud

Næstved spillede 2-2 mod Helsingør i årets sidste kamp i 1. division, hvor dommeren måtte lade sig udskifte.



Tintshop Park i Næstved var tirsdag aften endelig blevet ryddet for store mængder af sne, så bundopgøret i 1. division mellem Næstved BK og FC Helsingør kunne afvikles.

Under sneen gemte sig dog et noget tvivlsomt græstæppe. Og det gik ud over kampens dommer Mostafa Seyfi.

Efter otte minutter gled Seyfi i Næstved-feltet og tog sig til anklen. Han måtte, efter at være blive tilset, bæres fra banen på ryggen af en af lægerne, der tilså ham.

Dermed fik de to hold sig en iskold pause på godt otte minutter i den allerede udsatte kamp, mens fjerdedommeren gjorde sig klar.

Banen blev ikke bedre i løbet af første halvleg. Et par travle greenkeepere måtte således i pausen prøve at lappe græstæppet, der lignede, at det var fyldt med hundredvis af muldvarpeskud.

Næstved formåede i anden halvleg at udnytte den udfordrende bane bedst, og vendte Helsingørs pauseføring på 1-0 til 2-1 til Næstved.

Bølgerne gik højt i løbet af anden halvleg, hvilket blandt andet kostede en af trænerne fra Helsingør-bænken et rødt kort.

Helsingør lagde sig dog ikke ned, og dybt inde i tillægstiden fik de scoret til slutresultatet 2-2.

Dermed er der kun et enkelt point mellem de to hold i bunden af 1. division, hvor Helsingør er tre point fra HB Køge over nedrykningsstregen.

Aftenens anden udskudte 1. divisionskamp mellem de to oprykkere Kolding IF og B93 formåede sidstnævnte at få sin tredje sejr i træk, da københavnerholdet vandt 1-0.

/ritzau/





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub

Inter skuffer stort mod Torino

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF – FC Midtjylland

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen