Mads Hermansen var det klare førstevalg hos Brøndby IF, før han blev skadet under seneste landskampstermin. Siden har han ikke været i kamp, og i hans fravær har 38-årige Thomas Mikkelsen stået på et fint niveau.
Mads Hermansen nærmer sig dog et comeback for de forsvarende danske mestre. Det forklarer klubbens assistenttræner, Martin Retov.
– Han var ude på træningsbanen i dag (i går, red.). Jeg har ikke lige fået evalueret med den fysiske sektor, men jeg tror, det går fremad. Min fornemmelse er, at han er i spil til kamp snarest. Om det så er søndag, eller om han må vente lidt, ved jeg ikke endnu. Men han nærmer sig, tror jeg, siger Retov til tipsbladet.dk.
Inklusiv pokalkampen torsdag aften er Mads Hermansen gået glip af de seneste fire Brøndby-kampe.
På grund af Thomas Mikkelsens præstationer i buret, har Brøndbys trænerteam ikke haft travlt med at sende Mads Hermansen i kamp, selv om han ikke ville være på 100 procent. Veteranen har nemlig været meget stabil, og det har betydet, at når Mads Hermansen endelig er tilbage, så er han også fuldstændig fit.
– Det har været dejligt for os at se, at Thomas også er gået ind og gjort det godt. En dybt rutineret målmand. Så vi har ikke været bekymret for at give Mads den ekstra tid, der skulle til for at hele igen efter den U21-tur, fortæller Martin Retov.
Tidligere har Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, udtalt, at Mads Hermansen døjer med en sene i sin fod.
Mads Hermansen har i denne sæson spillet 15 kampe for Brøndby. Det er hans første sæson i klubben som førstevalg efter Marvin Schwäbes afgang i sommer.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
