Så langt er Mads Hermansen fra BIF-comeback

Mads Hermansen kan snart spille kampe igen for Brøndby.



Mads Hermansen var det klare førstevalg hos Brøndby IF, før han blev skadet under seneste landskampstermin. Siden har han ikke været i kamp, og i hans fravær har 38-årige Thomas Mikkelsen stået på et fint niveau. 

Mads Hermansen nærmer sig dog et comeback for de forsvarende danske mestre. Det forklarer klubbens assistenttræner, Martin Retov. 

– Han var ude på træningsbanen i dag (i går, red.). Jeg har ikke lige fået evalueret med den fysiske sektor, men jeg tror, det går fremad. Min fornemmelse er, at han er i spil til kamp snarest. Om det så er søndag, eller om han må vente lidt, ved jeg ikke endnu. Men han nærmer sig, tror jeg, siger Retov til tipsbladet.dk. 

Inklusiv pokalkampen torsdag aften er Mads Hermansen gået glip af de seneste fire Brøndby-kampe. 

På grund af Thomas Mikkelsens præstationer i buret, har Brøndbys trænerteam ikke haft travlt med at sende Mads Hermansen i kamp, selv om han ikke ville være på 100 procent. Veteranen har nemlig været meget stabil, og det har betydet, at når Mads Hermansen endelig er tilbage, så er han også fuldstændig fit. 

– Det har været dejligt for os at se, at Thomas også er gået ind og gjort det godt. En dybt rutineret målmand. Så vi har ikke været bekymret for at give Mads den ekstra tid, der skulle til for at hele igen efter den U21-tur, fortæller Martin Retov. 

Tidligere har Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, udtalt, at Mads Hermansen døjer med en sene i sin fod. 

Mads Hermansen har i denne sæson spillet 15 kampe for Brøndby. Det er hans første sæson i klubben som førstevalg efter Marvin Schwäbes afgang i sommer.







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers FC – Vejle Boldklub

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

FCK lurer på landsholdsspiller

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen