Så langt er Mads Hermansen fra BIF-comeback

Mads Hermansen kan snart spille kampe igen for Brøndby.



Mads Hermansen var det klare førstevalg hos Brøndby IF, før han blev skadet under seneste landskampstermin. Siden har han ikke været i kamp, og i hans fravær har 38-årige Thomas Mikkelsen stået på et fint niveau. 

Mads Hermansen nærmer sig dog et comeback for de forsvarende danske mestre. Det forklarer klubbens assistenttræner, Martin Retov. 

– Han var ude på træningsbanen i dag (i går, red.). Jeg har ikke lige fået evalueret med den fysiske sektor, men jeg tror, det går fremad. Min fornemmelse er, at han er i spil til kamp snarest. Om det så er søndag, eller om han må vente lidt, ved jeg ikke endnu. Men han nærmer sig, tror jeg, siger Retov til tipsbladet.dk. 

Inklusiv pokalkampen torsdag aften er Mads Hermansen gået glip af de seneste fire Brøndby-kampe. 

På grund af Thomas Mikkelsens præstationer i buret, har Brøndbys trænerteam ikke haft travlt med at sende Mads Hermansen i kamp, selv om han ikke ville være på 100 procent. Veteranen har nemlig været meget stabil, og det har betydet, at når Mads Hermansen endelig er tilbage, så er han også fuldstændig fit. 

– Det har været dejligt for os at se, at Thomas også er gået ind og gjort det godt. En dybt rutineret målmand. Så vi har ikke været bekymret for at give Mads den ekstra tid, der skulle til for at hele igen efter den U21-tur, fortæller Martin Retov. 

Tidligere har Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, udtalt, at Mads Hermansen døjer med en sene i sin fod. 

Mads Hermansen har i denne sæson spillet 15 kampe for Brøndby. Det er hans første sæson i klubben som førstevalg efter Marvin Schwäbes afgang i sommer.





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

FC Midtjylland-spiller stukket ned



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner