Skelsættende afstemning om transkønnede i fodbold

En DBU-afstemning i Herning vil være med til at afgøre, om transkønnede skal have lov til at spille med piger.



Skal en person, der biologisk er født som dreng, men som ikke identificerer sig som dreng eller mand, kunne spille med i breddefodboldens pige- eller kvinderækker?

– Ja, lyder essensen i et forslag, der lørdag er til afstemning i den største af de seks lokalunioner i Dansk Boldspil-Union (DBU). Nemlig DBU Jylland.

De øvrige fem lokalunioner i DBU vil først senere skulle tage stilling til emnet. Derfor er lørdagens afstemning på DBU Jyllands delegeretmøde i Herning noget, de andre lokalunioner og mange andre i dansk fodbold holder øje med.

Der er meget andet på dagsordenen, men det er forslaget om kønsanbefalingerne, der har fyldt klart mest.

Helt konkret lyder forslaget, at det fremover i breddefodbolden skal være muligt for en transkønnet, interkønnet eller nonbinær person selv at vælge, hvilket køn vedkommende spiller med.

Hvis der stemmes for forslaget, vil det blive indført som et forsøg fra sommeren 2025 og frem til sommeren 2027.

For at forstå, hvorfor afstemningen i Jylland er så vigtig, kræver det, at man går lidt tilbage i tiden.

I 2022 udarbejdede Danmarks Idrætsforbund (DIF) en række anbefalinger vedrørende transkønnede, interkønnede og nonbinære i dansk idræt.

DIF anbefalede, at specialforbundene – heriblandt DBU – snarest fandt ud af, hvordan man forholder sig til personer med forskellige kønsidentiteter.

Det fik DBU til at nedsætte en arbejdsgruppe, der i 2023 holdt fire møder og til slut kom frem til en række anbefalinger.

Arbejdsgruppen anbefalede i efteråret 2023, at folk selv skal kunne vælge, i hvilken kønskategori de vil deltage i breddefodbold.

Spoler man et år længere frem i tiden, skulle DBU Jyllands fire regioner i november sidste år stemme om forslaget.

To regioner stemte for, mens to regioner stemte forslaget ned. Her var reglen om simpelt flertal gældende.

Kun hvis alle fire regioner havde stemt imod, var forslaget faldet helt bort.

Nu er det i stedet på dagsordenen som et af i alt otte forslag. Lørdag kræver det dog to tredjedeles flertal at få forslaget vedtaget.

Det oplyser Jens Christian Hansen, der ud over at være med i arbejdsgruppen også er formand for DBU Jylland Region 4, der hører til Syd- og Sønderjylland.

– Kravene skærpes, og det hænger sammen med vores vedtægter. Når der er tale om lovændringer, kræver det to tredjedeles flertal.

– Umiddelbart er det lidt op ad bakke i forhold til at få nok stemmer. Det er ikke for meget at konkludere, lyder det fra Jens Christian Hansen.

Han er tilhænger af forslaget ligesom de tre øvrige formænd i de jyske regioner. Som eksempel på, hvor splittede man generelt er i det jyske, blev der kun stemt for forslaget med stemmerne 30-29 i den sydjyske region.

Jens Christian Hansen har været med til alle fire årsmøder i de fire jyske regioner sidste år og melder generelt om en stor og heftig debat.

Han vurderer, at lørdagens afstemning kan blive meget tæt. Emnet er blevet bearbejdet lidt mere ude i klubberne, og der er kommet flere perspektiver på det.

– Debatten afgør, hvor meget og hvor lidt de forskellige ting bliver vægtet. Alt andet lige vil der være flere, der siger ja til det, end hvis man bare talte stemmerne fra årsmøderne op, hvor nogle stemte nej, fordi de var usikre.

– Det er derfor, vi har årsmøderne. For at blive klogere hen ad vejen og dykke mere ned i det. Så det kan godt rykke sig, siger Jens Christian Hansen.

DBU Jyllands delegeretmøde i Herning begynder lørdag klokken 9 og forventes afsluttet klokken 15.

/ritzau/





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Storklub meldes interesseret

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Her trækkes der lod til VM

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Vejen tilbage?



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

– Det er så ringe, begge dele!

Stor dansk chance!

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Steve Coopers højre hånd afviser

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Her kan du se Skotland mod Danmark

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

‘Køb ikke Franculino Djú’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Riemer svarer på Tøftings kritik

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

– Han tog mig på røven!

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland