Skal en person, der biologisk er født som dreng, men som ikke identificerer sig som dreng eller mand, kunne spille med i breddefodboldens pige- eller kvinderækker?
– Ja, lyder essensen i et forslag, der lørdag er til afstemning i den største af de seks lokalunioner i Dansk Boldspil-Union (DBU). Nemlig DBU Jylland.
De øvrige fem lokalunioner i DBU vil først senere skulle tage stilling til emnet. Derfor er lørdagens afstemning på DBU Jyllands delegeretmøde i Herning noget, de andre lokalunioner og mange andre i dansk fodbold holder øje med.
Der er meget andet på dagsordenen, men det er forslaget om kønsanbefalingerne, der har fyldt klart mest.
Helt konkret lyder forslaget, at det fremover i breddefodbolden skal være muligt for en transkønnet, interkønnet eller nonbinær person selv at vælge, hvilket køn vedkommende spiller med.
Hvis der stemmes for forslaget, vil det blive indført som et forsøg fra sommeren 2025 og frem til sommeren 2027.
For at forstå, hvorfor afstemningen i Jylland er så vigtig, kræver det, at man går lidt tilbage i tiden.
I 2022 udarbejdede Danmarks Idrætsforbund (DIF) en række anbefalinger vedrørende transkønnede, interkønnede og nonbinære i dansk idræt.
DIF anbefalede, at specialforbundene – heriblandt DBU – snarest fandt ud af, hvordan man forholder sig til personer med forskellige kønsidentiteter.
Det fik DBU til at nedsætte en arbejdsgruppe, der i 2023 holdt fire møder og til slut kom frem til en række anbefalinger.
Arbejdsgruppen anbefalede i efteråret 2023, at folk selv skal kunne vælge, i hvilken kønskategori de vil deltage i breddefodbold.
Spoler man et år længere frem i tiden, skulle DBU Jyllands fire regioner i november sidste år stemme om forslaget.
To regioner stemte for, mens to regioner stemte forslaget ned. Her var reglen om simpelt flertal gældende.
Kun hvis alle fire regioner havde stemt imod, var forslaget faldet helt bort.
Nu er det i stedet på dagsordenen som et af i alt otte forslag. Lørdag kræver det dog to tredjedeles flertal at få forslaget vedtaget.
Det oplyser Jens Christian Hansen, der ud over at være med i arbejdsgruppen også er formand for DBU Jylland Region 4, der hører til Syd- og Sønderjylland.
– Kravene skærpes, og det hænger sammen med vores vedtægter. Når der er tale om lovændringer, kræver det to tredjedeles flertal.
– Umiddelbart er det lidt op ad bakke i forhold til at få nok stemmer. Det er ikke for meget at konkludere, lyder det fra Jens Christian Hansen.
Han er tilhænger af forslaget ligesom de tre øvrige formænd i de jyske regioner. Som eksempel på, hvor splittede man generelt er i det jyske, blev der kun stemt for forslaget med stemmerne 30-29 i den sydjyske region.
Jens Christian Hansen har været med til alle fire årsmøder i de fire jyske regioner sidste år og melder generelt om en stor og heftig debat.
Han vurderer, at lørdagens afstemning kan blive meget tæt. Emnet er blevet bearbejdet lidt mere ude i klubberne, og der er kommet flere perspektiver på det.
– Debatten afgør, hvor meget og hvor lidt de forskellige ting bliver vægtet. Alt andet lige vil der være flere, der siger ja til det, end hvis man bare talte stemmerne fra årsmøderne op, hvor nogle stemte nej, fordi de var usikre.
– Det er derfor, vi har årsmøderne. For at blive klogere hen ad vejen og dykke mere ned i det. Så det kan godt rykke sig, siger Jens Christian Hansen.
DBU Jyllands delegeretmøde i Herning begynder lørdag klokken 9 og forventes afsluttet klokken 15.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
– Det var en skuffelse
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE