Skelsættende afstemning om transkønnede i fodbold

En DBU-afstemning i Herning vil være med til at afgøre, om transkønnede skal have lov til at spille med piger.



Skal en person, der biologisk er født som dreng, men som ikke identificerer sig som dreng eller mand, kunne spille med i breddefodboldens pige- eller kvinderækker?

– Ja, lyder essensen i et forslag, der lørdag er til afstemning i den største af de seks lokalunioner i Dansk Boldspil-Union (DBU). Nemlig DBU Jylland.

De øvrige fem lokalunioner i DBU vil først senere skulle tage stilling til emnet. Derfor er lørdagens afstemning på DBU Jyllands delegeretmøde i Herning noget, de andre lokalunioner og mange andre i dansk fodbold holder øje med.

Der er meget andet på dagsordenen, men det er forslaget om kønsanbefalingerne, der har fyldt klart mest.

Helt konkret lyder forslaget, at det fremover i breddefodbolden skal være muligt for en transkønnet, interkønnet eller nonbinær person selv at vælge, hvilket køn vedkommende spiller med.

Hvis der stemmes for forslaget, vil det blive indført som et forsøg fra sommeren 2025 og frem til sommeren 2027.

For at forstå, hvorfor afstemningen i Jylland er så vigtig, kræver det, at man går lidt tilbage i tiden.

I 2022 udarbejdede Danmarks Idrætsforbund (DIF) en række anbefalinger vedrørende transkønnede, interkønnede og nonbinære i dansk idræt.

DIF anbefalede, at specialforbundene – heriblandt DBU – snarest fandt ud af, hvordan man forholder sig til personer med forskellige kønsidentiteter.

Det fik DBU til at nedsætte en arbejdsgruppe, der i 2023 holdt fire møder og til slut kom frem til en række anbefalinger.

Arbejdsgruppen anbefalede i efteråret 2023, at folk selv skal kunne vælge, i hvilken kønskategori de vil deltage i breddefodbold.

Spoler man et år længere frem i tiden, skulle DBU Jyllands fire regioner i november sidste år stemme om forslaget.

To regioner stemte for, mens to regioner stemte forslaget ned. Her var reglen om simpelt flertal gældende.

Kun hvis alle fire regioner havde stemt imod, var forslaget faldet helt bort.

Nu er det i stedet på dagsordenen som et af i alt otte forslag. Lørdag kræver det dog to tredjedeles flertal at få forslaget vedtaget.

Det oplyser Jens Christian Hansen, der ud over at være med i arbejdsgruppen også er formand for DBU Jylland Region 4, der hører til Syd- og Sønderjylland.

– Kravene skærpes, og det hænger sammen med vores vedtægter. Når der er tale om lovændringer, kræver det to tredjedeles flertal.

– Umiddelbart er det lidt op ad bakke i forhold til at få nok stemmer. Det er ikke for meget at konkludere, lyder det fra Jens Christian Hansen.

Han er tilhænger af forslaget ligesom de tre øvrige formænd i de jyske regioner. Som eksempel på, hvor splittede man generelt er i det jyske, blev der kun stemt for forslaget med stemmerne 30-29 i den sydjyske region.

Jens Christian Hansen har været med til alle fire årsmøder i de fire jyske regioner sidste år og melder generelt om en stor og heftig debat.

Han vurderer, at lørdagens afstemning kan blive meget tæt. Emnet er blevet bearbejdet lidt mere ude i klubberne, og der er kommet flere perspektiver på det.

– Debatten afgør, hvor meget og hvor lidt de forskellige ting bliver vægtet. Alt andet lige vil der være flere, der siger ja til det, end hvis man bare talte stemmerne fra årsmøderne op, hvor nogle stemte nej, fordi de var usikre.

– Det er derfor, vi har årsmøderne. For at blive klogere hen ad vejen og dykke mere ned i det. Så det kan godt rykke sig, siger Jens Christian Hansen.

DBU Jyllands delegeretmøde i Herning begynder lørdag klokken 9 og forventes afsluttet klokken 15.

/ritzau/





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Tøfting: Good on paper – shit on grass



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Fyrer landstræner to måneder før VM

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nedtur for Højlund og Napoli

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Steve Cooper storroser stjerne

Helt vild med Brøndby-profil

Fik blackout på Brøndby Stadion

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum