Fem ud af fem: Skandinaviske klubber holder festaften i Europa League

Det blev til fem sejre og en målscore på 20-5, da fem hold fra Sverige, Norge og Danmark spillede sig videre.



De deltagende fodboldklubber fra Skandinavien er alle videre til anden runde af kvalifikationen til Europa League.

I alt var fem mandskaber fra Sverige, Norge og Danmark i aktion torsdag aften i den næststørste klubturnering i Europa, og det endte med fem sejre og en samlet målscore på 20-5.

De svenske klubber Malmö FF og Hammarby er videre. Det samme er Bodø/Glimt og Rosenborg fra Norge samt AGF fra Danmark.

På eget græs kunne Malmö FF’s danske cheftræner Jon Dahl Tomasson se sit hold slå polske Cracovia med 2-0. Søren Rieks scorede kampens sidste mål umiddelbart før pausen.

Der var fuld spilletid til Rieks, Anders Christiansen og Jonas Knudsen på det sejrende Malmö-hold.

I Stockholm var Zlatan Ibrahimovic på plads på stadion, da Hammarby slog ungarske Puskas med 3-0.

Det skyldes med stor sandsynlighed, at AC Milan-angriberen sidste år investerede i den svenske hovedstadsklub, der havde tre danskere i startopstillingen til torsdagens europæiske kamp.

Ud over David Ousted, der formåede at holde målet rent, var det midtstopperen Mads Fenger og Jeppe Andersen, der indtog en plads på midtbanen.

For Zlatan Ibrahimovics vedkommende er det endnu uvist, hvad fremtiden byder på. Kontrakten i Milan er udløbet, men der forhandles ifølge italienske medier om en forlængelse med den 38-årige svensker.

Norske Rosenborg havde den tidligere FC København-angriber Carlo Holse i aktion, da holdet på hjemmebane slog Breidablik fra Island med 4-2. Holse markerede sig med et oplæg til 2-0-målet.

Der var også dansk islæt, da topholdet fra den norske liga, Bodø/Glimt, tidligere på aftenen slog Zalgiris med 6-1. Her scorede Philip Zinckernagel med fortid i Sønderjyske de to første mål.

I Aarhus spillede AGF sig videre til anden kvalifikationsrunde med en 5-2-sejr over Honka fra Finland.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?