Fem ud af fem: Skandinaviske klubber holder festaften i Europa League

Det blev til fem sejre og en målscore på 20-5, da fem hold fra Sverige, Norge og Danmark spillede sig videre.



De deltagende fodboldklubber fra Skandinavien er alle videre til anden runde af kvalifikationen til Europa League.

I alt var fem mandskaber fra Sverige, Norge og Danmark i aktion torsdag aften i den næststørste klubturnering i Europa, og det endte med fem sejre og en samlet målscore på 20-5.

De svenske klubber Malmö FF og Hammarby er videre. Det samme er Bodø/Glimt og Rosenborg fra Norge samt AGF fra Danmark.

På eget græs kunne Malmö FF’s danske cheftræner Jon Dahl Tomasson se sit hold slå polske Cracovia med 2-0. Søren Rieks scorede kampens sidste mål umiddelbart før pausen.

Der var fuld spilletid til Rieks, Anders Christiansen og Jonas Knudsen på det sejrende Malmö-hold.

I Stockholm var Zlatan Ibrahimovic på plads på stadion, da Hammarby slog ungarske Puskas med 3-0.

Det skyldes med stor sandsynlighed, at AC Milan-angriberen sidste år investerede i den svenske hovedstadsklub, der havde tre danskere i startopstillingen til torsdagens europæiske kamp.

Ud over David Ousted, der formåede at holde målet rent, var det midtstopperen Mads Fenger og Jeppe Andersen, der indtog en plads på midtbanen.

For Zlatan Ibrahimovics vedkommende er det endnu uvist, hvad fremtiden byder på. Kontrakten i Milan er udløbet, men der forhandles ifølge italienske medier om en forlængelse med den 38-årige svensker.

Norske Rosenborg havde den tidligere FC København-angriber Carlo Holse i aktion, da holdet på hjemmebane slog Breidablik fra Island med 4-2. Holse markerede sig med et oplæg til 2-0-målet.

Der var også dansk islæt, da topholdet fra den norske liga, Bodø/Glimt, tidligere på aftenen slog Zalgiris med 6-1. Her scorede Philip Zinckernagel med fortid i Sønderjyske de to første mål.

I Aarhus spillede AGF sig videre til anden kvalifikationsrunde med en 5-2-sejr over Honka fra Finland.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Gaveregn over FC Midtjylland

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afslører Brøndbys transferplaner

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Horsens kæmpede sig til point mod FCN

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’