Fem ud af fem: Skandinaviske klubber holder festaften i Europa League

Det blev til fem sejre og en målscore på 20-5, da fem hold fra Sverige, Norge og Danmark spillede sig videre.



De deltagende fodboldklubber fra Skandinavien er alle videre til anden runde af kvalifikationen til Europa League.

I alt var fem mandskaber fra Sverige, Norge og Danmark i aktion torsdag aften i den næststørste klubturnering i Europa, og det endte med fem sejre og en samlet målscore på 20-5.

De svenske klubber Malmö FF og Hammarby er videre. Det samme er Bodø/Glimt og Rosenborg fra Norge samt AGF fra Danmark.

På eget græs kunne Malmö FF’s danske cheftræner Jon Dahl Tomasson se sit hold slå polske Cracovia med 2-0. Søren Rieks scorede kampens sidste mål umiddelbart før pausen.

Der var fuld spilletid til Rieks, Anders Christiansen og Jonas Knudsen på det sejrende Malmö-hold.

I Stockholm var Zlatan Ibrahimovic på plads på stadion, da Hammarby slog ungarske Puskas med 3-0.

Det skyldes med stor sandsynlighed, at AC Milan-angriberen sidste år investerede i den svenske hovedstadsklub, der havde tre danskere i startopstillingen til torsdagens europæiske kamp.

Ud over David Ousted, der formåede at holde målet rent, var det midtstopperen Mads Fenger og Jeppe Andersen, der indtog en plads på midtbanen.

For Zlatan Ibrahimovics vedkommende er det endnu uvist, hvad fremtiden byder på. Kontrakten i Milan er udløbet, men der forhandles ifølge italienske medier om en forlængelse med den 38-årige svensker.

Norske Rosenborg havde den tidligere FC København-angriber Carlo Holse i aktion, da holdet på hjemmebane slog Breidablik fra Island med 4-2. Holse markerede sig med et oplæg til 2-0-målet.

Der var også dansk islæt, da topholdet fra den norske liga, Bodø/Glimt, tidligere på aftenen slog Zalgiris med 6-1. Her scorede Philip Zinckernagel med fortid i Sønderjyske de to første mål.

I Aarhus spillede AGF sig videre til anden kvalifikationsrunde med en 5-2-sejr over Honka fra Finland.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Fulham – Newcastle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Liverpool – Brentford

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?