Fem ud af fem: Skandinaviske klubber holder festaften i Europa League

Det blev til fem sejre og en målscore på 20-5, da fem hold fra Sverige, Norge og Danmark spillede sig videre.



De deltagende fodboldklubber fra Skandinavien er alle videre til anden runde af kvalifikationen til Europa League.

I alt var fem mandskaber fra Sverige, Norge og Danmark i aktion torsdag aften i den næststørste klubturnering i Europa, og det endte med fem sejre og en samlet målscore på 20-5.

De svenske klubber Malmö FF og Hammarby er videre. Det samme er Bodø/Glimt og Rosenborg fra Norge samt AGF fra Danmark.

På eget græs kunne Malmö FF’s danske cheftræner Jon Dahl Tomasson se sit hold slå polske Cracovia med 2-0. Søren Rieks scorede kampens sidste mål umiddelbart før pausen.

Der var fuld spilletid til Rieks, Anders Christiansen og Jonas Knudsen på det sejrende Malmö-hold.

I Stockholm var Zlatan Ibrahimovic på plads på stadion, da Hammarby slog ungarske Puskas med 3-0.

Det skyldes med stor sandsynlighed, at AC Milan-angriberen sidste år investerede i den svenske hovedstadsklub, der havde tre danskere i startopstillingen til torsdagens europæiske kamp.

Ud over David Ousted, der formåede at holde målet rent, var det midtstopperen Mads Fenger og Jeppe Andersen, der indtog en plads på midtbanen.

For Zlatan Ibrahimovics vedkommende er det endnu uvist, hvad fremtiden byder på. Kontrakten i Milan er udløbet, men der forhandles ifølge italienske medier om en forlængelse med den 38-årige svensker.

Norske Rosenborg havde den tidligere FC København-angriber Carlo Holse i aktion, da holdet på hjemmebane slog Breidablik fra Island med 4-2. Holse markerede sig med et oplæg til 2-0-målet.

Der var også dansk islæt, da topholdet fra den norske liga, Bodø/Glimt, tidligere på aftenen slog Zalgiris med 6-1. Her scorede Philip Zinckernagel med fortid i Sønderjyske de to første mål.

I Aarhus spillede AGF sig videre til anden kvalifikationsrunde med en 5-2-sejr over Honka fra Finland.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Martin Jørgensen lander nyt job

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney afslører dialog

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stor Yussuf Poulsen-hyldest