Sistos europæiske erfaring skal hjælpe FCM: Det giver en tryghed

Pione Sistos europæiske erfaring bliver vigtig for en FC Midtjylland-trup uden de store europæiske meritter.



For tre år siden var Pione Sisto en profil på Celta Vigos hold, der nåede semifinalen i Europa League.

Nu er den rapfodede offensivspiller hentet hjem til FC Midtjylland, hvor han bliver en værdifuld brik på det hold, der forsøger at kvalificere sig til Champions League-gruppespillet.

Det mener FCM-anfører Erik Sviatchenko.

Allerede onsdag kan Sisto komme i aktion, når midtjyderne får besøg af schweiziske Young Boys i en vigtig CL-kvalifikationskamp.

– Han kommer netop med en europæisk erfaring, og det har vi brug for i vores trup. Der er ikke så mange, der har prøvet det, så det er rigtig fint, at der kommer en, som også har prøvet det for nylig.

– Det er ikke ret lang tid siden, at han spillede europæiske kampe og havde fin succes. Pione kan levere på europæisk topniveau, og jeg har en klar forventning om, at han kommer til at gøre en forskel, siger anføreren.

En lang transfersaga sluttede, da FC Midtjylland tidligere i september præsenterede Sisto som ny spiller for det danske mesterhold.

Ud fra midtjydernes træninger og Sistos comeback fredag mod Sønderjyske er Sviatchenko imponeret over det, han har set.

– Han har været rigtig, rigtig god. Det er positivt at se, at han er skarp fra første fløjt, i den forstand at han virker til at være i god forfatning rent fysisk. Det er den første forudsætning for, at han kan levere, siger forsvarsspilleren.

I Herning-klubben var Sisto en stor profil, indtil han smuttede i sommeren 2016. Han var blandt andet med, da FC Midtjylland deltog i sit hidtil eneste gruppespil og senere blev slået ud af Manchester United i Europa Leagues 16.-delsfinale.

FCM-direktør Claus Steinlein tror på ny europæisk succes med den tidligere landsholdsspiller i folden.

– Han var i Europa League-semifinalen, så han ved, at han har kvaliteterne til det. Det giver en tryghed til alle holdkammerater.

– Da vi mødte Malmö i 2018, gav Markus Rosenborg dem en tryghed i, at han havde prøvet det før. Det kan Pione også være med til sammen med de andre, der har prøvet det før.

– Han kan sende et signal om, at man kan give ham bolden, og så skal han nok gøre noget, siger direktøren.

Hvis FC Midtjylland vinder onsdagens kamp mod Young Boys, er klubben sikker på at deltage i et europæisk gruppespil i Champions League eller Europa League.

Ender kampen med dansk nederlag, skal FCM ud i en playoffduel om en plads i Europa League-gruppespillet.

/ritzau/





Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Tror på overraskelse i startopstilling

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-premiere aflyst

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Brøndby IF – Randers FC



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

– Priserne er eksploderet

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Fælder bekymrende dom efter chok

Spændende OB-nyhed

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Medier fælder hård dom

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

De vil have Martin Braithwaite

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Superliga-profil skadet

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Brian Riemer på plads til topkamp

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut