Sistos europæiske erfaring skal hjælpe FCM: Det giver en tryghed

Pione Sistos europæiske erfaring bliver vigtig for en FC Midtjylland-trup uden de store europæiske meritter.



For tre år siden var Pione Sisto en profil på Celta Vigos hold, der nåede semifinalen i Europa League.

Nu er den rapfodede offensivspiller hentet hjem til FC Midtjylland, hvor han bliver en værdifuld brik på det hold, der forsøger at kvalificere sig til Champions League-gruppespillet.

Det mener FCM-anfører Erik Sviatchenko.

Allerede onsdag kan Sisto komme i aktion, når midtjyderne får besøg af schweiziske Young Boys i en vigtig CL-kvalifikationskamp.

– Han kommer netop med en europæisk erfaring, og det har vi brug for i vores trup. Der er ikke så mange, der har prøvet det, så det er rigtig fint, at der kommer en, som også har prøvet det for nylig.

– Det er ikke ret lang tid siden, at han spillede europæiske kampe og havde fin succes. Pione kan levere på europæisk topniveau, og jeg har en klar forventning om, at han kommer til at gøre en forskel, siger anføreren.

En lang transfersaga sluttede, da FC Midtjylland tidligere i september præsenterede Sisto som ny spiller for det danske mesterhold.

Ud fra midtjydernes træninger og Sistos comeback fredag mod Sønderjyske er Sviatchenko imponeret over det, han har set.

– Han har været rigtig, rigtig god. Det er positivt at se, at han er skarp fra første fløjt, i den forstand at han virker til at være i god forfatning rent fysisk. Det er den første forudsætning for, at han kan levere, siger forsvarsspilleren.

I Herning-klubben var Sisto en stor profil, indtil han smuttede i sommeren 2016. Han var blandt andet med, da FC Midtjylland deltog i sit hidtil eneste gruppespil og senere blev slået ud af Manchester United i Europa Leagues 16.-delsfinale.

FCM-direktør Claus Steinlein tror på ny europæisk succes med den tidligere landsholdsspiller i folden.

– Han var i Europa League-semifinalen, så han ved, at han har kvaliteterne til det. Det giver en tryghed til alle holdkammerater.

– Da vi mødte Malmö i 2018, gav Markus Rosenborg dem en tryghed i, at han havde prøvet det før. Det kan Pione også være med til sammen med de andre, der har prøvet det før.

– Han kan sende et signal om, at man kan give ham bolden, og så skal han nok gøre noget, siger direktøren.

Hvis FC Midtjylland vinder onsdagens kamp mod Young Boys, er klubben sikker på at deltage i et europæisk gruppespil i Champions League eller Europa League.

Ender kampen med dansk nederlag, skal FCM ud i en playoffduel om en plads i Europa League-gruppespillet.

/ritzau/



Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Solgt for 285 millioner

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: FC København binder stortalent

Spøger i kæmpeklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Kæmpe forløsning for FC København

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Bombe på vej – sker det i dag? 

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet