Sistos europæiske erfaring skal hjælpe FCM: Det giver en tryghed

Pione Sistos europæiske erfaring bliver vigtig for en FC Midtjylland-trup uden de store europæiske meritter.



For tre år siden var Pione Sisto en profil på Celta Vigos hold, der nåede semifinalen i Europa League.

Nu er den rapfodede offensivspiller hentet hjem til FC Midtjylland, hvor han bliver en værdifuld brik på det hold, der forsøger at kvalificere sig til Champions League-gruppespillet.

Det mener FCM-anfører Erik Sviatchenko.

Allerede onsdag kan Sisto komme i aktion, når midtjyderne får besøg af schweiziske Young Boys i en vigtig CL-kvalifikationskamp.

– Han kommer netop med en europæisk erfaring, og det har vi brug for i vores trup. Der er ikke så mange, der har prøvet det, så det er rigtig fint, at der kommer en, som også har prøvet det for nylig.

– Det er ikke ret lang tid siden, at han spillede europæiske kampe og havde fin succes. Pione kan levere på europæisk topniveau, og jeg har en klar forventning om, at han kommer til at gøre en forskel, siger anføreren.

En lang transfersaga sluttede, da FC Midtjylland tidligere i september præsenterede Sisto som ny spiller for det danske mesterhold.

Ud fra midtjydernes træninger og Sistos comeback fredag mod Sønderjyske er Sviatchenko imponeret over det, han har set.

– Han har været rigtig, rigtig god. Det er positivt at se, at han er skarp fra første fløjt, i den forstand at han virker til at være i god forfatning rent fysisk. Det er den første forudsætning for, at han kan levere, siger forsvarsspilleren.

I Herning-klubben var Sisto en stor profil, indtil han smuttede i sommeren 2016. Han var blandt andet med, da FC Midtjylland deltog i sit hidtil eneste gruppespil og senere blev slået ud af Manchester United i Europa Leagues 16.-delsfinale.

FCM-direktør Claus Steinlein tror på ny europæisk succes med den tidligere landsholdsspiller i folden.

– Han var i Europa League-semifinalen, så han ved, at han har kvaliteterne til det. Det giver en tryghed til alle holdkammerater.

– Da vi mødte Malmö i 2018, gav Markus Rosenborg dem en tryghed i, at han havde prøvet det før. Det kan Pione også være med til sammen med de andre, der har prøvet det før.

– Han kan sende et signal om, at man kan give ham bolden, og så skal han nok gøre noget, siger direktøren.

Hvis FC Midtjylland vinder onsdagens kamp mod Young Boys, er klubben sikker på at deltage i et europæisk gruppespil i Champions League eller Europa League.

Ender kampen med dansk nederlag, skal FCM ud i en playoffduel om en plads i Europa League-gruppespillet.

/ritzau/





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sænker prisen mod Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

10 spillere nægtet indrejse til USA

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Giver to spillere livstidskarantæne



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

David Nielsen har sagt op

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

I forhandlinger med Nartey

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City