Sistos europæiske erfaring skal hjælpe FCM: Det giver en tryghed

Pione Sistos europæiske erfaring bliver vigtig for en FC Midtjylland-trup uden de store europæiske meritter.



For tre år siden var Pione Sisto en profil på Celta Vigos hold, der nåede semifinalen i Europa League.

Nu er den rapfodede offensivspiller hentet hjem til FC Midtjylland, hvor han bliver en værdifuld brik på det hold, der forsøger at kvalificere sig til Champions League-gruppespillet.

Det mener FCM-anfører Erik Sviatchenko.

Allerede onsdag kan Sisto komme i aktion, når midtjyderne får besøg af schweiziske Young Boys i en vigtig CL-kvalifikationskamp.

– Han kommer netop med en europæisk erfaring, og det har vi brug for i vores trup. Der er ikke så mange, der har prøvet det, så det er rigtig fint, at der kommer en, som også har prøvet det for nylig.

– Det er ikke ret lang tid siden, at han spillede europæiske kampe og havde fin succes. Pione kan levere på europæisk topniveau, og jeg har en klar forventning om, at han kommer til at gøre en forskel, siger anføreren.

En lang transfersaga sluttede, da FC Midtjylland tidligere i september præsenterede Sisto som ny spiller for det danske mesterhold.

Ud fra midtjydernes træninger og Sistos comeback fredag mod Sønderjyske er Sviatchenko imponeret over det, han har set.

– Han har været rigtig, rigtig god. Det er positivt at se, at han er skarp fra første fløjt, i den forstand at han virker til at være i god forfatning rent fysisk. Det er den første forudsætning for, at han kan levere, siger forsvarsspilleren.

I Herning-klubben var Sisto en stor profil, indtil han smuttede i sommeren 2016. Han var blandt andet med, da FC Midtjylland deltog i sit hidtil eneste gruppespil og senere blev slået ud af Manchester United i Europa Leagues 16.-delsfinale.

FCM-direktør Claus Steinlein tror på ny europæisk succes med den tidligere landsholdsspiller i folden.

– Han var i Europa League-semifinalen, så han ved, at han har kvaliteterne til det. Det giver en tryghed til alle holdkammerater.

– Da vi mødte Malmö i 2018, gav Markus Rosenborg dem en tryghed i, at han havde prøvet det før. Det kan Pione også være med til sammen med de andre, der har prøvet det før.

– Han kan sende et signal om, at man kan give ham bolden, og så skal han nok gøre noget, siger direktøren.

Hvis FC Midtjylland vinder onsdagens kamp mod Young Boys, er klubben sikker på at deltage i et europæisk gruppespil i Champions League eller Europa League.

Ender kampen med dansk nederlag, skal FCM ud i en playoffduel om en plads i Europa League-gruppespillet.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er en gave for Danmark’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

– Hele holdet er trygge ved ham



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Her begynder næste sæson i Superligaen

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Højbjerg overvejer stor beslutning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

‘FC København var en mulighed’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Spår: Her ender Mohamed Salah



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brian Riemer til pressen: Husk det!

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Kæmpe nyhed i udlandet

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

To spillere frasorteret af Brian Riemer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool