Skideballe? Kent Nielsen må være rasende!

Tipsbladet zoomer ind på søndagens Superliga-opgør mellem FC Nordsjælland og Silkeborg IF.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):

FC Nordsjælland – Silkeborg IF 1-1 (0-1)
0-1 Jeppe Andersen (3.) 
1-1 Oliver Sonne – selvmål (75.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland sad tungt på spillet i første halvleg, til ingen verdens nytte. Farligheden manglede i den grad hos hjemmeholdet. Benjamin Nygren var dog flere gange involveret i farlige angreb hos FC Nordsjælland, mens Marcus Ingvartsen og Peter Ankersen også bød sig til. Holdets manglende effektivitet må næsten give FC Nordsjælland mareridt i nat. Store chancer var der nok af. At FC Nordsjælland ikke kom på tavlen i første halvleg, er nærmest et mirakel. Hvordan kan det ske?
Anden halvleg var samme billede, selv om holdet fik scoret ved et selvmål. Der er lidt at arbejde på hos FC Nordsjælland. Den ineffektivitet kan ikke fortsætte, hvis der skal sejre på kontoen.

Silkeborg IF:
Silkeborg leverede en chokstart efter blot to minutter, hvor Younes Bakiz stod for en flot assist til Jeppe Andersen. Udeholdet slog til, da FC Nordsjælland viste svaghedstegn i forsvaret. En genialitet af mandskabet fra Søhøjlandet. Kent Nielsens tropper var dog hårdt presset tilbage i hele kampen, hvor Silkeborg faktisk leverede en del boldtab. Nicolai Larsen spillede en flot anden halvleg, hvor han leverede flere store redninger. Kent Nielsen må dog være arrig og rasende over kampens forløb. Silkeborg kom næsten frem til intet, og det var ren overlevelse efter 1-0-scoringen. Det kan han ikke være tilfreds med. Der kan meget vel vente en skideballe til Silkeborg-spillerne efter denne kamp. Rasmus Thelander var også ved at dumme sig til sidst på trods af en fin kamp.

Kampens værste:
FC Nordsjælland-forsvaret så tungt ud ved den hurtige 1-0-scoring. Godt nok leverede Younes Bakiz en ganske fin assist, men man må kunne forvente mere af et Superliga-forsvar. Nicolai Larsen var ved at dumme sig gevaldigt i første halvleg, da han spillede bolden ud til en nærmest sovende Mads Freundlich. Marcus Ingvartsen kom dog aldrig frem til en scoring. Det havde været forfærdeligt for Silkeborg, hvis det havde kostet et mål. For FC Nordsjælland sejlede Kian Hansen rundt flere gange i første halvleg, hvor han blandt andet gled i bolden. I anden halvleg sprintede Tonni Adamsen fra ham. Skidt kamp af FCN-anføreren.

Kampens detalje:
Godt nok havde Silkeborg ikke mange chancer i første halvleg, men Tonni Adamsen var en fornøjelse at følge. Efter en halv time var han ved at trylle sig igennem FCN-forsvaret med en 1-2-kombination, men målmageren kom ikke på tavlen. Flot detalje, og det havde nærmest fortjent bedre. I anden halvleg er det værd at nævne Nicolai Larsens fantom-redning, da han pillede Peter Ankersens skud. Flot kamp af Silkeborg-keeperen. Silkeborg-anføreren kom det lidt langsomt ned til 1-1-scoringen, da Oliver Sonne var uheldig.







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Hemmelig samtale med storklub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Dyr dansk bomber til Everton?

Mere aktivitet på vej i FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

FBI Boston fælder dansk rigmand

– Det er meget svært for Nørgaard

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen