Skideballe? Kent Nielsen må være rasende!

Tipsbladet zoomer ind på søndagens Superliga-opgør mellem FC Nordsjælland og Silkeborg IF.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet):

FC Nordsjælland – Silkeborg IF 1-1 (0-1)
0-1 Jeppe Andersen (3.) 
1-1 Oliver Sonne – selvmål (75.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland sad tungt på spillet i første halvleg, til ingen verdens nytte. Farligheden manglede i den grad hos hjemmeholdet. Benjamin Nygren var dog flere gange involveret i farlige angreb hos FC Nordsjælland, mens Marcus Ingvartsen og Peter Ankersen også bød sig til. Holdets manglende effektivitet må næsten give FC Nordsjælland mareridt i nat. Store chancer var der nok af. At FC Nordsjælland ikke kom på tavlen i første halvleg, er nærmest et mirakel. Hvordan kan det ske?
Anden halvleg var samme billede, selv om holdet fik scoret ved et selvmål. Der er lidt at arbejde på hos FC Nordsjælland. Den ineffektivitet kan ikke fortsætte, hvis der skal sejre på kontoen.

Silkeborg IF:
Silkeborg leverede en chokstart efter blot to minutter, hvor Younes Bakiz stod for en flot assist til Jeppe Andersen. Udeholdet slog til, da FC Nordsjælland viste svaghedstegn i forsvaret. En genialitet af mandskabet fra Søhøjlandet. Kent Nielsens tropper var dog hårdt presset tilbage i hele kampen, hvor Silkeborg faktisk leverede en del boldtab. Nicolai Larsen spillede en flot anden halvleg, hvor han leverede flere store redninger. Kent Nielsen må dog være arrig og rasende over kampens forløb. Silkeborg kom næsten frem til intet, og det var ren overlevelse efter 1-0-scoringen. Det kan han ikke være tilfreds med. Der kan meget vel vente en skideballe til Silkeborg-spillerne efter denne kamp. Rasmus Thelander var også ved at dumme sig til sidst på trods af en fin kamp.

Kampens værste:
FC Nordsjælland-forsvaret så tungt ud ved den hurtige 1-0-scoring. Godt nok leverede Younes Bakiz en ganske fin assist, men man må kunne forvente mere af et Superliga-forsvar. Nicolai Larsen var ved at dumme sig gevaldigt i første halvleg, da han spillede bolden ud til en nærmest sovende Mads Freundlich. Marcus Ingvartsen kom dog aldrig frem til en scoring. Det havde været forfærdeligt for Silkeborg, hvis det havde kostet et mål. For FC Nordsjælland sejlede Kian Hansen rundt flere gange i første halvleg, hvor han blandt andet gled i bolden. I anden halvleg sprintede Tonni Adamsen fra ham. Skidt kamp af FCN-anføreren.

Kampens detalje:
Godt nok havde Silkeborg ikke mange chancer i første halvleg, men Tonni Adamsen var en fornøjelse at følge. Efter en halv time var han ved at trylle sig igennem FCN-forsvaret med en 1-2-kombination, men målmageren kom ikke på tavlen. Flot detalje, og det havde nærmest fortjent bedre. I anden halvleg er det værd at nævne Nicolai Larsens fantom-redning, da han pillede Peter Ankersens skud. Flot kamp af Silkeborg-keeperen. Silkeborg-anføreren kom det lidt langsomt ned til 1-1-scoringen, da Oliver Sonne var uheldig.



Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Fælder dom over Højlund

Presset Frank: Her er vores store problem

Henter dansker – får god pakke

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange