Skifte på vej? Dansk landsholdsbobler træner i AGF

Den danske midtbanespiller træner med i AGF, da aftalen med Cadiz udløber. Kan et skifte være under opsejling?



I over fire år spillede og trænede Jens Jønsson på AGFs førstehold. Det gør han for en stund igen, da han torsdag var en del af aarhusianernes træning.

Det skriver journalist på TV3 Sport, Søren Frederiksen, på Twitter. Det er samtidig Uwe Röslers første dag på træningsbanen efter ansættelsen tirsdag. Det samme gælder Tobias Mølgaard.

Tilbage til Jens Jønsson, som i øjeblikket står uden klub, da aftalen med Cadiz ikke bliver forlænget. Det er formentlig mest sandsynligt, at midtbanemotoren holder formen ved lige i AGF.

De seneste skriverier og udtalelser fra danskeren og hans agent siganalerer heller ikke en retur til dansk fodbold i denne omgang.

– Pilen peger mod en anden klub til sommer. Jeg synes også, at Jens har vist nok i sine to sæsoner i La Liga, at han er klar til at tage et skridt op til den næste klub. Han vil rigtig gerne blive i Spanien. Han er vild med at bo i Spanien og elsker at spille i La Liga, så i første omgang er det det, vi kigger på, sagde hans agent Mikkel Beck til Tipsbladet tilbage i maj.

Ekstra Bladet har også tidligere på foråret skrevet, at det er de fem største ligaer i Europa, som har øjnene rettet mod den 29-årige midtbanespiller.

I denne sæson blev det til 24 kampe for Cadiz, hvor han i foråret blev en mindre vigtig brik på midtbanen, end han hidtil har været i den spanske klub. I to år har han spillet i Cadiz, hvor han kom til fra Konyasor.

Valencia har tidligere været nævnt som en af de klubber, der skulle være ude efter landsholdsbobleren. Fem gange har han repræsenteret Danmark.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Afsløring: DBU-boss stopper

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arsenal er i Champions League-finalen

Aston Villa – Nottingham Forest