Skifter til AaB? Den avis ved altid mere end mig

Tipsbladet har talt med sportschef i AaB, James Gow, om ghanesisk stortalent, der har trænet med i de seneste uger.



AaB har ifølge Nordjyske skrevet kontrakt med den 17-årige ghaneser Gabriel Quartey.

Kantspilleren har i de seneste uger trænet med i AaB og fået spilletid i en testkamp mod Vendsyssel, og her har han altså ifølge Nordjyske overbevist AaB om, at han er værd at satse på fremover.

Tipsbladet har været i kontakt med klubbens sportschef, James Gow, der ikke kan sige meget om den potentielle tilgang.

– Den avis finder altid ud af noget, før jeg selv ved af det. Jeg kan ikke bekræfte noget på nuværende tidspunkt. Han har trænet med os og er en god fodboldspiller, men jeg kan ikke bekræfte noget.

Under alle omstændigheder kan Gabriel Qaurtey også først officielt skifte til AaB i starten af det nye år – nærmere bestemt 14. januar, da han her fylder 18 år. En fodboldspiller skal være fyldt 18 for at måtte skifte fra Afrika til Europa.

James Gow fortæller desuden, at Gabriel Quartey i dag er rejst retur til Ghana. Om eller eventuelt hvornår han vender tilbage, kan sportschefen ikke sige noget om. 

Han kan dog fortælle, at ghaneseren besidder et stort talent.

– Han er en rigtig god person, glad og hårdtarbejdende. Han er meget ung, men han har fart, acceleration og gode driblefærdigheder. Han er ikke bange for at løbe i bagrum og presser godt. Han er samtidig ung, så han skal stadig lære en masse.

Nordjyske skriver desuden, at Gabriel Quartey vil blive indlemmet på klubbens U19-hold og ifølge James Gow har kantspilleren også brug for noget tilvænning og finpudsning, før han er klar til seniorfodbold.

Gabriel Quartey har begået sig på Givova Sporting Academy i hjemlandet, men nu må tiden vise, om hans store drøm om fodbold i Europa bliver opfyldt i Nordjylland.





Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd




LIVE

TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

OB – Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Han er den nye Superliga-juvel!

Han ligner en ny Brøndby-darling!

AGF i kontakt om norsk angriber