AaB har ifølge Nordjyske skrevet kontrakt med den 17-årige ghaneser Gabriel Quartey.
Kantspilleren har i de seneste uger trænet med i AaB og fået spilletid i en testkamp mod Vendsyssel, og her har han altså ifølge Nordjyske overbevist AaB om, at han er værd at satse på fremover.
Tipsbladet har været i kontakt med klubbens sportschef, James Gow, der ikke kan sige meget om den potentielle tilgang.
– Den avis finder altid ud af noget, før jeg selv ved af det. Jeg kan ikke bekræfte noget på nuværende tidspunkt. Han har trænet med os og er en god fodboldspiller, men jeg kan ikke bekræfte noget.
Under alle omstændigheder kan Gabriel Qaurtey også først officielt skifte til AaB i starten af det nye år – nærmere bestemt 14. januar, da han her fylder 18 år. En fodboldspiller skal være fyldt 18 for at måtte skifte fra Afrika til Europa.
James Gow fortæller desuden, at Gabriel Quartey i dag er rejst retur til Ghana. Om eller eventuelt hvornår han vender tilbage, kan sportschefen ikke sige noget om.
Han kan dog fortælle, at ghaneseren besidder et stort talent.
– Han er en rigtig god person, glad og hårdtarbejdende. Han er meget ung, men han har fart, acceleration og gode driblefærdigheder. Han er ikke bange for at løbe i bagrum og presser godt. Han er samtidig ung, så han skal stadig lære en masse.
Nordjyske skriver desuden, at Gabriel Quartey vil blive indlemmet på klubbens U19-hold og ifølge James Gow har kantspilleren også brug for noget tilvænning og finpudsning, før han er klar til seniorfodbold.
Gabriel Quartey har begået sig på Givova Sporting Academy i hjemlandet, men nu må tiden vise, om hans store drøm om fodbold i Europa bliver opfyldt i Nordjylland.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Knuser transferrekord
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
TRANSFER