Skifter til AaB? Den avis ved altid mere end mig

Tipsbladet har talt med sportschef i AaB, James Gow, om ghanesisk stortalent, der har trænet med i de seneste uger.



AaB har ifølge Nordjyske skrevet kontrakt med den 17-årige ghaneser Gabriel Quartey.

Kantspilleren har i de seneste uger trænet med i AaB og fået spilletid i en testkamp mod Vendsyssel, og her har han altså ifølge Nordjyske overbevist AaB om, at han er værd at satse på fremover.

Tipsbladet har været i kontakt med klubbens sportschef, James Gow, der ikke kan sige meget om den potentielle tilgang.

– Den avis finder altid ud af noget, før jeg selv ved af det. Jeg kan ikke bekræfte noget på nuværende tidspunkt. Han har trænet med os og er en god fodboldspiller, men jeg kan ikke bekræfte noget.

Under alle omstændigheder kan Gabriel Qaurtey også først officielt skifte til AaB i starten af det nye år – nærmere bestemt 14. januar, da han her fylder 18 år. En fodboldspiller skal være fyldt 18 for at måtte skifte fra Afrika til Europa.

James Gow fortæller desuden, at Gabriel Quartey i dag er rejst retur til Ghana. Om eller eventuelt hvornår han vender tilbage, kan sportschefen ikke sige noget om. 

Han kan dog fortælle, at ghaneseren besidder et stort talent.

– Han er en rigtig god person, glad og hårdtarbejdende. Han er meget ung, men han har fart, acceleration og gode driblefærdigheder. Han er ikke bange for at løbe i bagrum og presser godt. Han er samtidig ung, så han skal stadig lære en masse.

Nordjyske skriver desuden, at Gabriel Quartey vil blive indlemmet på klubbens U19-hold og ifølge James Gow har kantspilleren også brug for noget tilvænning og finpudsning, før han er klar til seniorfodbold.

Gabriel Quartey har begået sig på Givova Sporting Academy i hjemlandet, men nu må tiden vise, om hans store drøm om fodbold i Europa bliver opfyldt i Nordjylland.





LIVE

TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

– Jeg får så ondt i maven over det

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Elias Jelert færdig

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

England – Kroatien

Irak – Norge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner