AaB har ifølge Nordjyske skrevet kontrakt med den 17-årige ghaneser Gabriel Quartey.
Kantspilleren har i de seneste uger trænet med i AaB og fået spilletid i en testkamp mod Vendsyssel, og her har han altså ifølge Nordjyske overbevist AaB om, at han er værd at satse på fremover.
Tipsbladet har været i kontakt med klubbens sportschef, James Gow, der ikke kan sige meget om den potentielle tilgang.
– Den avis finder altid ud af noget, før jeg selv ved af det. Jeg kan ikke bekræfte noget på nuværende tidspunkt. Han har trænet med os og er en god fodboldspiller, men jeg kan ikke bekræfte noget.
Under alle omstændigheder kan Gabriel Qaurtey også først officielt skifte til AaB i starten af det nye år – nærmere bestemt 14. januar, da han her fylder 18 år. En fodboldspiller skal være fyldt 18 for at måtte skifte fra Afrika til Europa.
James Gow fortæller desuden, at Gabriel Quartey i dag er rejst retur til Ghana. Om eller eventuelt hvornår han vender tilbage, kan sportschefen ikke sige noget om.
Han kan dog fortælle, at ghaneseren besidder et stort talent.
– Han er en rigtig god person, glad og hårdtarbejdende. Han er meget ung, men han har fart, acceleration og gode driblefærdigheder. Han er ikke bange for at løbe i bagrum og presser godt. Han er samtidig ung, så han skal stadig lære en masse.
Nordjyske skriver desuden, at Gabriel Quartey vil blive indlemmet på klubbens U19-hold og ifølge James Gow har kantspilleren også brug for noget tilvænning og finpudsning, før han er klar til seniorfodbold.
Gabriel Quartey har begået sig på Givova Sporting Academy i hjemlandet, men nu må tiden vise, om hans store drøm om fodbold i Europa bliver opfyldt i Nordjylland.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
INTERVIEW