Skifter til AaB? Den avis ved altid mere end mig

Tipsbladet har talt med sportschef i AaB, James Gow, om ghanesisk stortalent, der har trænet med i de seneste uger.



AaB har ifølge Nordjyske skrevet kontrakt med den 17-årige ghaneser Gabriel Quartey.

Kantspilleren har i de seneste uger trænet med i AaB og fået spilletid i en testkamp mod Vendsyssel, og her har han altså ifølge Nordjyske overbevist AaB om, at han er værd at satse på fremover.

Tipsbladet har været i kontakt med klubbens sportschef, James Gow, der ikke kan sige meget om den potentielle tilgang.

– Den avis finder altid ud af noget, før jeg selv ved af det. Jeg kan ikke bekræfte noget på nuværende tidspunkt. Han har trænet med os og er en god fodboldspiller, men jeg kan ikke bekræfte noget.

Under alle omstændigheder kan Gabriel Qaurtey også først officielt skifte til AaB i starten af det nye år – nærmere bestemt 14. januar, da han her fylder 18 år. En fodboldspiller skal være fyldt 18 for at måtte skifte fra Afrika til Europa.

James Gow fortæller desuden, at Gabriel Quartey i dag er rejst retur til Ghana. Om eller eventuelt hvornår han vender tilbage, kan sportschefen ikke sige noget om. 

Han kan dog fortælle, at ghaneseren besidder et stort talent.

– Han er en rigtig god person, glad og hårdtarbejdende. Han er meget ung, men han har fart, acceleration og gode driblefærdigheder. Han er ikke bange for at løbe i bagrum og presser godt. Han er samtidig ung, så han skal stadig lære en masse.

Nordjyske skriver desuden, at Gabriel Quartey vil blive indlemmet på klubbens U19-hold og ifølge James Gow har kantspilleren også brug for noget tilvænning og finpudsning, før han er klar til seniorfodbold.

Gabriel Quartey har begået sig på Givova Sporting Academy i hjemlandet, men nu må tiden vise, om hans store drøm om fodbold i Europa bliver opfyldt i Nordjylland.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Overraskende melding om Oliver Christensen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: USA – Paraguay

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen