Skørt kamptidspunkt: Derfor spiller Brøndby 16.05

Søndagens opgør mellem Viborg FF og Brøndby IF fløjtes i gang på det noget usædvanlige tidspunkt klokken 16.05.



Når man tager et kig på programmet for 30. runde i Superligaen, er der én ting, som det er svært for øjet ikke at studse over – kamptidspunktet for søndagens opgør mellem Viborg FF og Brøndby IF på Energi Viborg Arena.

Normalt er der kickoff klokken 16.00 i Superligaen om søndagen, men opgøret mellem Viborg FF og Brøndby IF er sat til 16.05 – og der er ikke tale om en tastefejl. 

Klokken 16-kampen i Superligaen er næsten altid i hænderne på Discovery Networks, men opgøret fra Viborg er havnet hos Viaplay, der dermed skal sende to Superliga-kampe lige efter hinanden. Derfor er opgøret i domkirkebyen blevet skubbet med fem minutter, så kabalen går op, fortæller Benjamin Munk Lund, der er sportschef på Viaplay.

– Kampvalget i denne runde faldt ud, så vi har 16-kampen. Det betyder, at vi har to kampe lige efter hinanden på samme TV-kanal (TV3 Sport). Vi vil gerne sikre, at vi når at gøre AaB-FCM færdig, inden vi skal have Viborg-Brøndby i gang på kanalen, så klubberne har venligt hjulpet med, at vi skubber kickoff i Viborg med fem minutter, siger Benjamin Munk Lund til Tipsbladet.

Viaplay har også rettighederne til storkampen i Parken mellem FC København og AGF, men det opgør vises på 3+, hvorfor kamptidspunktet ikke bliver påvirket af Viborg mod Brøndby, der som nævnt sendes på TV3 Sport. Der er derfor kickoff i Parken til vanlig tid klokken 18.00. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Danskerne har stor tiltro til Norge

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand