Skørt kamptidspunkt: Derfor spiller Brøndby 16.05

Søndagens opgør mellem Viborg FF og Brøndby IF fløjtes i gang på det noget usædvanlige tidspunkt klokken 16.05.



Når man tager et kig på programmet for 30. runde i Superligaen, er der én ting, som det er svært for øjet ikke at studse over – kamptidspunktet for søndagens opgør mellem Viborg FF og Brøndby IF på Energi Viborg Arena.

Normalt er der kickoff klokken 16.00 i Superligaen om søndagen, men opgøret mellem Viborg FF og Brøndby IF er sat til 16.05 – og der er ikke tale om en tastefejl. 

Klokken 16-kampen i Superligaen er næsten altid i hænderne på Discovery Networks, men opgøret fra Viborg er havnet hos Viaplay, der dermed skal sende to Superliga-kampe lige efter hinanden. Derfor er opgøret i domkirkebyen blevet skubbet med fem minutter, så kabalen går op, fortæller Benjamin Munk Lund, der er sportschef på Viaplay.

– Kampvalget i denne runde faldt ud, så vi har 16-kampen. Det betyder, at vi har to kampe lige efter hinanden på samme TV-kanal (TV3 Sport). Vi vil gerne sikre, at vi når at gøre AaB-FCM færdig, inden vi skal have Viborg-Brøndby i gang på kanalen, så klubberne har venligt hjulpet med, at vi skubber kickoff i Viborg med fem minutter, siger Benjamin Munk Lund til Tipsbladet.

Viaplay har også rettighederne til storkampen i Parken mellem FC København og AGF, men det opgør vises på 3+, hvorfor kamptidspunktet ikke bliver påvirket af Viborg mod Brøndby, der som nævnt sendes på TV3 Sport. Der er derfor kickoff i Parken til vanlig tid klokken 18.00. 





EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De bliver monstersalg til sommer

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Randers FC – OB

Magiske Messi slår til igen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Fredericia er nærmest rykket ned

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken