Skørt kamptidspunkt: Derfor spiller Brøndby 16.05

Søndagens opgør mellem Viborg FF og Brøndby IF fløjtes i gang på det noget usædvanlige tidspunkt klokken 16.05.



Når man tager et kig på programmet for 30. runde i Superligaen, er der én ting, som det er svært for øjet ikke at studse over – kamptidspunktet for søndagens opgør mellem Viborg FF og Brøndby IF på Energi Viborg Arena.

Normalt er der kickoff klokken 16.00 i Superligaen om søndagen, men opgøret mellem Viborg FF og Brøndby IF er sat til 16.05 – og der er ikke tale om en tastefejl. 

Klokken 16-kampen i Superligaen er næsten altid i hænderne på Discovery Networks, men opgøret fra Viborg er havnet hos Viaplay, der dermed skal sende to Superliga-kampe lige efter hinanden. Derfor er opgøret i domkirkebyen blevet skubbet med fem minutter, så kabalen går op, fortæller Benjamin Munk Lund, der er sportschef på Viaplay.

– Kampvalget i denne runde faldt ud, så vi har 16-kampen. Det betyder, at vi har to kampe lige efter hinanden på samme TV-kanal (TV3 Sport). Vi vil gerne sikre, at vi når at gøre AaB-FCM færdig, inden vi skal have Viborg-Brøndby i gang på kanalen, så klubberne har venligt hjulpet med, at vi skubber kickoff i Viborg med fem minutter, siger Benjamin Munk Lund til Tipsbladet.

Viaplay har også rettighederne til storkampen i Parken mellem FC København og AGF, men det opgør vises på 3+, hvorfor kamptidspunktet ikke bliver påvirket af Viborg mod Brøndby, der som nævnt sendes på TV3 Sport. Der er derfor kickoff i Parken til vanlig tid klokken 18.00. 







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Freiburg – Aston Villa

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

AGF jagter hollandsk talent

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Chelsea – Tottenham

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

‘Er den største Bournemouth-fan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Neymar er tilbage