Skørt kamptidspunkt: Derfor spiller Brøndby 16.05

Søndagens opgør mellem Viborg FF og Brøndby IF fløjtes i gang på det noget usædvanlige tidspunkt klokken 16.05.



Når man tager et kig på programmet for 30. runde i Superligaen, er der én ting, som det er svært for øjet ikke at studse over – kamptidspunktet for søndagens opgør mellem Viborg FF og Brøndby IF på Energi Viborg Arena.

Normalt er der kickoff klokken 16.00 i Superligaen om søndagen, men opgøret mellem Viborg FF og Brøndby IF er sat til 16.05 – og der er ikke tale om en tastefejl. 

Klokken 16-kampen i Superligaen er næsten altid i hænderne på Discovery Networks, men opgøret fra Viborg er havnet hos Viaplay, der dermed skal sende to Superliga-kampe lige efter hinanden. Derfor er opgøret i domkirkebyen blevet skubbet med fem minutter, så kabalen går op, fortæller Benjamin Munk Lund, der er sportschef på Viaplay.

– Kampvalget i denne runde faldt ud, så vi har 16-kampen. Det betyder, at vi har to kampe lige efter hinanden på samme TV-kanal (TV3 Sport). Vi vil gerne sikre, at vi når at gøre AaB-FCM færdig, inden vi skal have Viborg-Brøndby i gang på kanalen, så klubberne har venligt hjulpet med, at vi skubber kickoff i Viborg med fem minutter, siger Benjamin Munk Lund til Tipsbladet.

Viaplay har også rettighederne til storkampen i Parken mellem FC København og AGF, men det opgør vises på 3+, hvorfor kamptidspunktet ikke bliver påvirket af Viborg mod Brøndby, der som nævnt sendes på TV3 Sport. Der er derfor kickoff i Parken til vanlig tid klokken 18.00. 





Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM




LIVE

TransferLIVE: Afviser Liverpool

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Han afløser Mourinho

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.