Skoubo: Ingen bud fra Brøndby

Morten Skoubo glæder sig til at vende tilbage til Superligaen, hvor OB var ene om at vise konkret interesse.



For flere uger siden skrev tipsbladet.dk, at både OB og Brøndby viste interesse Morten Skoubo, der med kontraktudløb i hollandske Roda kunne skifte på en fri transfer.

Onsdag præsenterede OB så Morten Skoubo, der dog understreger, at OB har været ene om at vise konkret interesse for ham i forbindelse med en kontrakt denne sommer.

– OB har vist stor iver for at få mig og har været konkrete hele vejen. Der har ikke været noget konkret tilbud fra Brøndby, og hvad jeg hører fra min agent, har der maksimalt været tale om en løs forespørgsel fra Brøndby, siger Morten Skoubo til tipsbladet.dk.

Torsdag skriver sporten.dk, at Brøndby ikke kunne matche den løn OB har tilbudt landsholdsangriberen, men den køber Morten Skoubo ikke.

– Det er der altså ikke noget om. Der har aldrig været noget konkret fra Brøndby, hvorimod OB har været på banen i et stykke tid, siger han.

Angriberen ser frem til sit nye liv og er netop nu på vej til Holland for at ordne praktiske gøremål, inden turen atter går mod Danmark, hvor han satser på at kunne tage med OB på træningslejr søndag.

– OB har gang i noget meget spændende og skal spille kvalifikation til Champions League. Derfor har jeg aldrig været i tvivl om, at det er det rigtige valg for mig. Det passer mig perfekt at vende tilbage til Danmark efter otte år i udlandet, siger angriberen, der glæder sig til sæsonen.

– Jeg kommer til Danmark efter at have spillet fast uden fysiske problemer. Kroppen er helt fit, selv om der selvfølgelig nok er lidt med formen, der skal forbedres efter lidt ferie.

Morten Skoubo fik i sin tid sit gennembrud i FC Midtjylland, blev solgt til Borussia Mönchengladbach i sommeren 2004. I det tyske gik tingene ikke som planlagt, og angriberen blev i en periode lejet ud til engelske West Bromwich – dog heller ikke med den håbede succes. I 2004 hentede Brøndby Skoubo til Danmark, hvor et stærkt samarbejdet med Johan Elmander var med til at sikre Brøndby mesterskabet i 2005. Dengang blev det 29 mål i 63 kampe for Brøndby

Siden blev Morten Skoubo solgt til spanske Real Sociedad i januar 2006 og har i de seneste tre sæsoner spillet i Holland for Utrecht og Roda.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.