Skoubo: Ingen bud fra Brøndby

Morten Skoubo glæder sig til at vende tilbage til Superligaen, hvor OB var ene om at vise konkret interesse.



For flere uger siden skrev tipsbladet.dk, at både OB og Brøndby viste interesse Morten Skoubo, der med kontraktudløb i hollandske Roda kunne skifte på en fri transfer.

Onsdag præsenterede OB så Morten Skoubo, der dog understreger, at OB har været ene om at vise konkret interesse for ham i forbindelse med en kontrakt denne sommer.

– OB har vist stor iver for at få mig og har været konkrete hele vejen. Der har ikke været noget konkret tilbud fra Brøndby, og hvad jeg hører fra min agent, har der maksimalt været tale om en løs forespørgsel fra Brøndby, siger Morten Skoubo til tipsbladet.dk.

Torsdag skriver sporten.dk, at Brøndby ikke kunne matche den løn OB har tilbudt landsholdsangriberen, men den køber Morten Skoubo ikke.

– Det er der altså ikke noget om. Der har aldrig været noget konkret fra Brøndby, hvorimod OB har været på banen i et stykke tid, siger han.

Angriberen ser frem til sit nye liv og er netop nu på vej til Holland for at ordne praktiske gøremål, inden turen atter går mod Danmark, hvor han satser på at kunne tage med OB på træningslejr søndag.

– OB har gang i noget meget spændende og skal spille kvalifikation til Champions League. Derfor har jeg aldrig været i tvivl om, at det er det rigtige valg for mig. Det passer mig perfekt at vende tilbage til Danmark efter otte år i udlandet, siger angriberen, der glæder sig til sæsonen.

– Jeg kommer til Danmark efter at have spillet fast uden fysiske problemer. Kroppen er helt fit, selv om der selvfølgelig nok er lidt med formen, der skal forbedres efter lidt ferie.

Morten Skoubo fik i sin tid sit gennembrud i FC Midtjylland, blev solgt til Borussia Mönchengladbach i sommeren 2004. I det tyske gik tingene ikke som planlagt, og angriberen blev i en periode lejet ud til engelske West Bromwich – dog heller ikke med den håbede succes. I 2004 hentede Brøndby Skoubo til Danmark, hvor et stærkt samarbejdet med Johan Elmander var med til at sikre Brøndby mesterskabet i 2005. Dengang blev det 29 mål i 63 kampe for Brøndby

Siden blev Morten Skoubo solgt til spanske Real Sociedad i januar 2006 og har i de seneste tre sæsoner spillet i Holland for Utrecht og Roda.





Bekræfter: Dansk klub i choktransfer




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Ny hooliganpakke er vedtaget

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Stor overraskelse til FCM-træning

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Liverpool – West Ham United

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Her skal Sepp Piontek begraves

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Ekspert med dyster FCK-dom

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

‘Det må ikke ske’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Endelig er der godt nyt

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok