For flere uger siden skrev tipsbladet.dk, at både OB og Brøndby viste interesse Morten Skoubo, der med kontraktudløb i hollandske Roda kunne skifte på en fri transfer.
Onsdag præsenterede OB så Morten Skoubo, der dog understreger, at OB har været ene om at vise konkret interesse for ham i forbindelse med en kontrakt denne sommer.
– OB har vist stor iver for at få mig og har været konkrete hele vejen. Der har ikke været noget konkret tilbud fra Brøndby, og hvad jeg hører fra min agent, har der maksimalt været tale om en løs forespørgsel fra Brøndby, siger Morten Skoubo til tipsbladet.dk.
Torsdag skriver sporten.dk, at Brøndby ikke kunne matche den løn OB har tilbudt landsholdsangriberen, men den køber Morten Skoubo ikke.
– Det er der altså ikke noget om. Der har aldrig været noget konkret fra Brøndby, hvorimod OB har været på banen i et stykke tid, siger han.
Angriberen ser frem til sit nye liv og er netop nu på vej til Holland for at ordne praktiske gøremål, inden turen atter går mod Danmark, hvor han satser på at kunne tage med OB på træningslejr søndag.
– OB har gang i noget meget spændende og skal spille kvalifikation til Champions League. Derfor har jeg aldrig været i tvivl om, at det er det rigtige valg for mig. Det passer mig perfekt at vende tilbage til Danmark efter otte år i udlandet, siger angriberen, der glæder sig til sæsonen.
– Jeg kommer til Danmark efter at have spillet fast uden fysiske problemer. Kroppen er helt fit, selv om der selvfølgelig nok er lidt med formen, der skal forbedres efter lidt ferie.
Morten Skoubo fik i sin tid sit gennembrud i FC Midtjylland, blev solgt til Borussia Mönchengladbach i sommeren 2004. I det tyske gik tingene ikke som planlagt, og angriberen blev i en periode lejet ud til engelske West Bromwich – dog heller ikke med den håbede succes. I 2004 hentede Brøndby Skoubo til Danmark, hvor et stærkt samarbejdet med Johan Elmander var med til at sikre Brøndby mesterskabet i 2005. Dengang blev det 29 mål i 63 kampe for Brøndby
Siden blev Morten Skoubo solgt til spanske Real Sociedad i januar 2006 og har i de seneste tre sæsoner spillet i Holland for Utrecht og Roda.
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
DBU går på jagt efter fans bag banner
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!