Skoubo: Ingen bud fra Brøndby

Morten Skoubo glæder sig til at vende tilbage til Superligaen, hvor OB var ene om at vise konkret interesse.



For flere uger siden skrev tipsbladet.dk, at både OB og Brøndby viste interesse Morten Skoubo, der med kontraktudløb i hollandske Roda kunne skifte på en fri transfer.

Onsdag præsenterede OB så Morten Skoubo, der dog understreger, at OB har været ene om at vise konkret interesse for ham i forbindelse med en kontrakt denne sommer.

– OB har vist stor iver for at få mig og har været konkrete hele vejen. Der har ikke været noget konkret tilbud fra Brøndby, og hvad jeg hører fra min agent, har der maksimalt været tale om en løs forespørgsel fra Brøndby, siger Morten Skoubo til tipsbladet.dk.

Torsdag skriver sporten.dk, at Brøndby ikke kunne matche den løn OB har tilbudt landsholdsangriberen, men den køber Morten Skoubo ikke.

– Det er der altså ikke noget om. Der har aldrig været noget konkret fra Brøndby, hvorimod OB har været på banen i et stykke tid, siger han.

Angriberen ser frem til sit nye liv og er netop nu på vej til Holland for at ordne praktiske gøremål, inden turen atter går mod Danmark, hvor han satser på at kunne tage med OB på træningslejr søndag.

– OB har gang i noget meget spændende og skal spille kvalifikation til Champions League. Derfor har jeg aldrig været i tvivl om, at det er det rigtige valg for mig. Det passer mig perfekt at vende tilbage til Danmark efter otte år i udlandet, siger angriberen, der glæder sig til sæsonen.

– Jeg kommer til Danmark efter at have spillet fast uden fysiske problemer. Kroppen er helt fit, selv om der selvfølgelig nok er lidt med formen, der skal forbedres efter lidt ferie.

Morten Skoubo fik i sin tid sit gennembrud i FC Midtjylland, blev solgt til Borussia Mönchengladbach i sommeren 2004. I det tyske gik tingene ikke som planlagt, og angriberen blev i en periode lejet ud til engelske West Bromwich – dog heller ikke med den håbede succes. I 2004 hentede Brøndby Skoubo til Danmark, hvor et stærkt samarbejdet med Johan Elmander var med til at sikre Brøndby mesterskabet i 2005. Dengang blev det 29 mål i 63 kampe for Brøndby

Siden blev Morten Skoubo solgt til spanske Real Sociedad i januar 2006 og har i de seneste tre sæsoner spillet i Holland for Utrecht og Roda.





Viborg FF – Vejle Boldklub

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Her er Kamil Wilczek i dag

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

– Den her sidder dybt i sjælen

– Jeg vil være den bedste

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

AGF tilbage på førstepladsen

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

– Agger og Kahlenberg var specielt

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Lyngby går alene i front

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Eintracht tæmmer Gedebukke

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren