For flere uger siden skrev tipsbladet.dk, at både OB og Brøndby viste interesse Morten Skoubo, der med kontraktudløb i hollandske Roda kunne skifte på en fri transfer.
Onsdag præsenterede OB så Morten Skoubo, der dog understreger, at OB har været ene om at vise konkret interesse for ham i forbindelse med en kontrakt denne sommer.
– OB har vist stor iver for at få mig og har været konkrete hele vejen. Der har ikke været noget konkret tilbud fra Brøndby, og hvad jeg hører fra min agent, har der maksimalt været tale om en løs forespørgsel fra Brøndby, siger Morten Skoubo til tipsbladet.dk.
Torsdag skriver sporten.dk, at Brøndby ikke kunne matche den løn OB har tilbudt landsholdsangriberen, men den køber Morten Skoubo ikke.
– Det er der altså ikke noget om. Der har aldrig været noget konkret fra Brøndby, hvorimod OB har været på banen i et stykke tid, siger han.
Angriberen ser frem til sit nye liv og er netop nu på vej til Holland for at ordne praktiske gøremål, inden turen atter går mod Danmark, hvor han satser på at kunne tage med OB på træningslejr søndag.
– OB har gang i noget meget spændende og skal spille kvalifikation til Champions League. Derfor har jeg aldrig været i tvivl om, at det er det rigtige valg for mig. Det passer mig perfekt at vende tilbage til Danmark efter otte år i udlandet, siger angriberen, der glæder sig til sæsonen.
– Jeg kommer til Danmark efter at have spillet fast uden fysiske problemer. Kroppen er helt fit, selv om der selvfølgelig nok er lidt med formen, der skal forbedres efter lidt ferie.
Morten Skoubo fik i sin tid sit gennembrud i FC Midtjylland, blev solgt til Borussia Mönchengladbach i sommeren 2004. I det tyske gik tingene ikke som planlagt, og angriberen blev i en periode lejet ud til engelske West Bromwich – dog heller ikke med den håbede succes. I 2004 hentede Brøndby Skoubo til Danmark, hvor et stærkt samarbejdet med Johan Elmander var med til at sikre Brøndby mesterskabet i 2005. Dengang blev det 29 mål i 63 kampe for Brøndby
Siden blev Morten Skoubo solgt til spanske Real Sociedad i januar 2006 og har i de seneste tre sæsoner spillet i Holland for Utrecht og Roda.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Sune Smith-Nielsen færdig
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
‘Tæt på et rædselskabinet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998