Skrækdebut i Aarhus: ‘Han sover ikke godt i nat’

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem AGF og FC Nordsjælland.



AARHUS (Tipsbladet): AGF tog alle tre point, da FC Nordsjælland gæstede Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag. Frederik Tingager og Tobias Bech stod for målene i 2-0-sejren.

AGF – FC Nordsjælland 2-0 (1-0)
1-0 Frederik Tingager (4).
2-0 Tobias Bech (56.).

Her zoomer Tipsbladet ind på kampen.

Kampens bedste
AGF
Der var flere gode AGF’ere, men Mads Emil Madsen var i særklasse på midtbanen. Han manglede ellers sin faste makker Mikael Anderson, men det var nærmest ikke til at se. Mads Emil Madsen var her, der og alle vegne med driblinger, gode aflevering og afslutningen, der førte til århusianernes andetmål. Ja, han var ustyrlig i dag. Ham skal I sætte pris på, AGF. 

FC Nordsjælland
Der venter en lang tur hjem uden point i baggagen for FC Nordsjælland, men særligt én spiller sprang i øjnene hos gæsterne fra Farum: Caleb Yirenkyi. Den 19-årige ghaneser har været fast mand fra forårets start, og han ligner et nyt stjerneskud fra FC Nordsjælland. 

Han er fremragende i pasningsspillet, hvor han i første halvleg nærmest ikke havde en fejlaflevering, og gjorde alt på midtbanen. En stor indsats.

Kampens værste
William Lykke var allerede en hovedperson inden kampstart. FC Nordsjælland havde valgt at bænke den normale førstekeeper Andreas Hansen til fordel for den 20-årige William Lykke, der dermed debuterede i Danmarks bedste fodboldrække. 

Og det var en skrækdebut.

Allerede efter fire minutter gjorde William Lykke sig uheldigt bemærket ved at bokse bolden ud i hovedet på Frederik Tingager, som fik dirigeret bolden i mål. Derefter fik han spillet sig op, men efter en times spil leverede den unge målmand så endnu en fejl: Han kunne ikke holde fast i bolden, der faldt ned for fødderne af Tobias Bech, som bragede den i mål.

‘Han sover ikke godt i nat’, lød det så fra en tilskuer lige bag pressepladserne. Og han har ganske givet ret. 

Det fortjener også at blive nævnt, at Araphat Mohammed får et dumt rødt kort med et voldsomt karatespark i hovedet på Felix Beijmo.

Kampens detalje
Og apropos Tobias Bech, så sagde hans jubelscene alt om, hvilken kamp han havde. I kampens første time kom han til flere chancer, men hver gang brændte han, og på tilskuerpladserne var flere århusianske fans i hvert fald klar til at få ham udskiftet. 

Men så kom Tobias Bech på tavlen og kvitterede med at skrige sin jubel ud, mens han greb til klublogoet. Det var tydeligt at se, hvor forløsende den scoring var. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Supercomputer: De vinder VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre