Skrækdebut i Aarhus: ‘Han sover ikke godt i nat’

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem AGF og FC Nordsjælland.



AARHUS (Tipsbladet): AGF tog alle tre point, da FC Nordsjælland gæstede Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag. Frederik Tingager og Tobias Bech stod for målene i 2-0-sejren.

AGF – FC Nordsjælland 2-0 (1-0)
1-0 Frederik Tingager (4).
2-0 Tobias Bech (56.).

Her zoomer Tipsbladet ind på kampen.

Kampens bedste
AGF
Der var flere gode AGF’ere, men Mads Emil Madsen var i særklasse på midtbanen. Han manglede ellers sin faste makker Mikael Anderson, men det var nærmest ikke til at se. Mads Emil Madsen var her, der og alle vegne med driblinger, gode aflevering og afslutningen, der førte til århusianernes andetmål. Ja, han var ustyrlig i dag. Ham skal I sætte pris på, AGF. 

FC Nordsjælland
Der venter en lang tur hjem uden point i baggagen for FC Nordsjælland, men særligt én spiller sprang i øjnene hos gæsterne fra Farum: Caleb Yirenkyi. Den 19-årige ghaneser har været fast mand fra forårets start, og han ligner et nyt stjerneskud fra FC Nordsjælland. 

Han er fremragende i pasningsspillet, hvor han i første halvleg nærmest ikke havde en fejlaflevering, og gjorde alt på midtbanen. En stor indsats.

Kampens værste
William Lykke var allerede en hovedperson inden kampstart. FC Nordsjælland havde valgt at bænke den normale førstekeeper Andreas Hansen til fordel for den 20-årige William Lykke, der dermed debuterede i Danmarks bedste fodboldrække. 

Og det var en skrækdebut.

Allerede efter fire minutter gjorde William Lykke sig uheldigt bemærket ved at bokse bolden ud i hovedet på Frederik Tingager, som fik dirigeret bolden i mål. Derefter fik han spillet sig op, men efter en times spil leverede den unge målmand så endnu en fejl: Han kunne ikke holde fast i bolden, der faldt ned for fødderne af Tobias Bech, som bragede den i mål.

‘Han sover ikke godt i nat’, lød det så fra en tilskuer lige bag pressepladserne. Og han har ganske givet ret. 

Det fortjener også at blive nævnt, at Araphat Mohammed får et dumt rødt kort med et voldsomt karatespark i hovedet på Felix Beijmo.

Kampens detalje
Og apropos Tobias Bech, så sagde hans jubelscene alt om, hvilken kamp han havde. I kampens første time kom han til flere chancer, men hver gang brændte han, og på tilskuerpladserne var flere århusianske fans i hvert fald klar til at få ham udskiftet. 

Men så kom Tobias Bech på tavlen og kvitterede med at skrige sin jubel ud, mens han greb til klublogoet. Det var tydeligt at se, hvor forløsende den scoring var. 







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Jagter dansk landsholdsspiller

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Brøndby jagter ny Superliga-profil