Skrækdebut i Aarhus: ‘Han sover ikke godt i nat’

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem AGF og FC Nordsjælland.



AARHUS (Tipsbladet): AGF tog alle tre point, da FC Nordsjælland gæstede Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag. Frederik Tingager og Tobias Bech stod for målene i 2-0-sejren.

AGF – FC Nordsjælland 2-0 (1-0)
1-0 Frederik Tingager (4).
2-0 Tobias Bech (56.).

Her zoomer Tipsbladet ind på kampen.

Kampens bedste
AGF
Der var flere gode AGF’ere, men Mads Emil Madsen var i særklasse på midtbanen. Han manglede ellers sin faste makker Mikael Anderson, men det var nærmest ikke til at se. Mads Emil Madsen var her, der og alle vegne med driblinger, gode aflevering og afslutningen, der førte til århusianernes andetmål. Ja, han var ustyrlig i dag. Ham skal I sætte pris på, AGF. 

FC Nordsjælland
Der venter en lang tur hjem uden point i baggagen for FC Nordsjælland, men særligt én spiller sprang i øjnene hos gæsterne fra Farum: Caleb Yirenkyi. Den 19-årige ghaneser har været fast mand fra forårets start, og han ligner et nyt stjerneskud fra FC Nordsjælland. 

Han er fremragende i pasningsspillet, hvor han i første halvleg nærmest ikke havde en fejlaflevering, og gjorde alt på midtbanen. En stor indsats.

Kampens værste
William Lykke var allerede en hovedperson inden kampstart. FC Nordsjælland havde valgt at bænke den normale førstekeeper Andreas Hansen til fordel for den 20-årige William Lykke, der dermed debuterede i Danmarks bedste fodboldrække. 

Og det var en skrækdebut.

Allerede efter fire minutter gjorde William Lykke sig uheldigt bemærket ved at bokse bolden ud i hovedet på Frederik Tingager, som fik dirigeret bolden i mål. Derefter fik han spillet sig op, men efter en times spil leverede den unge målmand så endnu en fejl: Han kunne ikke holde fast i bolden, der faldt ned for fødderne af Tobias Bech, som bragede den i mål.

‘Han sover ikke godt i nat’, lød det så fra en tilskuer lige bag pressepladserne. Og han har ganske givet ret. 

Det fortjener også at blive nævnt, at Araphat Mohammed får et dumt rødt kort med et voldsomt karatespark i hovedet på Felix Beijmo.

Kampens detalje
Og apropos Tobias Bech, så sagde hans jubelscene alt om, hvilken kamp han havde. I kampens første time kom han til flere chancer, men hver gang brændte han, og på tilskuerpladserne var flere århusianske fans i hvert fald klar til at få ham udskiftet. 

Men så kom Tobias Bech på tavlen og kvitterede med at skrige sin jubel ud, mens han greb til klublogoet. Det var tydeligt at se, hvor forløsende den scoring var. 







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Vild hæder: Gidsel skriver historie

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FC København-boss reagerer på tilråb

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Randers FC – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Godt nyt – nu er han landet i København

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Bud landet: Dansker i sen transfer?

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Danmark indleder med et brag mod Norge

United-ejer giver offentlig undskyldning

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Hård dom over Franks fremtid

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Arteta er utilfreds med disciplinen

Snestorm kan udfordre OB

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Derfor var Moukoko vraget

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr