Skrækdebut i Aarhus: ‘Han sover ikke godt i nat’

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem AGF og FC Nordsjælland.



AARHUS (Tipsbladet): AGF tog alle tre point, da FC Nordsjælland gæstede Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag. Frederik Tingager og Tobias Bech stod for målene i 2-0-sejren.

AGF – FC Nordsjælland 2-0 (1-0)
1-0 Frederik Tingager (4).
2-0 Tobias Bech (56.).

Her zoomer Tipsbladet ind på kampen.

Kampens bedste
AGF
Der var flere gode AGF’ere, men Mads Emil Madsen var i særklasse på midtbanen. Han manglede ellers sin faste makker Mikael Anderson, men det var nærmest ikke til at se. Mads Emil Madsen var her, der og alle vegne med driblinger, gode aflevering og afslutningen, der førte til århusianernes andetmål. Ja, han var ustyrlig i dag. Ham skal I sætte pris på, AGF. 

FC Nordsjælland
Der venter en lang tur hjem uden point i baggagen for FC Nordsjælland, men særligt én spiller sprang i øjnene hos gæsterne fra Farum: Caleb Yirenkyi. Den 19-årige ghaneser har været fast mand fra forårets start, og han ligner et nyt stjerneskud fra FC Nordsjælland. 

Han er fremragende i pasningsspillet, hvor han i første halvleg nærmest ikke havde en fejlaflevering, og gjorde alt på midtbanen. En stor indsats.

Kampens værste
William Lykke var allerede en hovedperson inden kampstart. FC Nordsjælland havde valgt at bænke den normale førstekeeper Andreas Hansen til fordel for den 20-årige William Lykke, der dermed debuterede i Danmarks bedste fodboldrække. 

Og det var en skrækdebut.

Allerede efter fire minutter gjorde William Lykke sig uheldigt bemærket ved at bokse bolden ud i hovedet på Frederik Tingager, som fik dirigeret bolden i mål. Derefter fik han spillet sig op, men efter en times spil leverede den unge målmand så endnu en fejl: Han kunne ikke holde fast i bolden, der faldt ned for fødderne af Tobias Bech, som bragede den i mål.

‘Han sover ikke godt i nat’, lød det så fra en tilskuer lige bag pressepladserne. Og han har ganske givet ret. 

Det fortjener også at blive nævnt, at Araphat Mohammed får et dumt rødt kort med et voldsomt karatespark i hovedet på Felix Beijmo.

Kampens detalje
Og apropos Tobias Bech, så sagde hans jubelscene alt om, hvilken kamp han havde. I kampens første time kom han til flere chancer, men hver gang brændte han, og på tilskuerpladserne var flere århusianske fans i hvert fald klar til at få ham udskiftet. 

Men så kom Tobias Bech på tavlen og kvitterede med at skrige sin jubel ud, mens han greb til klublogoet. Det var tydeligt at se, hvor forløsende den scoring var. 





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Han bestemmer det hele

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Fransk klub overvejer Victor Bak



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – England

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK