AARHUS (Tipsbladet): AGF tog alle tre point, da FC Nordsjælland gæstede Vejlby Ceres Park søndag eftermiddag. Frederik Tingager og Tobias Bech stod for målene i 2-0-sejren.
AGF – FC Nordsjælland 2-0 (1-0)
1-0 Frederik Tingager (4).
2-0 Tobias Bech (56.).
Her zoomer Tipsbladet ind på kampen.
Kampens bedste
AGF
Der var flere gode AGF’ere, men Mads Emil Madsen var i særklasse på midtbanen. Han manglede ellers sin faste makker Mikael Anderson, men det var nærmest ikke til at se. Mads Emil Madsen var her, der og alle vegne med driblinger, gode aflevering og afslutningen, der førte til århusianernes andetmål. Ja, han var ustyrlig i dag. Ham skal I sætte pris på, AGF.
FC Nordsjælland
Der venter en lang tur hjem uden point i baggagen for FC Nordsjælland, men særligt én spiller sprang i øjnene hos gæsterne fra Farum: Caleb Yirenkyi. Den 19-årige ghaneser har været fast mand fra forårets start, og han ligner et nyt stjerneskud fra FC Nordsjælland.
Han er fremragende i pasningsspillet, hvor han i første halvleg nærmest ikke havde en fejlaflevering, og gjorde alt på midtbanen. En stor indsats.
Kampens værste
William Lykke var allerede en hovedperson inden kampstart. FC Nordsjælland havde valgt at bænke den normale førstekeeper Andreas Hansen til fordel for den 20-årige William Lykke, der dermed debuterede i Danmarks bedste fodboldrække.
Og det var en skrækdebut.
Allerede efter fire minutter gjorde William Lykke sig uheldigt bemærket ved at bokse bolden ud i hovedet på Frederik Tingager, som fik dirigeret bolden i mål. Derefter fik han spillet sig op, men efter en times spil leverede den unge målmand så endnu en fejl: Han kunne ikke holde fast i bolden, der faldt ned for fødderne af Tobias Bech, som bragede den i mål.
‘Han sover ikke godt i nat’, lød det så fra en tilskuer lige bag pressepladserne. Og han har ganske givet ret.
Det fortjener også at blive nævnt, at Araphat Mohammed får et dumt rødt kort med et voldsomt karatespark i hovedet på Felix Beijmo.
Kampens detalje
Og apropos Tobias Bech, så sagde hans jubelscene alt om, hvilken kamp han havde. I kampens første time kom han til flere chancer, men hver gang brændte han, og på tilskuerpladserne var flere århusianske fans i hvert fald klar til at få ham udskiftet.
Men så kom Tobias Bech på tavlen og kvitterede med at skrige sin jubel ud, mens han greb til klublogoet. Det var tydeligt at se, hvor forløsende den scoring var.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT