ÅRHUS (Tipsbladet): Silkeborg IF har de seneste år haft stor succes med at sælge spillere.
Robert Skov, Kasper Dolberg, Nicolai Vallys, Alexander Lind, Rasmus Carstensen og Mads Emil Madsen er nogle af de navne, SIF har tjent millioner på at sælge, og Silkeborgs succes på transfermarkedet og på banen med pokalsejr og en tur i Conference Leagues gruppespil er noget af det, der har gjort det kommende salg til Trivela Group fra USA endnu mere overraskende.
For SIF har stor succes i disse år og er en klub, mange andre i dansk klubfodbold ser op til, og også blandt klubbens tidligere profiler er det et debatemne.
– Jeg er med i nogle grupper med tidligere og nuværende SIF-spillere, hvor der bliver snakket lidt om det. Men det er ikke noget, der har fyldt vildt meget for mig. Jeg så nyheden og tænkte, at det er lidt vildt, men jeg tænker ikke videre over det, siger AGF's Mads Emil Madsen til Tipsbladet.
Mads Emil Madsen spillede i Silkeborg IF indtil 2020, hvor han blev solgt til LASK Linz, og han skal søndag aften tilbage til Silkeborg i en vital kamp for AGF.
Silkeborgs stemningsfans protesterede i mandags mod overtagelsen ved at holde sig fra at synge under kampen i Herning og havde et stort protestbanner med, og der er også varslet protester mod den kommende overtagelse til søndagens hjemmekamp mod AGF.

Om overtagelsen som ventet bliver godkendt til en ekstraordinær generalforsamling 11. december har Mads Emil Madsen og andre tidligere og nuværende Silkeborg-spillere selvsagt ingen indflydelse på.
Men den nuværende AGF-spiller forstår godt, hvorfor sagen fylder enormt meget for mange Silkeborg-fans.
– Det forstår jeg 100 procent. Jeg bor også med en stor Silkeborg-fan, og jeg ved godt, at mange ikke synes, det er det fedeste i verden. Også selvom det godt kan være noget godt, der har overtaget dem, men at det er bare ideen om at være en klub, der er styret af folk, der har investeret i Silkeborg, det er jo bare noget andet, siger Mads Emil Madsen.
Skal gøres bedre
Mens mange Silkeborgs fans sandsynligvis har Trivela Groups opkøb øverst på listen af prioriteter i disse dage, har Mads Emil Madsen og AGF'erne været på hårdt arbejde de seneste dage forud for Silkeborg-kampen.
Sidste uges besøg på kunstgræsset i Farum gik alt andet end godt for AGF, der slet ikke kunne få spillet til at fungere, og AGF-cheftræner Uwe Rösler har prioriteret en revanche på kunstgræsset i Silkeborg i en grad, så AGF hele ugen har trænet på kunstgræs i Århus.
AGF har tidligere fået tilbud om udenlandske investeringer – læs mere her
AGF blev i Farum fanget af FC Nordsjællands usædvanligt høje og hårde pres, og da AGF så fik mere spil i anden halvleg, gik det langsomt og så initiativ-forladt ud.
Og det må ikke gentage sig søndag, hvor Silkeborg er en anden type udfordring med færre lynhurtige gennembrudsspillere end FCN men ligeledes en masse afleveringer og et koncept, der skal tage modet fra AGF.
– Nogle af de aftaler vi har, skal vi selvfølgelig være bedre til at overholde. Og så er der det med at gribe kampen. Man må gå ind til en kunstgræsbane og tro på, at vi kan gå ind og få bolden og spille med tempo og styre spillet, siger Mads Emil Madsen, der ligesom Uwe Rösler oplevede et AGF-hold, der mistede selvtilliden og modet i FCN-kampen.
– De spiller der hele tiden, og de er gode til at holde på bolden. Det er demoraliserende, når de bare kørte den rundt i trekant, når vi prøvede at gå ind og tage initiativ, siger Mads Emil Madsen.
AGF og Silkeborg IF er næsten side om side i Superligaen med henholdsvis 27 og 25 point. SIF er lige nu nede på syvendepladsen, da Brøndby IF overhalede Kent Nielsens mandskab med en hårdt tilkæmpet 1-0-sejr over AaB fredag aften.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Medie peger på FC København
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
MEDIE
Choktransfer?
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Færdig i Brøndbys bestyrelse
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
CHEFENS DOM