Skriver sammen om Silkeborg-salg: Forstår fansene

Det kommende salg af Silkeborg IF er også noget, der bliver diskuteret blandt klubbens tidligere spillere.



ÅRHUS (Tipsbladet): Silkeborg IF har de seneste år haft stor succes med at sælge spillere.

Robert Skov, Kasper Dolberg, Nicolai Vallys, Alexander Lind, Rasmus Carstensen og Mads Emil Madsen er nogle af de navne, SIF har tjent millioner på at sælge, og Silkeborgs succes på transfermarkedet og på banen med pokalsejr og en tur i Conference Leagues gruppespil er noget af det, der har gjort det kommende salg til Trivela Group fra USA endnu mere overraskende.

For SIF har stor succes i disse år og er en klub, mange andre i dansk klubfodbold ser op til, og også blandt klubbens tidligere profiler er det et debatemne.

– Jeg er med i nogle grupper med tidligere og nuværende SIF-spillere, hvor der bliver snakket lidt om det. Men det er ikke noget, der har fyldt vildt meget for mig. Jeg så nyheden og tænkte, at det er lidt vildt, men jeg tænker ikke videre over det, siger AGF's Mads Emil Madsen til Tipsbladet.

Mads Emil Madsen spillede i Silkeborg IF indtil 2020, hvor han blev solgt til LASK Linz, og han skal søndag aften tilbage til Silkeborg i en vital kamp for AGF.

Silkeborgs stemningsfans protesterede i mandags mod overtagelsen ved at holde sig fra at synge under kampen i Herning og havde et stort protestbanner med, og der er også varslet protester mod den kommende overtagelse til søndagens hjemmekamp mod AGF.

286470

Foto: Alamy

Om overtagelsen som ventet bliver godkendt til en ekstraordinær generalforsamling 11. december har Mads Emil Madsen og andre tidligere og nuværende Silkeborg-spillere selvsagt ingen indflydelse på.

Men den nuværende AGF-spiller forstår godt, hvorfor sagen fylder enormt meget for mange Silkeborg-fans.

– Det forstår jeg 100 procent. Jeg bor også med en stor Silkeborg-fan, og jeg ved godt, at mange ikke synes, det er det fedeste i verden. Også selvom det godt kan være noget godt, der har overtaget dem, men at det er bare ideen om at være en klub, der er styret af folk, der har investeret i Silkeborg, det er jo bare noget andet, siger Mads Emil Madsen.

Skal gøres bedre
Mens mange Silkeborgs fans sandsynligvis har Trivela Groups opkøb øverst på listen af prioriteter i disse dage, har Mads Emil Madsen og AGF'erne været på hårdt arbejde de seneste dage forud for Silkeborg-kampen.

Sidste uges besøg på kunstgræsset i Farum gik alt andet end godt for AGF, der slet ikke kunne få spillet til at fungere, og AGF-cheftræner Uwe Rösler har prioriteret en revanche på kunstgræsset i Silkeborg i en grad, så AGF hele ugen har trænet på kunstgræs i Århus.

AGF har tidligere fået tilbud om udenlandske investeringer – læs mere her

AGF blev i Farum fanget af FC Nordsjællands usædvanligt høje og hårde pres, og da AGF så fik mere spil i anden halvleg, gik det langsomt og så initiativ-forladt ud.

Og det må ikke gentage sig søndag, hvor Silkeborg er en anden type udfordring med færre lynhurtige gennembrudsspillere end FCN men ligeledes en masse afleveringer og et koncept, der skal tage modet fra AGF.

– Nogle af de aftaler vi har, skal vi selvfølgelig være bedre til at overholde. Og så er der det med at gribe kampen. Man må gå ind til en kunstgræsbane og tro på, at vi kan gå ind og få bolden og spille med tempo og styre spillet, siger Mads Emil Madsen, der ligesom Uwe Rösler oplevede et AGF-hold, der mistede selvtilliden og modet i FCN-kampen.

– De spiller der hele tiden, og de er gode til at holde på bolden. Det er demoraliserende, når de bare kørte den rundt i trekant, når vi prøvede at gå ind og tage initiativ, siger Mads Emil Madsen.

AGF og Silkeborg IF er næsten side om side i Superligaen med henholdsvis 27 og 25 point. SIF er lige nu nede på syvendepladsen, da Brøndby IF overhalede Kent Nielsens mandskab med en hårdt tilkæmpet 1-0-sejr over AaB fredag aften.





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Cooper gav hård og ærlig besked

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF snubler i guldkampen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hård kritik af FCM-profil

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Nu er han tilbage for Brøndby

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

AGF – FC Nordsjælland

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur