I AGF har ledelsen og ejerkredsen i modsætning til i mange andre Superliga-klubber ikke været tæt på at sælge klubben til nye investorer fra hverken Danmark eller udlandet.
De seneste små ti år har klubopkøb ellers nærmet sig en sport i dansk fodbold, en trend der blev kickstartet med købene af FC Midtjylland i 2014 og 2016 af henholdsvis Matthew Benham og Tom Vernon (med medinvestorer), to fodbold-forretningsfolk der begge er briter.
Men i AGF har ejerne ikke umiddelbart nogen planer om at sælge, selvom formanden selvfølgelig ikke kan udstikke nogen garantier for, at aktier, der er frit tilgængelige på markedet, ikke bliver opkøbt.
– Som jeg plejer at sige, så er vi jo en børsnoteret klub. Vores aktier kan købes og sælges hver eneste dag på Fondsbørsen. Og hvis der er nogen, der ønsker at købe AGF-aktier, så kan man jo bare gå i gang, siger Lars Fournais til Tipsbladet.
– Men jeg synes, at vi har så solid en ejerstruktur, at hvis vi har behov for at få tilført yderligere penge til noget, som peger fremad, og som kan øge værdien af AGF, så har vi jo stadigvæk mulighed for at gå til vores eksisterende aktionærer. Så jeg ser ikke umiddelbart noget behov for et andet ejerskab, medmindre det andet ejerskab kan drive klubben bedre, end vi gør i dag.
Men hvis ejerne har de økonomiske muskler, hvorfor poster de dem så ikke i AGF, så klubben kan øge sit budget og hamle op med FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og FC Nordsjælland? Fordi så havner klubben netop i den situation, at den bliver afhængig af sine velgørere for at løbe rundt.
– Jeg synes, at det er en usund ting, hvis man puster en økonomi op, fordi man låner nogle penge af sine ejere, eller ejere skyder penge ind. Jeg mener, at vores økonomi skal udvikle sig ved, at vi tjener pengene selv. Det er sund virksomhedsdrift. Og det kan vi i AGF. Vi kan række ud efter meget større indtægter end det, vi får i dag, og dermed kan vi også stille og roligt lægge på hvert eneste år på vores spillerbudgetter. Og det er det, vi gør, siger formand Fournais.
Men selv om fremmede penge ikke er noget tema for AGF’s ejere, er det ikke, fordi der ikke er nogen interesse. Den er bare aldrig nået længere end de indledende manøvrer.
- Hvis der lige pludselig er nogle udefra, der kontakter mig og siger: ”Kan vi købe AGF? Vi vil tilbyde sådan og sådan”, så er det jo min opgave som bestyrelsesformand at spørge vores aktionærer, om de synes, det er attraktivt, og så skal de tage stilling til det. Men indtil nu har der ikke været noget som helst konkret i den retning, siger han.
Har der slet ikke været noget? Vi ved jo, at de fleste klubber jævnligt får mere eller mindre seriøse henvendelser.
- Jeg har da også talt med nogen, men der har ikke været noget konkret overhovedet, udover snak.
Det tyder altså på, at AGF’s ejerskab i store træk ikke kommer til at ændre sig. Hvor andre ejere har været dybt involveret i alt lige fra trænerfyringer til spillerindkøb, lever de en mere tilbagetrukket rolle i AGF.
Førnævnte Kim Larsen sidder i bestyrelsen, ligesom de øvrige medlemmer af bestyrelsen har mindre aktieposter, så aktionærerne er ikke helt afskåret fra beslutningerne. Men som Lars Fournais siger:
- Det er jo ikke sådan, at jeg ringer til en storaktionær, hvis vi skal købe eller sælge en spiller. Det ligger hos bestyrelsen og direktionen suverænt. Det skal det også gøre.
- Jeg er jo sådan indrettet, at hvis man er aktionær i en virksomhed, så gør man sin indflydelse gældende gennem valg af bestyrelse. Og hvis man som aktionær ikke sidder i bestyrelsen, så skal man efter min mening ikke udtale sig om, hvad der sker i den virksomhed. Det ser man jo eksempler på nogle steder. Jeg skal nok lade være med at nævne navne, det kan du selv tænke dig til. Men det, synes jeg, er uheldigt. Det ser du heller ikke ske i Aarhus.
Dette er et uddrag fra en artikel i Tipsbladets trykte udgave.
LIVE
TransferLIVE: Præsenteret i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Verdensstjernes søn landet i København
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
– Vi er pressede
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
MEDIE
På blokken i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART