FCK-holdet var mandag tilbage på træningsbanen efter en sikkert tiltrængt julepause oven på det, der endte med at blive et særdeles hektisk efterår præget af skader og mange kampe.
Én ny spiller stod klar til at træne med, da holdet var tilbage, og det var en gammel ven af huset. Islandske Ragnar Sigurdsson har fået en kontrakt til sommer, og dermed får Ståle Solbakken sin rutinerede mand til midterforsvaret.
Forklaringen på, at man har valgt at føje ham til midterforsvaret, der allerede tæller Victor Nelsson, Sotirios Papagiannopoulos og Andreas Bjelland er, at Bjelland har haft fysiske problemer, ligesom Nicolai Boilesen, der er gardering på pladsen, også er langtidsskadet.
– Det er, fordi vi har haft en voldsom belastning på den position, og så håber vi, at Andreas (Bjelland, red.) kommer tilbage i konkurrencesituation. Man kan sige, at historisk set kommer der karantæner og udvisninger på midtstoppere, men vi har været forskånet for udvisninger og karantæner. Men den første kommer jo allerede mod Esbjerg i den første kamp. Og med Ragnar har vi god konkurrence på en plads, som der ikke har været så god konkurrence på, siger Ståle Solbakken om kontrakten til Ragnar Sigurdsson.
Det er Victor Nelsson, der er ude med karantæne mod Esbjerg, og kan Andreas Bjelland ikke finde formen og fysikken, kan Ragnar Sigurdsson altså indlede foråret med en plads i startopstillingen.
Ståle Solbakken forklarede også, at der er fundet penge til Ragnar Sigurdsson, fordi man har sagt farvel til Nicklas Bendtner, og derfor er det heller ikke en stor budgetoverskridelse, der er sket.
Ikke råd til angriber
Mens man har sagt farvel til Nicklas Bendtner og vekslet ham til en forsvarsspiller i form af Ragnar Sigurdsson, lyder det ikke umiddelbart til, at Ståle Solbakken og FC København er på vej med en ny frontløber.
FCK er ellers blevet sat i forbindelse med polske Patryk Klimala, som lader til at være tæt på at skifte til skotske Celtic for 30 millioner kroner. Men manageren indikerer, at det ikke har noget på sig.
– Vi bliver sat i forbindelse med nogle og forhandler med nogle, vi knap har hørt om. Det er det vanlige. Vi er ikke i en position til at købe en angriber, som jeg kan se nogle skrive, at vi blevet overbudt på, lyder svaret fra nordmanden.
Og derfor er forventningen, at det transfervinduet, som der er lidt over to uger igen af, kommer til at handle om at tynde lidt ud i truppen.
– Det kan ske, at der er en spiller eller to, som forsvinder. Men lige nu er der ikke noget. De sidste 14 dage er ofte de mest busy i januarvinduet, siger Ståle Solbakken, der formentlig hentyder til en spiller som Nicolaj Thomsen, der gerne vil finde sig et sted med mere regelmæssigt spilletid.
FC København er fortsat med i den danske pokalturnering, mens man i Europa League har trukket Celtic i første knockoutrunde. I Superligaen er der fire point op til topholdet FC Midtjylland – der resterer 16 kampe igen af dansk fodbolds bedste række.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TOPNYHED
