Overrasket FCK-boss: Forhandler med nogle, vi knap har hørt om

FC København har ikke råd til at købe en ny angriber, lyder det fra manager Ståle Solbakken.



FCK-holdet var mandag tilbage på træningsbanen efter en sikkert tiltrængt julepause oven på det, der endte med at blive et særdeles hektisk efterår præget af skader og mange kampe.

Én ny spiller stod klar til at træne med, da holdet var tilbage, og det var en gammel ven af huset. Islandske Ragnar Sigurdsson har fået en kontrakt til sommer, og dermed får Ståle Solbakken sin rutinerede mand til midterforsvaret.

Forklaringen på, at man har valgt at føje ham til midterforsvaret, der allerede tæller Victor Nelsson, Sotirios Papagiannopoulos og Andreas Bjelland er, at Bjelland har haft fysiske problemer, ligesom Nicolai Boilesen, der er gardering på pladsen, også er langtidsskadet.

– Det er, fordi vi har haft en voldsom belastning på den position, og så håber vi, at Andreas (Bjelland, red.) kommer tilbage i konkurrencesituation. Man kan sige, at historisk set kommer der karantæner og udvisninger på midtstoppere, men vi har været forskånet for udvisninger og karantæner. Men den første kommer jo allerede mod Esbjerg i den første kamp. Og med Ragnar har vi god konkurrence på en plads, som der ikke har været så god konkurrence på, siger Ståle Solbakken om kontrakten til Ragnar Sigurdsson.

Det er Victor Nelsson, der er ude med karantæne mod Esbjerg, og kan Andreas Bjelland ikke finde formen og fysikken, kan Ragnar Sigurdsson altså indlede foråret med en plads i startopstillingen.

Ståle Solbakken forklarede også, at der er fundet penge til Ragnar Sigurdsson, fordi man har sagt farvel til Nicklas Bendtner, og derfor er det heller ikke en stor budgetoverskridelse, der er sket.

Ikke råd til angriber
Mens man har sagt farvel til Nicklas Bendtner og vekslet ham til en forsvarsspiller i form af Ragnar Sigurdsson, lyder det ikke umiddelbart til, at Ståle Solbakken og FC København er på vej med en ny frontløber.

FCK er ellers blevet sat i forbindelse med polske Patryk Klimala, som lader til at være tæt på at skifte til skotske Celtic for 30 millioner kroner. Men manageren indikerer, at det ikke har noget på sig.

– Vi bliver sat i forbindelse med nogle og forhandler med nogle, vi knap har hørt om. Det er det vanlige. Vi er ikke i en position til at købe en angriber, som jeg kan se nogle skrive, at vi blevet overbudt på, lyder svaret fra nordmanden.

Og derfor er forventningen, at det transfervinduet, som der er lidt over to uger igen af, kommer til at handle om at tynde lidt ud i truppen.

– Det kan ske, at der er en spiller eller to, som forsvinder. Men lige nu er der ikke noget. De sidste 14 dage er ofte de mest busy i januarvinduet, siger Ståle Solbakken, der formentlig hentyder til en spiller som Nicolaj Thomsen, der gerne vil finde sig et sted med mere regelmæssigt spilletid.

FC København er fortsat med i den danske pokalturnering, mens man i Europa League har trukket Celtic i første knockoutrunde. I Superligaen er der fire point op til topholdet FC Midtjylland – der resterer 16 kampe igen af dansk fodbolds bedste række.





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tuchel forsvarer sin taktik

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Skamroses af Thomas Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Messi sætter ord på vildt drama

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Begejstret for Jacob Neestrup

‘Det var verdens undergang’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Afslører Dario Dumic-plan

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub