Overrasket FCK-boss: Forhandler med nogle, vi knap har hørt om

FC København har ikke råd til at købe en ny angriber, lyder det fra manager Ståle Solbakken.



FCK-holdet var mandag tilbage på træningsbanen efter en sikkert tiltrængt julepause oven på det, der endte med at blive et særdeles hektisk efterår præget af skader og mange kampe.

Én ny spiller stod klar til at træne med, da holdet var tilbage, og det var en gammel ven af huset. Islandske Ragnar Sigurdsson har fået en kontrakt til sommer, og dermed får Ståle Solbakken sin rutinerede mand til midterforsvaret.

Forklaringen på, at man har valgt at føje ham til midterforsvaret, der allerede tæller Victor Nelsson, Sotirios Papagiannopoulos og Andreas Bjelland er, at Bjelland har haft fysiske problemer, ligesom Nicolai Boilesen, der er gardering på pladsen, også er langtidsskadet.

– Det er, fordi vi har haft en voldsom belastning på den position, og så håber vi, at Andreas (Bjelland, red.) kommer tilbage i konkurrencesituation. Man kan sige, at historisk set kommer der karantæner og udvisninger på midtstoppere, men vi har været forskånet for udvisninger og karantæner. Men den første kommer jo allerede mod Esbjerg i den første kamp. Og med Ragnar har vi god konkurrence på en plads, som der ikke har været så god konkurrence på, siger Ståle Solbakken om kontrakten til Ragnar Sigurdsson.

Det er Victor Nelsson, der er ude med karantæne mod Esbjerg, og kan Andreas Bjelland ikke finde formen og fysikken, kan Ragnar Sigurdsson altså indlede foråret med en plads i startopstillingen.

Ståle Solbakken forklarede også, at der er fundet penge til Ragnar Sigurdsson, fordi man har sagt farvel til Nicklas Bendtner, og derfor er det heller ikke en stor budgetoverskridelse, der er sket.

Ikke råd til angriber
Mens man har sagt farvel til Nicklas Bendtner og vekslet ham til en forsvarsspiller i form af Ragnar Sigurdsson, lyder det ikke umiddelbart til, at Ståle Solbakken og FC København er på vej med en ny frontløber.

FCK er ellers blevet sat i forbindelse med polske Patryk Klimala, som lader til at være tæt på at skifte til skotske Celtic for 30 millioner kroner. Men manageren indikerer, at det ikke har noget på sig.

– Vi bliver sat i forbindelse med nogle og forhandler med nogle, vi knap har hørt om. Det er det vanlige. Vi er ikke i en position til at købe en angriber, som jeg kan se nogle skrive, at vi blevet overbudt på, lyder svaret fra nordmanden.

Og derfor er forventningen, at det transfervinduet, som der er lidt over to uger igen af, kommer til at handle om at tynde lidt ud i truppen.

– Det kan ske, at der er en spiller eller to, som forsvinder. Men lige nu er der ikke noget. De sidste 14 dage er ofte de mest busy i januarvinduet, siger Ståle Solbakken, der formentlig hentyder til en spiller som Nicolaj Thomsen, der gerne vil finde sig et sted med mere regelmæssigt spilletid.

FC København er fortsat med i den danske pokalturnering, mens man i Europa League har trukket Celtic i første knockoutrunde. I Superligaen er der fire point op til topholdet FC Midtjylland – der resterer 16 kampe igen af dansk fodbolds bedste række.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Knuser transferrekord

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scorer heftig lønstigning

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Spanien – Belgien