Overrasket FCK-boss: Forhandler med nogle, vi knap har hørt om

FC København har ikke råd til at købe en ny angriber, lyder det fra manager Ståle Solbakken.



FCK-holdet var mandag tilbage på træningsbanen efter en sikkert tiltrængt julepause oven på det, der endte med at blive et særdeles hektisk efterår præget af skader og mange kampe.

Én ny spiller stod klar til at træne med, da holdet var tilbage, og det var en gammel ven af huset. Islandske Ragnar Sigurdsson har fået en kontrakt til sommer, og dermed får Ståle Solbakken sin rutinerede mand til midterforsvaret.

Forklaringen på, at man har valgt at føje ham til midterforsvaret, der allerede tæller Victor Nelsson, Sotirios Papagiannopoulos og Andreas Bjelland er, at Bjelland har haft fysiske problemer, ligesom Nicolai Boilesen, der er gardering på pladsen, også er langtidsskadet.

– Det er, fordi vi har haft en voldsom belastning på den position, og så håber vi, at Andreas (Bjelland, red.) kommer tilbage i konkurrencesituation. Man kan sige, at historisk set kommer der karantæner og udvisninger på midtstoppere, men vi har været forskånet for udvisninger og karantæner. Men den første kommer jo allerede mod Esbjerg i den første kamp. Og med Ragnar har vi god konkurrence på en plads, som der ikke har været så god konkurrence på, siger Ståle Solbakken om kontrakten til Ragnar Sigurdsson.

Det er Victor Nelsson, der er ude med karantæne mod Esbjerg, og kan Andreas Bjelland ikke finde formen og fysikken, kan Ragnar Sigurdsson altså indlede foråret med en plads i startopstillingen.

Ståle Solbakken forklarede også, at der er fundet penge til Ragnar Sigurdsson, fordi man har sagt farvel til Nicklas Bendtner, og derfor er det heller ikke en stor budgetoverskridelse, der er sket.

Ikke råd til angriber
Mens man har sagt farvel til Nicklas Bendtner og vekslet ham til en forsvarsspiller i form af Ragnar Sigurdsson, lyder det ikke umiddelbart til, at Ståle Solbakken og FC København er på vej med en ny frontløber.

FCK er ellers blevet sat i forbindelse med polske Patryk Klimala, som lader til at være tæt på at skifte til skotske Celtic for 30 millioner kroner. Men manageren indikerer, at det ikke har noget på sig.

– Vi bliver sat i forbindelse med nogle og forhandler med nogle, vi knap har hørt om. Det er det vanlige. Vi er ikke i en position til at købe en angriber, som jeg kan se nogle skrive, at vi blevet overbudt på, lyder svaret fra nordmanden.

Og derfor er forventningen, at det transfervinduet, som der er lidt over to uger igen af, kommer til at handle om at tynde lidt ud i truppen.

– Det kan ske, at der er en spiller eller to, som forsvinder. Men lige nu er der ikke noget. De sidste 14 dage er ofte de mest busy i januarvinduet, siger Ståle Solbakken, der formentlig hentyder til en spiller som Nicolaj Thomsen, der gerne vil finde sig et sted med mere regelmæssigt spilletid.

FC København er fortsat med i den danske pokalturnering, mens man i Europa League har trukket Celtic i første knockoutrunde. I Superligaen er der fire point op til topholdet FC Midtjylland – der resterer 16 kampe igen af dansk fodbolds bedste række.



Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Fælder hård Schmeichel-dom

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Fælder dom over Norwich-danskere

Rangerer Eriksen over superstjerner

Nartey blæser alt modstand til vægs

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

City-ejer sælger klub

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Hold da op – den er helt gal

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud