Overrasket FCK-boss: Forhandler med nogle, vi knap har hørt om

FC København har ikke råd til at købe en ny angriber, lyder det fra manager Ståle Solbakken.



FCK-holdet var mandag tilbage på træningsbanen efter en sikkert tiltrængt julepause oven på det, der endte med at blive et særdeles hektisk efterår præget af skader og mange kampe.

Én ny spiller stod klar til at træne med, da holdet var tilbage, og det var en gammel ven af huset. Islandske Ragnar Sigurdsson har fået en kontrakt til sommer, og dermed får Ståle Solbakken sin rutinerede mand til midterforsvaret.

Forklaringen på, at man har valgt at føje ham til midterforsvaret, der allerede tæller Victor Nelsson, Sotirios Papagiannopoulos og Andreas Bjelland er, at Bjelland har haft fysiske problemer, ligesom Nicolai Boilesen, der er gardering på pladsen, også er langtidsskadet.

– Det er, fordi vi har haft en voldsom belastning på den position, og så håber vi, at Andreas (Bjelland, red.) kommer tilbage i konkurrencesituation. Man kan sige, at historisk set kommer der karantæner og udvisninger på midtstoppere, men vi har været forskånet for udvisninger og karantæner. Men den første kommer jo allerede mod Esbjerg i den første kamp. Og med Ragnar har vi god konkurrence på en plads, som der ikke har været så god konkurrence på, siger Ståle Solbakken om kontrakten til Ragnar Sigurdsson.

Det er Victor Nelsson, der er ude med karantæne mod Esbjerg, og kan Andreas Bjelland ikke finde formen og fysikken, kan Ragnar Sigurdsson altså indlede foråret med en plads i startopstillingen.

Ståle Solbakken forklarede også, at der er fundet penge til Ragnar Sigurdsson, fordi man har sagt farvel til Nicklas Bendtner, og derfor er det heller ikke en stor budgetoverskridelse, der er sket.

Ikke råd til angriber
Mens man har sagt farvel til Nicklas Bendtner og vekslet ham til en forsvarsspiller i form af Ragnar Sigurdsson, lyder det ikke umiddelbart til, at Ståle Solbakken og FC København er på vej med en ny frontløber.

FCK er ellers blevet sat i forbindelse med polske Patryk Klimala, som lader til at være tæt på at skifte til skotske Celtic for 30 millioner kroner. Men manageren indikerer, at det ikke har noget på sig.

– Vi bliver sat i forbindelse med nogle og forhandler med nogle, vi knap har hørt om. Det er det vanlige. Vi er ikke i en position til at købe en angriber, som jeg kan se nogle skrive, at vi blevet overbudt på, lyder svaret fra nordmanden.

Og derfor er forventningen, at det transfervinduet, som der er lidt over to uger igen af, kommer til at handle om at tynde lidt ud i truppen.

– Det kan ske, at der er en spiller eller to, som forsvinder. Men lige nu er der ikke noget. De sidste 14 dage er ofte de mest busy i januarvinduet, siger Ståle Solbakken, der formentlig hentyder til en spiller som Nicolaj Thomsen, der gerne vil finde sig et sted med mere regelmæssigt spilletid.

FC København er fortsat med i den danske pokalturnering, mens man i Europa League har trukket Celtic i første knockoutrunde. I Superligaen er der fire point op til topholdet FC Midtjylland – der resterer 16 kampe igen af dansk fodbolds bedste række.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Der får David at vide, at han er fyret



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Her lander kampprogrammet for slutspillet

I svime over Filip Jørgensen

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansk milliardær smider 75.000

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Jonas Schwartz lander nyt job

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Medie afslører møde med Deco

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Skal han på landsholdet, Riemer?

Reagerer på Brøndby-bombe

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hjulmand vinder i Hamborg

David Nielsen tæt på fyring

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Langer ud efter trænerlegende

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Her tager de stor beslutning

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler